Sizce İşinize Yaradımı

• Evet, Sunucuyu bu şekilde kuracağım.

Kullanılan: 1 14.3%
  • Evet, Çok İşime Yaradı

Kullanılan: 3 42.9%
  • Hayır, Zaten Sunucu Kurma İhtiyacı Duymadım

Kullanılan: 1 14.3%
  • Hayır, Zaten Bildiğim Şeyler Vardı

Kullanılan: 2 28.6%

• Kullanılan toplam oy
    7

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali

Minecraft Sunucu Kurma

Sunucu-Kurma-Rehberi.png

Merhaba, bugün sizlerle herkesin takıldığı o konuya, yani Sunucu konularına değineceğiz. Öncelikle aşağıda konumuzun anlatım listesini bulacaksınız. Onu inceledikten sonra konuya geri dönebilirsiniz.

1 - Sunucu Ne Demek
2 - Sunucu Nasıl Kurulur
3 - Sunucu Hosting Nereden Bulunur
4 - Sunucu RAM'i Nasıl Seçilir
5 - Sunucuda Oyun Türü Nasıl Seçilir
6 - Sunucu Sürümü Nasıl Seçilir
7 - Sunucunun Kaliteli Olması İçin Yapabilecekleriniz
NOT: Bu konuda en çok takınılan konulara değineceğiz.

Sunucu-Ne-Demek.png

Sunucu kavramı, İngilizce olarak "server" adında geçmektedir. Bu server dediğimiz şey ise, aslında bizim çok oyunculuda girip oynadığımız yerlerdir. Yani diğer adıyla sunuculardır. Sizin çok oyunculuya girip oynamanızı sunucular sağlar. Sunucular "Hosting" adını verdiğimiz, yani Türkçe olarak "sağlayıcı" adı verilen şirketlerce açılır. Bazı sunucular kişisel olmakla birlikte, kişisel makinalara saldırı oranı fazla olduğu için çok tercih edilen bir yöntem değildir. Eğer daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıda duran yazıları okuyup bilgi edinebilirsiniz.

Sunucu-Nasil-Kurulur.png

Sunucu kurmak için öncelikle bir sağlayıcı bulmanız lazım. Aşağıda o bilgiler yazacaktır. Sunucu kurmak için öncelikle sunucu türünüzü belirlemeniz gereklidir. Sunucu türünü belirlemek için aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz. Sunucu türünü belirledikten sunucu türünüze göre RAM miktarını belirlemeniz lazım. Daha sonra sunucunun Versiyonunu yani Sürümünü belirlemeniz lazım, aşağıda olan yazılardan bulabilirsiniz. Bu arada 2 yöntemi var fakat bunu öneririm diğer yöntem saldırılara aşırı açık. Ve eğer yüksek bir bütçeniz yoksa işe girişmeyin derim. Çünkü aylık kiralarla birlikte sizden para gidecektir, tabii para kazanmazsanız.

Sunucu-Hosting-Nereden-B.png

Belki şu ana kadar en çok üzerinde durulan soru bu olabilir. En önemli konu aslında budur. Eğer siz deneyim sahibi olmadığınız bir hosting şirketini denemek maksatıyla yüksek paralarla sunucular kiralarsanız, sonunuz kötü olabilir. Çünkü araştırmadan yapılan şeylerin altından dolandırıcılar çıkabilir. Eğer hayatınızda hiç deneyim sahibi bile değilseniz, bu detaylı içeriği okuyabilirsiniz. Öncelikle Word'ü açın ve bekleyin. Ardından en çok bilinen 3 veya 4 şirketi aratın. Sitelerini bulduktan Word dosyasına yazın. Yazdıktan sonra sitelere girin. Girmeden önce sunucu türünüzü, sonra RAM boyutunuzu sunucu türüne göre seçmeniz gereklidir. Bunları yaptıktan sonra x, y ve z şirketlerinde bulunan sizin seçtiğiniz RAM boyutuna bakın. Word kısmına ise Alt alta x, y, z yazın. Ardından bulduğunuz RAM boyutunun fiyatını, paketin özelliklerini, sizin için olması gereken en önemli şeyleri sırayla sitelerden bulup yazın. Yazdıktan sonra fiyatı en pahallı olanı eleyin. Kaldı 2 adet şirket. Hangisi olabilir diye düşündünüz. Örneğin sizin için site lazım. Size 2 şirket bedava olarak verme teklifi sunuyor. Fiyatı ucuz olsun dediniz, fakat 2 şirketinde fiyatları aynı. Uzak masaüstü kontrolü önemli bir detaydır, Uzak Masaüstü aracılığıyla sunucunuzu en iyi şekilde yönetebilirsiniz. Uzak masaüstü 2 şirkette de var. Hazır eklenti paketleri, onlarda var. O zaman foruma "x mi y mi" diye yazıp sonuçlara bakacaksınız. Genelde forumda tartışma konuları olur. Tartışma konularından en çok yorumlu olanlara bakınız. Tanıdığınız deneyimli sunucu sahiplerinin yorumlarına bakıp kendi açınızdan da yorumlayıp sağlayıcı şirketinizi seçeceksiniz. Aslında uzun gibi gözükse bile yapmasına değer. "Ne olabilir ki denesem, en fazla fiyatı fazla çıkar." demeyin! Önce araştırıp sonra satın alın. Eğer deneyim sahibi değilseniz ve yukarıdaki yöntem uzun geldiyse gidip Hosting şirketinin desteğiyle konuşun, aklınıza takılan soruları sorun. Eğer aklınızda soru kalırsa aklınızı çelip sizi rahatsız eder. Çok uzun oldu değil mi? Sıradakine geçebiliriz. Bu bölüm önemlidir, hepsini okumadan geçmeyin, geçtiyseniz bravo Türk olduğunuzu kanıtladınız.

Sunucu-RAMi-Nasil-Bulun.png

Sunucu RAM boyutunu bulmak için ilk önce sunucu türünü bulmanız gereklidir, aşağıdaki yazılarımda bulabilirsiniz. Şimdi siz sunucu türünüzü belirlediniz, daha sonra sunucu türüne uygun pluginlerinizi yani eklentilerinizi belirlediniz. Eğer belirlemeyi bilmiyorsanız aşağıda bulabilirsiniz. Ardından eklenti paketinizi hazırlayın ve bir klasöre atın. Klasör ismini “plugins” yapın. Sonra o klasörün sol alt köşesinde boyutu yazar. Yazmıyorsa klasörü kapatın. Klasöre sağ tıklayıp özellikler butonuna basın. Orada bulabilirsiniz. Orada boyutunu gördünüz, atıyorum 2GB. Siz oyuncularınız arttıkça yeniliklere gideceksiniz. Boş alan önemli. Ve oyuncular arttıkça sunucu kasar ama aşırı artma durumu söz konusu olursa. Sunucuyu zorlamamakta fayda var. Eğer çok büyük bir projeniz yoksa 4GB önerimdir, ama böyle profesyonellik yönünde ilerleyecekseniz size 5-6GB öneririm. Tabii benim sunucum 6GB orası ayrı, profesyonel sunucu olacak.

Sunucuda Oyun Türü Nasıl Seçilir Resim Bozuk
Muhtemelen bu soru en çok üzerinde durulan sorulardan biri olabilir. En önemli şey, siz oyuncu çekmek için mi, yoksa para kazanmak için mi, yoksa insanlar eğlensin ve güzel zaman geçirsin diye mi açacaksınız? Onu belirleyin. Eğer para kazanmak için açacaksanız en çok tutulan oyunlara bakacaksınız. Para kazanmak istiyorsanız zaten şu an en çok SkyBlock ve Faction tutulduğu için yüksek RAM'li bir sunucu almanız gerekmektedir. Bu ne anlama gelir? Çok para vereceksiniz fakat emek verirseniz para kazanacaksınız. Oyuncu çekmek için sunucu açarsanız emeğinizin anlamı kalmaz, oyuncular nerede olduklarını bile anlamazlar. En iyisi son kalan yöntemi deneyin. İnsanların sunucunuzun keyifli olmasını bekler, iyi zaman geçirmeyi bekler. Düşünsenize sunucuya girer girmez kavga görüyorsunuz sohbette, yetkililer uğraşmıyor sohbet ediyor. Böyle bir sunucu hayal bile etmeyin. Siz kuracaksanız oyuncuları düşünün. Eğer bütçeniz yoksa denemeyin bile çünkü, iyi bir sunucu, keyifli bir sunucu için çok uğraş, çok uğraş için çok alan, çok alan için çok "para" lazımdır. Bunu unutmayın. Size önerim oyuncuların en çok keyif aldığı şeyleri açın. Paranız varsa daha da zorlayıp 8GB RAM'li sunucu alıp içine SkyBlock-Faction kurun. Yeter ki oyuncular keyif alsın. Hep görüyoruz zaten, oyuncu çekmek üzerine yapılmış sunucular batar. Birçok örneği var. Çok konuştum, bir sonraki maddeye geçebiliriz artık. Ama unutmayın, sevdiğiniz oyun türünü açarsanız bilgi sahibi olduğunuz için daha rahat çalışabilirsiniz. Sonraki madde gelsin!

Sunucu-Surumu-Nasil-Seci.png

Öncelikle sunucu türünü seçmeniz gereklidir. Unutmayın ki PvP istiyorsanız 1.8 ideal bir sürümdür. 1.9 Sürümünden sonraki sürümlerde PvP'nin kötü olduğu tespit edilmiştir. Eğer yeni sürümleri seviyorsanız ve sunucu türünüzü oynayan oyuncu kitlesi yeni sürümlerde oynuyorsa size yeni çıkan sürümleri öneririm. Ama bir klasiktir, eğer siz bütün pluginler skriptler ve benzerleri hep aynı sürümde bulunsun ve kolay bulunsun derseniz size 1.8/1.8.8 öneririm. Onun dışındaki sürümleri pek tavsiye etmem. En çok kullanılan sürüm 1.8/1.8.8'dir.

Tabii ki yüksek sürümler illa kötü olacak diye bir şey yok. Yüksek sürümlerin avantajları var. Örneğin Elytra denen kanatlar var. Özel sandıklar, renkli yataklar, özel bloklar var. Yapı sunucusu açacaklar için çok faydalı olur yeni sürümler. Amacım yeni sürümleri kötülemek değildir, yanlış anlaşılmasın.

Sunucunun-Kaliteli-Olmas.png

Öncelikle insanlara kanıtlayabileceğiniz bir tarzınız olmalı. İnsanların sizi bu şekilde bilmesi daha iyi olacaktır. Sunucunuzda insanları eğlendirecek sistemler olmalı. Haritaları güzel yapmalısınız, hatta sınırları zorlamalısınız. Sunucunuzda oyuncuların eğlenebileceği şeyler olmalı, örneğin kelime oyunu, JackPot gibi. İnsanlar gelip VIP almak isterse siteniz olmadığı zaman güvenmeyip almazlar, siteye dikkat edin. Oyuncularınızı kaçıracak davranışlar sergilemeyin, aldığınız yetkililere, hatta reklamcınızın Türkçe kullanımına bakın.

Unutmayın, sunucunuza ne kadar önem verirseniz, o kadar karşılığını alırsınız. Emek vermekten zarar gelmez, en azından paranız gitmez. Yukarıda yazdıklarım aslında yapılması gereken temel şeyler. Siz dikkatsizce sunucuyu açarsanız sonunuz diğer sunucular gibi olur. Yapmayın! Türkçe kuralları dışına çıkmadan sunucunuzu yönetin. Pluginlerinizi diğer paketlerden çalmayın. İnsanların emeğine saygı duyun, gidip sizden daha iyi olan sunucuya crash atmayın, çökertmeyin. Size ne faydası olacak, sadece çökertip sevinirsiniz belki ama size yapılsa küfür edip etrafa yayarsınız. Lütfen yapmayın. İnsanların emeğine saygı duyun, sizin sunucunuza kötü bir şey yaptılar diye sizde onların sunucusuna gidip rahatsızlık vermeyin. Bunlara dikkat edin, çünkü bazı kurucular iyi niyetli olmayabiliyor. Sunucu aldığınız yere dikkat edin, gidip de "Denemeliyim bunu belki bir şey olmaz" demeyin. Altından bir şey çıkabilir. Sırf diğerleri kurdu diye siz de gidip aynı Hosting üzerinden kurmak zorunda değilsiniz. Kendi yolunuzda gidin. Başarıya ulaşmaya çalışın. İnsanları sunucunuzda mutlu edin ve onlara çekilişler yapın. İnsanlar çekilişlere girmeyi sever. Eğer sizin işinize yaradıysa bunları tekrar tekrar ve tekrar yapın. Sonucun siz de farkına varacaksınız. Hayallerinizin peşinden gidin. Çok motive ettim değil mi?

Daha fazla merak ettiğiniz soru varsa bana konu üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğer konu işinize yaradıysa konuyu beğenebilirsiniz. Kendinize İyi Bakın, Hoşça kalın!

15 Ocak 2019 / Sunucu Nasıl Açılır / Dev Rehber / Google Amca​

Ekli dosyalar

• Sunucuda-Oyun-Turu-Nasil.png
    Sunucuda-Oyun-Turu-Nasil.png
    86.4 KB · Görüntüleme: 262
Son düzenleme:

bayoreo

the lord of oreos
En iyi cevaplar
11
Ruh hali
Konun güzel olmuş :) Fakat önüne gelen herkes sunucu açtığı için (kaliteli sunucu sayısı parmakla sayılıcak kadar az.) böyle bir konuya ihtiyaç olacağını zannetmiyorum.

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Konun güzel olmuş :) Fakat önüne gelen herkes sunucu açtığı için (kaliteli sunucu sayısı parmakla sayılıcak kadar az.) böyle bir konuya ihtiyaç olacağını zannetmiyorum.
İhtiyacı Olabilecek Kişiler Olursa Diye Açtım, Peki :)

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
DUYURU: 5. 5. Maddenin Başlık Resminde Oluşan Problemden Dolayı Başlık Resmi Kaldırılmıştır. Anlayışınız İçin Teşekkür Ederiz.

SametKing

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Aynen Katılıyorum önüne gelen aternos dan server açıyor ve oyuncu toplamaya calışıyor ve sitede kolay bir şekilde skript veya plugin editlenmiyor veya skript, plugin yazılmıyor bu yüzden ben pek tercih etmiyorum ve parasız serverde bence başarılı olan varsa helal olsun işini iyi biliyor demektir ve bu parasız serverlerden (internet sitelerinden) açılan serverler pek başarılı olmuyorlar. Google Amca yinede güzel bir konu olmuş TEBRİKLER

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Aynen Katılıyorum önüne gelen aternos dan server açıyor ve oyuncu toplamaya calışıyor ve sitede kolay bir şekilde skript veya plugin editlenmiyor veya skript, plugin yazılmıyor bu yüzden ben pek tercih etmiyorum ve parasız serverde bence başarılı olan varsa helal olsun işini iyi biliyor demektir ve bu parasız serverlerden (internet sitelerinden) açılan serverler pek başarılı olmuyorlar. Google Amca yinede güzel bir konu olmuş TEBRİKLER
Çok Teşekkürler. Dediğim Şey Yine Geçerli. Bu konularda bilgisi olmayanlar destek alabilir. Ama aternoslara ben de karşıyım. Ha profesyonel bir sunucunun build serveri olur anlarım ama normal sunucusunu oradan açanlara karşıyım.

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
İhtiyacı olanlar buradan bakabilir. Dediklerinizi anlıyorum, artık gerek duymazlar bu konuya diyorsunuz fakat gerek duyacaklar olabilir.

Erbatur

Gözlerimin içindeki ülkemsin sen benim.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Beyler, Faction sunucu açtım. Gelene Adminlik.

Vearthx

“Susuyor olmam, acı çekmediğim anlamına gelmez.”
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Gene döktürmüşsün gogıl emice eline sağlık.

Zorinkun

Blaze Yokedici
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
artık server nasıl açılır biliyorum google bey çok teşekkür ederim