Minecraft Ne Demek?

successed

PLAY.İZMİRMC.COM 1.13 #BİR BLOK DÜNYASI!
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

Minecraft Ne Demek?

Minecraft nasıl yapıldı? & Infiniminer hakkında.

Minecraft'ın atası Infiniminer adlı oyundur ve bugünkü Minecraft ile çok benzer yapıdadır. Minecraft gibi, Infiniminer oyunu da açık kaynak kodluydu ve yazılımcılar bu kodlar ile Infiniminer adlı oyundan yola çıkarak kendi oyunlarını yapabiliyorlardı.

Infiniminer'dan bir resim:

$.png

Notch yani Infiniminer'ın yapımcısı, Şu meşhur IRC' isimli sohbet platformunda dolaşırken bir kişi ile sohbet ederken bu oyunun isminin niçin Minecraft olmadığını sormuş ve kendisine onu önermiş. Daha sonra Notch yani Infiniminer oyununun yapımcısı, oyunun ismini değiştirmiş ve "Minecraft: Taşların düzeni" adını vermiştir. Fakat her ne olduysa Notch tekrar ismini değiştirerek "Cave Game" yani Mağara Oyunu adı altında alfa olarak yayınlamıştır.

CaveGame (Mağara Oyunu) adlı oyundan ufak bir video:

Oyun kullanıma sunulduktan yalnızca 49 dakika sonra bir oyuncu oyunda yaptıklarının fotoğrafını paylaştı; basit birkaç tahta parçasından yarı ev yarı kulubeye benzer, aşağıda gördüğünüz gibi bir şeydi:

465863.image0.jpg

Yaklaşık 2 saat sonra başka bir oyuncu daha resim paylaştı ve bu resim sevilen oyun karakteri Mario'nun ta kendisiydi. :)

dims.jpg

İşte Minecraft'ın özgün yapısı aynen bu şekilde ortaya çıktı; kısaca oyuncular bizzat yaptıklarıyla oyunun ismini belirledi, daha sonra Cave Game ismi tarihe karıştı.

Minecraft tam olarak nedir?
Uçsuz bucaksız sanal dünyalar oluşturabildiğiniz, tüm sınırının sizin hayal dünyanızdan ibaret olduğu, çoğu materyallerin blok dediğimiz kare halinde olduğu, evrensel nitelikte, ülkemizde (kodlamaya yardımcı olan Minecraft ders sistemi) ve farklı ülkelerde ders olarak öğretilen, çocuk gelişimine ciddi katkılar sunan alt yapı olarak çok fazla seçenek ve modlar barındıran, insanların hayal dünyasını geliştirerek günümüz çağından bizi çok ilerisine taşıyan ve bu hayal dünyası ile ileri teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunan, dünyanın en popüler ve en bilinen oyunudur.

Minecraft ne demek? Anlamı nedir?

Mine (benim) teknik olarak İngilizce'de "bana ait" anlamına gelir. Ancak, İngilizce kelimeler, nasıl kullanıldığına bağlı olarak farklı anlamlara gelebilir. Craft (Üretim - El sanatı) ve "Mine (Kazmak - Maden) şeklinde ifade edilebilir. Fakat "Minecraft" adı bu şekilde kullanılmıyor. Esasen oyunun isminin anlamı "Kazmak ve onunla bir şeyler yapmak" anlamına geliyor, Tabii ki İngiliz İngilizcesi ile ABD İngilizcesi arasında farklılık gösterebilir.

Bulabildiğim en eski sürüm olan Minecraft 1.0 Sürümünü bir video ile sizlere göstermek istedim. Creative modunda çekilmiştir.

Minecraft Türkiye'nin tüm meraklılarına iyi oyunlar dilerim!