Minecraft Tavşan Evcilleştirme

byBluera

Fiercely unapologetic.
Forum Yöneticisi
Geliştirici
Mesajlar
826
Best answers
0
Puanları
2,770
Ruh Hali

Black_&_White_Rabbit.png Black_Rabbit.png Gold_Rabbit.png Rabbit.png Salt_&_Pepper_Rabbit.png White_Rabbit.png
Minecraft Tavşan Evcilleştirme
Merhaba arkadaşlar yepyeni bir konuya daha hoş geldiniz. Sizlerle beraber tavşanlar hakkındaki temel özellikleri öğrenip, nasıl evcilleştirildikleri hakkında bilgi alacağız. İyi okumalar dileriz!

Tavşanlar, çoğunlukla zararsız olan(pasif) varlıklardır. Tavşanlar doğal olarak çölde, taiga biyomunda, mega taiga biyomunda, soğuk taiga biyoumda ve buz ovalarında bulunur. Yanı sıra bu biyomlardan "tepeler" ve "mutasyona uğramış" türleri görülmektedir. Ayrıca çiçek ormanlarında da doğabilirler. Tavşanlar iki veya üç grup halinde doğar; bir yetişkin veya bir ya da iki yavru tavşan.
Çöller ve buzullar/dağlar/yükselmeler hariç, tavşanları doğal olarak üretilen her yerde, aynı zamanda kurtlar da üretilir. Yalnız bırakılırsa kurtlar, tavşanları yiyebilir. Bu yüzden tavşanlar çöl ve buz biyomlarında bol miktarda bulunurlar.
Ayrıca katil tavşanlar doğal olarak doğmazlar. Bunun yerine /summon komutu olarak oluşturulabilir ve bu tavşanlar sadece Minecraft Java Sürümü için özel olarak yapılmıştır.

Düşürdüğü Eşyalar
Rabbit_Hide.png
Raw_Rabbit.png
Cooked_Rabbit.png

Soldan sağa; Tavşan derisi, Pişmemiş tavşan eti(ateş ile öldürülmezse), Pişmiş tavşan eti(ateş ile öldürülürse)

Davranış
Tavşanlar yürümek yerine, acımasızca zıplarlar. 8 blok içerisinde havuç tutan oyunculara veya çiçeklere yavaş yavaş yaklaşırlar. Bir yaratık tavşanlara vurduğu zaman rastgele bir şekilde kaçmaya başlarlar. Tavşanlar olgun havuç bitkilerini bulup yiyecektir. Havuç bitkilerini yemesi, havucun büyüme evresini bir kat azaltır. Ancak büyüme evresi 0 ise bitkiyi tamamen çıkartacaktır. /gamerule mobGriefing kapalıysa, tavşanlar bunu yapmayı durdurur.
Ayrıca vahşi kurtlar, avları tavşanlara yaklaşmak için onları uzaktan izlerler. En sonunda ise vahşice yerler.

Evcilleştirme/Besleme
Tavşanlar havuç, altın havuç veya çiçekle beslenebilirler.
Yavru tavşanlar genellikle anne-babadan birinin kürk tipine(her birinden %47.5 şans ile) sahip olacak ancak yavrunun mevcut biyomda, olması gereken kürk tipine sahip olması ihtimali %5 olacaktır. Yavru tavşanlar, havuç kullanarak yavaş yavaş büyüyebilir fakat, dış etkenler olmadan 20 dakika sonra büyür; her havuç kullanımı, kalan sürenin %10'unu azaltır.
Düşman doğasına rağmen katil tavşanlar, diğer tavşanlar ve birbirleriyle, normalde bir yavru katili tavşan yaratma şansına sahip olabilir.
Ayrıca bir Toast tavşan, yine bir Toast tavşanı bebeği üretecektir.
Tavşanlar genellikle alı farklı deri renginden birini kullanarak doğacaktır. Deriler arasında, düzenli kahverengi kürk, siyah benekli kürk, kırmızı gözlü-beyaz kürk(albino), siyah beyaz lekeli kürk, tuz ve biber kürkü ve altın(krem) kürkü bulunur. Biyom, kullanılan kürkü belirler:
  • Karlı biyomlarda %80 beyaz kürk, %20 siyah beyaz kürk doğacaktır.
  • Çöllerin %100'ü altın kürklü olacaktır.
  • Diğer biyomlarda, %50 kahverengi kürk, %40 tuz ve biber kürkü ve %10 siyah kürk bulunur.
  • Bedrock Edition'da, albino tavşanın yerine siyah uçlu kulaklar, siyah gözler ve gri bir bulun bulunan beyaz tavşan yerini almaktadır.
tavsan.png


Ayrıca özel olan iki adet tavşan türü vardır.
Katil Tavşan
The Killer Bunny (daha önce Caerbannog'un Katil Tavşanı olarak bilinir; Monty Python'un, The Holy Grail'deki sahnesine bir referans), tüm oyunculara düşman olan, Java Edition'a özel olan bir tavşan türüdür. Kürkü, normal tavşanın dikey gözlerine kıyasla, yatay kırmızı gözlerle saf beyaza sahiptir. Yalnızca /summon komutu kullanılarak canlandırılabilir.

katil.png

Katil tavşan böyle gözüküyor.

Toast
Toast adı verilen tavşanlar, büyük bir siyah beyaz yama ile yüzünün etrafında siyah ve saf beyaz bir yırtma paternine sahiptir. Adı ve derisi haricinde, toast tam olarak normal davranır. İki toast tavşanı çiftleştiğinde yeni toast tavşanı oluşmaz. Toast tavşanı, doğal olarak bulunmaz.

toast.png

Teşekkürler
Konumu okuduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. Farklı bir Minecraft Türkiye konusunda daha görüşmek üzere, hoşça kalın!