Savaş Atı -Michael Morpurgo

Bu kısa tanıtımımdan sonra kitabı okumayı düşünüyor musunuz ?

• Evet

Kullanılan: 1 50.0%
  • Hayır

Kullanılan: 1 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    2

SarpE

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
1
Merhaba, ben uzaklarda bir yerde sıkışıp kalmış sadece siz konuşursanız nefret edeceğiniz lakin dinlerseniz hak vereceğiniz biriyim. Neyse benim hakkımda konuşmaya gelmediniz. Dilerseniz şimdi hep beraber ünlü öykü yazarlarından biri olan Michael Morpurgo'nun bir kitabı olan Savaş Atı'nı inceleyelim. Yazar bu kitabında, 1. Cihan Harbi'nde yaşanan beklenmedik olayları Joey adlı bir atın içi sesi olarak aktarıyor. Okuduğunuz andan itibaren kendinizi onun yerine koyacağınız Joey, sizi çok efkarlı ama bir o kadar da umutlarla dolu uzun bir yolculuğa çıkarıyor. Altı aylıkken annesinden koparılan ve hayvan müzayedesine götürülerek açık arttırmaya çıkarılan Joey, yaşamın pürüzlü ve zor yollarına doğru ilk adımı atıyor ve sarhoş bir adama satılıyor. Niyeti buzağı almak olan adamın tek oğlu Albert, Joey'u gördüğü andan beri ona hayran kalıyor. "Albert ve annesinin karanlığa doğru yürümelerini izledim. O an ömür boyu sürecek bir arkadaşlığın temellerinin atıldığını anlamıştım; aramızda ansızın içgüdüsel bir güven ve sevgi bağı oluştu." Soğuk, bitmek bilmez kışlar ve puslu geçen yazlar birbirini kovalarken Albert ve Joey beraber aynı ortamda büyüyerek, asla unutulmayacak bir arkadaşlık hatta dostluk bağı kurar. Ta ki bir gün, bankaya olan ipotek borcunu artık ödemesi gerektiği için Albert'ın babası Joey'i 40 pound karşılığında İngiliz ordusuna satana dek. İşte Joey için hayatın acı dolu ve zor gerçeği o andan itibaren baş gösteriyor. Sıradan bir çiftlik atından gürbüz bir süvari atına dönüşen Joey, henüz yeni tanıştığı ve uzun yıllar yol arkadaşı olacak daha sonra ise ölec... Topthorn ile cepheden cepheye koşarak herkesi kendine hayran bırakıyor. Yıllar süren harp boyunca müttefik ve düşman kuvvetleri cephelerinde başına birçok olay gelir, gelir, gelir.. Hatta esir bile düşerler. Joey her şeye rağmen mutlaka bir gün eski arkadaşı, canından çok sevdiği dostu Albert'a kavuşacağına dair ümidini asla ve asla yitirmez. Albert da bunun hayaliyle yanıp tutuşmaktadır. Peki, bir gün Albert'la Joey'in yolu nasıl kesişir? Onları nasıl bir çıkmaz beklemektedir? Öte yandan, bir yıl kadar Joey'e sevgiyle bakan Emilie'nin ölmeden önce büyükbabasına verdiği vasiyet nedir? Bu vasiyet Joey'la Albert'ın yeniden ayrılmasına mı neden olacaktır ? Oradan sonrasını keşfetmek size düşüyor çünkü ben bana ayrılan süreyi doldurmuş ve umarım sizin aklınızı biraz olsun çelerek bu kitabı okumanıza vesile olan kişi olmaya aday olmuşumdur. Saygılar...
imza beyaz arka planlı.png

Midoss

Bay Boş
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Çok guzel bir konusu varmis okumak istiyorum suanda :emin:

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi