Site Uzantıları ve Karşılıkları

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Selamlar dostlar. Bilgisayar kategorisinde olmayan ama bilinmesi gereken küçük bir konuya daha hoşgeldiniz. Eminim ki sitelerin sonlarında bulunan ."gov, .edu" gibi uzantıların ne anlama geldiklerini hepimiz merak etmişizdir. Gelin bugün tüm bu uzantıları ve anlamlarını hep beraber inceleyelim.

Site Uzantıları ve Karşılıkları

Site uzantıları 1.Seviye ve 2.Seviye olmak üzere ikiye ayrılır. Birinci seviye uzantılar her kesim tarafından alınabilmekle birlikte; ikinci seviyeler için aynı şeyi söyleyemeyiz.

[1.Seviye Uzantılar]

.com; En çok kullanılan uzantılardan biridir. Ticari amaçların dışında çok çeşitli amaçlar için de kullanılabilir.
.net; Network'un kısaltılmış halidir. İsminin anlamı bakımından servis sunucularında kullanılmaktadır. .com'dan sonra en çok kullanılan ikinci uzantıdır.
.org; Organizasyon kelimesinin kısa halidir. Yapılacak olan organizasyonlar, toplantılar vs için alınır.
.aero; Havacılıkta, hava endüstrisinde kullanılır.
.asia; Asya ülkelerinde tercih edilmektedir.
.biz; Şirketler, kuruluşlar, iş ile ilgili bilimum siteler için kullanılır.
.coop; Kooperatifler için.
.gov; Hükümet kurum ve kuruluşları, resmi daireler için kullanılır.
.edu; "Education"ın kısaltmasıdır. Eğitim siteleri için kullanılır.
.info; Bilgilendirme içeren sitelerin kullandığı bir uzantı.
.int; Uluslararası organizasyonlar için kullanılır.
.mil; Askeri kuruluşlar,
.jobs; İş ve işçi bulma kurumu gibi siteler için kullanılır. Türkiye'de pek rastlanmaz.
.museum; Adı üstünde müzeler..
.tel; "Telekomünikasyon"dan gelir, iletişim servisleri için kullanılır.
.name; Kişisel siteler. Blog, vlog vs.
.pro; Meslek sahibi kimselerin tercih ettiği bir uzantı.
.travel; Seyahat acentaları gibi seyahat hizmeti veren şirketlerin kullandığı bir uzantı.

[2.Seviye Uzantılar]

Ülke kodlarıyla biten uzantılardır. Ülkemizde sadece nic.tr bünyesinde ve özel olarak alınabilmektedir.

.com.tr - .biz.tr - .info.tr; Ticari faaliyetlerle uğraşan kişi veya kurumlara,
.edu.tr; YÖK tarafından tanınmış eğitim kurumlarına,
.net.tr; Kişisel siteler vs,
.av.tr; Barolar Birliği'ne bağlı avukatların kullandığı sitelere,
.gov.tr; Yalnızca devlet kurumlarına;
.org.tr; Dernek, vakıf, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine,
.pol.tr; Polis ve emniyet teşkilatına,
.mil.tr; Askeriyeye,
.bel.tr; Belediye teşkilatlarına,
.bbs.tr; Mesaj sistemlerine, (Pek sık rastlanılmaz)
.k12.tr; MEB tarafından onaylı okullara,
.name.tr; T.C vatandaşları ve Türkiye'de yaşayan yabancı kimselere
verilen/verilebilen uzantılardır.

Bu konuyu okuduktan sonra hangi sitenin hangi amaçlar doğrultusunda kullanıldığını artık öğrenmişizdir sanırım :D

Mutlu günler..

Son düzenleme:

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Konu, bilmeyenler için çok yardımcı oluyor. 6. veya 7. seviye olarak ".onion" eklenebilirdi :D. İşin şakası onion ile fazla uğraşmamak gerek :pala:

Moderatör tarafından düzenlendi:

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konu bilmeyenler için çok yardımcı. 6. veya 7. seviye olarak ".onion" eklenebilirdi :D. İşin şakası onion ile fazla uğraşmamak gerek :pala:

Tor Browser zaten Türkiye'de erişime engellendi. Giriyor ama acaip yavaş. Engellenmeyen bir Google kaldı herhalde :sinirli:

Pandikk

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Konuda ''.store , .expert , .shop'' gibi uzantıları beklemiştim, ama bunlarda hoşuma gitti.

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konuda ''.store , .expert , .shop'' gibi uzantıları beklemiştim, ama bunlarda hoşuma gitti.

Bazı uzantıları konuya bilerek eklemedim, çünkü kesin bir bilgiye sahip değilim, konuyu sık sık güncelleyeceğim, gönlün rahat olsun onları da eklerim en kısa sürede :)

Dpelqpleq_

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Süper konu :şapka: Alan adı alıcağım zaman .tr'ye benzer resmi uzantıların özel izinle alınabileceğini okumustum.
Bence bu tarz önemli konuların televizyon kanallarında da kamu spotu olarak paylaşılması lazım, benzeri siteler ve alan adları ile edevlet gibi birçok sitenin kopyası yapılıp kimlik bilgileri yürütülebilir.

@Gutenberg eğer konu açmaya değer görürsen,
Ekran Resmi 2018-01-27 17.13.42.png

Sertifikalar hakkında bilgilendirme yapabilir misin? Nasıl alınıyor ve ne ise yarıyor hep merak etmisimdir. Bazı orta ölçekli siteler sertifikasız olabiliyor.

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Süper konu :şapka: Alan adı alıcağım zaman .tr'ye benzer resmi uzantıların özel izinle alınabileceğini okumustum.
Bence bu tarz önemli konuların televizyon kanallarında da kamu spotu olarak paylaşılması lazım, benzeri siteler ve alan adları ile edevlet gibi birçok sitenin kopyası yapılıp kimlik bilgileri yürütülebilir.

@Gutenberg eğer konu açmaya değer görürsen,
Ekli dosyayı görüntüle 64410

Sertifikalar hakkında bilgilendirme yapabilir misin? Nasıl alınıyor ve ne ise yarıyor hep merak etmisimdir. Bazı orta ölçekli siteler sertifikasız olabiliyor.

Tabii dostum neden açmayayım? İşteyim şu an en kısa sürede açmaya çalışırım :)

Ancienty

play.Royal-Craft.com | En iyi OPSkyblock sunucu!
En iyi cevaplar
0
Başarılı bir konu, bilmeyenler için gerçekten öğretici olmuş.
Bunları bilmenin ne işimize yarayacağı da farklı bir konu tabii ama olsun. Güzel bir konu!

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güzel konu eline sağlık

Teşekkürler :şapka:

Yukarıda bir arkadaşa yazdığım yorumu okursan anlarsın dostum :)

Başarılı bir konu, bilmeyenler için gerçekten öğretici olmuş.
Bunları bilmenin ne işimize yarayacağı da farklı bir konu tabii ama olsun. Güzel bir konu!

Site açmak istersen hangi uzantıyı kullanman gerektiğini bilmene yarıyor dostum, açmayacaksan da bilmek güzel bir şeydir.