Forum Dergisi Oyunlar Eğitim Hayatımızı Ne Kadar Etkiliyor?

bluera

Fiercely unapologetic.
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
13
Ruh hali

Forum Dergisi: Oyunlar Eğitim Hayatımızı Ne Kadar Etkiliyor?
Bilgisayar oyunları 1980 yıllarının başında, hobi olarak yapılmış olan, bir bilgisayar yazılım sanatıdır. Günümüzde birçok kişinin kafasında "oyunlar eğitim hayatımızı ne kadar etkiliyor?" gibi bir soru geçmiştir. Türkiye'de oyunlar her ne kadar halkın çoğunluğu tarafından büyük görülmese de, dünya çapında büyük bir pazarlama yerine sahiptir.

egitimeetki.png

Bilgisayar oyunları, halkımızın çoğu tarafından gereksiz zaman alan, hiçbir işe yaramayan videolar olarak biliniyor. Bundan dolayı da birçok yeni nesil bireylerin, ders çalışması ve eğitimini düzgün görmesi için bilgisayarlar yasaklanıyor. Bireylerin, çocuklarına oyunları yasaklaması aslında çok kötü bir şey. Çünkü oyun oynamak, insanların hayal gücünü geliştirmesiyle beraber, problem çözme yeteneğini de geliştirir. "Neden?" diye soracak olursanız, birçok video oyunu, mantıklı hareket etmeye ve zekaya dayanmaktadır. Bu da başlıca matematik olmak üzere, diğer sayısal derslerde büyük bir etkisi vardır. Tabii her iyi şeyin olduğu gibi, oyun oynamanın da kötü yanları bulunmakta.
Tabii oyun oynamanın eğitime etkisi oluyor olabilir. Ama tek başına değil. Bilgisayar oyunu oynayan, 8-15 yaş aralığındaki çocukların tam tamına %24'e yakın kısmı, yaklaşık 3 ile 10 saat arasında süreyle bilgisayar oyunu oynuyorlar. İşte bu negatif kısmı. Gerektiğinden fazla bilgisayar oyunu oynayan kişilerin, eğitim hayatında büyük problemler çekmesi olasıdır. Çünkü bu saatlerini bilgisayar başında geçiren kişilerin, ders çalışmak için veya sosyal alanlarda vakit geçirmek için yeterince zamanı kalmıyor. Bundan dolayı da bu kişi hem toplumsal hayatta asosyallik sıkıntısı hem de öz güvensizlik problemi çekebiliyor.
Mojang'ın, 1 Kasım 2016 tarihinde yayınladığı Minecraft: Education Edition adlı Bedrock Edition tabanlı eğitim oyunu başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, Avrupa devletlerine kadar birçok ülkede eğitim amaçlı kullanılmakta. Bizim ülkemizden de böyle bir adım beklerdim doğrusu.

education.jpg

Minecraft: Education Edition'dan bir görünüm.
Oyunlar Eğitim Hayatımızı Ne Kadar Etkiliyor? ˚ Sayfa 1
ayrac.png

ebeveyn.png

Türkiye'deki ebeveynlerin %45'i çocukları ile beraber bilgisayar oyunu oynuyor. Kalan %55 kesimin içinde, çocukları ile beraber oynamayan ama çocuğuna karışmayan, hem oynamayan hem karışan ebeveynlerde var. Ayrıca ebeveynlerin %75'i çocuklarının hangi oyunu oynadığını kontrol ediyor. Kontrol etmesi güzel bir şey bence de fakat içinde oynadıkları oyunlara karışan ebeveynler de var.
Bazı ebeveynler, çocuklarının sadece zeka geliştirici(sanal satranç gibi) oyunlar oynamasını istiyor. Bence bir çocuğun oynayacağı oyuna, kötü örnek oluşturmadığı sürece karışılmamalı. Bazı ebeveynler de, bazı forum sitelerinde konu açıyor, hatta ve hatta psikologlara bile danışıyor.
Her insanın ihtiyacı olduğu gibi, öğrenen gençlerinde eğlenmeye ihtiyacı var. O yüzden olumsuz etkileri olmadığı sürece bence çocukları oyunlardan uzaklaştırmayalım. Dozunda olduğu sürece, oyunun yararı bulunmaktadır.

bilgisayar.jpg
Oyunlar Eğitim Hayatımızı Ne Kadar Etkiliyor? ˚ Sayfa 2
ayrac.png

ByErenThe

Yalnızlık tek kelime, söylenişi ne kadar kolay.
En iyi cevaplar
0
Çok güzel. Bunu veliler okumalı.