Minecraft Zımpara Taşı

Mugetsu42

Create a Different World
Mesajlar
100
En iyi cevaplar
2
Beğeniler
175
Puanları
580


cscfwe22.jpgMerhaba değerli Forum üyeleri ve ziyaretçileri. Karne gününün akşamında kankalarınızla beraber bir survival oynamak ne güzel bir şey değil mi? Minecraft'ın yeni sürümü 1.14 ile gelen zımpara taşının ne olduğunu öğrenmek de çok güzel bir şey :)
Gelin bakalım zımpara taşı neymiş, öğrenelim.Zımpara Taşı

Minecraft 1.14 çıkmadan önce birçoğumuz 1.14 sürümünün deneme sürümlerini gördük, oynadık. Bu deneme sürümünde tanıştığımız yeniliklerden bir tanesi de bu konumda size anlatacağım zımpara taşı.

Zımpara taşı gerçek hayatta ne işe yarar zaten biliyoruz. Birşeylerin üzerindeki prüzleri gidermek. Ama Minecraft'ta bulunan zımpara taşının kullanım amacı gerçek hayattakinden biraz farklı.Zımpara Taşı Nedir/Nasıl Kullanılır

Zımpara taşı, Minecraft'ta iki amaç için kullanılıyor: Birinci kullanım amacı canı azalmış olan eşyaların canlarını yükseltmek, ikinci kullanım amacı ise üzerine büyü basılmış eşyaların veya büyü basılmış kitapların büyülerini kaldırmak. Ancak zımpara taşının kaldıramadığı bazı büyüler mevcut. Bu büyüler, kaybolma laneti ve bağlanma laneti ismindeki lanetli büyülerdir. Bu iki büyüden kurtulmanın imkânı yoktur.

Şimdi gelelim zımpara taşının çalışmasına. Zımpara taşını kullanmak için üzerine bir kere sağ tıklamamız yeterli. Zımpara taşına tıkladıktan sonra zaten göreceksiniz oradaki yazıyı. Zımpara taşının içinde "Onarım ve Büyü Kaldırma" yazıyor. Zımpara taşını kullanarak yalnızca onarma işlemi ve büyü kaldırma işlemi yapabiliriz. Bu işlemlerden ilk olarak büyü kaldırmadan bahsedeceğim.

Büyü kaldırmak için büyüsünü kaldırmak istediğimiz eşyayı (kazma, bot, kılıç, büyü vb. büyü basılabilen her şey) zımpara taşının içine atıyoruz ve bize direkt o eşyayı büyüsü çıkartılmış bir şekilde veriyor. Ayrıca bu işlemin bir güzel yanı da büyü kaldırdıktan sonra bize bir miktar tecrübe puanı (xp) veriyor olması.

Zımpara taşında yapabildiğimiz diğer bir işlemin onarım olduğunu zaten söylemiştim. Şimdi bunun nasıl yapıldığından bahsedeyim. Canı azalmış olan bir eşyanın canını tekrar yükseltmek için o eşyadan envanterimizde iki tane olması gerekiyor. Canı düşük yada yüksek fark etmez. Mesela canı düşük olan iki kazmanız var. Bunları birleştirerek canını yükseltmek istiyorsanız ister ikisinin canı da düşük olsun, ister birinin canı düşük birinin canı tam olsun siz o iki kazmayı birleştirdiğinizde canı yükselmiş bir kazma elde edersiniz.

Bu işlemi örs üzerinde de yapabilirsiniz fakat zımpara taşı size bu konuda bir avantaj sunuyor. Siz örs üzerinde iki canı düşük kazmayı birleştirmek için tecrübe puanı kaybedeceksiniz. Fakat zımpara taşı sizden bu işlem için hiçbir şey istemiyor. Artık zımpara taşını kullanıp kullanmamak tamamen size kalmış bir şey.Minecraft Zımpara Taşı Nasıl Yapılır

Zımpara taşını yapmak için çok fazla şeye ihtiyacınız yok. Size lazım olanlar 2 çubuk, 2 tahta (ne tahtası olduğu fark etmez), 1 tane de taş basamak. Zımpara taşını yapmak için çalışma masasını açıyoruz ve en üstte sağa ve sola çubukları yerleştiriyoruz. Sonra en üstte ortaya taş basamağı koyuyoruz ve çubukların hemen altına da 2 tahtayı yerleştiriyoruz. Artık zımpara taşımız hazır.


Ekran Görüntüsü (58).pngBir önceki konumu okumak için > https://forum.gamer.com.tr/konu/minecraft-taş-kesici-yapımı.425559/

Konumu okuduğunuz için teşekkür ederim. Takipte kalın :)
İyi Forumlar.

 


Son düzenleme:

Üst