Minecraft Türkiye Sunucuları Nereye Gidiyor?

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Merhaba değerli gamer ailesi ve ziyaretçiler.
Bildiğiniz ya da gördüğünüz üzere diyelim MC Türkiye iyice cozuttu. Önceleri op nedir bilmezdik şimdiyse normal op yetmedi ultrası vb çıktı, ama hala o eski tadı vermiyor, ne kadar kolay olursa olsun ve ayrıca kendim için konuşuyorum o eski emek sunucuların yerini yeni emek sunucular tutmuyor. Sizce nereye gidiyor bu Minecraft Türkiye? Bu konu hakkında bir konuşalım içimizdekileri atalım :alay:.​

Son düzenleme:

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
Aldı başını gidiyor demek en doğrusu olur. :D
Bir süre daha böyle devam edeceğiz gibi görünüyor. Gerçekten uzun bir süredir bahsedilen sunuculara girmedim. Bu aralar sadece köklü (eskiden beri açık olan, belli bir başarıya ulaşmış) sunucularda takılıyorum. Minecraft Türkiye eninde sonunda iyi bir yerlere gider, umarım.

Erkutay_

DragonBlock
En iyi cevaplar
11
Bilmiyorumda küçükken bi sunucu vardı skyblocktu o zaman emek nedir op nedir pek bilmezdim hep orada oynardım tabi arada sırada hypixele vb giderdim sonra 3 tane daha arkadaşım geldi 4 kişi oynuyorduk 1-2 haftada 1k leveli aşmıştım hemde hiç sıkılmadan ama şu an bir opskyblock sunucusuna girsem /adakit yazdığımda elime verilen elmas blokları, spawnerleri görünce hemen oyunu kapatıyorum o derece zevksiz bir oyun modu

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Aldı başını gidiyor demek en doğrusu olur. :D
Bir süre daha böyle devam edeceğiz gibi görünüyor. Gerçekten uzun bir süredir bahsedilen sunuculara girmedim. Bu aralar sadece köklü (eskiden beri açık olan, belli bir başarıya ulaşmış) sunucularda takılıyorum. Minecraft Türkiye eninde sonunda iyi bir yerlere gider, umarım.
en doğrusunu yapıyorsunuz :D
Bilmiyorumda küçükken bi sunucu vardı skyblocktu o zaman emek nedir op nedir pek bilmezdim hep orada oynardım tabi arada sırada hypixele vb giderdim sonra 3 tane daha arkadaşım geldi 4 kişi oynuyorduk 1-2 haftada 1k leveli aşmıştım hemde hiç sıkılmadan ama şu an bir opskyblock sunucusuna girsem /adakit yazdığımda elime verilen elmas blokları, spawnerleri görünce hemen oyunu kapatıyorum o derece zevksiz bir oyun modu
aynen eskiden emek ve op nedir bilmezdik :D tüm oyuncular birbirine saygılı davranırdı kısaca ozamanların bırak sunucusunu oyuncuları bile kaliteliydi şimdiyse nerdeeee.

ruddeTR

projects.gg
Emektar Üye
En iyi cevaplar
2
Bence bir yerlere gidebilen birçok sunucu var. Asıl sorun, bu sunucuların, sunucu yığınının içerisinde bulunuyor olması.

Gözlemlediğim kadarıyla bu yığının pek de iç açıcı olmamasının nedeni birkaç arkadaşın Minecraft'ı oyuncu olarak çok fazla oynayıp biraz da yönetici olarak gezmelerini istemelerinden kaynaklanıyor. Adlarını duyurabilmeleri için forumlarda sitelerde hiçbir engel yok. "Yeni Konu Aç", "Sunucu Ekle" butonlarıyla herhangi bir nitelik aranmadan sadece üç fotoğraf ekleyerek, makine bilgilerini vb. ekleyerek sunucularını yığına kaydediyorlar.

Bence bu kişilerin asıl hataları sunucu açma işine hiçbir nitelik kazanmadan başlamaları. Yöneticinin kendisi yönetim etiğini kesinlikle bilmeli bunun dışında sermayesi yoksa Java, Build, Grafik Tasarım gibi alanların arasında en azından birinde tecrübeli olmalı ki dışa bağımlı olmasın. En azından bir şeyi özgün olarak en güzel emeğiyle tamamlasın. Bana kalırsa bu yığının kirlenmesinin başlıca nedeni tamamen dışa bağımlı olan yöneticilerden kaynaklıdır.

Inanilmazz

Reelin and Rockin
En iyi cevaplar
0
Minecraft inşa edilen bir bina gibidir, mühendisi mimarı usta başı çırakları ne varsa orada sizsinizdir. Size bir temel sunar önce, sonra siz farklı işlevlerde, görünümlerde, şekillerde (ve daha sayamayacağım diğer oluşumlarda) yapı (soyut kökenli, minecrafttaki yapı olarak algılanmasın :() tamamlarsınız. Ancak o yapıyı yıkmaya çalışan kişilerin çokluğu yüzünden ya da çoğunlukta aynı yapıların yapıldığı için maalesef ki bir yere gitmiyor. Farklılık gerekiyor yani, gelişebilir ancak değeri bu farklılığa bağlı. Farklılık olmadıkça ilgilenmenin bir anlamı olmuyor. Kar amacı güdünce de farklı düşünme yetinizi azaltıyorsunuz. Eğlence amaçlı düşünüp öyle ilgilenin, farklılığı yakalayabilirsiniz.

Morona

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
Bu "beğenmediğiniz" sunucuların temeli arkadaşlar arası oyun oynama amacını taşır. Peki oyun oynama amacıyla sunucu kurmayan birisinin nasıl zamanla gelişip büyük bir sunucu açmış olmasını bekleyebiliriz ki? Burada tek hata bu işe erken atılmaya çalışmaları, o da eğitim sistemimizin ve ailelerin "dizginleme" konusunda başarılı olamaması bence, haliyle çocuklarda öz güven tavan yapıyor. Forum üstüne düşüneni yapıyor mu? Biz nazi yönetimini de gördük forumda, gidip gıcık kaptığım birinin sunucu konusunun aynısını açıp onun konusunu kara listeye ekletebiliyorduk. :D Şu an o kadar sertlik yok ama bence biraz daha sert olmaları lazım, en azından bir sürü kapanacak sunucu görüyorum ama kurala uyuyor diye onay alıyor, öyle olunca sürüyle altın sunucu da olması şaşırtıcı değil.

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
herkes kendi düşüncesini yazıyor ve saygı duyuyorum fakat içimde kalmasın şunu söylemek istiyorum Minecraft Türkiyenin düşüşe geçmesinin başlıca sebeplerinden biride şu, daha bırak kit ayarlamayı manuadd kullanmayı bile bilmeyen insanların çok kolay şekilde sunucu alıp açması kısa süre zar zor ayakta tutup daha sonra becerememeye başlayıp kapatması bundan dolayı oluşan kaliteli kitle de böyle sunuculardan bıkıp oyunu bırakması mesela geçenlerde biri bana yazdı dc den özelden "makine aldım şimdi napacağım?" ya arkadaş adam bırak sunucu yönetmeyi, plugin ayarlamayı adam sunucuyu boş şekilde açmayı bilmiyor :D .

Erkutay_

DragonBlock
En iyi cevaplar
11
herkes kendi düşüncesini yazıyor ve saygı duyuyorum fakat içimde kalmasın şunu söylemek istiyorum Minecraft Türkiyenin düşüşe geçmesinin başlıca sebeplerinden biride şu, daha bırak kit ayarlamayı manuadd kullanmayı bile bilmeyen insanların çok kolay şekilde sunucu alıp açması kısa süre zar zor ayakta tutup daha sonra becerememeye başlayıp kapatması bundan dolayı oluşan kaliteli kitle de böyle sunuculardan bıkıp oyunu bırakması mesela geçenlerde biri bana yazdı dc den özelden "makine aldım şimdi napacağım?" ya arkadaş adam bırak sunucu yönetmeyi, plugin ayarlamayı adam sunucuyu boş şekilde açmayı bilmiyor :D .
Eklentisi var onun oyun içinden kit eklenebiliyor hkfhkfkhfkhkfg :D
yine ben yine 500iq

afesraca

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
hala minecraft oynayan da ne biliyim yani

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Minecraft sunucularını bir para kazanma yöntemi olarak görüp, vip, admin satışı falan dolduran kişiler yüzünden olabileceği teorisini ortaya koymak istiyorum.

Düşünün, bir insan neden sunucu açar? Zamanında bu sorunun cevabı "arkadaşlarımla oynamak", veya "bir ortam oluşturmak" olabilirdi belki, ki o zamanlar sunucular öyleydi. Şimdiye bakalım isterseniz.

Örnek bir kategori olarak, "Skyblock Sunucuları"ndan başlayalım, ne dersiniz? Rastgele bir sunucu seçtim, ve sitelerine girdim. Hiç olmaması gereken "Market" linkine tıkladım, ve etrafta biraz gezindim. Bir de ne göreyim? 4 tane vip "yetkisi", spawner (ne alaka ise), WorldEdit yetkisi (neden)

Başka bir sunucuya bakalım, belki sadece bu sunucuda vardır bu olay.

5 vip yetkisi, WorldEdit (neden????), Ban Açtırma? Bu sunucuya hile ile girip, ban yedikten sonra banımı açıyorlar mı, hemen geliyorum! (!)

Bunlar sabitlenmiş sunucu konularıydı. "İlk mesajda en çok beğeni" olarak sıralıyorum ve çıkan sunuculara bakıyorum şimdi de...
Bunlarda market ya yoktu, ya da ulaşabilmem için bir hesabımın olması gerekiyordu (aynı script olma ihtimalleri var).

Skyblock belki böyle olan tek oyun modudur, gelin Survival sunuculara bakalım. Survival dediğin, ağaç keser, ev yaparsın. Olayı beraber eğlenmektir. (Bana göre, en azından)

Rastgele bir sunucu seçtim, ve en baştan crack indirme linki vardı. Bravo! Forum kurallarına aykırı değil miydi bu en son?
Marketi var, ki Survival dediğinin vanilla (belki üzerine authmedir, gerekirse claimdir eklenebilir) olması lazım. Bu markette sadece para yüklenildiğinden sunucuda olan "olayları" bilemiyorum, ama marketli bir survival asla iyi olamaz.

Başka bir sunucudayız; bunda site marketi falan yok, fakat konuya bize gerekenleri yazmışlar. Ne verdiğini bilmediğimiz 3 "vip", golem spawneri (survival'da ne işine yarayacaksa) ve... Uçmak... Survival'da... Neden?

Bu kadar bize yeter herhalde. Unutmayın, bunlar sadece sunucuya girilmeden görülen paralı eşyalar. Sunuculara girip sorsanız daha neler bulursunuz bilmem.

Bunların hepsinin Mojang EULAsına aykırı olduğunu da bildirmek isterim. Böyle bir sunucu görürseniz. Lütfen Mojang'a bildiriniz. Belki bir kaç sunucu engellendikten sonra hatalar anlaşılır, ve Türkiye'deki sunucular düzelmeye başlar. Tabii ki olmayacak ama denemekten zarar gelmez :)

Erkutay_

DragonBlock
En iyi cevaplar
11
Minecraft sunucularını bir para kazanma yöntemi olarak görüp, vip, admin satışı falan dolduran kişiler yüzünden olabileceği teorisini ortaya koymak istiyorum.

Düşünün, bir insan neden sunucu açar? Zamanında bu sorunun cevabı "arkadaşlarımla oynamak", veya "bir ortam oluşturmak" olabilirdi belki, ki o zamanlar sunucular öyleydi. Şimdiye bakalım isterseniz.

Örnek bir kategori olarak, "Skyblock Sunucuları"ndan başlayalım, ne dersiniz? Rastgele bir sunucu seçtim, ve sitelerine girdim. Hiç olmaması gereken "Market" linkine tıkladım, ve etrafta biraz gezindim. Bir de ne göreyim? 4 tane vip "yetkisi", spawner (ne alaka ise), WorldEdit yetkisi (neden)

Başka bir sunucuya bakalım, belki sadece bu sunucuda vardır bu olay.

5 vip yetkisi, WorldEdit (neden????), Ban Açtırma? Bu sunucuya hile ile girip, ban yedikten sonra banımı açıyorlar mı, hemen geliyorum! (!)

Bunlar sabitlenmiş sunucu konularıydı. "İlk mesajda en çok beğeni" olarak sıralıyorum ve çıkan sunuculara bakıyorum şimdi de...
Bunlarda market ya yoktu, ya da ulaşabilmem için bir hesabımın olması gerekiyordu (aynı script olma ihtimalleri var).

Skyblock belki böyle olan tek oyun modudur, gelin Survival sunuculara bakalım. Survival dediğin, ağaç keser, ev yaparsın. Olayı beraber eğlenmektir. (Bana göre, en azından)

Rastgele bir sunucu seçtim, ve en baştan crack indirme linki vardı. Bravo! Forum kurallarına aykırı değil miydi bu en son?
Marketi var, ki Survival dediğinin vanilla (belki üzerine authmedir, gerekirse claimdir eklenebilir) olması lazım. Bu markette sadece para yüklenildiğinden sunucuda olan "olayları" bilemiyorum, ama marketli bir survival asla iyi olamaz.

Başka bir sunucudayız; bunda site marketi falan yok, fakat konuya bize gerekenleri yazmışlar. Ne verdiğini bilmediğimiz 3 "vip", golem spawneri (survival'da ne işine yarayacaksa) ve... Uçmak... Survival'da... Neden?

Bu kadar bize yeter herhalde. Unutmayın, bunlar sadece sunucuya girilmeden görülen paralı eşyalar. Sunuculara girip sorsanız daha neler bulursunuz bilmem.

Bunların hepsinin Mojang EULAsına aykırı olduğunu da bildirmek isterim. Böyle bir sunucu görürseniz. Lütfen Mojang'a bildiriniz. Belki bir kaç sunucu engellendikten sonra hatalar anlaşılır, ve Türkiye'deki sunucular düzelmeye başlar. Tabii ki olmayacak ama denemekten zarar gelmez :)
Okudum gayet güzel herşeyi açıklamışsında benimde şu an açacağım sunucuda 8 tane vip üyeliği var fakat ben bunu para kazanmak için değil vip fiyatlarını ucuzlatmak için koydum düşünsene 4 tane vip var 10 25 50 75 olarak düşün fiyatlarını bide 8 tane vip olduğunu düşün
1 - 5 - 10 - 15 - 20 - 25 - 50 - 75 olarak fiyatlarını düşün burada işte o ucuzlanmış fiyatlar çıkıyor.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Okudum gayet güzel herşeyi açıklamışsında benimde şu an açacağım sunucuda 8 tane vip üyeliği var fakat ben bunu para kazanmak için değil vip fiyatlarını ucuzlatmak için koydum düşünsene 4 tane vip var 10 25 50 75 olarak düşün fiyatlarını bide 8 tane vip olduğunu düşün
1 - 5 - 10 - 15 - 20 - 25 - 50 - 75 olarak fiyatlarını düşün burada işte o ucuzlanmış fiyatlar çıkıyor.
Ben vip sayısına veya fiyatına bakmıyorum. Vip olmasına bakıyorum direkt olarak. O vip'leri alanlara ne veriyorsun, orası önemli kısım. Hani sunucu fiyatlarını karşılamak için dersen ne yaparsın, bir chat tagı koyarsın bağışçı diye, sunucunu seven alır. Ama vip'e gelip Pro4, Sharpness5, fly falan filan veriyorsan, hem Mojang EULA'sına karşı geliyorsun, hem de (benim gözümde) para kazanmaya yönelik bir sunucu açmış oluyorsun, ki Türkiye'de bütün vip'li sunucular böyle olduğundan, gerisi geliyor işte.

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Ben vip sayısına veya fiyatına bakmıyorum. Vip olmasına bakıyorum direkt olarak. O vip'leri alanlara ne veriyorsun, orası önemli kısım. Hani sunucu fiyatlarını karşılamak için dersen ne yaparsın, bir chat tagı koyarsın bağışçı diye, sunucunu seven alır. Ama vip'e gelip Pro4, Sharpness5, fly falan filan veriyorsan, hem Mojang EULA'sına karşı geliyorsun, hem de (benim gözümde) para kazanmaya yönelik bir sunucu açmış oluyorsun, ki Türkiye'de bütün vip'li sunucular böyle olduğundan, gerisi geliyor işte.
Öncelikle görüşlerine saygı duyduğumu söylemek istiyorum haklısın vip olan tüm sunucular para kazanmaya çalışıyor çoğu fakat böyle bir amacı olmayan sunucularda vardır diye düşünüyorum insan bir sunucuyu ne kadar severse sevsin karşılıksız para yatırmaz tabi affınıza sığınıyorum bi yerlerinden para çıkmıyorsa :) yani kısaca kimse kuru kuruya bir tag için para vermez illa yanında birşeyler daha ister benim düşüncemde bu ama sunucu sahibi sunucuyu her ay rahatça ödeyecek durumu olduğu halde sürekli vip satıyorsa oda onun ayıbı çünkü şahsen benim durumum olsa yani rahatça her ay ödeyecek durumum olsa ve birde düzenli onlinem olsa sunucuda para ile hiçbirşey satmam benim düşüncemde bu acaba bu düşünce ile sunucu açılacakmı :D bu arada şunuda diyenler olacaktır elbet 50-60tl nedir? belki sizin için bir şey değil ama öğrenci adam için heleki ailesi maddi yönden sıkıntılı (Türkiyenin geneline giriyor galiba dediğim :D yani en azından çevrem hep öyle) ise 50-60tl çok şey :D .

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
hala minecraft oynayan da ne biliyim yani
Minecraft dan pek hoşlanmayan biri de mc tabanlı bir forum da olması ne bilim yani :/ ...
(ateşe ateşle karşılık verelim :D )
"Zevkler ve renkler tartışılmaz" diye bir söz vardır bunu söylemeniz pek hoş değil bunu söyleyerek mc sevenlere savaş açmış oluyorsunuz resmen kabul belki Minecraft Türkiye için geçerli olabilir bu dediğiniz fakat dünya geneli olarak konuşursak haksız bir söz gibi.