successed

PLAY.İZMİRMC.COM 1.13 #BİR BLOK DÜNYASI!
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
minecraft-türk-oyun-forumu.png

Minecraft vote plugini nedir? Ne işe yarar? Nasıl kurulur? Vote için gereken ek pluginler nelerdir?

Vote pluginleri nedir ve ne işe yararlar?
Server tanıtım siteleri ile serveriniz arasında bir köprü oluşturarak reklam sitelerinden gelecek olan komutları serverinize aktarmaktadır.
Bu vote pluginleri server tanıtımları için server sahiplerine fırsat vermektedir. Bu konuda kendisini geliştiren serverler, tanıtım sitelerinden hem yabancı hem de yerli oyuncu almaya başlarlar.

Nasıl kurabilirsiniz ?
Konuyu sizlere NuVotifier eklentisi ile anlatacağım. Buradan örnekle farklı eklentileri de rahatça kullanabileceğinize inanıyorum. Öncelikle NuVotifier adlı eklentiyi serverinizin plugins klasörüne yükleyiniz, yükledikten sonra 1 defa serverinizi kapatıp açmanız gerekiyor. Daha sonra plugins klasörünüze baktığınızda, Votifier adında bir klasörün oluştuğunu göreceksiniz, bunun içerisine geliyorsunuz.
NuVotifier Plugin Bağlantısı:
spigotmc.org/resources/nuvotifier.13449/

Screenshot_9.png

Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, config.yml dosyası içerisindeki kırmızı ile işaretli alanlarda işlem gerçekleştireceğiz.

Screenshot_10.png

Resimde görüldüğü üzere, config dosyası içerisinde bulunan port kısmınıza sunucunuzda kullanımda olmayan herhangi bir port adresinizi yazıyorsunuz. Ben size örnek olması amacı ile 9056 portunu yazdım.

Host kısmını resimde size gösterildiği şekilde bırakırsanız, eklentiniz sunucu makinenizin ip adresi üzerinden yayın yapacak ve çalışacaktır. Bu kısım birden fazla ip adresine sahip olan kullanıcıların, hangi ip adresinden yayın yapacağını seçebilme özelliğini size vermektedir. Örnek: 1.1.1.1 adlı ve 2.2.2.2 adlı 2 adet ip adresiniz var fakat sadece 2.2.2.2 adresini kullanmak istiyorsunuz; bu durumda resimde işaretlenen host: 0.0.0.0 kısmına 2.2.2.2 yazmanız gerekmektedir. (Tavsiyem değiştirmeyin.)

Daha sonra

Screenshot_11.png

Resimde işaretle size gösterdiğim "public.key" dosyasını açıyorsunuz; dosya içerisindeki uzun kod, aşağıdaki yapacağınız işlemler sırasında işinize yarayacak. Serverinizin Tanıtımı için bir tanıtım sitesine bağlamalıyız, bu durumdan dolayı, site bağlantısı işlemine geçiyoruz.

Site Bağlantısı
Örnek bir tanıtım sitesine girip işlem yapıyoruz:

Tanıtım sitesi örneği;
Resimde gösterilen yere tıklayarak siteye kayıt oluşturuyorsunuz.
(Etklenti linkini konu sonundaki spoiler içerisinde bulabilirsiniz.)

Screenshot_2.png

Kayıt oluşturduktan sonra giriş yaptığınızda, karşınıza resimde gösterildiği gibi internet sitesi sayfası gelecek;
buradan da resimde gösterilen kırmızı işaretli alana tıklayınız.

Screenshot_3.png

Daha sonra resimdeki alana tekrar tıklıyorsunuz.

Screenshot_4.png

Daha sonra gerekli alanlarınızı dolduruyorsunuz.

Servername kısmına serverinizin ismini, desciption bölümünede serveriniz hakkındaki bilgileri girebilirsiniz.
Server addres ve port kısmını serverinizin ip adresini ve port numarasını giriyorsunuz. (Port numarası genelde 25565 olmaktadır.)

Screenshot_5.png

Daha sonra ise aşağıdaki resimdeki alanları da dolduruyorsunuz ve kırmızı ile işaretlenen kısmı aktif etmek için "Use Votifiler" yazısının karşısındaki alana tıklıyoruz.

Screenshot_7.png

Oraya tıkladıktan sonra karşınıza bu şekilde bir menü açılıyor.

Screenshot_8.png

Yukarıda size gösterdiğim gibi config dosyasında belirlediğiniz portu Votifier Port kısmına yazıyoruz.
Minecraft Serverinizin kurulu olduğu sunucunuzun ip adresini Votifier Address kısmına yazıyoruz.
Serverimizde kurulu olan NuVofier isimli eklentinin klasörü olan votifier klasörü içerisindeki public.key dosyasını açıp içerisindeki uzun kodu tamamen kopyalıyoruz ve Votifier Public Key kısmına yapıştırıyoruz.

Daha sonra ise aşağıdaki resimde gösterilen server özellikleri ve türleri kısmından sizin serverinizin türünü ve özelliklerini seçiyorsunuz; ardından aşağıda yer alan Register The Server butonuna tıklıyorsunuz.

Screenshot_12.png

Buraya kadar yapılan işlemlerden sonra serveriniz ile örnek sitemiz arasında bağlantı kurulmaya bir adım kalıyor.

Serverinizi yeniden başlatıyoruz, Bu başlatma sonrasında config dosyasında ayarlamış olduğunuz port, yeniden başlatma işleminden sonra aktif duruma geçecektir.

Nasıl test edebilirim?
Bağlantının kurulup kurulmadığını test etmek isteseniz.

mctools.org/votifier-tester

Test işlemleri için spoiler içerisinde bulunan sayfa linkini açınız.

Daha sonra açılan sayfada;
Minecraft Username kısmına serverinizdeki nickinizi (isminizi) yazınız.
İp adress kısmına serverinizin ip adresini yazınız.
Port kısmınada config dosyasında belirlediğiniz portu yazınız.
Public key kısmına ise plugins/Votifier/rsa dosya yolundaki public.key dosyasını açarak, içerisindekileri kopyalayınız ve açtığımız test sitesindeki PublicKey alanına yapıştırınız.

Eğer buraya kadar hatasız, eksiksiz işlem yaptıysanız ve belirlediğimiz portu engelleyecek (Örneğin Firewall - Güvenlik Duvarı) herhangi bir durum söz konusu değil ise "send test vote" düğmesine bastığınızda karşınıza
Vote by "NİCK" succesfully sent to play.XXXX.com:9056 diye bir yazı çıkacaktır.
Bu şekilde bir yazı görürseniz yapılan işlemi eksiksiz yerine getirmiş ve bağlantıyı sağlamış olursunuz.

Screenshot_13.png

minecraft-mp.com

Extra eklentileri nelerdir?
1.13 serverler için:
spigotmc.org/resources/votingplugin.15358/

1.11 - 1.11.2 serverler için:
dev.bukkit.org/projects/rewardvoting

1.8.1 serverler için:
dev.bukkit.org/projects/give-anything-listener/

(Buradaki pluginlerin bazıları Votifiler Bazıları NuVotifier ile çalışmaktadır.)

Minecraft vote pluginlerin ortak özellikleri
/vote ile site linkleri gösterme, Oyunculara xp,eşya,komut ödülü verme,
Hangi oyuncunun nekadar süre önce vote attığını nekadar süre sonra tekrar vote atabileceğini hatta oyunculara vote atınız uyarısı gönderebilirler.
Not: Detaylıdır ve incelenme gerektirir.

Ayrıca bakınız
1.8 - 1.12.2 serverler için forumumuza ait vote plugini:

Minecraft Türkçe vote sitesi:

MavPir

Maviş Pırıl
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Yapmak bi yandan zor ama çok güzel plugin.

Ryuk68

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Yapımı biraz zor olan şeyi böyle güzel şekilde konuda anlatmanız beni mutlu etti. İlşallah daha iyi yerlere gelmeniz dileğiyle.

Son düzenleme:

DDoS_Community

Her Sistemin Bir Açığı Vardır Insanın Bile ...
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
hani ip kısmında server ip istiyosun ya hocam bu ip bungeecord ipsimi olucak içerisindeki sunucunun ipsimi ? ve seçtiğimiz portu firewalldan açmamız gerekiyor mu ?

KatilDede

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Teşekkürler. Konu düzeni mükemmel ve çok anlaşılır bir biçimde öğretmişsin. Fakat tam olarak anlamadığım bir şey var; Oyuncuların oy vermesinin sunucu için katkısı tam olarak ne oluyor?