Minecraft Sunucu Rehberi (Sunuculara Yeni Başlayan Acemi Oyuncular İçin Hazırlandı!)

DarkGame

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Minecraft Server Rehber’i
Selam Arkadaşlar Size Minecraft’ın server’larında nasıl oynanır anlatıcam.Yeni başlamış oyuncular için bu rehber’i yaptım iyi okumalar J

Survival Server ( Faction falan ama survival server olmalı ) :
1.Server’a Kayıt Olma ve Giriş yapma :
Arkadaşlar Oyuna girdiğinizde server’a üye değilseniz şunu yazarak üye olun : /register sifre sifre sifre diye yazdığım bölüme şifrenizi yazın ama diyelimki ‘’ /kayit sifre sifre ‘’ yazin dersede yine de /register sifre sifre yazabilirsiniz. Sonra bidahaki girişlerinizde ‘’ /login sifre ‘’ sifre bölümüne sifrenizi yazarak girebilirsiniz.Bunlar hertürlü server çeşitinde aynıdır creative server da bile aynıdır.

2.Server’da Meslek Sahibi Olmak Ve Para Kazanma :
Server’larda Meslekler Vardır :
1.Çiftçi
2.Avcı
3.Madenci
4.Kazıcı
5.Balıkçı
6.Oduncu
7.Mimar
8.Silahİscisi
Şimdi gelelim mesleklere girmeye :
Mesleğe girmek için : /jobs join meslekismi meslekismi bölümüne girceğiniz mesleği yazın benim size önerim çiftçi , oduncu ,madenci , kazıcı’dır.En kolay çalışabileceğiniz meslekler bunlardır.
Oduncu : Odun kırarak yapabilceğiniz bir meslektir. Kolay bir meslek olup kırdığınız her odunda para gelir.
Çiftçi : Tarla yapıp bir şeyler ekip ( tohum gibi ) büyüdüğünde kesince yiyecek gelerek para kazanırsınız. ( en azından ben öyle biliyorum J)
Madenci : Madencilik yaparak para kazanabilirsiniz bu meslekte.
Kazıcı : Kazı yaparak kazanabileceğiniz bir meslektir.
Ayrıca Meslekler İle İlgili Başka Komutlar :
1./jobs browse yazarak mesleklere bakabilirsiniz.
2./jobs leave meslekismi meslekismi bölümüne mesleğinizin ismini yazarak meslek’den ayrılabilirsiniz.
3./jobs stats ile mesleğinizdeki leveli ve exp yi görebilirsiniz .
4./jobs info meslekismi meslekismi bölümüne mesleğinizin ismini yazarak mesleğinizde yaptığınız iş başı gelen para ve exp falan gösterir.

3.Arsa Sahibi Olmak :
Arsa sahibi olmak için öncelikle arsa alcağınız yere gidip tabelaya ( tabi orda satmak için agent olan tabelalar var ) bos elle sağ tıklayıp alabilirsiniz.Ama paranız olmalı arsayı almak için.
4.Paraya Bakmak :
Evet gelelim para konusuna :
Paraya bakmak için /Money veya /balance komutlari kullanılır en çok sorulan sorulardan biri olduğu için önemli bir konudur.
5.Başlangıç Kitleri :
Başlangıç kitleri 4 adettir . Hepsi taştandır. Bunlar :
1.Taş Kılıç
2.Taş Kürek
3.Taş Kazma
4.Taş Balta
6.Marketten İtem Alıp Satma :
Evet gelelim önemli bir konuya daha .Markete item alıp satma konusu :
Marketten item almak için önce /warp market yazıp gitmelisiniz. Sonra alacağınız itemin tabelasına boş elle sağ tıklayıp alıcaksınız. İtem satmak için ise (İtem çantanızda olmalıdır) boş elle itemin tabelasına sol tıklayın.
7.Market Kurmak :
Market kurmak için önce sandık koyun üstüne private yapın ( nasıl yapıldığı sonraki yazılarımda görürsünüz ) . Sonra itemin olduğu sandığın olduğu yerdeki duvara tabela koyup bunu yazın :
İlk satıra ( Nickinizi yazın )
İkinci satıra ( itemin satılıp alınacağı sayısını yazın )
Üçüncü satıra (Bfiyat b harfi büyük olucak ve fiyat yerine itemin fiyatını yazıcaksınız.Ayrıca başkaları size item satsın istiyorsanız Sfiyat ı da yanina ekleyebilirsiniz ( Bfiyat in yanina )
Dördüncü satıra (İtemin Kodunu veya İtemin İngilizce ismini yazın. İtemin kodunu yazacaksanız itemi elinize alıp /iteminfo yazın itemin kodu çıkacaktır onu yazabilirsiniz.)
Örnek : (Oynadığım server’dan)
Nick'imin olduğu yeri sildim.Sildiğim yere kendi nickizi yazın market yaparken.
8.Private Koyma :
Private’leri şunlara koyabilirsiniz:
1.Sandık
2.Kapı
3.Örs
4.Büyü Masası
5.Simya Standı
6.Ocak
7.Fırlatıcı
8.Müzik Kutusu
Private koymak için ilk önce bu listelediklerimden biri olmalı onun önüne tabela ile sağ tıklayın ve tabelaya şunu yazın
İlk satıra [private] yazın
İkinci satırada Nick’inizi yazın
Sonra tamam deyin bundan sonra tabelayı koyunca sandık gibi şeylere otomatik koyar yazıyı. Ayrıca birini eklemek istiyorsanız private’e ,ilk önce /lockette 3(3 veya 4 yazabilirsiniz sadece) sonra Ekliceğiniz kisinin nickini yazın.Kapıya private koyarken her zaman [private] altınada nick yazmak zorundasınız onda otomatik koymuyor.
9.Faction Kurmak ( Faction Server’lar için ) :
Faction kurmak için /f create klanismi klanismi bölümüne kurcağınız factionun ismini yazın ama paranız olmalıdır.Diğer komutları hakkında bilgi için /f help yazarak bakabilirsiniz.
Ayrıca faction’a birini davet etmek için /f invite oyuncuismi yazabilirsiniz.
Davet ettiğiniz kişi factiona girmek için bunu yazmalı /f join klanismi
Ayrıca factionda iseniz klan kalesine gitmek için /f home yazabilirsiniz.
10.Warp,Spawn gibi yerlere ışınlanma :
Bazı yerlere gitmek için warp komutları olur onları kullanırken şu şekilde yazılır:
/warp gidilcekyerismi örneğin : /warp odun
Warp ların olduğu listeyi görmek için /warp yada /warp list komutlarını kullanabilirsiniz.
11.Oyuncuların kullandığı komutlar :
Oyuncular oynarken işte para falan nasıl gönderilir diye soruyorlar.
Bir oyuncuya para göndermek için : /pay oyuncuismi miktar komutunu kullanırsınız.
Arsanızı setlemek için /sethome ayrıca sethome yaptığınız yere ışınlanmak için /home yazabilirsiniz.
/spawn komutu ile oyuna başladığınız bölgeye gelirsiniz.
Ayrıca başka kullanabileceğiniz komutları görmek için /help yazabilirsiniz.
12.Bir şeyler Üretmek :
Oyuncuların çoğu ne nasıl üretilir bilmez bunun için şu siteyi kullanabilirsiniz :
http://esyalar.minecraftnasil.com
Siteye girin sonra orda üretmek istediğiniz itemin üstüne 1 kez tıklayın orda gösterir nasıl yapıldığını.
13.Gate komutunu kullanmak :
Gate komutunu kullanmak için çitlerin açılıp kapanacağı yeri yapmalısınız.Örnek :

Bu çitleri koyduktan sonra yanındaki duvara tabela koyup bunu yazın​
Tabelada 2. Satıra [Gate] yazın. Sonra tamam deyin. Sağ tıkladığınızda çitler aşağıya kadar inerse çalışıyor demektir. Yanlız bildiğim kadarıyla bunun olması için faction server lazım.
14.Sanal Chest (Sandık) :
Sanal sandığınızı açmak için /chest yazarsanız açılır oraya itemlerinizi koyabilir böylece itemleriniz ölünce gitmez sanal sandıkda kalır.En güvenli sandık sanal sandığınızdır.
15.Kıyafet silah gibi itemlere güç basma :
Kıyafet silah vb. itemlerinize güç basmak için büyü masası kullanırsınız ama size level gerekir levelinize göre orda seviyeler açılır orda istediğinizi seçin artık ne çıkarsa iteminize o güç gelir.Aynı şey örs’dede geçerli repair atmak için level gerekir.

BU KONUYU OKUDUĞUNUZ İÇİN HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM !
Yorumlarınızı Bekliyorum :)

byfrodo

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
krdeşm her şey 10 numara yaını çok beğendim snden ricam olucak bn bukkit sw kurdum bütün gerekli pluginler var bn nasıl arsa satılığa çıkarabilirim market açabilirim veya diğer lazım olan pluginleri anlatırmısın şimdiden sağol iyi akşamlar...

DarkGame

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
arkadaşım ben o konulardan anlamıyorum k.b :)

ayberk1204

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
aga ben server kurdum ama /warp ve her sey kırılıo bunları nasıl yapacam ben /warp arsa felan nasıl kuracam çok acil he bide benim server de yardımcı olur musun hamacih server

DarkGame

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
aga ben server kurdum ama /warp ve her sey kırılıo bunları nasıl yapacam ben /warp arsa felan nasıl kuracam çok acil he bide benim server de yardımcı olur musun hamacih server
Hacı sunucunu kurarken sana yardımcı olamam ama warp yapmak için /setwarp warpismi yazıp warp yapabilirsin ama essentials plugini lazım olucak sana setwarp yaptığın zaman oyuncular senin olduğun yere ışınlanır onun için setwarp yaptığın yere dikkat et :D Sen op'san herşeyi kırabilirsin ama oyuncular kıramasın diyosan worldguard denilen plugin lazım olucak sana ve kullanmayı bilmen gerekir worldguard ı kullanabilmek için worldedit plugini de lazım.

ayberk1204

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
sen benim servere gelebilir bisin seni de ops yaparım

ayberk1204

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
aga bende olmuo /help e bakın dio ama ben hamacih serverim var hamacih server de ne yapcaz

DarkGame

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Hacı sen bukkit kur sunucunu ( youtube ' da anlatanlar var ) onda sonra internetten pluginleri falan kullanmayı izle.

DarkGame

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bukkit sunucu kurma : TIKLA

Plugin için : TIKLA Ya kardeşim anlatım nasıl bulamıyorsun dalgamı geçiyorsun ya ? youtube da kaç tane anlatım var ?

maviejder007

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
abi ben bir serverda arkadaşı hapse attım çıkaramıyom napcam