Sıfırdan Minigames Kodlama #1 (Ortam Oluşturma)

Ne düşünüyorsun? (Birden çok şık işaretlenebilir)

• Kullanılan toplam oy
    11

java10

kız çava bana kahve yap
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
selam, adım hasan yeni bir seri başlatmak istedim, java ile bukkit için büyük küçük minigameslerin çalışma mantığını ve nasıl yapıldığını anlatıcam(yazarak) belki sonra vidyo ile anlatırım(çok belki), anlatıma geçiyim(yakında custom minecraft launcher nasıl yapılır konusunuda sizlerle paylaşacağım ancak onu c# ile yazdım);

ben intellij kullanıyorum sizinde kullandığınızı varsayaraktan resimleri ona göre atıcam projeyi oluşturma kısmından başlamak istiyorum temel bilgi olarak, jdk yüklemeniz gerekmektedir http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk8-downloads-2133151.html bu siteye girip "Java SE Development Kit 8u144" kısmının altındaki lisansı kabul edip hangi işletim sistemini kullanıyorsanız onu indirip kurun, kurduktan sonra intellij i ya da diğer "ide" lerden biri var ise kurulma geçebiliriz

eğer kurulum, kodlama ortamı hazırlanışı ve github desktop anlatımını biliyorsanız geçebilirsiniz :)

eğer intelliji ilk defa açıyorsanız karşınıza theme ile alakalı ayarlar çıkacaktır hepsine next diyip geçebilirsiniz ardından bu ekran gelecektir,

create new Project e basıyoruz,

bir şeye ellemeden next e basıyoruz.

bu sayfayı önceki sayfa gibi bir şeye ellemeden next yapıyoruz,

"Project name" kısmına projemizin ismini yazıyoruz "Project Location" kısmına ise projemizin bulunacağı konumu yazıyoruz ve "Finish" butonuna tıklıyoruz

hard diskinizin hızına bağlı olarak intellijin açılması biraz zaman alabilir ssd <3

şimdi intellijimiz kurulduğuna göre intellij ile alakalı yapmamız gereken bazı ayarlar var diğer spoiler a geçebilirsin :)

intellij ile eclipse farklı ide ler olduğu için kod ortamı hazırlamak biraz farklı oluyor, eclipse te plugin.yml i direk proje klasörüne atabilirken intellijde durum farklı;

sol üstte yer alan sekmede "File" a tıklıyoruz,

"Project Structure..." seçeneğini seçiyoruz,

açılan pencere bu şekildedi ve burdan bende seçili gözüktüğü üzere "Project SDK" sizde kırmızı ile "No SDK" yazıyor olabilir sdk yı yüklemek için "New..." butonuna basıp program file tan Java klasöründeki jdk_<sürüm> klasörünü seçiyoruz artından sağ altta bulunan Apply tuşu aktif olacaktır onuda apply yapıyoruz,

modules sekmesine gelerek bende oluşturulmuş olan "resource" klasörünü oluşturmanız gerekiyor onun için;

bu yere sağ tıklayıp new folder a tıklamanız gerekiyor ve çıkan kutucuğa "resource" yazmanız gerekiyor yada herhangi resource ü tarif eden istediğiniz bir isim ardından oluşan klasöre bir kere mausun sol tuşu ile tıklayıp resimdeki "Mark as:" kısmında "Resource" seçeneğini tıklamanız gerekiyor ve bu sekmedeki işimiz bitti :)

ardından "Libraries" sekmesine tıklamanız gerekiyor ve bu ekran çıkıyor karşımıza sizinde tahmin ettiğiniz gibi buraya spigot bukkit gibi sunucu apilerini atıyoruz dilerseniz başka bir plugini de atabilirsiniz "API" özelliği olan bir plugini örn. https://www.spigotmc.org/resources/api-titleapi-1-7-1-8-1-9.1047/ bu eklenti gibi neyse sizde spigot seçili olmayacağı için "+" simgesine tıklayıp apimizin yerini belirtiyoruz belittikten sonra ekrana bir kutu çıkacak ve onada tamam diyip geçiyoruz, apply demeyi unutmayın!

ardından "Artifacts" sekmesine giriyoruz bu kısaca pluginimizin .jar çıkışını alacağımız kısımdır "+" ya basıyoruz çıkan seçeneklerden "JAR" ı seçiyoruz ve yanda oluşan yeni seçeneğede "Empty" diyoruz,

bizi böyle bir yer karışılıyor öncelikle .jar ı isimlendirmek için "Name" kısmını doldurunuz, ardından "Availabel Elements ?" yerinin altında "<plugin ismi> compile output" yazan yazıya 2 kere tıkıyoruz ve sol tarafa geçiyor ardından meta-inf mizi oluşturmamız gerekecek ve "Create Manifest" butonuna tıklayıp hiçbir şeci seçmeden "OK" butonuna basıyoruz ardından "Build" butonuna tıklandığında projenin .jar oluşturması için bir checkbox olan "Include in Project Buiild" i işaretliyoruz sonrasında .jar ın nereye oluşturmak istiyorsanız eğer "Output Directory" kısmına belirtiyoruz yanındaki "..." butonuna basıp bu sekmede işimiz bitti apply yapmayı unutmayın!

Project structure kısmı bu kadardır diğer spoiler a geçebilirsiniz :

öncelikle "git" i yüklememiz gerekiyor: https://git-scm.com/ bu siteden indirebilirsiniz kurduktan sonra
github desktop programını kurmanız gerekiyor: https://desktop.github.com/ linki bu bundan indirin
kurulduktan sonra intellije dönüyoruz ve "File" seçmesinden "Settings" seçeneğine tıklıyoruz,

karşımıza böyle bir yer geliyor biraz karışık görünüyor evet :) , resimde seçili olan "Version Control" sekmesine giriyoruz

açılan yerde "GitHub" a giriyoruz ve diğer tarafta şu kısmı:

"Token" yerine tıkalyıp "Password" seçeneğini işaretliyoruz,
(eğer github a kayıtlı değilseniz şimdi kaydolmalısınız,

"Login" yazan yere github kullanıcı adınız ve "Password" yazan textbot a da şifremizi giriyoruz ardından sağ da bulunan "Test" butonuna tıklıyoruz bir kutucuk çıkacaktır

bu kutucuk gelmişse "OK" butonuna tıklayıp devam edelim,

bu sefer ise yüklediğimiz "git" programının yerini göstermeliyiz "Git" seçeneğine tıklıyoruz,

eğer sizde "Path to Gİt executable" yeri bendeki gibi dolu ise "test" butonuna tıklayıp çıkan kutucukta "ok" a basıyoruz eğer git sadece git.exe yazıyorsa bunu git programını yüklediğimiz yere girip git.exe in yerini belirtmeliyiz git programını yüklemediyseniz eğer github desktop un kendi git.exe adresini bulabilirsiniz benim git.exe adresimin yeri burası: "C:\Users\<User>\AppData\Local\GitHubDesktop\app-0.7.2\resources\app\git\cmd" sizde appdata > Local > githubdesktop > app(son sürüm olan) a girip resources\app\git\cmd bu yolun içindeki git.exe i bulabilirsiniz apply yapmayı unutmayın!

buraya kadar gelebildiyseniz gerçekten konuyu iyi takip ediyorunuz :)

src klasörümüze sağ tıklayıp new > package i seçiyoruz ve kutuya dilediğiniz package ismini yazabilirsiniz örn. "me.hasan.lom" gibi alt klasör oluşturmak için me.hasan gibi araya nokta koymanız gerekiyor,

bu şekilde klasörleriniz tek tek gözüksün istiyorsanız bu beyaz alanın sağ üsttünde bulunan;

yere geliyorsunuz ve bende compact yazan yerde sizinki "Hide empty..." gibi bir yazı olacak ona tıklayın benim ki gibi "Compact Empty..." yazıyor ise olmuştur,

2. spoiler da oluşturduğumuz "resource" klasörüne sağ tıklayıp new > File yolunu izleyip tıklıyoruz kutucuğa "plugin.yml" yazıyoruz bu pluginlerin olmazsa olmazlarından pluginleri çalıştıran .yml dosyasıdır,

sizde burası boş olacaktır siz benim yazdığıma bakarak kendinize uyarlıyabilirsiniz "name" plugin ismidir, "version" plugininizin versionu nu belirtir, "author" plugini kim yazdıysa yazabilirsiniz "description" bu /help komutunda plugininizin açıklaması gözükür, "commands" eğer eklentinizde komut var ise bu şekilde yapın
Kod:
commands:
  komut: (2 boşluk)
    description: main command of lom (4 boşluk
    permission: lom.admin (4 boşluk)
plugin.yml i doldurduğumuza göre bizim önemli olan "main" kısmını yani eklentimizin ana class ını belirtmemiz gerekiyor oda benimki gibi bir yolu yazarak yapabilirsinz,

src yazılmadan me.java9.lom.LoM yazdım ben sizde kendi class ınız nerde ise onu o şekilde belirtin peki bu ana class bende yok nasıl oluşturucam diyenlere;

ben ana classımın yerini "lom" klasörü olarak seçmek istedim ve sağ tıkladım hangi klasör ise new > Java Class a tıklayın ve karşınıza gelen kutucuğa ana classın ismini yazın istediğinizi yazabilirsiniz ancak şu önemli tr karakter kullanmanızı önermem ayrıca baş harfi büyük olmalı zorunlu değil ama tüm java topluluğu(%90 diyebiliriz belki) class isimlerini büyük harf ile başlatır, ismini yazdıktan sonra "OK" butonuna tıklayın ve class ınız karşınıza çıkacaktır.

diğer spoiler a geçebilirsiniz :)

plugin.yml iniz ve Main class ınız var ise artık kodlamaya geçebiliriz :)
main classımızı açıyoruz ve ardından o class ın eklentinin main class ı olduğunu belirtmek için "JavaPlugin" i extends ediyoruz bu kısımdan sonra arkadaşlar ufak java bilginizin olması şarttır mesela "JavaPlugin" i extends ediyoruz dediğimde anlamamış olmanız java bilginizin 0 olduğu anlamına geliyor java öğrenmek için sina5an hocanın sıfırdan java dersinin en azından 30-40. bölümüne kadar gelmiş olmanız gerekiyor playlist:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLHfYetw_BGF-Gm_MsqKApw5nHPuHsytr3

java bilginizin olduğunu var sayarak devam ediyorum öncelikle main classımıza on enable ve on disable methodlarını Override etmemiz gerekiyor bunun için intellij kullananlara kolaylık olarak "alt + insert" tuşuna basıp çıkan seçeneklerde "Override Methods" u seçip çıkan kutucukta,

bu ikisini ctrl yardımı ile seçin ve entera tıklayın kodlarımız oluşacaktır iki kodun içinede "süper..." gelicek ikisindende onları silini eklentimize bir şey eklemedik ama bir test edelim .jar oluşuyor mu oluşmuyor mu ya da plugin.yml de bi hatamız var mı hemen yive's mirror dan spigot sürümünü indirip kendinize ufak bir sunucu kurun ve intellijde

sağ üstte yer alan,

bu butona tıklayın eğer 2. spoiler da "Artifacts" leri anlatırken ki build checkbox ınız işaretledi iseniz .jar oluşacaktır eğer öyle yapmak istemiyorsanız,

"Build" > "Build Artifacts" e tıklayın ve ekrana ufak bir şey çıkacaktır,

bu çıkınca "Build" e basın ve .jar ınız oluşacaktır :)

Benden bu kadar diğer konumda görüşmek dileğiyle :dost:

(resimler, yazılar ve kodlar bana aittir alıntı yapabilirsiniz)
(konu biraz uzun ama okuyunca düşünsene sende minigames yazabiliceksin)

Etiketler: @KilllerDragons , @S4RP , @Za_ion101 , @Elfen , @Atomy , @Onurbey034 , @Spygrand , @ByAehn , @GodofMilker , @Frodox , @ShortPallMall , @MCTDark

Son düzenleme:

KilllerDragons

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Tamda Aradığım Adamsın D:
Lütfen Video Çekersen Daha İyi Olur Plugin Kodlamayı Bilipte Minigame Kodluyamıyorum D:

KilllerDragons

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
windows 10 uyumlu bir usb kamera alın mikrafonu güzel olanlarından kullanın benim 2009 yılından kalma vardı 2. pc windows 7 olduğundan kullanıyordum ses konusunda bir sorunu yoktu kaliteli çalışıyordu fakat kameradaki butona basınca msn yüklemeye çalışıyor :D

S4RP

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ellerine sağlık çok hoş bir konu olmuş.

Devam etmek dileğiyle başarılar

java10

kız çava bana kahve yap
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
windows 10 uyumlu bir usb kamera alın mikrafonu güzel olanlarından kullanın benim 2009 yılından kalma vardı 2. pc windows 7 olduğundan kullanıyordum ses konusunda bir sorunu yoktu kaliteli çalışıyordu fakat kameradaki butona basınca msn yüklemeye çalışıyor :D
tavsiye için saol bakıcam yan tarafta pc marketi var orda vardır galiba biraz para biriktireyimde .-.

Zamion101

Marangoz
En iyi cevaplar
0
İşte aradığım konu umarım Custom Minecraft Launcher'ını bitirirsin onun dışında güzel konu olmuş umarım yenileri gelir.

java10

kız çava bana kahve yap
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
İşte aradığım konu umarım Custom Minecraft Launcher'ını bitirirsin onun dışında güzel konu olmuş umarım yenileri gelir.
bi mc başlatma komutunu çözemedim ;( onun dışında hazırım

hatalarım olduğunu düşünenler pm ya da yorum atarak nerede olduğunu belirtirse sevinirim.