Rocket League Başlangıç Rehberi

W

Wakkup

Ziyaretçi
bestim.png

rocketleague.jpg

Rocket League Başlangıç Rehberi

Selamlar değerli ForumGamerTR üyeleri. Piyasaya birkaç yıl önce çıkmış olan "Rocket League" adlı oyunu birazda olsa öğrenmeye ne dersiniz? Şahsen ben öğretmeye olumlu yanıt veririm. O yüzden uzatmadan konumuza geçiyorum.

ayraç.png

Rocket League Nedir?

Rocket League, Panic Button Games ve Psyonix tarafından geliştirilmiş, arabalar ile birlikte oynanan, futbol temalı bir oyundur. Oyun içerisinde istediğiniz bir araba ile futbol oynayabilir ve doyasıya eğlenceyi tadabilirsiniz. Oyunun içerisinde sadece futbol teması bulunmuyor; içeriğinde basketbol tarzı oyunlarda bulunduruyor. Çok güçlü bir bilgisayar istemeyen oyun, oynanış bakımından gayet zevkli ve başarılı. Oyun neredeyse tüm işletim sistemlerini onaylıyor ve tüm platformlara açık bir şekilde kendisini denetme imkanı sunuyor. Rocket League adlı oyunu Steam pazarından 31 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Almak için indirim günlerini beklemenizi öneririm, belirli günlerde oyunun fiyatı çok fazla düşebiliyor.

Başlarken Ne Yapmalıyım?

Öncelikle ilk olarak oyuna girdiğinizde birazda olsa zorlanacaksınız, kontroller ve diğerleri sizlere zor gelecek, hatta belki hiç oynamayı başaramayacaksınız. Bunlar, bu oyuna yeni başlamış bir oyuncu için aşırı normaldir, dolayısıyla biz burada sizlerle bu sorunları kırmaya çalışacağız. Öncelikle herkesin yaptığı gibi ısınma ve öğrenme amaçlı oyunun içerisine giriş yapıp, birkaç basit araştırmaya çıkmalısınız. Bir araba türlerine, özelliklerine, oyun tarzlarına bakabilirsiniz mesela. Bunları yaptıktan sonra oyunun menü kısmını az çok çözmüşsünüz demektir, buda sizi rakiplerinize karşı avantaja geçiriyor. Oyunun menüsünü boş verelim, bizim için önemli olan kısım oynanış. Oynanış bakımından oyuna giriyorsunuz ve Allah ne verdiyse karşıdaki topa arabanızı son hızlı yöneltiyorsunuz, işte bu tamamen yanlış bir davranış olur. Öncelikle oyun içerisine girdiğiniz zaman kendinize bir yer belirlemeniz gerekiyor, bu yerin neresi olduğu size bağlı. İster defans, ister forvet, ister orta saha oyuncusu olarak görev yapabilirsiniz, tekrar diyorum tamamen size kalmış. Yerinizi belirledikten sonra iş bitmiyor, belirlediğiniz yerden kaçmamanız ve oyuna olan dikkatiniz de önemli etkenler arasında. Sadece görevinizi biliyor ve orada dolaşıyorsanız takıma karşı bir katkınız olmaz, dolaştığınız yerde boş boş durmak yerine top yakınınızda ise topa doğru yönelebilir, yakınınızda değil ise etrafta bulunan ve arabanızın hızı için güç veren enerji toplarının üstüne gidebilirsiniz. Bu sayede hızınız ya artar ya da tamamen dolar. Bu enerji topları sonrasında sizlerin işine çok yarayacak diyebilirim; onlar sayesinde kaleye giden bir topa gidebilir, oyunun en kritik bölümünde topu sürebilir, hatta onla hızlanıp topu karşı kaleye bile atabilirsiniz. Kısacası hız veren her şey sizin ve takımınız için çok önemli. Sadece sizlerin pozisyonunu bilmesi yetmez; takım arkadaşlarınızda pozisyon belirler ve o pozisyondan çıkmaz ise kolay bir şekilde maçı kazanabilirsiniz, bunun içinde sizlerin güzel bir takım arkadaşı bulması gerekir. Takımın pozisyonlarını hallettiğimize göre gelelim ondan bir tık önemsiz olan fakat oyunun kaderini değiştiren oyunsal zekaya. Oyunsal zeka hem geliştirilebilir hem de doğuştan elde edilebilir. Oyunsal zeka dediğim olay sizin tamamen zekanıza bağlı olarak ortaya çıkan taktik bilincidir. Bu sayede oyunu domine edebilir, gerektiği yerde gerektiği atağı kurtarabilir ve oyunu kazandırabilirsiniz. Bu kısım tamamen size bağlı bir kısımdır, benim demem ile bir şey değişmez. Gelelim bir diğer önemli konu olan taktik bilincine. Ekip arkadaşlarınız ile bir taktik belirlemeniz sizi garantiye iter, oyunu çok basit kazandırır. Taktiklerin mantık derecesine bağlı olarak sizler oyun kazanabilirsiniz. Örneğin takım arkadaşlarınız ile toplanıp bir plan yapıyorsunuz ve bu plan doğrultusunda karşıdaki rakibi oyundan soğutuyorsunuz, bu sayede oyun kazanmanız çok kolay oluyor. Karşıdaki rakibi oyundan soğutmak için kullanabileceğiniz bir taktik mantıksal anlamda var mı veya şu an biliniyor mu bilmiyorum fakat benim size bir önerim olacak. Oyun başladıktan sonra rakibe karşı arabayı son hız sürüp, rakibin aracını birkaç saniyeliğine patlatmak sizi aşırı rahatlatır. Tek yapmanız gereken şey karşıdaki rakibe ekip arkadaşlarınıza verdiğiniz komut ile son hız sürmek ve onu patlatmak! Bu sayede rakip birkaç saniyeliğine oyundan kopacak ve karşı takım bir kişi -birkaç saniyede olsa- eksilecek. Bu taktiği sürekli olarak rakibe uygular ve karşıdaki oyuncuyu, oyun boyu rahat bırakmaz iseniz, rakip oyundan soğuyacak ve belkide oyundan çıkacaktır. Alın size çok basit ve çok işlevli olan bir taktik. Başlangıç evresi için önemli olan bir diğer şey ise oyun modudur. Oyun modunu kendi zevkinize göre seçebilirsiniz, bu yüzden zevk alamama gibi bir sorun ortaya çıkmaz. Sizler futbolu sevmiyor iseniz gidip basketbol türü modu seçebilirsiniz, bu sayede hem daha uygun bir alanda rakiplerinize karşı oynayacak hem de eğlenceli vakitler geçireceksiniz.

Orta Evre

Birazda orta evre bölümünü inceleyelim, ne dersiniz? Orta evre, oyunu birazda olsa öğrendiğiniz ve belirli bir bölüme geldiğiniz evredir. Bu evrede karşıdaki rakipler çerezlik olmaz; aksine iyi oynarlar. Orta bir gelişim düzeyi gösterdiğiniz için karşınıza gelen rakipler güçlenir ve bu durumda yapmanız gereken şeyler artar. Orta evrede basit taktikler işe yaramaz, oyuncular artık tecrübe etmiştir, dolayısıyla yeni taktik arayışları kesinlikle şart gibi bir şey. Orta evrede, başlangıç evresi gibi öğrenmek ve tecrübe etmek ile geçecektir. Sizler bir taktik bulamaz iseniz karşıdaki rakibiniz bulur, siz bu taktiği öğrenir veya bu taktiğe bir daha hiç kanmazsınız, bu evrenin işleyişi tamamen bu şekildedir. Bu evrede benim sizlere önerebileceğim bir taktik yok, zira bende bu evrede çok fazla bir şey yapabildiğimi söyleyemem. Bu evreyi, rütbe sistemi olan bir oyunda ortaya çıkan kanser oyuncu tipleri ve arada nadirde olsa istikrarlı bir şekilde oynayan oyuncular ile tanımlayabiliriz. Evre içerisinde birbirinden kanser oyuncular bulunuyor maalesef. Bu oyuncular, oyunun yarısında karşıdaki rakibin kışkırtmasına bağlı olarak oyundan çıkabiliyor veya oyun başından bağlantısını koparabiliyor. Bazıları ise oyun esnasında kendi kalesine gol bile atabiliyor -bu durum çok görülmez-. Anladığınız üzere bu evrede yapabileceğiniz bir diğer şey öfke kontrolü. Oyuncunun bir tanesi size saydırıyor ve sizin aleyhinize olan davranışlar sergiliyor ise yapabileceğiniz tek şey onu görmezden gelmek ve oyundan keyif almaya bakmak. Bu durumda sizi kışkırtmaya çalışan oyuncuda aradan biraz zaman geçtikten sonra pes edecek ve oyununuza rahat bir şekilde devam edebileceksiniz. Anlatıldığı gibi kolay olmayan öfke kontrolü olayına zaman ile alışacaksınız. Orta evrede başlangıç evresinde kullandığınız şeyleri kullanamayacağınızı söylemiştik -bazı durumlar hariç-. Bu yüzden sizlere önerebileceğim tek şey, güzel bir şekilde antrenman yapmak ve oyun hakkında ince detayları öğrenmek. Oyun içerisinde çevrimdışı ve bilgisayar kontrolü dahilinde oynayan, sanal oyunculara karşı yapmış olduğunuz oyunlar esnasında, hiç olmazsa bir tane taktik ve ince detay öğrenebilirsiniz. Bu da size avantaj olarak geri döner.

Son Evre

Son evre, oyunda tamamen gelişmişlik gösterdiğiniz ve bu sayede oyundan aldığınız zevkin yavaş yavaş azaldığı evredir. Bu evre içerisinde önerebileceğim tek şey, istediğiniz bir arabayı almak. İstediğiniz bir araba türünü alarak oyuna olan bağlılığınızı birkaç gün veya yıl daha arttırabilir, hatta arabanın tam size uygun olması halinde oyun içerisinde normalin üstünde bir performans gösterebilirsiniz. Araba satın almak demek sizin bütçenizden bir kuruş paranın eksilmesi demek, bunu da aklınızdan çıkarmayın. Beğendiğiniz bir araba tipini aldığınız zaman belirli bir ücret ödemeniz gerekir, kuru kuru maalesef alamazsınız.

Rocket League Sistem Gereksinimleri

Oyunu daha satın almamış ve sadece ilginizi çektiği için bu konuyu okuyor olabilirsiniz, bu yüzden sizler için sistem gereksinimlerini yazmayı kendime borç bilirim.

En düşük (Minimum): Windows 7 işletim sistemi, 2.4 GHz'ye sahip bir Dual core işlemci, içerisinde 2 GB boş yer barındıran bir bellek, ATI HD 4850 ya da NVIDIA GTX bir ekran kartı, 9.0c sürüm barındıran bir DirectX ve içerisinde oyunu saklayabilecek 7 GB boş alan barındıran depolama alanı.

Önerilen Boyut: Windows 7 işletim sistemi, 2.5+ GHz'ye sahip bir Quad core işlemci, içerisinde 4 GB boş yer barındıran bir bellek, ATI 7950 veya NVIDIA GTX 660 ekran kartı, 9.0c sürüm barındıran bir DirectX ve 7 GB boş alan barındıran bir depolama alanı.

Yukarıdaki önerilen sistemler sadece Windows işletim sistemi için geçerlidir.

Almaya Değer mi?

Oyunu sağlam bir bilgisayar sahibi olmadan ve yüksek ayarlarda oynayan birisi olarak öneririm. Oyun içerisinde kasma gibi oyunun akışını ve oyun zevkini etkileyecek olaylar çok fazla yaşanmıyor -ben hiç görmedim-. Arabaları yönetip karşı tarafa skor atmaya çalışmak oyunu oynayan kişiye kesinlikle güzel bir haz veriyor, bu da önemli bir etken. Oyunun grafiklerine ve ses kalitesine gelecek olursak... Oyunun grafikleri bir araba ve top içeren oyun için yeterli düzeyde şirinlik barındırıyor, sesler ise muazzam diyebilirim. Yatır ve kazan mantığı ile işlemeyen bir oyun olduğu içinde benim kalbimi ayrı bir fethetmiş durumda. Oyunu alıp oynamanızı kesinliklikle öneririm fakat bir süre sonra, üst bölümde "rehber" edasıyla anlattığım gibi sıkılabilirsiniz, bu durumda yapmanız gerekenlerde yukarıdaki evrelerde geçiyor. Oyun içerisinde diğer oyunlarda olduğu gibi rütbe sistemi bulunuyor. Oyun, sizlerin oynayış durumuna göre belirli bir rütbeye atlatıyor ve o rütbeye karşı oyunlar oynatıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi rütbeniz arttıkça oyunda bulunan zorlukta artıyor.

ayraç.png

Bir rehber nitelikli konumuzun daha sonuna geldik. Kendimce ve bildiğim tarzda rehber konusu yapmak istedim, eleştirilerinizi bekliyorum. İyi forumlar.

bayoreo

the lord of oreos
En iyi cevaplar
11
Ruh hali
Ben Rocket League'ye nedense pek ısınamadım. Kontrolleri değilde oynanış tarzı biraz garip geldi. Yeni başlayanlar için harika bir rehber olmuş.

W

Wakkup

Ziyaretçi
Ben Rocket League'ye nedense pek ısınamadım. Kontrolleri değilde oynanış tarzı biraz garip geldi. Yeni başlayanlar için harika bir rehber olmuş.
Yorumun için teşekkür ederim. Üst kısımda da değindiğim gibi kontrol bakımından zorlayabilir, normaldir.

Unknownloce

Dare Desu Ka?
En iyi cevaplar
2
Oyunu kendin oynamak değilde, bir arkadaş grubun varsa oyun daha eğlenceli oluyor. Güzel bir rehber olmuş.

Morona

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
Popüler bir oyun olmasına rağmen daha önce dikkatlice bakmamıştım. İstek listeme ekliyorum, oyuncuların kafasındaki soru işaretlerini giderecek bir rehber olmuş. Eline sağlık.

ArdaKaya_TR

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güzel olmuş , eline sağlık.

Çoğu kişi oyunu aldıktan sonra oyuna ısınamıyor , ama bence çok güzel ve yaratıcı bir oyun.