Ne kadar kan, o kadar eğlence: DOOM

MrHappy

belki de bundan, artık hüznü ve acıyı paylaşıyoruz
En iyi cevaplar
0

maxresdefault.jpg

DOOM İnceleme

Ne kadar kan, o kadar eğlence!
93... Neden cümleme bir yıl ile başlıyorum? 93 yılı FPS severler için 1800'de Volta'nın pili icat etmesi kadar önemli bir yıl. FPS (First Person Shooter) oyun türünün kurucusu kabul edilen DOOM oyunu, tam da 93 yılında piyasaya sürüldü. 24 yılda hangi FPS oyununu gördüysek, esini DOOM'dur diyebiliriz. Ve Quake de buna dahil. Abilerimiz, babalarımız, amcalarımız bu oyunlarla büyüdüler. Bilgisayarın az evde olduğu o yıllarda aynı evde onlarca çocuk bu oyunlar için toplanırdı. Ben geç kaldım, ama 2005 yılında oynadığımı hatırlıyorum DOOM'u.

sss.jpg

DOOM 1'e ait bir ekran görüntüsü.

2863880-wolf+nocturnal.png

Wolfenstein'e ait bir ekran görüntüsü.
Nedense hep Wolfenstein'e benzettim DOOM'u. Benzetmemek elde mi ki? Yukarıdaki iki görsele bakalım. DOOM'un grafikleri bir adım önde gibi görünüyor. Can barı, mermi sayacı, karakterimizin kafası... 92 yapımı olan Wolfenstein 3D ile 93 yapımı olan DOOM 1'in benzerlik yaşaması oldukça doğal. Ama Wolfenstein 3D, serinin ilk oyunu değildi. İlk oyun 1981'de piyasaya sürülmüştü. DOOM'un tek seferdeki başarısını Wolfenstein 3. kere de yakalayabildi.

Sonra DOOM 2 ortaya çıktı, tam 1 yıl sonra. Peki neden 1 sene sonra, birincisinin kopyası bir oyunu öne sürdüler? Strateji miydi yoksa o zamanlar tecrübesizlikten bu kadarını mı yapabildiler?

maxresdefaultt.jpg

Grafikler 1 adım daha ötedeydi. Alttaki barın aynı olduğunu görüyoruz. Gelişme azdı. Ama iyi satış rakamlarına ulaştı.

Peki bu oyunlar, kendini bize nasıl oynatmayı başardı?
DOOM, hiçbir zaman senaryo vaad etmedi. Hiçbir zaman grafik te vaad etmedi. Battlefield için, ''senaryosu beş para etmez, al silahı, tara önüne geleni'' oyunu diyorlar ya hani, DOOM direkt olarak bunu vaad etti. Bir eli klavyede, bir eli farede olan o oyuncuyu, ''Yoksa korkuyor musun, hadi mızmızlanmayı bırak ta öldür karşına çıkan yaratıkları!'' diye gazladı hep. Evet, direkt olarak buydu. Bela bir oyundu DOOM. Sinir atmaya müsaitti ayrıca.

doom96_6qt4.640.jpg

DOOM'un evrimi

Ve aradan 11 yıl geçti. Herkes DOOM 2 için ek paketler bekledi. 3.oyundan umudu kestiler. Ama firma birden 2004 yılında DOOM 3 haberi ile ortaya çıktı. Bu sefer grafik ve senaryoyu önemsedi, biraz da korku öğesi ekledi. Resident Evil'de yapılan değişikliğe benzedi biraz, sanırsam esinlenmiş olabilirler.
DOOM'un o güzide hayranları 3.oyunu pek beğenmediler. İlk 2 oyunun havasını alamadıklarını, hemen sıkıldıklarını dile getirdiler. Ama firmalar bu oyun için özel ekran kartları bile yapmışlardı. Yatırım inanılmazdı. GTA Vice City ve Resident Evil'in yükselişte olduğu bu senelerde dikkati DOOM 3'e çekemediler. DOOM 3, piyasasına göre harika bir oyundu. Grafikleri ve senaryosunun dikişi olsun mükemmel ötesiydi. Ama ilk iki oyundaki sarmaşa ve durmak bilmeyen aksiyonun yerine durgun bir atmosfer gelmişti.

Bunca yıl nasıl geçti, gel bir de bana sor...

upload_2017-7-21_0-22-43.png

Tam 12 sene, okuyan evlendi çoluk çocuğa karıştı, yeni doğan bebek ortaokula geçti, kimi ünlüler öldü, kimi olaylar döndü, kaç dizi film yayınlandı, kaç kitap basıldı ve en önemlisi kaç oyun piyasaya çıktı... Binlerce!
Yıl 2016, bundan tam 1 sene önce. Wolfenstein'in yeni oyunu The New Order sonrası bir bomba daha patladı ve yeni DOOM duyuruldu. DOOM diye bir serinin varlığını dahi unutan o eski topraklar birden canlandı ve DOOM 4'ü beklemeye başladı. Nihayetinde o gün geldi ve 13 Mayıs 2016 tarihinde DOOM adıyla ortaya çıktı. En şaşırtan noktası seriyi devam ettirmemeleri, her şeyi sil baştan yapmalarıydı.

Video-Games-Dood-Moom-Cathode-Debris.jpg

Bir canavar görseli

DOOM'a bir yatakta başlıyorsunuz. Eliniz kolunuz bağlı iken engelleri çıkarıp direkt yataktan doğruluyorsunuz. Size silahınızın nasıl kullanılacağı, hangi tuşla zıplayacağınız ve yürüyeceğiniz konusunda hiçbir bilgi verilmiyor. Başta izleyecek video da yok. DOOM, elinize silahınızı alıp maceraya direk dalabileceğiniz bir oyun. Kapıyı açtığınız anda yaratıklar üstünüze doğru gelmeye başlıyor.
İçinde olduğunüz durum, UAC yüzünden aslında. UAC denilen bir ensitütü, varolan teknolojiyi ileriye taşımak amaçlı cehenneme gidilebilecek bir kapı sayesinde cehennemin kaynaklarını kullanma amacına girmiş, cehennemin kapısı açılınca haliyle bunun bedeli de hafif olmuyor. Tabii ana karakterimiz bu UAC'nin planını zaman ilerledikçe anlıyor.
Yani yeni DOOM, karşımıza hikayesiz gelmiyor. Gayet sürükleyici ve ''Acaba sonra ne olacak?'' dedirtebilecek cinsten bir senaryo koymuşlar. FPS oyunlarda hikayeye pek önem verilmezken DOOM oyununda her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş.

Acil hastane...

Nihayetinde uzun ve çetin bir savaştan çıktınız. Cephaneniz bitmiş hallerde ve neredeyse ölmek üzeresiniz. Diğer oyunlardaki gibi kendiliğiyle yenilenen bir can sistemi yok. Etrafta mermiler ve sağlık paketleri bulabiliyorsunuz. Silahınızın alabileceği mermi sayısı, taşıyabileceğiniz paket sayısı sınırlı olduğundan her bölümde 1 kez olmak şartıyla bir kutuyla etkileşime geçip ikisinden birisinin sayısını ihtiyacınıza göre arttırabiliyorsunuz.

Can sistemine ait bir görsel

Görev Ekranı Sistemi

Görev ekranı sistemi diğer oyunlara pek benzemiyor. Oyunlara dediğim DOOM 1 ve DOOM 2 haricinde diğer FPS oyunlarında da pek görülmeyen bir sistem. En son Resident Evil 7'de karşıma çıktı, o da 2017 yapımı bir oyun. Görev etkileşimi kısmına girince olduğunuz yerin 3D krokisi karşınıza çıkıyor ve nereye gidebileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Görev ekranı sistemine ait bir görsel

Açıkçası ben çok beğendim. Sadece ne yapman gerektiği dışında üç boyutlu düşünemediğimiz bu yıllarda bizi üç boyutlu düşündüren bir sistem oldukça güzel olmuş.

BUM!

Oynanış ve akıcılık bir oyunda en önem verilmesi gereken faktörlerden ikisidir. DOOM 4, bir önceki oyundan ziyade ilk iki oyundaki akıcılığı ile karşımıza çıkıyor.
DOOM 4 oyununda şarjöre yer verilmemiş. Nasıl ya? Nasıl mermi değiştireceğim? Bu sorunun cevabı tamamen oyunda saklı. Çünkü mermi değiştirme derdiniz olmayacak. Sıka sıka ilerleyeceksiniz. Ne şans ise oyunlarda tam şarjör değiştirirken ölürsünüz. Firma bu konuda gerçekten oyuncu dostu yaklaşmış anlaşılan.
Çok darbe ve saldırı alırsanız karakterin gözü kararıyor ve dinlenmesi gerekiyor. Ama DOOM hız gerektiren bir oyun olduğundan hayatta kalmak için sürekli hareket etmeniz gerekir. Bu yüzden düşmandan uzak bir yerde saklanıp dinlenebilirsiniz.

Kafası koparılan bir yaratık görseli

Ortadan ikiye ayırdınız kafayı. İster silah ile, ister el ile. Mideniz kaldırır ise elle tercih edebilirsiniz zira mermi oyunda kolay bulunabilen bir öğe değil. Oyunun asıl eğlencesi burada başlıyor. Sürekli kan, sürekli mide karşıtı olaylar, sürekli bitmek bilmeyen bir aksiyon.

Yaratık değil, insan istiyorum!

Ve geldik bahsetmeye merak duyduğum o güzel konuya. Multiplayer! Siz de benim gibi her önüne çıkan yaratığı öldürmekle uğraşmaktan sıkıldıysanız multiplayer moduna geçebilirsiniz. Multiplayer kısmı tamamen kusursuz. Level sistemi, tamamen zevkinize kalmış tank misali zırhları düzenleme fırsatı, silah seçimleri, istediğin haritada oynamak derken saymak bilmeyen mükemmelliyat dolu. Şimdi hepsiyle küçük küçük ilgileneceğiz.

Çoklu oyuncu bekleme salonu görseli

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi ''Customization'' sekmesinde zırhınızı düzenleyebiliyorsunuz. Yanda nickinizin solundaki sayılar sizin levelinizi belirtir. Ancak şöyle bir sistem var.
15 ile 15 (II) farklı. LOL'deki Unranked ve Gold farkı gibi gözükebilir. Daha kolay bir şekilde yansıtılmış.
Sesli sohbet ile takım arkadaşlarınızla yada karşı takımla iletişime geçebiliyorsunuz. Yine aşağıda yazılı sohbette bulunabiliyorsunuz.

Çoklu oyuncudan bir ekran görüntüsü

Görselde görüldüğü gibi sol alt köşede can barımız, hemen sağında silah barımız mevcut. Bir oyuncuyu öldürdüğümüzde onu öldürdüğümüze dair bir yazı da karşımıza çıkıyor. Sol üst köşede takımların durumları gözüküyor.
Multiplayer, singleplayerden daha çok hız gerektiriyor. Oyuna başladığınız an maceraya atılmalısınız. Açıkçası ben ilk dakikalarda daha iyi skor yapıyorum, anlık gaz mı bilinmez.

Karakterinizi kişiselleştirebileceğiniz ekran

Gaz demişken, oyun gaz gerektiren bir oyun olduğu için sizi tam gaza getirebilecek müzikler dinlerken oynamanızı tavsiye ederim.
Hile de yok sanırsam, çok daha adil bir oyun keyfi sunuluyor oyuncuya. Hiçbir oyunda hile kullanmadım, kullanmam da. CS:GO'da doğduğum an duvar ötesinden öldüğüm için oyunu bırakan birisi olarak haksızlığa tahammülüm yoktur. DOOM, bu konuda size tam güvence sağlıyor.
Multiplayerdeki sorunlardan biri lag problemi. Oyuncular geç hareket ediyorlar, bu da sizin skorunuza etki ediyor. Sunucularla alakalı bir problem olabilir. Bir de internetiniz yavaş ise tam çile oluşuyor.

Silahlarla ilgili bir görsel

Yukarıdaki görselde DOOM oyunundaki silahları görebiliyoruz. Benim en sevdiğim sağ üst köşedeki Plazma Rifle :)
Silah çeşitliliği az, zaten mantığa da bu uyardı. İnsansız bir üste kaç çeşit silah karşımıza çıkabilirdi ki?
Plazma Rifle, tam multiplayer silahı aslında. İyi yere darbe yedirdiğimiz sürece düşman fazla hasar alıyor. Mermi yenileme sıkıntısı da olmadığından karlı olan biz çıkıyoruz.

Asgari ücretin kaçta kaçı?

Geldik son kısma. Değerini söyleyelim, kararını verelim ve bir yüzdelik dilim çıkaralım.
Öncelikle DOOM adlı güzel oyunu steam üzerinden aşağıdaki bağlantıyı kullanarak alabilirsiniz.
store.steampowered.com/agecheck/app/379720/

upload_2017-7-21_1-35-51.png

Şu anda mükemmel bir fırsat söz konusu. 133 TL'den 66 TL'ye inmiş durumda. Geçen sene bu zamanlarda 229 TL değilmiydi bu oyun ya?
Ben oyunu ASUS'tan hediye olarak aldım. Aldığım Z170 PRO Gaming anakartının yanında kod olarak geldi. Şu anda geçerli bir kampanya değil, 5 Temmuz 2016 tarihinde kodu girmiştim.
Sanırsam 16 saat kadar bir oynama sürem var. Bunun 13 saati tabiiki de multiplayer. Bu eğlenceyi kesinlikle yaşamalısınız.

DOOM'u kesinlikle öneriyorum. Fiyatı da oldukça uygun şu an. İndirim bitmeden oynamalısınız. Bu fırsatı yakalayamadıysanız videolar izleyerek kendinizi oyunu oynuyormuş gibi hayal edebilirsiniz.
Ayrıca DOOM 1, 2 ve 3'ü de oynamayı unutmayın. Senaryo alakasız da olsa DOOM 4'ün nereden nereye geldiğine siz de tanık olun. Grafikler sizi yanıltmasın, ilk oyunun eğlencesi hiçbir oyunda yok!

Gelelim o merak edilen sonuçlara.

Grafikler: 9/10
Hikaye: 6/10
Oynanış: 8/10
Eğlence: 8/10
Çoklu Oyuncu: 8/10

Toplam Yüzdelik: 78/100

Konumu okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi forumlar.

Son düzenleme:

MrPolat

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Fiyat biraz tuzlu olsada önerebileceğim bir oyun

MrHappy

En iyi cevaplar
0

NeonZone

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
İncelemeler artık güzelleşti ellerine sağlık iyi forumlar.

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Hms.. Gençleri kan hırsına yönlendiren oyunlara benziyor. Her yıl sırf şu lanet oyunlardan etkilenip kaç cinayet işleniyor acaba? Geçenlerde blue whale saçmalığı yüzünden küçük bir çocuğun ölümünün olayı, televizyon ekranlarını süslüyor..
Ne demiş şair, Sabah cinayet, öğlen izdivaç, bir bitmediniz Monakkoluyum.

MrHappy

En iyi cevaplar
0
Hms.. Gençleri kan hırsına yönlendiren oyunlara benziyor. Her yıl sırf şu lanet oyunlardan etkilenip kaç cinayet işleniyor acaba? Geçenlerde blue whale saçmalığı yüzünden küçük bir çocuğun ölümünün olayı, televizyon ekranlarını süslüyor..
Ne demiş şair, Sabah cinayet, öğlen izdivaç, bir bitmediniz Monakkoluyum.
Haklısın, ama zaten bunlardan etkilenmeyecek yaş kitlesini 18 ve üzeri görüp oyunu onlar için kabul etmişler. Kurallara rağmen 18 yaşından küçüklerin oynaması onların sorumluluğu altında değil.

YigitReisRUFG

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Eski Oyun Ama Baya Eğlenceli Bir Oyuna Benziyor Bu Arada 1 Resim Hatalı Düzeltilirse Güzel Olur :)