Neden kitap okumalıyız?

AdrianDav

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Genelde kitap dediğimiz zaman insanın içi sıkılır. Bunun nedeni ailemizin sizlere bu konuda yoğun baskılar yapmasıdır. Öğretmenlerin okulda verdiği direktifler, Ailenizin de bunu doğru bulması size bu baskının nedenleri arasındadır.
Peki neden kendimizi kitaba alıştırmalıyız? Neden sanki kitap okumayı zulüm gibi görürüz? Neden?

Kitap okumak bir ödev değildir. Bir sorumluluk değildir. Bu tamamen zevk alınan bir iş olmalıdır.
"İnsanları sadece bilinmeyen korkutur. Ama bir kere bu bilinmeyenle yüzleşince, bu korku bilinmiş olur. " demiştir Exupery...
Yani siz hayatınızda hiç kitapla tanışmadıysanız; tabi ki o size gereksiz bir şey, saatlerinizi harcayacak korku dizisi gibi gelir. Kitap duygularınıza hitap ettiği anda ondan ayrılamazsınız. Duygularınızın harekete geçtiğini, yaşama nedeninizin olduğunu, "bende de bir kafa varmış ya!" demenizi sağlayacaktır.

Kitap okumanın faydaları
1) Okuman gelişir 2) Sosyal gözükürsün HAYIR

Kitap okumanın faydası KENDİNİZİ BİLİRSİNİZ, KENDİNİZİ EĞİTİRSİNİZ, HAYATTA YAPTIĞIN ÇOĞU YANLIŞTAN KURTULURSUNUZ, DUYGULARINIZI HAREKETE GEÇİRİRSİNİZ, İNSANLARA YARDIMCI OLMA GÜDÜNÜZ ARTAR; VEFALI OLURSUNUZ, KISACASI HAYATI BİLEREK YAŞAR; ERDEM SAHİBİ OLURSUNUZ.

OKUYUN OKUTUN, BÜYÜYEN TOPLUMLAR HER ZAMAN KİTAP OKUR, "Yihea bi kitap beni mühendis mi yapçak sanqi?" kafasında olduğunuz sürece kendinizi kandırır, yerinizde sayarsınız.

Son düzenleme:

YgtGamingTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
konuyu okumadım
fakat sadece java/bilgisayar konulu kitapları okuyorum onlarda öğrenme isteğimden
kitap sevmem fakat kitaplar gerçekten bilgi veriyor.

Gloin

''Far Over The Misty Mountains Cold...''
En iyi cevaplar
0
Normalde fazla kitap okuyan insan değilim ama şu Middle-Earth kitaplarını ve Yunan Mitolojisi kitaplarını tek okumada bile bitiririm çok iyi be .

Gloin

''Far Over The Misty Mountains Cold...''
En iyi cevaplar
0
Yüzüklerin Efendisi 3 tane kitaplarının hepsi,Hurin'in Çocukları,Silmarillion,Hobbit kitaplarını okumayan çok şey kaybeder.

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ben roman okumayı aslında çok severim. Ama bir sorunum var. Tam olarak seveceğim tipte roman bulmakta zorlanıyorum. Ayrıca şu ana kadar sevdiğim roman tiplerinin hepsi yabancı romanlardı. Türk romanlarını hiç sevemedim. Annem de sürekli "böyle saçma saçma kitaplar sana bir şey kazandırmaz" diyerek üstümde ayrı bir baskı oluşturuyor.

Hayır, kimsenin bana kitap önermesini falan istemiyorum, yanlış anlaşılmasın. Sadece konuyla alakalı bir yorum yaptım :D

GodofMilker

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Ben roman okumayı aslında çok severim. Ama bir sorunum var. Tam olarak seveceğim tipte roman bulmakta zorlanıyorum. Ayrıca şu ana kadar sevdiğim roman tiplerinin hepsi yabancı romanlardı. Türk romanlarını hiç sevemedim. Annem de sürekli "böyle saçma saçma kitaplar sana bir şey kazandırmaz" diyerek üstümde ayrı bir baskı oluşturuyor.

Hayır, kimsenin bana kitap önermesini falan istemiyorum, yanlış anlaşılmasın. Sadece konuyla alakalı bir yorum yaptım :D
Roman gibi direk olarak bilgi vermeyen şeysilerin öyle okutulması çok saçma :(
(Bakınız çalıkuşunu mu ne okudum ve herhangi bir şekilde eğlendirmiyor*
Neden okudu ? Çünkü performans ödevi*)

AdrianDav

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
konuyu okumadım
fakat sadece java/bilgisayar konulu kitapları okuyorum onlarda öğrenme isteğimden
kitap sevmem fakat kitaplar gerçekten bilgi veriyor.
İnanın herkes kitaba başlamadan önce "ben kitabı sevmiyorum ya." diyor. Ben de aynı şekildeydim. Ancak okumaya başladıktan sonra içinde kaybolup gidiyorsunuz. Tavsiyem yavaştan başlayın.

admiraldus

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
İnanın herkes kitaba başlamadan önce "ben kitabı sevmiyorum ya." diyor. Ben de aynı şekildeydim. Ancak okumaya başladıktan sonra içinde kaybolup gidiyorsunuz. Tavsiyem yavaştan başlayın.
Yalan yanlış bilgiler vermeyelim.
Ben kitabı her zaman seviyordum.

umut_

┌────────────┐ [ 1881 - 193∞ ] └────────────┘
En iyi cevaplar
0

" Türk romanları " Dediğin eski yazarların klasik kitapları ise kitap zevkin bir bakıma anlaşılıyor yabancı kitapları tercih etme nedenin vs. Yalnız birde şu durumdan bakabilirsin " Türk Romanları " dediğinde sadece aklına edebiyat derslerine konu olan yazarlar ve kitapları değilde birazda yakın dönemdeki yazarlara yönelebilirsin. Emin ol uzun zamandır okuduğum çoğunuzun adını duymadığınız ve benimde ilk defa mağazada görüp aldığım kitaplar var ve hepsinden ciddi derece keyif aldım. Kendimde öyle her kitabı beğenen bir insan değilim. " Al şunu oku " dediklerinde hiçbir kitabı okuduğumu hatırlamam ilkokul ve lise zamanlarımda neredeyse hiçbir oku özet çıkar kafasında verilen kitabı okumuş değilim. Öyle bir kitapçıya gittiğimde " Bak bu dünyaca ünlü yazar X yeni kitabı alayım hemen " yada " Bu klasik bende yoktu kütüphaneme eklemem lazım " düşüncesinde değilim. Kendi çapımda bir kitaplığım var ve içinde ilkokul döneminde aldığım yada hediye gelen kitaplar hariç klasik eserlerden yok diyebiliriz. Kitap önerisi istemiyorum yazmışsın bana da bir şey düşmez şunu oku vs demeye ama genede yeni nesil yazarlara bir bakmanı öneriririm :).

Nooxy

NACSSHOST.COM
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Hayatımda Kitap Okumam (Eğer Baya Sararsa Ayrı).
Evimde Bi Kitaplık ve İçinde 78 Tane Kitap Var Bunlardan Sadece 8 Tanesini Felan Okumuşumdur.
Hep Değerli Öğretmenlerimiz Saolsun Kitap Aldırttılar. Kitaplığım şu an Servet Değerinde :D

SarıBücürIsBack

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Güzel bir konu. Ama ne yazık ki okullarda çocuklara zorla kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışıyorlar sonra çocuk kitaptan soğuyor sonra niye bilim adamı çıkmıyor.

AdrianDav

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
@umut_ ben de sana katılıyorum. Yeni nesil yazarlar bizim gibi düşündükleri için onların romanlarında kendimizi buluyoruz. Özellikle beğendin bir örnek varsa alabilirim. :p

umut_

┌────────────┐ [ 1881 - 193∞ ] └────────────┘
En iyi cevaplar
0
@umut_ ben de sana katılıyorum. Yeni nesil yazarlar bizim gibi düşündükleri için onların romanlarında kendimizi buluyoruz. Özellikle beğendin bir örnek varsa alabilirim. :p
Aslında çok fazla örnek var ama özellikle şunu önerebilirim.
Çoğunuz fantastik harry potter tarzı şeyleri sevdiğiniz için; Cenk Enes Özer'in Hizmetkar adında bir serisi var toplam 7 kitaplık bir seri gayet sürükleyici bir seridir. Ama tüm seriyi alman lazım 7 kitap olarak ilk 4 kitabı bir hikayeyi devam ettirirken diğer 3 kitabında o hikayeden önce olanları anlatan bir düzene sahip. Eğer ben hepsini almam dersen 2 kitaplık Süleyman isimli bir serisi de mevcut ona da bakabilirsin. Farklı türler istersen onlara da örnek verebilirim herkese hitap edebileceğini düşündüğümden bu seriyi örnek verdim. Yanlış hatırlamıyorsam şuanda serinin ingilizce versiyonu ve 7 kitaplık serinin tekrardan ele alınıp farklı bir bakış açısı ile 5 kitaba düşürüldüğü bir versiyonu da çıkacaktı tam hatırlamıyorum dediğim gibi.
Şu siteden bakabilirsin daha fazla bilgi için. http://hizmetkar.com.tr/

Gesurft

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Bazı ülkeler, Kişiler az kitap okuduğundan dolayı bazı şeylerden geri kalmış.
En son okuduğum kitaplar (1 Yıl oldu.): Paulo Coelho, WILLIAM SHAKESPEARE, Her şey beyinde başlar, Hayvan Çiftliği, her şey seninle başlar.