Minecraft Server Kurma

Ataberkia

En iyi cevaplar
0

Minecraft Server Kurma

Merhaba MC Türk! ve ziyaretçileri. Minecraft'ta nasıl server kurulacağını anlatacağım.

Minecraft'ta sunucu kurmak için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden size en uygun olanını seçmelisiniz. Eğer hangi kurulum yöntemini seçeceğinizi bilmiyorsanız size yardımcı olabilirim:
1. seçeneği, genelde arkadaşlarınızla birlikte oynamak için açacağınız sunucular için tercih edebilirsiniz.
2. seçeneği, amatör seviyede herkese açık sunucu açmak için kullanabilirsiniz. Bu yöntem ücretsizdir fakat güvenli değildir. Her an sunucu kapanabilir ve sunucu içinde birçok site reklamı olur.
3. seçeneği, herkese açık sunucu açmak için tercih edebilirsiniz. En güvenli yöntem budur. Host şirketinin size verdiği süre boyunca sunucunuz açık kalır, sunucunuza istediğiniz eklentiyi, haritayı yükleyebilirsiniz.

1. SEÇENEK - HAMACHİ SUNUCUSU KURMAK
Hamachi sunucusu kurmak için öncelikle Hamachi'yi indirip kurmalısınız. Spoiler içinde verdiğim bağlantı sayesinde Hamachi indirebilirsiniz:
Screenshot_2.png /

Hamachi'yi indirip kurduktan sonra bir de gerekli sunucu dosyalarını indirmelisiniz. Gerekli sunucu dosyalarını sizin için topladım. Spoiler içinde verdiğim bağlantı sayesinde gerekli sunucu dosyalarını indirebilirsiniz.

Gerekli dosyaları kurduktan sonra başka kurmanız gereken bir şey yok. Gerekli dosyalar rarının içindeki dosyaları masaüstünde bir klasör oluşturup içine atın. Başlat .bat'ı not defteriyle açıp içindeki bu kısmı kendi bilgisayarınıza göre düzenleyin.
Screenshot_3.png

burda yazan 5G, 5 GigaByte( GB )'dir. Sunucuya vereceğiniz RAM miktarını burdan ayarladıktan sonra başlat.bat'ı çalıştırın belli bir süre sonra klasörün içinde eula.txt isminde bir metin dosyası oluşturulacaktır. bunun içinden "eula=false" bölümünü "eula=true" olarak değiştirin ve başlat.bat'ı tekrar çalıştırın. Bu işlemi yaptıktan sonra klasörün içinde server.properties isimli bir metin dosyası daha oluşacaktır. Bunun içindeki "server-ip:" bölümüne Hamachi'deki IPV4 adresinizi yazın ve kaydedin. Bu işlemleri yaptıktan sonra sunucunuz açılmış oluyor. Arkadaşınız, sunucuya girerken ip yerine sizin Hamachi'deki IPV4 adresiniz:25565 şeklinde yazmalı (O da Hamachi'den ağa bağlanmış olmalı)

2. SEÇENEK - ÜCRETSİZ SİTELERDEN SUNUCU KURMAK
Bu yöntem, amatörce sunucu kurmak isteyenler tarafından tercih edilir. Belirli siteler sayesinde ücretsiz Minecraft sunucusu kurulabiliyor. İşte bu sitelerden iki tanesi:

Aternos.org - Bu siteden sunucu açmak için tek yapmanız gereken siteye kaydolmak ve sunucu IP'nizi belirlemek. Daha sonra site, otomatik olarak size bir Minecraft sunucusu oluşturuyor.

server.pro - Bu sitede de Aternos gibi sunucu oluşturmak çok kolay. Aynı şekilde tek yapmanız gereken siteye kaydolmak ve sunucu IP'nizi belirlemek.

Ücretsiz sitelerden sunucu kurduğunuzda, sunucunuzun her an kapanma ihtimali olduğunu unutmamalısınız.

3. SEÇENEK - HOST ŞİRKETLERİNİN SİTESİNDEN SUNUCU KURMAK
Eğer amacınız iyi bir sunucu açmaksa tercih edebileceğiniz tek seçenek budur. Herhangi bir host şirketinin sitesine girerek bakiye yüklemesi yapıyorsunuz daha sonra da sunucu kiralıyorsunuz. Bu konuda size host şirketlerinin destek ekibi yardımcı olacaktır. Şu anda Türkiye'de en çok tercih edilen host şirketleri Batıhost,Nitrado ve Rabisu
host şirketlerinden hangisini tercih edeceğinize karar veremediyseniz forumda bununla ilgili birçok konu var. Sağ üstten aratarak konulara erişebilir, karar verebilirsiniz.

Umarım hazırladığım "Minecraft Server Açma" konusu sizin için yararlı olmuştur. İyi forumlar!

CraxyTR

mc.silencenw.com
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Keşke bunun yerine sunucu kurarken nelere dikkat edilmeli, Makine hakkında (Işletim sistemi, ram vb.) bunlar hakkında konuşsan daha yararlı ola bilirdi.

NuriDerman

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Dostum Ben HAMACHİ server istemiyorum normal portlu olurmu ?

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali

AdexTR

Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
@Exkaar adım adım anlatarak bize de öğretebilir misin lütfen?

AdexTR

Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Başkası girebiliyor mu?

Oguzhan2424

Yeni Doğmuş
En iyi cevaplar
0
1. de ki her şeyi yaptım ama oyun içinden servere bağlanamıyorum