Sunucu popülerleştirme?

killerpro4242

Zombi Katili
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Şimdi bildiğiniz üzere Türkiye'de sunucular çok az tutuyor, özellikle okul açılınca. Peki Amerika'da vs. tutuyor mu? Türkiye'den çok tuttuğundan eminim ancak ne tutuyor bilmiyorum. Şimdi, ben bunları öğrenip, bungeecord kurup hem Türkçe hem de İngilizce olan bir sunucu kursam bu tutar mı? Yoksa hiçbir şey değişmez, Türkiye'de nasılsa orada da öyle midir?

SlayerR

Toss a coin to your Witcher
Genel Moderatör
En iyi cevaplar
15
Ruh hali
Maalesef global olarak baktığımızda her geçen gün popülerlik bakımından bir önceki seneyi aratıyor. Çok kaliteli sunucularda görüyoruz tabii forumda konulara göz gezdirirken yine de uzun ömürlü olmuyorlar. Eskiden kalite fark etmeksizin çalıntı plugin paketleri ve çalıntı haritalar kullanan serverler bile dolup taşardı. Bu oyuncu sayısının azalmasını o jenerasyonun büyümesine bağlıyorum. Küçük kardeşlerimizden yeni oyuncular geliyor mudur, geliyordur ancak gidenin yerini doldurmadığı için pek bir anlam ifade etmiyor. Minecraft'ın prime olduğu senelerde 13-14 yaşında olan biri şu an 19-20 yaşında doğal olarak eskisi kadar oyun oynamıyor veya hiç oynamıyor. Ama yine de serverinini belirli bir kaliteye kadar getirebilirsen günlük ortalama 10-20 onlineyi geçebileceğini düşünüyorum. Gerçekçi düşünerek verdiğim bir rakam sürekli gözlemliyorum yeni açılan sunucuları bir elimin parmağını geçmiyor bir çoğu. Ve tabi üstüne koya koya gitmekte var 50-100 gibi değişebilir sağlam reklam ve yönetim ekibiyle.

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Öncelikle belirtmeliyim ki global bir sunucu kurmak onun sorunları ile birlikte gelecektir, örneğin yabancı oyunculara destek verebilmek bu sorunlardan biri, diğerleri ise ödeme yöntemleri ve alım gücü. Örnek vermek gerekirse TL cinsinden satış yaparsan bu yabancı oyuncuların işine yarar ve haksız bir rekabet ortamı oluşur, dolar olarak satarsa da yine aynı şekilde yabancılar için değişen çok bir şey olmaz aksine Türk oyuncular için durum daha da vahim hale gelir. Diyelim ki dediğin gibi olsun yabancılar için sunucu ayrı Türkiye sunucusunda TL ile satış yapıyorsun İngilizce sunucuda dolar ile, kendine sorman gereken soru şu "yabancı bir dilde oynayıp daha az para vermek mi yoksa kendi dilimde oynayıp daha fazla para vermek mi" yine aynı şeye geldik haksız rekabet ortamı gerçi daha çok bu Türkler için haksız rekabet ortamı olur ama yapacak bir şey yok.
Global sunucularda gördüğüm kadarıyla hemen hemen her türün kendi kitlesi var gibi buda hemen hemen her türün ayakta kalmasını sağlıyor sanırım. Global piyasaya girmeden önce küçük büyük her türlü yabancı sunucu bulup girip gözlem yapmanı tavsiye ederim bu ne tutuyor ne tutmuyor daha rahat görmeni sağlayacaktır.

Son düzenleme:

killerpro4242

Zombi Katili
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Öncelikle belirtmeliyim ki global bir sunucu kurmak onun sorunları ile birlikte gelecektir, örneğin yabancı oyunculara destek verebilmek bu sorunlardan biri, diğerleri ise ödeme yöntemleri ve alım gücü. Örnek vermek gerekirse TL cinsinden satış yaparsan bu yabancı oyuncuların işine yarar ve haksız bir rekabet ortamı oluşur, dolar olarak satarsa da yine aynı şekilde yabancılar için değişen çok bir şey olmaz aksine Türk oyuncular için durum daha da vahim hale gelir. Diyelim ki dediğin gibi olsun yabancılar için sunucu ayrı Türkiye sunucusunda TL ile satış yapıyorsun İngilizce sunucuda dolar ile, kendine sorman gereken soru şu "yabancı bir dilde oynayıp daha az para vermek mi yoksa kendi dilimde oynayıp daha fazla para vermek mi" yine aynı şeye geldik haksız rekabet ortamı gerçi daha çok bu Türkler için haksız rekabet ortamı olur ama yapacak bir şey yok.

Toparlamak gerekirse, globalde durumlar nasıl bilmiyorum global sunuculara pek bakmam lakin gördüğüm kadarıyla bizim Türkiye'de ki gibi değil, Türkiye'de herhangi bir metin editörü kullanmayı bilen herkes sunucu açıyor ve Türkiye'de ki oyuncuların kalitesinin düşmesinin ana sebebi de bu olduğuna inanıyorum. Böyle düşünmemin sebebi ise hem oyun oynayıp hem para kazanma istediği, kimse yanlış anlamasın kimseyi bundan dolayı yargılamıyor çünkü bir zamanlar aynı duygulara bende sahiptim, işte tamda bu duygu bu duruma sebep oldu. Eğer zamanında sunucular arası bir birlik kurulsaydı durum bu şekilde olmazdı bence çünkü sunucular arası bir birlik olmadığı için Türkiye piyasası dengesiz şekilde gelişti haliyle bu iş herkese dokundu. Benim düşünceme göre Minecraft Türkiye oyuncularının eskisi gibi olmamasının ana sebebi OP sunucularının ortaya çıkmasıdır. Hatırladığım kadarıyla OP sunucular çıkmadan önce herhangi bir sunucuda haftalarca uğraşıp belli bir seviyeye gelebiliyordun, bu sayede oyuncular bir sunucuda haftalarca kalıp sunucunun online sayısını yükseltiyordu. Şuanda eskisi gibi zor olan sunucuların çoğu boş dolu olanlarda yıllardır bu piyasada olanlar, oyuncular herhangi bir sunucuda uzun zaman geçirebilmek istiyor lakin uğraşmakta istemiyorlar haliyle iki zıttı bir arada istiyorlar buda hiçbir şeyi beğenmemelerine sebep oluyor zannımca.

Özetlemek gerekirse, konu buralara nasıl geldi hiçbir fikrim yok :D bir başladım kendimi durduramadım. Uzun uzun yazdan sonra demek istediğim şu; Minecraft Türkiye'nin şu an bu halde olmasının en büyük sebepleri yukarıda da dediğim gibi herhangi bir metin editörü kullanmayı bilen herkesin sunucu açmaya kalmasıdır. Bilinçsiz sunucu sahipleri ve ömrü hayatında altı üstü birkaç ay online deneyimi olan kişilerin sunucu açmaya kalkması Türkiye piyasasını dengesiz hale getirdiğine inanmıyorum. Eminim şunu diyenler olacaktır "kimse anasının karnında öğrenmedi" evet haklısınız, lakin siz hiç daha araba nasıl tamir edilir bilmeyen birinin tamirci dükkanı açtığını gördünüz mü? Hayır, çünkü bir işi öğrenmek için önce bilen birinin yanında çırak olmak gerekir.

Global sunucu meselesine tekrar dönecek olursak dediğim gibi ben pek anlamıyorum, fakat gördüğüm kadarıyla hemen hemen her türün kendi kitlesi var gibi buda hemen hemen her türün ayakta kalmasını sağlıyor sanırım. Global piyasaya girmeden önce küçük büyük her türlü yabancı sunucu bulup girip gözlem yapmanı tavsiye ederim bu ne tutuyor ne tutmuyor daha rahat görmeni sağlayacaktır.

Gereksiz derece uzun yazı bitti hadi rahatlayın. :D
Okurken ne okuduğumu unuttum :D Sanırım sorunlardan bahsetmişsiniz. Bir de ya "herkes sunucu açtığı için online düştü" ya da "Herkes sunucu açtığı için güzel olmaz / tutmaz" demişsiniz? Muhtemelen ikisi de değil .f Anlamadığım için cevap veremeyeceğim. O zaman başka bir şey diyeyim, sadece yabancı bir sunucu açsam o tutar mı? İlk söylediğimin tam tersi ama ben onu da bir şekilde türkçeye çeviririm :D

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Okurken ne okuduğumu unuttum :D Sanırım sorunlardan bahsetmişsiniz. Bir de ya "herkes sunucu açtığı için online düştü" ya da "Herkes sunucu açtığı için güzel olmaz / tutmaz" demişsiniz? Muhtemelen ikisi de değil .f Anlamadığım için cevap veremeyeceğim. O zaman başka bir şey diyeyim, sadece yabancı bir sunucu açsam o tutar mı? İlk söylediğimin tam tersi ama ben onu da bir şekilde türkçeye çeviririm :D
Haklısın, orada da yazdım zaten konuyu oraya nasıl getirdim ne oldu karman çorman bir şey çıktı. :D

Yabancı sunucu meselesine yukarıda değinmiştim, lakin yazıyı yazarken kafamın biraz dolu olması sebebi ile çok dağınık ve anlam karmaşası olan bir yazı ortaya çıkmış. Yabancı bir sunucu açmak Türkiye'de sunucu açmaktan çok daha zor olacaktır, çünkü Türkiye'de tek bir millet ile uğraşırken global bir sunucuda birçok millet ile uğraşman gerekecektir. Sorunlar burada bitmiyor bunun ekonomik dengesini de kurman gerekecek, örneğin bir ürünü 10 dolara satıyorsun Amerikalı biri için bu 10tl gibi bir şey lakin bizim burada 80tl falan olacak (şu an ki dolar kuruna göre hesap edin işte) doğal olarak haksız rekabet olacak, ayrıca aynı durum TL olarak satış yapsan da geçerli olacaktır. İllaki net cevap istersen şunu söyleyebilirim yeterli derecede emeği, dikkati, ve reklamı verirsen işleyecektir fakat seni ilk başta maddi anlamda çok zorlayacaktır, ayrıca global bir sunucu olman sebebi ile herşeyi önceden tahmin etmeye çalışıp tabiri yerindeyse 2 düşünüp 1 hareket etmen gerekir.