Mini İnceleme - Remember Me

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Merhaba. Bu konuda sizlerle beraber Remember Me oyununu inceleyeceğiz. Hemen uyarayım: Bu konu bazı spoiler'lar içeriyor olabilir. Hemen başlayalım.

Öncelikle bu oyun Dontnod Entertainment tarafından yapılmış bir oyundur. Kendilerini aynı zamanda Life Is Strange'i yapan firmadır.

- Hikaye -
Hikayeyi kısaca özet geçelim: Oyun 2084 yılında geçiyor. M3MORIZE adındaki bir şirket, insanların hafızalarını değiştirebilen ve başka insanlara aktarabilen bir teknoloji geliştirmiş. Ancak bu işin altında karanlık gerçekler yatıyor. Oyunda Nilin adındaki bir Hafıza Avcısını canlandırıyorsunuz. Nilin, bu karanlık gerçekler nedeniyle M3MORIZE'a sürekli saldırdığı için bir gün yakalanıyor ve hafızası siliniyor. Artık siz de Nilin olarak kendinizi yeniden bulmalı ve M3MORIZE'ın kirli işlerini bitirmelisiniz.

Hikaye bana göre çok orijinal bir hikaye. Oyun da size bu hikayenin atmosferini biraz vermeye çalışıyor aslında. Her episode'un başında Nilin'in olaylara bakışıyla ilgili bir konuşmasını dinliyorsunuz. Ancak hikaye, oynanışın içinde yeteri kadar hissettirilememiş gibi duruyor. Daha doğrusu yeteri kadar iyi işlenmemiş. Ama oyun, hafızanızı kaybetmiş olmanızı fırsat bilerek bazen önünüze sürprizler çıkarabiliyor...

- Oynanış -
Şimdi oynanışa geçelim. Oyun çoğunlukla tırmanma, dövüşme ve biraz da bulmaca çözmeye dayanıyor. Hepsine ayrı ayrı değineceğiz.

Tırmanma ile başlayalım: Oyunun tırmanma mekanikleri bir Assassin's Creed veya bir Mirror's Edge kadar olmasa da bu tür bir oyun için bence yeterli. Bu konuda zaten söylenecek fazla bir şey yok.

Dövüşmeye gelirsek, oyunun kombolara yaklaşım biçimi benim çok hoşuma gitti. Oyunda 4 farklı vuruş biçimi bulunuyor. Güç vuruşları, Rejenerasyon vuruşları, Zaman ilerletme vuruşları ve Zincirleme vuruşlar. Aynı zamanda da oyunun size verdiği 4 farklı kombo slotu var. 3 vuruşlu kombo, 5 vuruşlu kombo, 6 vuruşlu kombo ve 8 vuruşlu kombo. Bu kombolardaki ilk vuruşlar normal vuruşlar şeklinde geçiyor ve değiştiremiyorsunuz. Ancak geri kalan vuruşların yerine istediğiniz şeyleri koyabiliyorsunuz. Mesela 3 vuruşlu komboda 2. vuruşu rejenerasyon vuruşu, 3. vuruşu da zaman ilerletme vuruşu yapabilirsiniz.

Tamam anladık da, bu rejenerasyon vuruşu falan ne oluyor? Hepsini tek tek söyleyim. Güç vuruşu hasarı yüksek olan vuruştur. Düşmanı öldürmek için idealdir. Rejenerasyon vuruşu sizin canınızı birazcık doldurur. Zaman ilerletme vuruşu S-Pressen'lerin cooldown'unu düşürür. S-Pressen'lere birazdan geleceğim. Zincirleme vuruşlar kombodaki bir önceki vuruşun etkisini katlayarak yeniden uygular. Aynı zamanda bir vuruş, komboda ne kadar ilerideyse o kadar güçleniyor. Mesela 8 vuruşlu komboda 8. vuruşa koyduğunuz güç vuruşu, 2. vuruşa koyduğunuz güç vuruşundan daha etkili olur.

Komboları nasıl tetikleyebiliriz diye sorarsanız, bunu cevaplamak için oyunda 2 farklı şekilde vurabileceğinizi belirtmeliyim. Oyunda sol tık ile yumruk, sağ tık ile de tekme saldırısı yapıyorsunuz. Size verilen kombo slotlarında doğru yerlerde yumruk ve tekmeye bastığınızda kombo yavaş yavaş ilerliyor. Mesela 6 vuruşlu kombo şu şekilde: yumruk, tekme, tekme, yumruk, tekme, tekme.

Peki bu güç vuruşu falan bedavaya mı geliyor? Hayır. Nilin hafızasını kaybettiği için bildiği birçok dövüş şeklini unutmuş durumda. Bunları açmak için de PMP yani Procedural Mastering Power elde etmelisiniz. Bunu elde etmek çok basit. Bodoslama adam döverek kazanabilirsiniz. Aynı zamanda 6 vuruşlu ve 8 vuruşlu komboları sonuna kadar uygulayabilirseniz ekstra PMP kazanmış olursunuz.

Şimdi S-Pressen'lere geçelim. Bu S-Pressen denilen şey özel güç gibi bir şey. Dövüş içinde Q'ya basılı tuttuğunuzda canınızın gösterildiği yerdeki 5 S-Pressen'den herhangi birini seçebilirsiniz. Bunların her birinin farklı özellikleri var ve yine bunlar da oyunun başında hemen gelmiyor. Nilin çok sağolsun oyunun belirli bir yerinde başı sıkıştığı zaman bir S-Pressen'i hatırlıyor ve o ana kadar zaten o S-Pressen'i kullanamıyorsunuz.

Bir S-Pressen'i kullanmak için ilk başta Focus'a ihtiyacınız var. Bu mana gibi bir şey ve yine bodoslama adam döverek elde ediyorsunuz. Focus barınız tamamen dolduğunda bir S-Pressen kullanabilirsiniz. Bir S-Pressen kullandığınızda Focus barınız boşalır ve S-Pressen cooldown moduna geçer. Yani belirtilen süre kadar o S-Pressen'i kullanamaz durumda olursunuz. Tabii ki daha önceden de belirttiğim zaman ilerletme vuruşları, bu cooldown süresini hızlandırıyor.

Normalde 5 S-Pressen'i de tamamen anlatacaktım, ancak hem konuyu fazla uzatmamak, hem de aşırı spoiler vermemek için es geçiyorum.

Galiba sonunda bulmaca mekaniğine geçebiliriz. Oyunun bazı yerlerinde küçük bulmacalar çözmeniz gerekiyor. Bu bulmacalar aşırı zor bulmacalar değiller ve oyundaki tempoyu biraz olsun değiştirebiliyorlar. Fazla söylenecek bir şey yok.

Tabii ki böyle bir oyunda Boss Dövüşleri olmasa hepimiz ağlardık. Oyunda bana göre yeteri kadar boss dövüşü bulunuyor. Ancak fazla çeşitli değiller. Sadece normalde dövüştüğünüz düşmanların canlarını 10 katına çıkarın, işte size boss dövüşü. Hatırladığım kadarıyla zaten 3 çeşit boss dövüşü var. Bütün boss dövüşleri de bu 3 çeşit arasında gezinip duruyor. Ayrıca son boss da hiç tatmin edici değil. Bu yüzden boss dövüşleri bence biraz hayal kırıklığı.

Son olarak da oyunda galiba sadece 3 kere falan göreceğiniz "Hafıza Değiştirme Sekansı" var. Kısaca birinin hafızasına girdiğinizde, hatırladığı bir olayı izliyorsunuz ve tam olarak hatırlayamadığı "Memory Glitch" denen şeyleri değiştirerek o anıyı değiştiriyorsunuz. Mekanik olarak güzel ancak oyunda çok az bulundurulmuş. Tabi fazla olsaydı da oyunu çok mu bunaltırdı... Bilemiyorum.

Biraz da teknik özelliklere bakıp incelememizi bitirelim. Oyunun grafikleri bir gta 5 olmadığı gibi Super Mario da değil. Orta düzeyde ve bence atmosfer için yeterli grafikleri var. Müzikler de aynı şekilde yine orta düzeyde, içinde bulunduğunuz atmosfere uygun biçimdeler. Ancak oyunun menüleri benim çok hoşuma gitti. Menülerdeki o hareket tasarımını çok beğendim ben. Oyunun atmosferine de bence çok uygun.

Oyunun Artıları:
+ İlginç kombo mekanikleri
+ Orijinal hikaye
+ Oyundaki mekaniklerin doğru yerleştirilmesi
+ Atmosfere uygun teknik detaylar

Oyunun eksileri:
- Çeşitli olmayan boss dövüşleri
- Tatmin edici olmayan son boss
- Hikayenin yeterince iyi işlenmemesi
- Hafıza değiştirme sekanslarının aşırı az olması

Oyuna Puanım: 91 / 100

Evet. Baya uzun bir inceleme oldu. Eğer incelememi beğendiyseniz ve başka oyunları da incelememi isterseniz söyleyin. Aynı zamanda incelememde bulduğunuz bir hata varsa da lütfen belirtin. İyi forumlar...

Son düzenleme:

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
Sadece yazıdan ibaret olması kötü olmuş. Bir kaç resim veya resimli bilgi ekleyebilirdin.

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Sadece yazıdan ibaret olması kötü olmuş. Bir kaç resim veya resimli bilgi ekleyebilirdin.
İşte o kadar düzenli olmadığı için "Mini İnceleme" dedim. Zaten biraz da aceleye geldi bu. Ama ileriki incelemelerde daha düzenli yapmaya çalışıcam.

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
İnternetten kısa fotoğraflarla destekleseydin daha çok okuma isteği uyandırırdı kişide. Tamamen yazı olunca insan başta okumama gözüyle bakıyor.

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
İnternetten kısa fotoğraflarla destekleseydin daha çok okuma isteği uyandırırdı kişide. Tamamen yazı olunca insan başta okumama gözüyle bakıyor.
Madem o kadar istiyorsunuz, konuya birkaç resim koydum. Ayrıca yazıda küçük bir hata yapmışım. Pressen aslında vuruşların adı. Özel güçlerin adı S-Pressen. O konuda da özür dilerim.

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Madem o kadar istiyorsunuz, konuya birkaç resim koydum. Ayrıca yazıda küçük bir hata yapmışım. Pressen aslında vuruşların adı. Özel güçlerin adı S-Pressen. O konuda da özür dilerim.
İşte şu anda gerçekten güzel bir yazı oldu. Tebrikler :)

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
İşte şu an 'daha' güzel bir inceleme oldu.

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Pek mini olmamış sanki? Güzel konu, tebrikler.

Mini derken o anlamda mini değildi ama her neyse :D Zaten eğer S-Pressen'leri ve boss dövüşlerini daha detaylı anlatsam konu 2 katı kadar daha büyüyebilirdi. Tabi mini olup olmadığını neye göre karar verdiğimi ben de bilmiyorum :D

AlperKTS

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Tavsiye Ederim Çok Güzel Bir Oyundur :

FuryRS

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Sadece Bu İnceleme İçin Söylemiyorum Ancak İnceleme Konularının Çoğunluğunda Ufak Bir Eksik Var. Şimdi Sen Bu Konuda 100 Üzerinden 91 Vermişsin. Çok İyi Çok Güzel Bir Lafım Yok. Ancak Hangi Kriterler Kaç Puan Aralığında Hangi Kriterden Kaç Puan Kaybetmiş Bu Tür Detayları Bulamadım Ben. Bunun Dışında Konu Güzel Emeğine ve Eline Sağlık...
SAYGILARIMLA,
SonOsmanli --- H.İ.D. --- SpaceTR