Sunucu Personel Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır? , İdeal Personel Hangi Şartlara Göre Seçilmelidir?, Ve Daha Fazlası.

Sizce Bu Konum Sunucu Sahipleri İçin Güzel Bir Konumu?

• Evet

Kullanılan: 6 85.7%
  • Hayır

Kullanılan: 0 0.0%
  • Kısmen

Kullanılan: 1 14.3%

• Kullanılan toplam oy
    7

siradolf69

Sessizlik ve sükunet insanın en yakın dostudur.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Selam Gamer.Com.TR !
Herkese merhaba dostlarım. bu konumda sunucu yönetim kadrosundaki ideal kişi sayıları ve kişilerde olması gereken özellikler hakkında bir kaç şeye değineceğim. Konuyu hikayeleştirirsek ve kendi üzerimizden gidersek daha iyi anlayabiliriz. Hadi detaylara girelim ve kendi ideal kadromuzu oluşturup istişare edelim.

İdeal Personel Sayımız Ne Olmalı?
Şimdi farz edelim'ki bizim bir adet Survival sunucumuz var 80 kişilik kapasitemiz olsun ve ortalama sunucu günlük 50 kişilik oyuncu trafiğine maruz kalsın. Bir adet kurucu olduğumuzu var varsayalım. Eğer kendimize iki adet yardımcı(Admin) seçersek farklı fikir ayrılıklarından dolayı kavgalar ve tartışmalar çıkacak o sebepten dolayı kendimize bir adet yardımcı alalım. Bu yardımcı kendinden alt iki adet personel yönetme kabiliyetinde olsun. Yardımcımızın yanına iki adet ona yardım edecek işlerini hafifletecek üst seviye yetkili(Moderatör) personel alalım. Neyi unuttuk oyuncularla aktif şekilde bağlantı kuracak arkadaşlarımızı unuttuk. Onlarla sohbet edecek, sorunlarına yardımcı olacak, sistemler hakkında bilgi sahibi alt seviye yetkililerimizi(Rehber) alalım. Sunucumuzun 50 aktif oyuncu olduğunu söylemiştik. 3 Adet alt seviye yetkili almamızın yeterli olduğunu düşünüyorum. Toplam 7 kişilik bir kadromuz oldu. Şimdi gelin bu kadrodaki her bireyin neyle uğraşacağını hangi saatlerde gireceğini konuşalım.

Vardiya Sistemine Geçiş, Personel Görevleri
Vardiya sistemi bir sunucu açısından çok önemlidir. Peki neden vardiya sistemine geçilmeli. Vardiya sistemi sunucudaki fazla personel sıkıntısı ortadan kaldırır bununla kalmaz ek olarak oyunda personellerin durup canının sıkılmasınıda ortadan kaldırır. Bir diğer husus görev ayrımı. En alt seviyeden kurucuya kadar detaylı bir şekilde görev ayrımımızı yapalım ama herşeyden önce yedi kişi olduğumuzu unutmayalım. Ona göre bir görev düzenlemesi ortaya çıkaracağız.

1. Sunucu Sahibi [Kurucu] ; Sunucu sahibimiz oyunda ne çok nede az gözükecek. Sunucusunu aslağa salmayacak. Yazılımsal bir problem oluştuğunda anında müdahele edecek. Yargı sistemini doğru bir şekilde oturtacak herkese eşit şekilde pay biçecek. tarafsız olacak. Her problemin en azından temelini bir kez görmüş geçirmiş olacak bunun sebebi problem ortaya çıktığından ne yapması gerektiğini bilmesidir. Hiçbir şeyi ertelemeyecek. Birçok problem var olduğunda önem sırasına dizecek ve her problemi teker teker çözmesi gerekecek.
  2. Yardımcı [Admin] ; Yardımcı hiçbir problemi direk kurucuya göndermemelidir. veya kendisinin yapabileceği birçok işi kendinden alt olan personellere yüklememelidir. Bulunduğu konum gereği sunucu sahibine fazlasıyla yardım etmelidir. Gerek yazılımsal gerek oyun içi kavgalar vb. Kendi altındaki personelleri doğru bir şekilde yönetmelidir ve teftiş etmelidir. Personel başarı ve uyarı listesi tutmalıdır. Düzenli olarak toplantılar düzenleyip personeller arası problemleri veyahut genel sunucu problemlerini masaya koymalıdır.
  3. Üst Seviye Personeller [Moderatörler] ; Moderatörlerimizin yapacakları ilk şey oyun içinde veyahut discord,ts3 gibi alanlarda yaptıkları butün işlemleri direkt olarak yardımcıya bildirmeleri ve gereksiz bir işlem yapmamalarıdır. bunun yanında sürekli kendilerinden alt yetkilileri izleyip gerektiği yerde yanlışlarını gidirmeli ve doğrularını öğretmelidirler. Aktif olmayan personelleri tespit edip yardımcıya bildirmelidirler. Yardımcının yanında olmalıdırlar çünkü birçok sorumluluk adminde iken onu tek bırakmamalıdırlar ona yardım etmelidirler. Alt seviye yetkililerin gücü yetmediği yerde devreye girip oyuncuya cezaları onlar vermelidir.
  4. Alt Seviye Personeller [Rehberler] ; Rehberlerimiz nazik ve saygılı olmalıdırlar. Oyunla fazla ilgilenmeyip ağırlığı oyunculara vermelidirler. Türkçeyi kurallarına göre konuşup yazmalıdırlar. Kendilerini aşan durumda hemen moderatörlere başvurmalıdırlar. Sorunları büyütmeyip tam tersine insanları sakinleştirip olayın üstünü örtmelidirler. Oyuncularla sürekli iletişim kurduklarından aralarında oluşan samimiyetlerinden yararlanıp bug, hata veya oyuncu öne çıkaran başka olayları sorup araştırmalıdırlar.
Personeller Arası Hiyerarşi Düzeni Nedir, Nasıl Uygulanır
Hiyerarşi düzeni şöyle özetleyebiliriz. Bir rehber sıkıntı olduğundan direk kurucuya gitmemelidir. ilk önce kendinden bir üst kademeye gidip danışmalıdır. eğer o çözemezse bu sefer moderatör yardımcıya gitmelidir oda araştırır çözemezse en son kurucuya sorunu yardımcı iletir. Bir şekilde sorun çözülür. Yani personeller her zaman bir üstündekine danışmalıdır. böylece küçük hata kurucuya söylenmez moderatörler arasında çözülür. Hiyerarşi yetkililerin motivasyonu ve sürdürebilirlikleri için önemlidir. Çok dikkat edilmesi gereken bir sistemdir.

Haftalık Veya Aylık Düzenli Toplantılar
Toplantılar çok önemli bir yere sahiptir. Toplantılarda herkes istemediği veyahut yanlış olduğunu düşündüğü fikirleri dile getirir açıklar ve masaya koyar. Sunucu sahibide bu yanlış olayları çözmek için yeni fikirler ortaya atar. Toplantılar bir bakıma içimizi dökmemizi sağlar. 2 Haftalık toplantılar her zaman daha iyi olmuştur. Aylık toplantılar daha çok hub gibi devasa sunucular için daha idealdir.

Alım Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler
Bunları madde olarak sıralarsak daha iyi olacak. O zaman hadi sıralayalım ;

1. Yaşın hiçbir önemi yoktur. eğer kişi kendini geliştirmiş bulunduğu konumda emek vererek verilen görevi yapacak kapasite de ise o kişi değerlendirmemiz yeterlidir.
  2. Alımlardan 1,2 gün önce düşündüğünüz kişilerle sürekli sohbet içerisine girin onlarla samimiyet kurun güvenilirliğini ölçmeye çalışın.
  3. Verilen vardiya sistemine uymasına dikkat edin. Vardiyanın bir kere aksaması sistemin bozulmasına yol açabilir. çok önemli bir husustur.
  4. Düzenli olmasına dikkat edin. Titiz ve düzenli kişiler işlerini her zaman severek ve içten yaparlar.
  5. Gerçekten bu yetkiyi ne için istediğini anlamaya çalışın. Eğlenmek için mi yoksa sunucuyu sevdiği için mi. Eğer eğlenmek içinse emin olun sistemlerinizde bir aksaklık çıkaracaktır. Sunucu sevdiyse sistemin gelişmesi için elinden geleni yapacağına emin olun.
  6. Birçok etkileyecek madde olduğunu biliyorum ancak şuanda aklıma gelen maddeler bunlar gerektiği yerde yorumlara da not olarak yazarım.
Konum Bu Kadardı Zamanla Konuyu Güncelleyip Daha Kapsamlı Bir Hale Getirmeye Çalışacağım.
Eğer İşinize Yaradıysa Ne Mutlu Bana. Şimdilik Hoşçakalın.

Son düzenleme:

KadirBerk

Oynar Başlıklı Sewiom
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
"Alım var mı?" diye soru soranları da direk banlayın. (bunuda ekleseydin keşke eheheh)

siradolf69

En iyi cevaplar
0
Ruh hali
"Alım var mı?" diye soru soranları da direk banlayın. (bunuda ekleseydin keşke eheheh)
Hocam onlar öyle bir toksik kitle ki bırakın madde olarak eklemeyi hepsini toplayıp gaz odasında boğsak yine kurtulamayız :)

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Konuyu güzel hazırlamışsın bana kalırsa büyüklü küçüklü tüm sunucular bu konudan yola çıkarak yollarına devam etmeli hatta bana kalırsa bu konuyu yetkili alırken bilgilendirme amaçlı verebilirler.

siradolf69

En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konuyu güzel hazırlamışsın bana kalırsa büyüklü küçüklü tüm sunucular bu konudan yola çıkarak yollarına devam etmeli hatta bana kalırsa bu konuyu yetkili alırken bilgilendirme amaçlı verebilirler.
Güzel yorumunuz için sağolun hocam.

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Bu arada konuya daha iyi uyan bir konu başlığı bulmanız iyi olur şu an ki başlık konuya tam uymuyor sanki.

NoticeFlo

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konuyu beğendim güzel bilgiler verilmiş.
Oyuncuları bir soru sordu diye banlama taraftarı değilim ve bence saçma düşünüyorsun güzel bir dille anlattığımız zaman tamam diyorlar zaten :)

KadirBerk

Oynar Başlıklı Sewiom
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Oyunculara değer veren birisiyim ve bu konularda ironi asla yapmam bir soru sordu diye ban atanlar gerçekten var ve bu kuruculara emek hırsızı ve adaletsiz kurucu deniliyor.
ironiyse skntı yk.d
Ben şunlardan söz ediyorum sunucuya ilk defa girer "Alım var mı?" diye sorar kurucu ise "Hayır." cevabını verince ya reklam yapıp yada "tm" deyip çıkarlar.

Erkutay_

DragonBlock
En iyi cevaplar
11
Adminler yardımcı değil yöneticidir, 1 yerine 3-4 tane seçilmesi daha uygundur, istişare yapılmasına yardımcı olurlar, fikir ayrılıkları illaki olacaktır. Doğru kararı belirlemek içinde fikir ayrılıkları ve tartışmak daha uygundur.

siradolf69

En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Adminler yardımcı değil yöneticidir, 1 yerine 3-4 tane seçilmesi daha uygundur, istişare yapılmasına yardımcı olurlar, fikir ayrılıkları illaki olacaktır. Doğru kararı belirlemek içinde fikir ayrılıkları ve tartışmak daha uygundur.
Hocam Konuda Bahsettiğim Fikir Ayrılığı Olumlu Yönde Olan Ayrılık Değildi. Şu Tarz Olsa Tamam Fazla Alabiliriz İşte Sunucuya Bunu Ekleyelim Şunu Ekleyelim Gibi. Ancak Bahsettiğim Konu Şu 1 Yönetici Kendi Kutpunu Oluşturur Diyer Yönetici İse Kendininkini Böyle Olunca Sunucu Personelleri Kendi İçinde İkiye Ayrılır Yani Kutuplaşır. Buda Bir Sunucunun Personelleri Açısından Başına Gelebilecek En Kötü Şeydir. Her İki Yöneticide Kendi Tarafındakilere Kendi Fikirlerini Empoze Eder Ve Vaatler Sunar. Eğer Kurucu Olarak Hangi Tarafın İstediğini Yaparsınız Diğer Tarafın Gözünde Kötü Bir İmaj Elde Edersiniz. Ya Diğer Taraftaki Personeller Görevlerini Bırakırlar Yada Görevlerini Bırakmayıp Oyuncular Üzerinden Sizi Vurmaya Çalışırlar. Lütfen Personel Yönetimini Tek Taraflı Düşünmeyin. Size 2 Yönetici Arasında Çıkabilecek 5 Farklı Senaryoyu Yazabilirim. Ek Olarak Hocam Adminler Her Ne Kadar Yönetici Vasıflarına Sahip Olsalar da Asıl Görevleri Sunucu Sahibinin Yükünü Azaltmaktır. Kendinden Alt Kademelere Yönetici Olarak Gözükseler Sunucu Sahibi İçin Onlar Yardımcıdır.

Son düzenleme:

siradolf69

En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konuyu beğendim güzel bilgiler verilmiş.

Oyuncuları bir soru sordu diye banlama taraftarı değilim ve bence saçma düşünüyorsun güzel bir dille anlattığımız zaman tamam diyorlar zaten :)
Oyunculara değer veren birisiyim ve bu konularda ironi asla yapmam bir soru sordu diye ban atanlar gerçekten var ve bu kuruculara emek hırsızı ve adaletsiz kurucu deniliyor.
Hocam Bu Konuda Size Çok Katılamıyacağım. Oyunculara Değer Vermeniz Çok Hoşuma Gitti İlk Bunu Belirtmek İstiyorum. Bu Devirde Oyuncularına Değer Veren Sunucu Sahipleri İmkansız Denecek Kadar Az. Herkes Parasına Bakıyor. Şimdi "Alım var mı?" Diyen Bir Kişiyi Şahsen Ben Sunucumda Tutma Taraftarı Değilim. Kişinin Amacı Zaten Onu Dediği Anda Belli Oluyor. Bu Adam Bir Perm İçin Bu Sunucuda Duracak Gibi Bir Düşünce Geliyor Aklıma. O Yüzden Yetki İsteyen Kişinin Sunucum da Bir Slotu İşgal Etmesini İstemem Onun Yerine Gerçekten Gelip Günde 2,3 Saat Geçirip Zevk Alacak Adamın Girmesini İsterim. Bu Yüzden O Tarz Oyuncuları Sunucumdan Süreli Veya Süresiz Uzaklaştırırdım.