Neden bir iğne ucu üret(e)miyoruz? Ekonomi'de karşılaştırmalı ve mutlak üstünlük teorileri

AdrianDav

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bugün Ekonominin temel teorilerinden Mutlak ve Karşılaştırmalı üstünlüğün öneminden bahsetmek istiyorum.​

Lafı uzatmak istemiyorum. Biliyorsunuz ki bazen haberlerde evde bile yapabileceğimiz bazı şeyleri ithal(dış ülkeden alış) ettiğimizi falan duyarız. Sonra da sinirlenip "lan bunu da mı ithal ediyoruz" deriz. Normal bir vatandaş buna böyle tepki verirken ekonomistler ise çoğu zaman bunu oldukça doğal karşılar hatta bunun siyasete dahil edilmesine çoğunlukla karşı çıkar. İşte tam bu noktada iki kavram karşımıza çıkıyor.

Türkiye ile Amerika'yı düşünelim. Eğer bir gün bu iki ülke kendi aralarında "en iyi ve en çok tekstil ürününü kim üretir?" iddaasına girseydi bu iddaayı kazanacak ülke açık ara Amerika olurdu. Çünkü çok büyük bir satın alma gücü vardır ve kendine daha iyi imkanlar, fabrikalar ve teknolojiler alabilir veya üretebilir. Burada Amerika'nın Türkiye'ye karşı tekstil alanında Mutlak Üstünlüğü vardır. Peki Amerika'nın bu iddaaya girmesi ve tekstil üretimi yapması ona fayda sağlar mıydı? Kesinlikle hayır. Amerika'nın böyle bir şey yapması bilim, teknoloji gibi alanda yetiştirdiği birçok bilim insanını feda etmesi, birçok bilim okulu yerine tekstil üzerine odaklanmış okullar açması demekti. Bu da sektörler arası büyük bir bölünme yaratacak, tekstil alanında başarılı olmasına rağmen bilim ve teknolojiden yaptığı fedadan dolayı ekonomisi ve ülke planlamaları zarar görecekti. İşte Amerika burnunu tekstil işine sokmaktansa bu işi Türkiye'ye bırakmalıdır. Çünkü halihazırda Türkiye yıllardır tekstil alanında insanlar yetiştirmiş ve fabrikalar açmıştır. Tekstil üretimi için katlanması gereken ek bir maliyet veya feda yoktur. Yani Türkiye'nin tekstil alanında Amerika'ya karşı Karşılaştırmalı Üstünlüğü vardır.

Bu örneği Türkiye ile diğer küçük ülkeler arasında da uygularsanız, her şeye burnumuzu sokmamamız gerektiğini anlarsınız. Çünkü hiçbir ülke, hatta üretilen ürünler bile bağımsız ve tamamen yerli değildir. Bugün Amerikalıların giydiği kıyafetlerin büyük bir yüzdesi Vietnam, Bangladeş, Fas, Çin gibi Amerika'ya karşı karşılaştırmalı üstünlüğü olanlar ülkelerde üretilmektedir. Yani başlıktan da anlaşılacağı gibi olayın aslı üretemiyoruz değil üretmiyoruz.

Ataberkia

En iyi cevaplar
0
Bilgilendirme için teşekkürler. Ancak Amerika Türkiye'ye karşı bir politika izlemek için mutlak üstünlüğü olan tekstil sektörüne yatırım seçeneğini her zaman kullanabilmeyi barındırıyorken Türkiye neden daha fazla alanda üretim yapmayı tercih etmesin? -Bu konu hakkında hiç bilgim yok, sadece ilk bakışta akıllıca gelen bu.-

mojomi

oyna.craftturk.tc
En iyi cevaplar
0
Eğer çözüm bulmak istiyorsan,
kitap oku, okut ve anlat.
1987'de bi' yazar "Darbe nasıl yapılır?" (Dünya üzerinde yasaklı.) adlı kitabında ilk maddesinde
"Bir ülkeye darbe yapılması için önce o ülkeyi cahilleştirmeniz." gereklidir yazıyor.
Biz daha kendi dilimizi doğru düzgün yazamıyorken ekonomiden bahsetmiyelim.

ShortPallMall

AtinaSaga.Com Türkiyenin ilk MMOSurvival sunucusu
En iyi cevaplar
2
Ruh hali
Neden bir iğne ucu üret(e)miyoruz
soruna küçük bi yanıt:
Aslında birçok şey üretiyoruz, örneğin huğlu ve üzümlü güzel silahlar üretiyor orada birçok insanı tanıyorum Türkiyede 200tlye satacağıma Dışarıya 200dolardan sattığından bahsetmişti.

AdrianDav

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bilgilendirme için teşekkürler. Ancak Amerika Türkiye'ye karşı bir politika izlemek için mutlak üstünlüğü olan tekstil sektörüne yatırım seçeneğini her zaman kullanabilmeyi barındırıyorken Türkiye neden daha fazla alanda üretim yapmayı tercih etmesin? -Bu konu hakkında hiç bilgim yok, sadece ilk bakışta akıllıca gelen bu.-

Öncelikle bir ekonomist veya ekonomi öğrencisi değilim. Sadece ilgili biriyim. Kendi bilgim çerçevesinde cevap vermeye çalışayım.

Daha fazla alandan kastın ülkeyi bir adım ileriye götürecek ve ihracatı arttıracak ürünler ortaya çıkarmaksa, evet yapmalı. Ancak belirli bir gelişmişliğin ardından Türkiye "hadi biz eskisi gibi tarım ülkesi olalım"gibi bir karara vararak tarım alanında ürettikleri ürünleri çeşitli hale getirdiğinde, daha büyük verimli ve karlı sektörlerini kaybedebilir. Bugün, Türkiye için borla daha sağlam ve hafif uçak gövdesi yapımı için ar-ge çalışmaları yapması, gelecek yıllarda ihracatı arttırabilir ancak 5 çeşit ürettiği domatesi 50 çeşide çıkarması bir fayda sağlamaz. Bunu çevresindeki tarım ekonomisine sahip ülkelere bırakması daha mantıklı olur.