Minecraft'a RTX Desteği Geliyor

ChiaX

Team Arcenia
Emektar Üye
En iyi cevaplar
37
Ruh hali

133532

Minecraft'a RTX Desteği Geliyor

Herkese merhaba sevgili okurlar,
Bugün sizlere biraz RTX'in ne olduğunda dair bilgiler, biraz da Minecraft'ın RTX desteği hakkında bilgiler paylaşmak istedim. Öyleyse, konumuza geçelim.

Ray Tracing (RTX) Nedir?
Ray Tracing teknolojisinin ışıma ile alakalı olduğunu çoğumuz biliyoruzdur. Peki, biraz daha ayrıntıya inmek sizce de iyi olmaz mı? Ray Tracing teknolojisi, ışığın kaynaktan çıktıktan sonra izlediği yolda verdiği, aynı gerçek hayattaki gibi gölgelerini ve şiddetini izlediği o yola yansıtmasıdır. Işık kaynaklarının doğrudan vurduğu alanların parlak, doğrudan vurmadığı alanların ise karamsar olmasıdır. Gerçekçilik ilkesi ile ortaya çıkan bu teknoloji, yüksek kaliteli animasyon filmlerinde ve dizilerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Nvidia RTX Teknolojisi
Nvidia'nın bu harika teknolojisine teknik açıdan bakmak, özellikle işin arka planını merak edenler için güzel olacaktır diye düşünüyorum, ne dersiniz? Evet, yine çoğumuzun bildiği üzere ekran kartlarının ışın izleme performansını tam tamına ölçebilecek bir test henüz yok. Ancak şunu da biliyoruz ki; RTX2080 için 10 Giga Rays/s'lik bir rakam ortalama sıfatıyla adlandırılabilir. Peki, Ray Tracing aktif edildiğinde bu oran ne oluyor? Aranızda mutlaka bilen vardır. %20 - %40 arasında bir düşüşe uğruyor. Bu da demek oluyor ki; iyi bir GPU (Ekran Kartı) her zaman vazgeçilmezdir.

Ray Tracing Destekli Oyunlar
Minecraft'a gelecek dedik de, şu an hangi oyunlarda var? Aranızda mutlaka merak edenler vardır. Buyurun o zaman. Çok tanınan ve oynanan oyunlara baktığımızda; Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider ve Metro Exodus’u görüyoruz. Biraz daha az tanınan ve oynanan oyunlara geçtiğimizde ise Atomic Heart, Enlisted, Control, Corsa gibi oyunlar karşımıza çıkıyor.

Minecraft'a Ray Tracing Teknolojisi Geliyor
Evet sevgili okurlar, yanlış duymadınız. Gayet doğru. Minecraft oyunu sil baştan yapıp Ray Tracing teknolojisi getiriyor. Bu da demek oluyor ki daha gerçekçi grafikler ve bununla beraber gelen daha iyi bir oyun keyfi. birçok da özellik getirecek. Işık kaynağının büyüklüğüne, hacmine, biçimine ve alana uzaklığı ile beraber gelen gölgelendirmelerden tutun, güneş ve lavın doğrusal bir şekilde aydınlatmasına her şey var. Gerçekten çok güzel olacak. Kaynak paketleri ile yapılan gök yüzlerini bilirsiniz sevgili okurlar, bu güncelleme ile artık kaynak paketine gerek duymayacağız. Ray Tracing (RTX) bizi ona zaten götürecek ve bize eşsiz bir gök yüzü grafiği sunacak. Bu neden ile, görsellik için yaratılan kaynak paketlerine ne olacak diye düşünüyor musunuz? Benim kanaatimce, daha fazla görsellik için kaynak paketi yapılmayacak, yapılanların da çoğu piyasada aktif olmayacak. Moda işte; hep değişiyor, değil mi?

Ek olarak aşağıdaki videoyu izlemenizi ve "Spoiler" bölümü içerisindeki görsellere bakmanızı tavsiye ederim.

133533
133534
133535
133536

Son
Evet, sevgili okurlar; bugün sizler ile Minecraft ve RTX hakkında konuştuk. Umarım konu hoşunuza gitmiştir. Görüşmek üzere!

MC4FUN

play.mc4fun.net
Sponsor
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
Videosu da var keşke videosunu da koysaydın konuya

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Hep bize yalan söylüyorlar bu bizim bildiğimiz Minecraft değil bu Minecraft V2 :D.

AlPacinoFan

Taş Madencisi
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
RTX Serisinden önceki kartlara da ışın izleme özelliğini açmış NVIDIA abimiz. Ama sırf FPS farkını görelim ve yürüyüp RTX kart alalım diye yapmış bunu sanırım.

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
Bizim pixel oyunu bu halde görmek biraz garibime gitti doğrusu. Mükemmel gözüküyor. :cay:

ChiaX

Team Arcenia
Emektar Üye
En iyi cevaplar
37
Ruh hali
Beğendiğinize sevindim. :cool::cool:

Pluginsel

★ #NerdeOEskiGünler ★
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
İyi Haber; Bu harika bir şey!
Kötü Haber; Bu özellik sadece şu kullanıcılar için; RTX + Windows 10 Edition

wovl

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Öbür ay RTX 2080'li bir sistem toplayacaktım iyi oldu. Bir de üstteki arkadaşlar win 10 edition demişler sadece ona mı çıkacak ya :D neyse 3 senedir oynamadığım oyuna döndüm neler neler oluyor. mojang da sağolsun kendi hesabımı 3 ayda verebildi. hesapta eskiden aldığım için win 10 edition keyi vardı onu da aldım. her türlü oynarım o zaman bunu :D

_Alecks_

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
2
Ruh hali
NE SHADER V2 Sİ
CTRL C
CTRL V

-Sadece RTX lilere özel
-Ekran kartı alev alma garantili
-Cave update nerde lan

Mojang : Size cave update sunacağız!