Steam Yeni Oyun İnceleme Sistemi

Darkkandadr

❌⚖❌ Everybody knows the good guys lost...
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

1528201969520.png

STEAM YENİ OYUN İNCELEME SİSTEMİ

Merhabalar sevgili Forum Gamer takipçileri bugün konumuzda Steam'in yeni oyun inceleme sistemine değineceğiz.

Valve Steam'i daha kullanıcı dostu ve incelemeleri daha nesnel yapmak için bir adım attı. Steam'de satın alınabilir olan oyunlar için yeni bir değerlendirme sistemi getirildi. Bildiğiniz gibi Steam'de oynadığımız her oyun için inceleme yazıp beğenip beğenmediğimizi belirtebiliyorduk. Böylece oyunun genel puanlamasına etkimiz oluyordu. Fakat Steam'in yeni yaptığı inceleme-puanlama sistemi ile bu incelemelere kısıtlama getirildi. Artık bir oyunu hediye olarak alan bir kişinin verdiği puanlar oyunun genel puan ortalamasını etkileyemeyecek. Bunun dışında bir oyunu bedava yani "bedava hafta sonu" döneminde oynadıysak ve puan verdiysek, verdiğimiz puan oyunun genel puan ortalamasına etki etmeyecek.

Bu yöntemle özellikle küçük oyunların sahte incelemelerle puan ortalamasının yükseltilmesinin önüne geçilmiş oldu.
Steam ayrıca güzel bir adım atarak eskiden yapılmış olan değerlendirmelerinde yeni sisteme göre değerlendirilmesinin yapılacağını duyurdu. Yani eskiden bedava hafta sonu döneminde iyi puan verdiyseniz o puan bu sistem geldiği için ortalamanın hesaplanmasından silinecek.
Bu sistem küçük oyun firmalarının hoşuna gitmese de artık daha adaletli bir değerlendirme sistemi olduğuna büyük firmaların sevindiğini düşünüyorum.

Hala bedava oynadığınıza veya hediye geldiğinde oyuna değerlendirme ve puanlandırma yapabiliyorsunuz fakat oyunun genel puan ortalamasını etkilemiyor.

Kendi yorumumu katmam gerekirse, hediye gelince değerlendirmeye alınmaması biraz saçma olmuş fakat bedava oynadığımızda katılmaması mantıklı olmuş.
Aklımda kalan bir soru ise zaten ücretsiz olan oyunların değerlendirmeleri ne kadar nesnel yani bu oyunlarda da sahte oylama yapılabilir. Steam'in yakında ücretsiz oyunlara da yeni bir sistem geliştireceğini düşünüyorum.

Bir konumun daha sonuna geldim, okuyan herkese teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

Logarech

▐━━━━━━━━━▌
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Hediye gelince inceleme yazamamak başta bana da saçma geldi. Başka bi açıdan bazı oyun yapımcıları sırf birkaç iyi yorum yapılması için bedava veriyor olabilir. Bunun önüne geçilmesi istenmişse mantıklı.