Need for Speed Serisi

BYTH

I have been called. I must answer. Always.
Emekli
Mesajlar
601
En iyi cevaplar
17
Beğeniler
963
Puanları
1,500
NFS.png

NEED FOR SPEED SERİSİ

Yıllardır aramızda bulunan ve uzun süre tahtını kimseye bırakamayan Need for Speed serisi... Eski günlerinden eser kalmasa bile hala canlı ve 1994 yılından beyi hayatta! Hadi o zaman 1994'den 2017'ye kadar olan maceramıza geçiş yapalım.

NFS1.png


Yıl 1994. Electronic Arts'ın yayımlandığı Pioneew Productions'ın geliştirdiği The Need for Speed Panasonic 3DO için çıkar. 1995'de bilgisayara, 1996'da PlayStation ve Sega Saturn'e çıkan NFS yıllarca sürecek seriyi başlatır.

Oyunun eksik PC içeriklerinin tamamlandığı Special Edition, aynı oyunun PlayStation'a çıkan Japonca hali olan Over Drivin' DX, oyunun sadece Nissan arabaları içeren ve Sega Saturn'de bulunan Japonca hali Over Drivin' GT-R ve yine Nissan arabalarını içerip PlayStation konsoluna çıkan hali Over Drivin' Skyline Memorial yayımlanmıştır.

İlk oyunun ardından 3 yıl geçer ve sonunda Need for Speed II, PlayStation ve bilgisayar için çıkar. İlk oyun ki gerçekçi yarış mekaniğini kendini daha basit olan oynanışa bırakır ve kısa geliştirme süreci yüzünden polisler eklenemez. Ancak oyuna "split-screen" modu gelir. Oyunda olmayan yedi araba ve yeni bir pist ekleyen Special Edition 1997-1998'de piyasaya çıkar.

Çok kısa bir süre sonra üçüncü oyunda çıkar. İkinci oyunun aksine Hot Pursuit'da polisler vardır ve PS1 sürümünde olmasa bile bilgisayar sürümünde oyun polis olup yarışçıları enselememize olanak vermektedir!


NFS2.png


1999 gelir yanında bir tane Need for Speed oyunu getirir! Ancak bu pek beklenen gibi olmaz. Önceki oyunlara göre çok az değişiklik geçiren High Stakes seride yerini alır. Oyun Avrupa ve Brezilya'da "Need for Speed: Road Chalange", Almanya'da "Need for Speed: Brennender Asphalt", Japonya'da "Over Drivin' IV" ve Fransa'da "Conduite en état de liberté" adıyla çıkar.

21. Yüzyıla neyle başlanır? Yeni bir NFS oyunu ile... Need for Speed: Porsche Unleashed. 2000 yılında PS ve PC için çıkışını gerçekleştirdi. Oyun Game Boy Advanced cihazına 2004 yılında geldi. Oyun Avrupa'da "Need for Speed: Porsche 2000", Almanya ve Latin Amerika'da sadece"Need for Speed: Porsche" olarak adlandırıldı. Oyundaki rolünüz başlıktan da anlaşılabileceği gibi Porsche araçlarıyla test sürücüsü olarak sürüş yapmaktı.

1998'de çıkan 3. oyunun devamı olan Need for Speed: Hot Pursuit 2 2002'de PC, PS2, Xbox ve GameCube için çıkmıştır. Oyun serinin diğer oyunlarına göre değişiklikler meydana gelmiştir. 3. oyun gibi bu oyun da polis takiplerine dayalıdır.

NFS3.png


2003 yılında insanların seride en çok seveceği oyun çıkan gelir... Need for Speed: Underground. Serinin sahip olduğu formülü "tuner" kültürü ve hikaye ile ilerleyen kariyer modu ile değiştiren Underground'un yarışları gecenin karanlığında geçer.

Hemen bir yıl sonra, 2004'de başarılı olan Underground'un ikinci oyunu bizlerle buluşur. İlk kez seriye bu oyunda açık dünyada serbetçe dolaşma seceneği eklendi. Kurgusal bir şehir olan Bayview'ı serbetçe gezmek mümkün. Üstelik oyun daha fazla kişiselleştirme seçeneği ve yeni oyun modları gibi şeyler de ekliyordu.

Underground ile değişen formüle devam eden Need for Speed: Most Wanted 2005'de çıkışını yaptı. Polis kovalamacasını açık dünya ve kişiselleştirme ile sunan oyun Rockport adlı kurgsual bir şehirde geçiyordu. Oyunun PSP, Game Boy Advanced ve Nintendo DS sürümleri "5-1-0" adıyla anılıyordu. Üstelik serinin onuncu yılına özel olarak piyasaya çıkan "Black Edition" oyunda olmayan ek özellikler içeriyordu.

NFS4.png


2006'da çıkan Need for Speed: Carbon, Most Wanted'ın devam oyunuydu. Devam oyunuydu ancak Carbon'da sadece geceyi görebiliyordunuz. Oyun özel yetenekler sağlayan gruplar, kanyon düellosu yarışları ve Otooyma, arabanızın bazı parçalarında değişiklik yapmanızı sağlıyordu, gibi özellikler eklenmişti. Most Wanted 5-1-0 gibi bu oyununda "Carbon: Own the City" sürümü çıktı.

2007 yılında insanların söve söve bitiremediği Need for Speed: ProStreet karşımıza geldi. Sevilmeyen oyun bizi sokak yarışlarından alıp farklı bir atmosfere sokuyordu.

2008 yılı ile Most Wanted formülüne dönüş vakti gelmişti. Need for Speed: Undercover bizi sokak yarışı yapanları avlayan bir polis memuru yarine koyuyordu.

NFS5.png


2009 yılı ile NFS serisi değişim geçirmişti. Yeni Need for Speed oyunu olan Shift bize "zorlu yarış simülasyonu" terimini sunuyordu. Bu oyun arabanın içinde sürücümüzün kafasını başka yönlere oynatmasını sağlıyordu.

Yine 2009 yılında bir NFS oyunu çıktı... Need for Speed: Nitro. Ana olayı Wii ve DS için çıkmak olan arcade oynanışa sahip Nitro, bize gerçekçi grafikler yerine ilgi çekici değişik görseller sunuyordu.

2010 yılına girdiğimizde NFS değişik bir işe girişti ve MMO türünde olan World ortaya çıktı. Oyunda Carbon ve Most Wanted oynayanların hatırlayacağı Palmont ve Rockport şehirlerinde yarışıyorduk. Oyun 14 Temmuz 2015'de kepenkleri indirdi ve sunucuları kapandı.

NFS6.png


2010 bir tane daha NFS oyununa sahiplik ediyordu. Polis takipleriyle ünlü olan eski bir oyunun yenilenmiş hali. Need for Speed: Hot Pursuit. Üstelik bu oyunda hikaye modu da vardı.

2011 yılında Need for Speed: Shift'nin devamı, Shift 2: Unleashed çıkmıştı. Oyun yeni bir hikaye, GT1 Dünya Şampiyonluğu yarışı, kask kamerası, gece yarışı ve Autolog gibi yeni özellikler ekliyordu.

Bir yılda birden fazla aynı serinin oyununu piyasaya sürmek pek hayırlı bir şey olmaz... Yine 2011'de çıkan Need for Speed: The Run piyasa tarafından ağır eleştiriler aldı. Oyun San Francisco'dan New York'a olan 200 kişinin yarıştığı ve 25,000,000$ ödülü olan The Run adlı yarışı anlatıyordu.


NFS7.png


2012 ile eski bir isim daha dirildi.... Need for Speed: Most Wanted. En iyi on araç haricinde tüm araçları bulmanız şartıyla size veren ve açık dünyada modern bir şehri dolaşmanıza izin veren Most Wanted seride yerini alıyor.

Frostbite 3 motoru ile yeni jenerasyonun ilk NFS oyunu olan Need for Speed: Rivals, 2013'de çıktı. Genel olarak beğenilmeyen bir oyun oldu.

Artık eskisini aratmayan serinin çıkan en son oyunu, seriyi sıfırlayan oyun... Need for Speed. Ehlik senaryosu, sürekli gece olması ve sürekli internete bağlı olarak kalma zorunluluğu yüzünden çok eleştirildi.

NFS8.png


Ben pek inanmasam bile, bazı oyuncular 10 Kasım 2017'de çıkacak Need for Speed: Payback umutlu. Umarız NFS eski günlerindeki şanını geri kazanır.

Eğer Need for Speed hakkında ne bildiğimizi merak ediyorsanız BU KONUMA göz atabilirsiniz.

Başlıksız-1.png

 Üst