Nedir Bu "Başarı" ?

Ragnarak

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Nedir bu başarı ? Ne zaman başarılı olursunuz ? Herkes sizi taktir ettiğinde mi ? Yoksa kendi istediğinizi yapıp, yaptığınız işi beğendiğinizde mi ?

Bana soracak olursanız ben 2. şıkkı seçerdim. Vurdum duymaz, bencil, ön yargılı veya düşüncesiz birisi olmadığımı düşünüyorum fakat insanların büyük bir bölümünü tanıyorum. Kendimizden yüksektekilere hep çamur atarız. Kıskanırız içten içe. Eğer herkes sizi taktir etsin diye uğraşırsanız, başarıyı bu olarak görürseniz, afallarsınız. Kendinizi tatmin etmeniz gerek, kendiniz için yapın. Ulan ne iyi yaptım, ne kadar iyiyim, ne kadar başarılıyım diyin. Yapamayacağınız hiçbir şey yok !

Bir örnek vereyim. Çoğunuz lisede olan veya liseyi okumuş insanlarsınız. Bir öğrenci düşünün matematik sınavından sürekli 0 ile 5 arasında not alıyor. Girdiği deneme sınavlarında -5 net yapıyor. Aradan 1 ay geçtikten sonra son sınavlar yapılıyor ve çocuk 45 alıyor. Girdigi denemeden 15 net çıkarıyor. 50 puanın altı sınıfta kalır. Başarısız olarak nitelendirilir. Sizce bu çocuk başarısız mı ? Notunu 40 puan yükseltmesi, deneme 20 net fazla alması başarısızlık mı ? Genel yargıya bakılırsa evet o çocuk başarısız fakat kendisine bakılırsa o çocuk başarılı !

Bundan sonuç çıkararam ve son olarak kendi kendinizi takdir etmeyi bilin, kimse sizi sizden iyi tanıyamaz. Eğer sizin başarılı olup olmadığınızı başkalarının belirlemesine izin veriyor iseniz bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuz ! Kendinize kendiniz bakın ...

Buraya kadar okuduysanız teşekkürler, iyi veya kötü yapıcı yorumlarınızı bekliyorum.

Bir sonraki konum ise Başarısızlık/Çaresizlik olacaktır. Iyi günler, kendinize iyi bakın.

RaskoIn

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Raskoln insanın kendi hayat amacını belirlemesi ve bu yolda ilerleme kaydetmesini başarı olarak niteler. Lakin o çocuk eğitim sistemimize göre başarısızdır ve insanların çoğunluğunu en az bir kişinin onları takdir etmesi anlamlı kılar. Neredeyse her insan övülmekten hoşlanır.

Ragnarak

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Raskoln insanın kendi hayat amacını belirlemesi ve bu yolda ilerleme kaydetmesini başarı olarak niteler. Lakin o çocuk eğitim sistemimize göre başarısızdır ve insanların çoğunluğunu en az bir kişinin onları takdir etmesi anlamlı kılar. Neredeyse her insan övülmekten hoşlanır.
Evet, tam da bunu düşünüyordum. Bence bunlardan kurtulduktan sonra iç huzura ulaşabiliriz, rahatlayabiliriz.

GLORYWebscript

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Çocuğun önceki durumuna göre daha başarılı olması, genel anlamda başarılı olduğu anlamına gelmiyor.
Başarısız çünkü olması gerektiği kadar başarılı değil.

Pozitif bir bakış açısı, ama maalesef doğru değil.

Ragnarak

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Çocuğun önceki durumuna göre daha başarılı olması, genel anlamda başarılı olduğu anlamına gelmiyor.
Başarısız çünkü olması gerektiği kadar başarılı değil.

Pozitif bir bakış açısı, ama maalesef doğru değil.
Bunu anlatmaya çalışıyorum. Genel başarı dediğin nedir ? Bir toplumun görüşüne göre belirlenmis bir şey. Ben buna karşıyım.

GLORYWebscript

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Bunu anlatmaya çalışıyorum. Genel başarı dediğin nedir ? Bir toplumun görüşüne göre belirlenmis bir şey. Ben buna karşıyım.
Kendi alanımdan örnek vereyim. Yazılım dersi görüyorsunuz, yazılımda başarılı mısınız? Kendi düşüncenize göre başarılısınız. Ama profesyonel bir ekiple çalışacak kadar başarılı mısınız? Hayır. Küçümsediğiniz genel başarı bunu ayırt edebilmek için önemli.

O derste 40 alan kişi o dersin gerekeceği alanlarda başarısız olacaktır. Çünkü okul eğitimin temelini verir, okul dışında kendinizi geliştirirseniz bir şeyler öğrenirsiniz. Eğer okulda öğretilenlerde bile başarılı değilseniz iş hayatınızda kesinlikle başarılı olabileceğinizi düşünmüyorum.

İlköğretim, lise müfredatını bu varsayımın dışında tutuyorum. Çok gereksiz dersler ve konular var.

Ragnarak

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Kendi alanımdan örnek vereyim. Yazılım dersi görüyorsunuz, yazılımda başarılı mısınız? Kendi düşüncenize göre başarılısınız. Ama profesyonel bir ekiple çalışacak kadar başarılı mısınız? Hayır. Küçümsediğiniz genel başarı bunu ayırt edebilmek için önemli.

O derste 40 alan kişi o dersin gerekeceği alanlarda başarısız olacaktır. Çünkü okul eğitimin temelini verir, okul dışında kendinizi geliştirirseniz bir şeyler öğrenirsiniz. Eğer okulda öğretilenlerde bile başarılı değilseniz iş hayatınızda kesinlikle başarılı olabileceğinizi düşünmüyorum.

İlköğretim, lise müfredatını bu varsayımın dışında tutuyorum. Çok gereksiz dersler ve konular var.
O zaman elimizden sadece yaşayıp görmek gelir ^^

Kovalski_Eyes

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Benim kafamdaki başarı tanımı şu, kafanda kurguladığın şey yaptığın şeye ne kadar benziyorsa o kadar başarılısın. Başkalarının fikirleriyle alakası yok ,başarı bireysel bir şey.

"Sizce bu çocuk başarısız mı ?" Diye bir şey demişsin. Benim düşünceme göre akıl, başarı, beceri vb birçok terim iş üzerine kurulur mesela ben kendi çapımda bazı denklemler oluşturuyorum misal akıl=zeka*tecrübe. Tecrübe burda iş üzerinde kazandığın tecrübeyi akıl ise o iş üzerindeki mantıksal zekanı temsil ediyor. Başarı içinde aynısı geçerli bir iş üzerine kurulur beceride öyle. Resim yapmakta başarılı olan birisi matematikte başarısız olabilir. Bu onu başarısız yapmaz matematikte başarısız yapar

Ragnarak

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Benim kafamdaki başarı tanımı şu, kafanda kurguladığın şey yaptığın şeye ne kadar benziyorsa o kadar başarılısın. Başkalarının fikirleriyle alakası yok ,başarı bireysel bir şey.

"Sizce bu çocuk başarısız mı ?" Diye bir şey demişsin. Benim düşünceme göre akıl, başarı, beceri vb birçok terim iş üzerine kurulur mesela ben kendi çapımda bazı denklemler oluşturuyorum misal akıl=zeka*tecrübe. Tecrübe burda iş üzerinde kazandığın tecrübeyi akıl ise o iş üzerindeki mantıksal zekanı temsil ediyor. Başarı içinde aynısı geçerli bir iş üzerine kurulur beceride öyle. Resim yapmakta başarılı olan birisi matematikte başarısız olabilir. Bu onu başarısız yapmaz matematikte başarısız yapar
Genel bir başarıdan bahsetmemiştim ama evet haklısın, benzer fikirlerde olduğumuza sevindim .)