Yardım SSD bana ne gibi fayda saglar?

founderofwhat

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Benim güncel işletim sistemim Windows 10 Enterprise LTSB Build 1607, ancak ben windows 7 de kursam, windows 8 de kursam her zaman aynı şey oluyor. Oyunlarda fps değerlerimde bir sorun yok, ancak windows içinde birşeyler açarken cok yavaş açabiliyor. Hatta aynı anda 1 browser ve 1-2 uygulama calısırken yeni bir program calıstırmam ya da windows gezginine girmem ve bunun gibi işlemlerimde bazı zamanlar, windows gezgini yanıt vermiyor cıkıyor ve windows gezgini calısmayı durdurup kendiliginden tekrar acılıyor. Bu süreçte ekran tamamen gidiyor sadece windowsta hangi renkli temayı kullanıyorsam onun rengiyle kaplı bos ekranla 4-5 saniye bakısıyoruz ve ilk önce arka plan fotosu, sonra görev çubugu, en son da masaüstü ikonları geliyor ve bu olay beni çıldırtıyor. Eskiden böyle olmazdı, mesela ben CS:GO oyuncusuyum, oyunu kapatıp, opera browserı açıp youtube a falan girmek istiyorum, ancak oyun kapanınca yaklasık bir 3-4 dakıka bilgisayar kendine gelemiyor bile. Onu gectim, youtube da video izlerken tam ekrana gecerken ve tam ekrandan cıkarken bile kasıyor. Eğer ben SSD alıp, windows'u, oyunlarımı ve en cok kullandıgım uygulamaları ssd içine kurarsam, bu sıkıntılarım hallolur mu??

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
HDD içinde dönen bir şey olduğundan sesli ve yavaştır. SSD geç maaliyeti var ama değer emin ol.

DragonTeam

Karanlıktan çek kurtar beni..
En iyi cevaplar
19
Selamlar @founderofwhat,

SSD’lerin HDD’lere göre farkları
SSD‘lerde, hard diskler gibi mekanik parça bulunmadığı için gecikme oranı oldukça düşüktür. Ayrıca motorun diski döndürmesi ve disk üzerinden verinin okunup yazılması, rastgele okuma/yazma hızını da olumsuz yönde etkiler. SSD’lerde rastgele okuma/yazma hız oldukça yüksektir. Çünkü veriler elektriksel olarak depolanacak adrese doğrudan yollanır.

SSD‘lerde motor ve okuyucu kafalar gibi mekanik aksam bulunmadığı için sessiz çalışır ve daha az güç tüketir. Daha az güç tükettiği için ısı sorunu da oluşturmamaktadır. SSD‘lerin avantajları hız, sessizlik ve düşük güç tüketimi ile sınırlı değil. SSD’ler mekanik hard disklere göre sarsıntılara karşı daha güvenilirler. Sarsıntı sırasında, içerisinde mekanik aksam bulunmadığı için bozulma ihtimali yok denecek kadar azdır.

SSD‘nin kullanıldığı bilgisayarlar, hard disk kullanan bilgisayarlara göre çok daha hızlı bir şekilde açılırlar. Başka bir değişle kullanıcıları bezdiren işletim sisteminin hazır olma sürecini minimuma indiriyor. Böylece bilgisayarınızın açma tuşuna bastıktan kısa bir süre içinde işlemlerinizi yapabileceksiniz. Ayrıca SSD’nin kullanıldığı bilgisayarlarda programların ve oyunların açılış süreleri ve yükleme kısımları oldukça hızlanır.

SSD’lerin hard disklere göre daha iyi olmasının 6 nedeni ;

1-)Hareket eden parça olmadığı için sessiz
2-)Düşük güç tüketimi
3-)Açılma süresi yok denecek kadar kısa
4-)Dosyalara erişim hızı çok yüksek
5-)500 MB/SN değerlerini geçen okuma ve yazma hızları
6)Bozulacak mekanik parça olmaması ve titreşime dayanıklı olması

Vantoxic

"Only" those who are on the right track win.
En iyi cevaplar
3
Ruh hali
Öncelikle tek SSD ile olacak bir şey değil diğer parçalarında sorun var mı onlarında testini çeşitli test yöntemleri ile yapmalısın.

Zorinkun

Blaze Yokedici
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
bütçen ve anakartın destekliyorsa eğer m.2 ssd almanı öneririm. sata ssd'lere göre çok çok daha hızlılar.

Furkan4772

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
bütçen ve anakartın destekliyorsa eğer m.2 ssd almanı öneririm. sata ssd'lere göre çok çok daha hızlılar.
NVME M2 SSD'ler Sata 3 SSD'lere göre günlük kullanımda ve oyunda avantaj sağlamaz. Sadece render ve montaj işlerinde etkisi olur.

Zorinkun

Blaze Yokedici
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
NVME M2 SSD'ler Sata 3 SSD'lere göre günlük kullanımda ve oyunda avantaj sağlamaz. Sadece render ve montaj işlerinde etkisi olur.
konu sahibinin bilgisayar kullanımını bilmeden böyle bir yorum yapamazsın ayrıca ben avantaj sağlar demedim

DBT

10.10.2020
En iyi cevaplar
0
Donanımın hakkında biraz daha detaylı bilgi verirsen yardımcı olmaya çalışırım.

Ayrıca SSD'nin önemi: