Türkiye'nin En Büyük Oyuncu Forumuna Hoş Geldiniz!

Sitemize kayıt olarak, diğer oyuncular ile tanışabilir, mesajlaşabilirsiniz, ayrıca bir şeyler paylaşarak veya sorarak Türkiye'nin en büyük oyuncu topluluğunun bir parçası olabilirsiniz!

Şimdi Katılın!

Oyun geliştiricisi olma kursu: Unity C# (DERS 1)

xSpeedForReadyx

Ağaç Yumruklayıcı
Mesajlar
14
Puanları
180
Öncelikle selamlar değerli forum üyeleri bugün sizlere ''Unity C# Oyun geliştirici olma 1. ders'' adlı konumu sunacağım.

Nasıl yeni bir proje oluştururum?
Unity programını açtığınızda ilk öncelikle sizden giriş yapmanızı ister giriş yaptıktan sonra karşınıza şöyle bir ekran gelir ve resimde gördüğünüz işaretli kısma bastıktan sonra projeniz ile ilgili ismini ve diğer bilgilerini yazdıktan sonra oluştur butonuna basarsanız projeniz oluşturulmuştur demektir.

Project menüsü nedir?

Project menüsünü eğer sizde yoksa CTRL+5 yaparak açabilirsiniz. Project menüsünü tamamen bir depo alanı olarak düşünebilirsiniz, Project menüsüne oyunumuzda kullanmak istediğimiz resim dosyaları, ses dosyaları, karakter modelleri yada kod dosyaları olsun hepsini Project menüsünde depoluyoruz. Oyunumuzda kullanmak istediğimiz zaman da Project menüsü alanından alıp anında oyunumuza yerleştirebiliyoruz. Project menüsünde tüm verileriniz korunur, ve yeni levellerde istediğiniz objeyi tekrardan alıp oyununuza uyarlayabilirsiniz. Project menüsüne bir dosya yüklemek için masa üstünden yada başka bir klasörden o dosyayı Project menüsüne sürüklemeniz yeterli olacaktır.

Hierarchy menüsü nedir?

Bir diğer menümüz ise Hierarchy menüsü. Hierarchy menüsü oyun ekranımızda olan bütün objelerin gösterildiği menüdür. Yani mesela oyunumuzda bir kararterimiz var bunun ile ilgili özelliklere ulaşmak istiyoruz, ozaman Hierarchy menüsünden karakterimizi seçmemiz gerekiyor. Hierarchy menüsünden ayrıyeten 3d cisim ve objelerde oluşturabiliyoruz. Mesela sağ tıklayıp 3 d object kısmından bir küp oluşturabilirim misal olarak sonra boş bir obje oluşturabilir bunun gibi daha birçok örneği var. Oyun objelerimizin gördüğü kısım Hierarchy menüsüdür. Eğer bu pencere sizde gene gözükmüyorsa CTRL+4 yaparak açabilirsiniz.

İnspector menüsü nedir?

Bir sonraki ve son menümüz İnspector menüsü. İnspector ve Hierarchy menüsü tamamen birbiriyle ilişkili menülerdir. Bir küp oluşturup bunu Hierarchy menüsünde görebiliyorduk. Hierarchy menüsünden küp (cube) yazan yazının üstüne tıkladığımızda İnspector menüsünde bu küpümüzün özellikleri belirir ve burdan dilediğimiz gibi küpümüzün pozisyon,rotayson, büyüklük vb özelliklerini ayarlayabiliriz. Ayrıyeten objenize ait yeni özellikler eklemek içinde kullanabilirsiniz bu menüyü. Örnek olarak küpümüzün üstüne bir yuvarlak top oluşturabiliriz.

Sınav (SORULAR BENİM DEGİL)

Oyununuza aktarmak istediğiniz ses , resim , 3d model , vb dosyaları hangi menüye yükleriz?

A) HIERARCY

B) PROJECT

C) INSPECTOR

Cevabınızı yorumda 1. sorunun cevabını none 2. sorunun cevabı none diye belirtin.Bir cube dosyasını oluşturmak , oyun sahnesinde olan objelere erişmek için hangi menüyü kullanırız?

A) HIERARCY

B) PROJECT

C) INSPECTOR


Inspector menüsünü ile ilgili hangisi doğrudur?

A) OYUN EKRANINDAKI OBJELERE AIT DEGERLERIN VE OZELLIKLERIN DEGISTIRILMESI VE YENI OZELLIKLER EKLENMESINI SAGLAR.

B) BU MENU UZERINDE BIR CUBE VB. 3D CISIMLER OLUSTURABILIRIZ.

C) BIR SES, RESIM DOSYASINI PROJEYE AKTARMAK ISTIYORSAK BU MENU UZERINE BIRAKIRIZUmarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler :)