The Binding of Isaac Kılavuzu ve İncelemesi

UBoraZ

Ağaç Yumruklayıcı
Mesajlar
17
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
4
Puanları
20
Ruh hali


Indie oyunları inanılmaz seviyorum. Daha rahat bir kafayla, tamamen yapan kişilerin kontrolünde gelişen oyunlar zaman zaman felakete dönüşse de oyun sektöründe tutunmayı başaran Indie oyunlar gerçekten alıcıları tarafından da çok seviliyorlar.

Bir süredir beni de içine çeken bu Indie oyun evreninde şu sıralar kayboldum diyebilirim. Olabildiğince kendi sevdiğim tarzlarda oyunları araştırmaya başlamışken, tarzımın çok dışında ama bir şekilde ilgimi çeken pek çok yeni Indie oyuna da rastladım. Bugün yazacağım yazı aslında çok da yeni olmayan ve bu sebeple oynamakta geç kaldığım için kendimi ayıpladığım, dindar bir annenin şanssız oğlu olan Isaac’i konu alan The Binding of Isaac.Binding of Isaac, basit gibi gözüken ama çok derin bir hikayesi olan inanılmaz bir Indie oyun. 2011 çıkışlı olan oyunu yeni keşfettim diyebilirim ve başlar başlamaz da bağımlısı oldum. 2 boyutlu olan oyun, 3 boyutlu o süper gerçekçi, inanılmaz animasyonlara sahip pek çok oyundan daha fazla içerisine aldı beni ve bağımlılık yarattı. Binding of Isaac içindeki İncil göndermeleri ile de hikaye olarak güzel kurgulanmış altı dolu bir oyun olmasına karşın aslında büyük bir kesimin de tepkisini çekebilecek göndermelere sahip. Super MeatBoy’un da yaratıcıları olan Edmund McMillen ve Florian Himsl’e ait olan Isaac hırslı oyuncuların kötü tutkusu olabilir.

Sadece konusuyla değil aynı zamanda müzikleriyle de çok iyi iş çıkartmışlar diyebilirim. Oyun kendi içinde tam bir bütün halde yani. Şu an sadece bilgisayarda oynanan oyun 2014 ile beraber Playstation 4 ve PSVita için de gelecek. Daha önce Nintendo 3DS için de çıkartılmak istenen oyun ise içindeki dinsel öğelerin sorgulanabilirliğinden dolayı kabul edilmemişti. Ne diyelim, Nintendo’nun kaybı olmuş bu durum.


Tanrı’yı Dinle Oğlunu Kurtar

Peki bu kadar övgünün ardından neymiş ya şu Isaac diye düşünüyorsanız, oyunun başında da geçen hikayeye şöyle bir giriş yapalım.

Isaac annesiyle yaşayan küçük bir çocuk. Gayet mutlu, sakin bir hayatları varken bir gün inançlı bir kadın olan annesi bir ses duyuyor:

“Oğlun günahlarla çevrelenmiş, onu kurtarman gerek!”
2.jpg


Annesi Tanrı’dan gelen bu isteği reddetmeyerek oğlunun bütün günahlardan uzak tutmak adına oyuncaklarını ve hatta kıyafetlerini Isaac’ten alıyor. Her şeyin düzeleceğini düşünen annesi tekrar Tanrı’nın sesini duyuyor:

“Oğlun hala günahlar içinde. Onu bunlardan kurtarmak için bir yere kapat ve günahlarını itiraf etmesini sağla”

Anne Isaac’i odaya kapatıyor ama Tanrı’nın istekleri bununla bitmiyor. Son kez anne ile konuşan Tanrı son isteğini de buyuruyor:

“Bugüne kadar bana hep sadık kaldın ama bu sadakatin için senden bir kurban istiyoruz. Isaac”

İyi bir Hristiyan olan Anne bunu da kabul ediyor, bu sırada bunları izleyen Isaac elinde bıçakla odasına gelen annesinden kaçmak için tesadüfen bulduğu bodruma açılan kapaktan evin bodrumuna iniyor. Maceramız da bu şekilde başlamış oluyor.

İlk etapta 5 katlı bir haritadan oluşan oyuna bitirildikten sonra 3 kat daha ekleniyor ve oyun kendini geliştiriyor. Her kat kendi içinde de küçük küçük odalara ve yaratıklar sahip. Tabii tamamen korunmasız da değilsiniz. Her kat içerisinde bulabileceğiniz ve özelliklerinizi iyi ya da kötü yönde geliştirmeye yarayacak çeşitli eşyalara sahip. Oyun boyunca bu havalı ve güzel eşyaları toplayıp karakteri geliştirebilir ve güçlendirebilirken yanlış eşya kombinasyonları defalarca ölümünüze sebep olabilir. Oyunun en sevdiğim yanı da oyun her başladığında odaların rastgele gelmesi. Sürekli tek bir odayı ve tek bir boss’u oynamıyorsunuz yani. Oyun her defasında bunları değiştiriyor ve böylelikle sıkıcı bir döngüden de oyuncuyu kurtarıyor.

Oyun içerisinde açılmayı bekleyen 97 gizli “şey”, 200e yakın da özel eşya ve pek çok yan eşya var ki bunların hepsini açmak öyle çok da kolay bir durum değil. Ayrıca oyundaki tek karakter de Isaac değil. Ana karakter olan Isaac dışında oynanabilir (dlc dahil) 7 karakter daha var fakat bu 7 karakteri de açmanız gerek ve inanın bu çok da kolay olmayacak. Ana oyunun dışında yine oynaya oynaya açacağınız 10 tane de challenge bulunuyor oyun içerisinde. Bunlar da sizi zorlayacak ve hatta zaman zaman delirtecek emin olun.

Isaac’in bu odalar içerisinde dolaşırken kullandığı ilk silah ise gözyaşları. Sürekli ağlayan ve çok korkmuş bir çocuk olan Isaac muhtemelen küçük bir çocuğun hayal gücüyle kendi zihninde yarattığı yaratıklarla savaşıyor. Ayrıca İncil göndermelerine sahip olan oyun, yaratıklarla da kendi içerisinde çeşitli göndermeler yapmayı oyun boyunca sürdürüyor. Oyun çok fazla eşyaya sahip olduğu için aslında, her ne kadar öyle gözükmese de, bir anlamda size ciddi bir strateji oluşturmanız için olanak sağlıyor. Eşyalar belki karşınıza rastgele çıkıyor ama bu rastgele düzenin bile kendi içinde bir döngüsü mevcut. Doğru eşyaları birleştirirseniz, iyi bir strateji ile oyunu defalarca bitirebilirsiniz fakat işe yaramaz eşyalar ve kötü refleksler sizi zorlayabilir.

Isaac oynarken sahip olmanız gereken bir diğer özellik ise düşman saldırılarını atlatmakta başarılı olmak. Oyuna başladığınızda bu özelliğe sahip değilseniz bile bu oyun size sıkı bir pratik imkanı sağlıyor. Eğer yeterince iyi değilseniz oyunun sonunu görmeniz imkansız zira. Aslında oyunda kullanılar numaralardan biri de bu. Yani Isaac ve annesiyle ilgili çok az bir bilgiyle başladığınız için oyuna, sonunu görmek için garip bir hırs geliştiriyorsunuz. O noktadan sonra her kat sizin geçmeniz gereken bir engele dönüşüyor. Eğer çok çabuk tepesi atan ve sık sık öfkelenip oyun kapatan biriyseniz Isaac size bir mouse’a bedel olabilir. Yine tabii çabuk sıkılanlar için de ideal oyun diyemem. Özellikle çok çok iyi bir oyuncu değilseniz tüm katları tekrar tekrar oynatacak size Isaac. Hatta bitirmek üzereyken ölüp yeniden başlamanız da gerekecek. Bu sebeple çabuk pes edenlerin oyunu olmaktan çok uzak bir oyun. Ama hırslıysanız ve “Ben her karakterle oyunu bitiririm arkadaş!” diyorsanız keyifli vakit geçireceğinize eminim. Açtığınız her yeni karakter çeşitli eksilerle ve artılarla beraber geldiği için tabii taktiklerinizi yenilemek ve geliştirmek zorunda kalabilirsiniz ama bence bu da oyunun pozitif bir başka özelliği.

Karakterleri Açamıyorum!Oyunun daha önce İncil göndermeleri içerdiğini söylemiştim, Isaac’teki karakterlerin hepsi de o göndermelere dahil. Kısaca karakterleri tanımak gerekirse:

Isaac: Annesinden onun kurban edilmesinin istendiği kısmından da belki anlamışsınızdır, Isaac aslında İbrahim’in oğlu, İshak.

Magdalene: İsa’nın arkadaşlarından biri olan Magdalene, Mary olarak da biliniyor. (Magdalalı Meryem). Karakteri açmak için tek bir turda 7 veya daha fazla kalp haznesi toplamanız gerekiyor fakat soul heartlar sayılmıyor.

Cain: Adem ve Havva’nın büyük oğlu olan Kabil. Aynı zamanda kardeşi Abel (Habil)’i de öldürdüğü için ilk katil. Tek bir turda 55 veya daha fazla para toplayabilirseniz Cain’i açabilirsiniz.

Judas: Judas yani Yehuda, İsa’ya ihanet eden havari. Mom’s Heart olarak geçen boss’u ilk yenişinizden sonra Judas oynamaya hazır olacaktır.

Eve: Tanrı tarafından yaratılmış ilk kadın, yani Havva. Tek bir turda, bu canınıza mal olsa bile, Şeytan’la iki veya daha fazla anlaşma yaparsanız Havva’yı oynayabilirsiniz.

???: Hiçlik. Bu karakteri açmak için “It Lives” isimli boss’u yenmeniz lazım.

Samson: Bu karakter dlc ile birlikte geliyor. İki tane hazine odasını pas geçip Anne’yi yendikten sonra açabilirsiniz.


Ne İşe Yarıyor Bunlar?

The Binding of Isaac dümdüz oynayabileceğiniz bir oyun fakat ciddi stratejilerle oyunun ustası olabilirsiniz. Oyunda çok fazla eşya ve kart olduğu için inanılmaz kafa karışıklığı yaratabiliyor, bu sebeple oyundaki eşyalar ve kartlarla ilgili küçük bir rehber eklemeye karar verdim yazıya böylelikle oynayan arkadaşlar da daha planlı olmak isterler belki. Yeni başlayan oyuncular için de güzel bir el altı bilgisi olduğunu düşünüyorum. Çok iyi giden bir turunuz yanlış bir kart kullanımı ile bitebilir çünkü. Rehbere yan eşyalar olan trinketleri eklemedim ama bu haliyle de yeterli olur diye düşünüyorum. O kadar çok eşyanın arasından nasıl çıkacağız diyorsanız bu küçük rehberi seveceksiniz:

Önce aktif eşyalara bakalım. Bu eşyalardan her oyun boyunca sadece bir tanesini yanınızda taşıyabilirsiniz. Listedeki çoğu eşyanın ilk kullanımdan sonra bir şarj süresi var. Bu da oyun sırasında dövüşüp açtığınız odalara veya kullandığınız diğer eşyalara bağlı olarak değişiyor. Bazıları kişisel kanaatime göre çok da kullanışlı olmasa da (parantez içinde bir kısmıyla ilgili yorumlarımı yazdım zaten) eşyalar ve görevleri kısaca şöyle:

Anarchist Cookbook:
Odanın içerisinde rastgele yerlere 6 tane bomba bırakıyor. Eğer yanlış yerde duruyorsanız bu bombalar size de zarar verebilir.

The Bean:
Isaac’in gaz çıkartmasını sağlıyor, yakın civardaki düşmanları zehirliyor.

Bob’s Rotten Head:
Isaac’in baktığı yöne doğru bomba fırlatıyor. Büyük bir zarar veriyor ve düşmanı 5 saniye boyunca zehirliyor.

The Bible:
Isaac’i bir meleğe dönüştürüp engeller üzerinden uçabilmesini sağlıyor. Anne’yi ve Kalbi’ni anında öldürürken Şeytan, Isaac ya da ???’ya uygulanmaya çalışıldığında oyuncuyu öldürüyor.

The Book of Belial:
Bulunduğunuz ortamda verdiğiniz zararı 2 puan yükseltiyor. Eğer Blood of the Martry eşyasına sahipseniz verdiğiniz zarar 1.5 katına çıkıyor. Ayrıca Şeytan Odası’nın çıkma şansını da arttırıyor.

Book of Revelations:
Her kullanımda size bir adet soul heart veriyor ve bir sonraki boss’u mümkünse Mahşerin Dört Atlısından biri olarak değiştiriyor. Şeytan Odası şansını da arttırıyor.

Book of Shadows:
10 saniyeliğine zarar görmemenizi sağlıyor.

The Book of Sin:
Her kullanımda size bir hap, kart ya da alt kademe eşyalardan (bomba, can, anahtar vs) veriyor.

Dead Sea Scrolls:
Rastgele bir aktif eşyanın yerine geçiyor. (Kullanışlı mı emin değilim fakat şansına güvenenler için kullanılabilir.)

Deck of Cards:
Isaac’e rastgele tarot kartları veriyor. Yine şans faktörünün çok önemli olduğu bir eşya bu da.

The Dice:
En sevdiğim eşya olabilir aralarında. Çıkan eşyaları başka eşyalara dönüştürebiliyorsunuz. Yani o kadar zorluklarla girdiğiniz eşya odasındaki şansınızı 2’ye katlıyor. The Dice kullanacak arkadaşlara küçük bir tavsiye de vermek isterim. Eğer eşyayı beğenmediyseniz ve yerine bırakabiliyorsanız aldıktan sonra (yani aktif bir eşya ise) bir kere o eşyaya dokunun. Çünkü dokunmazsanız The Dice size eşyaları tekrar tekrar çıkartabilir. Pasif eşyalar için de geçerli bu fakat pasiflere bir kez dokunduktan sonra geri bırakamıyorsunuz.

Doktor’s Remote:
Yerde büyük kırmızı bir hedef oluşturur ve fare ile veya oklarla yeri ayarlanabilir. Birkaç saniye sonra o kırmızı hedefe büyük bir patlayıcı çarpar.

Forget Me Now:
Tek kullanımlık olan bu eşya aktif hale getirildiğinde bulunduğunuz seviye bitirilir ve yeni yaratıklarla, yeni odalarla, en önemlisi de yeni eşyalarla yepyeni bir seviye başlar. Kullanıldıktan sonra yok olur.

The Game Kid:
Isaac Pac-Man gibi bir yaratıpa dönüşür. Yenilmezlik kazanır ve zarar verdiği düşmanlardan da can alır. Aynı zamanda düşmanların sizden kaçmasına sebep olur.

The Hourglass: Düşmanları kısa bir süreliğine yavaşlatır.

Kamikaze!:
Adından da anlaşılacağı gibi Isaac’in de bulunduğu alanın içinde patlamalar yapar. Kullanan kişiye bir kalbe mal olur. Pek tavsiye ettiğim bir eşya değil.

Lemon Mishap: Creep isimli yaratığın küçük sarı havuzunu oluşturur ve oradan geçen düşmanlara zarar verir.

Mom’s Bottle of Pills:
Isaac’e rastgele bir hap verir. Tek bir oyunda 6 farklı hap alabilirsiniz. Bu haplar iyi de olabilir, kötü de olabilir.

Mom’s Bra:
Isaac’in kafasına bir sütyen giymesine sebep olur ve kullanıldığında düşmanları beş saniye dondurur.

Mom’s Pad:
Düşmanların Isaac’den beş saniye boyunca uzak durmasını sağlar.

Monster Manuel:
Bize yardımcı olabilecek rastgele bir takipçi çağırır.

Monstro’s Tooth:
Monstro herhangi bir düşmanın üzerine atlayarak zarar verir. Monstro’ya karşı kullanılamaz ama Monstro II’ye karşı kulanılabilir.

Mr. Boom:
Büyük bir bomba bırakır.

My Little Unicorn:
Sanırım en sevdiğim eşyalardan biri. Kısa bir süre için Isaac yenilmez olur ve düşmanlara dokunarak zarar verebilir hale gelir fakat gözyaşlarını kullanamaz.

The Nail:
Isaac’in vücudunu kocaman boynuzlarla simsiyah yapar. Bir tane soul heart eklenir canınıza ve taşları üzerlerine yürüyerek kırabilir hale gelirsiniz. Hızınız 1 puan düşerken verdiğiniz zarar 1 puan artar.

The Necronomicon:
Odadaki tüm düşmanlara zarar verir.

A Pony:
Düşmanlara dokunarak zarar verme yetisi kazandırır. Isaac seçilen yönde saldırıda bulunurken bu sırada yenilmez olur. Pasif olarak hızı 2 puan arttırır ve Isaac’e uçma özelliği verir.

The Poop:
Bodrumun her yerindeki yığınlar gibi kaka yapmanızı sağlar. Etkili bir eşya diyemem.

Razor Blade:
Isaac ile 1 kalplik anlaşma yapar ve bulunulan odadaki verilen zararı arttırır.

The Pinking Shears:
Bulunulan odada Isaac’in başını bedeninden ayırır. Biz Isaac’in başını yönetirken, ki uçabilir hale geliyor baş, beden de düşmanlara temas ederek zarar verir.

Shoop Da Whoop!:
Isaac’in ağzından lazer ateşler.

Tammy’s Head:
Isaac’in gözyaşlarının farklı farklı akmasını sağlar (zehirli gözyaşı gibi). Gözyaşları başka bir gözyaşı değiştiren eşyadan etkilenmez.

Teleport!:
Sizi rastgele bir odaya ışınlar. Bu boss’un odası da olabilir çok gizli bir oda da olabilir.

We Need to Go Deeper!:
Bir sonraki kata giden bir yol açar. Sheol, The Cathedral ve The Chest’te işe yaramaz.

Yum Heart: 1 kalplik can iyileştirir.

Buradan itibaren olan aktif eşyalar Wrath of the Lamb dlc’si ile beraber geliyor.

Best Friend:
Kullanıldığı alanda sahte bir Isaac oluşturuyor ve o Isaac büyük bir alana zarar verecek şekilde patlıyor. Patlarken o alanda olmamanız sizin için daha iyi olur.,

Blood Rights:
Isaac’in yarı canı için anlaşma yapıp odadaki tüm düşmanlara zarar verir.

The Candle:
Mavi bir alev fırlatır ve yolundaki tüm düşmanlara zarar verir.

Crack The Sky:
Bulunulan odanın üzerinden rastgele ışık huzmeleri yollar ve temas halinde düşmana büyük miktarda zarar verir.

Crystal Ball:
Haritayı açar ve rastgele bir tarot kartı veya soul heart verir.

D20:
20’lik zar odada açılmış olan düşük seviye eşyaları yine düşük seviye eşyalara dönüştürür.

Dad’s Key:
Odadaki tüm normal kapıları açar ve oyuncunun dövüşten kaçmasını sağlar.

Guppy’s Head:
2 ila 4 mavi sinek yaratır ve bu sinekler düşmana zarar verir.

Guppy’s Paw:
1 kalp için 3 tane soul heart verir.

IV Bag:
Kalpleri paralarla takas eder.

Notched Axe:
Her defasında tek bir kayayı parçalamak için kullanılır.

Prayer Card:
Her kullanımda bir tane yarım Eternal Heart verir. Bununla zarar görmeden bir katı bitirirseniz yani katta bir cana dönüşür Eternal Heart.

Portable Slot:
Yanınızda bir oyun makinası belirir kullanıldığında.

Remote Detonator:
5 bomba verir ve yerleştirilen bombalar sadece bu eşya kullanıldığında patlar.

Spider Butt:
Odadaki tüm düşmanlara zarar verir ve 2.5 saniye boyunca yavaşlatır.

Telepathy for Dummies:
Isaac’e mor gözyaşları verir. Çok uzaklaşmadığı sürece bu gözyaşları eğim kazanıp hareket eden düşmanı vurabilir.

White Pony:
A Pony ile hemen hemen aynı etkiye sahip aynı zamanda odayı rastgele ışık huzmeleri ile doldurur.

Şimdi de biraz Pasif Eşyalar’a bakalım. Ben bunları daha çok seviyorum, daha yardımcı oluyorlar.

<3:
Kalp kapasitenizi 1 arttırır ve tüm kalpleri doldurur.

1UP:
Mario’dan da hatırlayacağınız bu yeşil mantar ekstre can veriyor. Eğer ölürseniz bir önceki odada tüm canınız dolmuş şekilde tekrar başlıyorsunuz. Bir kez kullanılabilir bir eşya.

9 Volt:
Aktif bir eşya kullanıldıktan sonra tekrar aktif olması için gereken barlardan iki tanesini eşya kullanıldıktan hemen sonra doldurur. İlk aldığınızda Isaac’in aktive edilmiş eşyasını tamamen doldurur ve kullanıma hazırlar.

The Battery:
Isaac’e her oda içerisinde 15 saniye olacak şekilde ekstra dolum sağlar. Maksimum 3 doluma kadar izin verir.

The Belt:
Hızı 2 puan arttırır.

Blood Bag:
HP’yi 1 puan, hızı 0.3 puan arttırır ve 4 kalbi doldurur. Aynı oyun içerisinde birden fazla karşılaşılabilir.

Blood of the Martyr:
Verdiğiniz hasarı 1 puan arttırır ve Isaac’in gözyaşlarını kan’a dönüştürür. Book of Belial da alınırsa bununla beraber verilen hasar 1.5 ile çarpılır.

Bobby-Bomb:
Isaac’e 5 bomba verir.

Bomb Bag:
Isaac küçük bir bomba çantasıyla gezer ve bombalar düşürür.

Boom!:
10 tane bomba verir.

Breakfast:
HP’yi 1 arttırır.

Brimstone:
Gözyaşlarını şarj edilebilir lazerlere dönüşür ki bu da yolunuzda ne varsa yok eder. Verilen hasar 3 ile çarpılır. Bir kere kullanıldıktan sonra kısa bir süre şarj olmasını beklemeniz gerek. (İlk kez alanlar için çok zorlayıcı bir eşya cidden ama üzerinde ustalaştıktan sonra size her kapıyı açar. Kesinlikle kullanışsız olduğu odalar yok değil.)

Brother Bobby:
Isaac’in takipçilerinden biri. Normal gözyaşları ile saldırır.

Bucket of Lard:
İki boş kalp haznesi sağlar ve yarım kalp kadar iyileştirir fakat hızınızı 1 puan düşürür.

Charm of The Vampire:
13 yaratığı öldürdüğünüzde oyuncuyu yarım kalp iyileştirir.

Chocolate Milk:
Isaac’in atışlarını şarj etmesine izin verir. Daha güçlü ve uzun atışlar yapılabilir ve gözyaşlarını kahverengiye dönüştürür. (Şarjlı atışların çoğundan hoşlanmıyorum ama en gereksizi bu olabilir bence.)

The Common Cold:
Isaac’in göz yaşlarını yeşile dönüştürür ve düşmanı 2.5 saniye zehirleme şansı verir.

The Compass:
Bütün özel odaları harita üzerinde görmenizi sağlar ama gizli ve çok gizli odaları göremezsiniz.

Cube of Meat:
Oyunun en eğlenceli pasiflerinden diyebilirim çünkü 4 tane bulursanız Super Meat Boy’u oluşturabilirsiniz! Başta size çok yakın duran düşmanlara zarar verirken ikinci küple ateş etme yetisi kazanır. 3. küple ortada rastgele gezinir ve 4. küpte Super Meat Boy oluşur.

Cupid’s Arrow:
Isaac’in gözyaşlarını değiştirir. Aynı anda iki düşmanı veya aynı düşmanı iki kere vurmayı sağlar.

Dead Bird:
Isaac hasar aldığında düşmana uçar ve saldırır. Etkisi sadece o oda için geçerlidir.

Dead Cat:
HP’niz 1’e düşer. 9 canınız olur ve bir kedi kafası sizi takip eder. HP’nizi arttırabilirsiniz ama öldüğünüzde tekrar 1HP ile doğarsınız.

Dessert:
Kalp haznelerini 1 arttırır.

Dinner:
Kalp haznelerini 1 arttırır.

Distant Admiration:
Etrafınızda düşmanlara zarar verecek sinekler oluşturur.

Demon Baby:
Isaac’in takipçilerinden. Etrafındaki düşmanların hepsine otomatik ateş eder.

A Dollar:
Isaac’e 99 tane bozukluk verir. Aynı oyun içerisinde birden fazla bulunabilir.

Dr. Fetus:
Isaac’in gözyaşlarını bombalarla değiştirir fakat aynı anda tek bir bomba atılabilir. Çok hoş bir pasif olduğunu söyleyemem.

Yok (Kalıcı Yasaklanma) Alone:
Isaac’in etrafında mavi sinekler belirir ve düşmana saldırırlar.

Guardian Angel:
Isaac’in etrafında dönüp duran koruyucu bir melek yaratır. Genelde çok yaklaşan düşmanlarda etkilidir. (Sinekler gibi)

Growth Hormones:
Hızı ve verdiğiniz zararı 2 puan arttırır.

The Halo:
Bütün özellikleri (kalpler de dahil) 1 arttırır.

Halo of Flies:
Isaac’in etrafında uçuşan iki sinek yaratır. Saldırıları bloklarken uçan düşmanlara karşı da etkilidir.

The Inner Eye:
Isaac’in gözyaşlarını üçe katlar.

The Ladder:
Isaac’in küçük boşluklardan geçmesini sağlar.

Little C.H.A.D:
Isaac’in takipçilerinden biri. İki odada bir yarım kalp düşmesini sağlar.

Little Chubby:
Isaac’i takip eden küçük bir kurtçuk. Düşmanlara temasla saldırır.

Little Gish:
Isaac’i takip edip onunla beraber ateş eder. Düşmanların hareket hızlarını, atış hızlarını ve atış mesafelerini etkiler birkaç saniyeliğine.

Little Steve:
Isaac’i takip eder ve uçan şeylere ateş eder.

Loki’s Horns:
Atışların rastgele haç materyalinde gelmesini sağlıyor.

Lord of the Pit:
Isaac engellerin üzerinden uçma yetisi kazanıyor. Buna zehirli alanlar, iğneli alanlar, kayalar ve boşluklar da dahil. Hızı da bir puan arttırıyor.

Lucky Foot:
Bütün haplar pozitif veya nötr bir etkiye sahip oluyor. Normal eşyaların belirme oranını arttırıyor. Arcade odasında “Bul Karayı Al Parayı” oyununu da kazanma şansı %33’ten %50’ye artıyor. Altın Sandıklardan daha iyi eşya çıkma oranı da artıyor.

Lunch:
Mevcut kalp haznesini bir arttırıyor.

A Lump of Coal:
Göz yaşlarının hasarını havada geçirdiği süre boyunca arttırıyor.

Magic Mushroom:
Isaac’i tamamen iyileştirip tüm özelliklerini 1 arttırır ve verdiği hasarı 1.5 ile çarpar.

Magneto:
Eşyaları Isaac’e doğru çeker.

The Mark:
Hasarı 1, hızı 0.2 arttırır ve bir soul heart verir.

Max’s Head:
Hasarı 1 puan arttırır ve 1.5 ile çarpar.

Mini Mushroom:
Hızı ve atış mesafesini 1 arttırır.

Mom’s Contacts:
Isaac’e düşmanlarını bir süre dondurabilen gözyaşları verir ki oldukça kullanışlılar.

Mom’s Eye:
Aynı anda hem kafanızın önünden hem de arkasından gözyaşı ateşlemenizi sağlar.

Mom’s Heels:
Atış mesafenizi arttırır.

Mom’s Knife:
Bir kere bıçağı alırsanız artık göz yaşı ateşlemenize gerek yok çünkü yeni silahınız bu bıçak oluyor ve düşmanlara fırlatıyorsunuz. Kullanmaya alışması biraz zor ama güzel bir silah.

Mom’s Lipstick:
Atış mesafenizi arttırır.

Mom’s Underwear:
Atış mesafenizi arttırır.

Money = Power:
Sahip olduğunuz para miktarına göre verdiğiniz hasarı arttırır.

Mr. Mega:
Isaac’e 5 tane bomba verir ve bütün bombaları büyütür ki bu da etki ettiği alana ve verdiği hasara yansır.

My Reflection:
Isaac’in gözyaşlarına bumerang etkisi sağlar ve mesafeyi belirli bir düzeyde ayarlı tutar. Pek tercih ettiğim bir eşya değil ama tabii kullanmak isteyebilirsiniz.

Number One:
Isaac’in gözyaşlarıyla maksimum hızda ve uzaklıkta atış yapmasını sağlar.

Odd Mushroom:
Hızınızı 1 puan arttırır, atış oranını maksimuma çekerken verdiğiniz hasarı 1 puan azaltır.

Odd Mushroom:
Verdiğiniz hasarı arttırır ve bir boş bir kalp haznesi verir. Atış mesafenizi ve hızınızı arttırır.

Ouija Board:
Atışlarınızın engellerin üzerinden geçmesini sağlar.

The Pact:
Verdiğiniz hasarı ve atış oranınızı arttırır. Aynı zamanda 2 tane soul heart verir.

The Parasite:
Isaac’in gözyaşları bir şeye çarptığında onları ikiye ayırır.

Pentagram:
Verdiğiniz hasarı 1 puan arttırır ve Şeytan Odalarının çıkma oranını arttırır.

PHD:
Alınca iki kalbi tamamen doldurur. Çıkacak hapların da hep pozitif etkiler yapması sağlar ve Kan Bağışlama Makinesi’nden daha fazla para düşürmeyi mümkün kılar.

A Quarter:
25 tane bozukluk verir.

Raw Liver:
İki adet kalp taşıyıcısı açıp tüm HP’yi doldurur.

The Relic:
Her 5 odada bir soul heart düşmesini sağlayan mavi bir haç tarafından takip edilmenizi sağlar.

Robo-Baby:
Isaac’i takip edip düşmanlara lazerle ateş ederi.

Roid Rage:
Hızınızı arttırır.

Rosary:
3 tane soul heart verir ve Dükkan’da İncil’in çıkma şansını arttırır.

Rotten Meat:
Kalp haznelerini bir arttırır.

Stack of Pennies:
Isaac Küçük bir para torbası tarafından takip edilir ve her iki odada bir para kazanır.

The Sad Onion:
Gözyaşlarınızı çoğaltır.

Sister Maggy:
Isaac’i takip eder ve kanlı gözyaşlarıyla ateş eder.

Skatole:
Bütün uçan düşmanlar size karşı zararsız hale gelir. Saldırmazlar.

Skeleton Key:
Sahip olduğunuz anahtar sayısını maksimuma çıkartır. (99 Anahtar)

The Small Rock:
Verdiğiniz hasarı 1 puan arttırır aynı zamanda gözyaşlarını ve hızınızı da arttırır küçük oranlarda.

Spelunker Hat:
Gizli ve Çok Gizli Odalar’ı bulmanıza yardımcı olur ve eğer o odalarda bir mini boss varsa onu da gösterir.

Spider’s Bite:
Düşmanları 2.5 saniye kadar yavaşlatma şansı verir.

Spoon Bender:
Isaac’e falsolu atış imkanı sağlar.

Steam Sale:
Oyun içindeki dükkanlardan %50 indirimle alışveriş yapmanızı sağlar.

Steven:
Hasarı 1 puan arttırır.

Super Bandage:
HP’yi 1 arttırır ve 2 soul heart verir.

Technology:
Isaac’e limitsiz bir mesafede, sadece düz lazer atışları yapma imkanı verir. Sadece düşmanları vurabilir.

Transcendence:
Isaac’in vücudunu yok eder ve engellerin üstünden uçmasını sağlar.

Tresure Map:
Her kat için, gizli odalar da dahil, bütün odaları gösterir fakat odaların sembollerini göstermez.

The Virus:
Düşmanlar Isaac’e dokunduğunda otomatik olarak zehirlenirler.

The Wafer:
Alınan her çeşit hasarda sadece yarım kalp kadar hasar almanızı sağlar.

Whore of Babylon:
Isaac’in yarı kalp kadar canı kaldığında verdiği hasarı büyük ölçüde arttırır.

Wiggle Worm:
Isaac’in yılan kıvrımları gibi atışlar yapmasını sağlar. (Çok tercih edilesi değil ama kullanıcıya göre değişir tabii)

Wire Coat Hanger:
Gözyaşlarını arttırır.

Wooden Spoon:
Hızınızı arttırır.

XRay Vision:
Gizli odaları görmenizi sağlar ve kapılarını da sizin için açar. Bomba kullanmanıza gerek kalmadığından inanılmaz güzel bir eşya bu.

Aşağıdaki pasif eşyalar dlc ile birlikte ekleniyor oyuna.

3 Dollar Bill:
Verdiği etki her girdiğiniz odada değişir. Çok güzel bir eşya da olabilir, ölüm fermanınız da.

Abel:
Isaac’in hareketlerine ayna etkisi yapar ve oyuncunun tersi yönde ateş etmeye sebebiyet verir.

The Black Bean:
Hasar yediğinizde Isaac gaz çıkartır ve etrafındaki düşmanları zehirler.

Bloody Lust:
Isaac’in oda içerisinde öldürdüğü her düşman için verdiği hasarı arttırır. (Sadece bulunduğunuz oda için geçerli)

Bob’s Curse:
5 tane bomba verir ve bütün bombaların zehirli olmasını sağlar.

Box:
İçinden eşya kombinasyonları çıkar.

Bum Friend:
Portatif bir dilenci Isaac’i takip eder ve bulduğunuz bozuklukları alır. Ara ara size eşya düşürür aldığı bozukluklar karşılığında.

Cat-O-Nine-Tails:
Atış hızınızı arttırır.

Celtic Cross:
Isaac hasar aldığında etrafında kısa süreli bir kalkan oluşturur böylece düşmanlara dokunarak hasar verebilirsiniz.

Chemical Peel:
Sol gözden gelen gözyaşlarının verdiği hasar artar.

Daddy’s Love:
Daddy Long Legs’in gölgesi Isaac’i takip eder ve düşmanların üstüne basar.

Dead Dove:
Isaac’e engellerin üzerinden geçebilen gözyaşları ve uçma yeteneği verir.

Epic Fetus:
Gözyaşlarının yönü kontrol edilebilir hale gelir. (yön atış yapıldıktan sonra değiştirilebilir hale gelir)

Fate:
Isaac uçma yetisi ve Eternal Heart verir.

Ghost Baby:
Engelleri aşabilen gözyaşları atar.

Guppy’s Hair Ball: Isaac’i takip eder. Düşmanları öldürdükçe büyür.

Guppy’s Tail:
Altın ve normal sandık bulma şansını arttırır.

Habit:
Isaac hasar aldığında özel eşya bekleme süresi 3 puan dolar.

Harlequin Baby:
Isaac ateş ettikçe onunla beraber çaprazlama iki gözyaşı ateşler.

Holy Grail:
Uçma yetisi verir ve bir kalp haznesi oluşturur.

Holy Water:
Sizi takip eden bu şişe hasar aldığınızda kırılır ve yere kutsal su dökülür. Bunun üzerine basan düşmanlar zarar görür.

Infestation:
Isaac her hasar aldığında 1-3 mavi sinek çağırır Isaac’in etrafına.

Jesus Juice:
Hasarı ve atış mesafesini arttırır.

Magic 8 Ball:
Atış hızını arttırır ve alındığında bir Tarot Kartı verir.

MEAT!:
Bir kalp haznesi sağlar ve verdiğiniz hasarı arttırır.

Mitre:
Çıkabilecek kalpleri soul heartlara dönüştürür.

Mom’s Purse:
ekstra 1 trinket daha taşımanıza olanak verir.

Mom’s Coin Purse:
Rastgele 4 tane hap verir.

The Mulligan:
Mevcut hedefe olan her başarılı vuruş için bir mavi sinek çıkma şansını arttırır.

Mutant Spider:
Tek seferde 4 tane gözyaşı atmanızı sağlar.

Pageant Boy:
Birkaç bozukluk verir.

The Peeper:
Isaac’in gözlerinden biri çıkarak etrafınızda ve odanın içinde rastgele hareket etmeye başlar ve temas halinde düşmana zarar verir.

Polyphemus:
Isaac’in devasa göz yaşları ateşlemesine sebep olur.

Pyro:
99 tane bomba verir.

Rainbow Baby:
Sizi takip eder ve her gözyaşı saldırısı farklıdır.

Sacred Heart:
Tüm HP’yi doldurur ve bir adet soul heart verir. Atışlarınız daha büyük ve hasarınız daha fazla olur.

Sacrificial Dagger:
Isaac’in etrafında dönen ve temas halinde büyük hasar veren bir bıçak.

Scapular:
Isaac yarım kalp kadar cana sahip olduğunda kafasının etrafındaki aura geçici olarak kaybolur ve bir tane soul heart verir.

SMB Super Fan:
Hız hariç tüm özelliklerinizi 1 puan arttırır, hızı 1 puan azaltır.

Speed Ball:
Hareket hızını arttırır ve gözyaşlarının daha hızlı hareket etmesini sağlar.

Spirit of the Night:
Isaac’e uçma yetisi verir ve gözyaşlarının engelleri aşarak ilerlemesini sağlar.

Squeezy:
Isaac’e 2 tane soul heart verir ve gözyaşlarını 1 puan arttırır.

Stem Cells:
Bir kalp haznesi verir, yarım kalp kadar iyileşme sağlar ve atış hızını arttırır.

Stigmata:
Isaac’in hasar gücünü arttırır ve bir kalp haznesi verir.

Technology 2:
Lazer ateşler fakat verdiğiniz hasarı düşürür.

Toothpicks:
Atış hızını arttırır.

Tough Love:
Isaac gözyaşlarının arasında rastgele diş ateşler. Normalde verdiği hasardan daha fazla hasar verir dişler.

Şimdi de Tarot kartlarını sıralayalım;

O – The Fool:
Sizi bulunduğunuz katın başlangıç odasına ışınlar, o odada kullanıp kullanmamanız bir şeyi değiştirmez.

I – The Magician:
Bulunduğunuz oda içerisinde falsolu atışlar yapmanızı sağlar. Telepaty For Dummies’in etkisine çok benzer bir etki yaratır.

II – The High Priestess:
Bulunduğunuz odadaki düşmanın üzerine Mom’s Foot’u çağırır. İnanılmaz büyük bir hasar vermenizi sağlar fakat boş odada kullanırsanız kartın hedefi siz olursunuz.

III – The Empress:
Isaac’i bulunduğu oda içerisinde bir şeytana dönüştürür ve hasarınızı 2 puan, hızınızı 1 puan arttırır. Odadan çıkınca kartın etkisi kaybolur.

IV – The Emperor:
Isaac’i boss’un bulunduğu odaya ışınlar. Eğer boss ile savaş sırasında kullanırsanız savaşı resetler, boss full canıyla yeniden belirir fakat siz zarar gördüyseniz bunu telafi etmez. (pek akıllıca değil yani savaş sırasında kullanmak)

V – The Hierophant:
İki adet soul heart verir.

VI – The Lovers:
İki adet kalp verir.

VII – The Chariot:
Kısa süreli dokunulmazlık verir ve düşmanlara dokunarak saldırmanızı sağlar. Eğer anne’nin bıçağını kullanmıyorsanız atışta bulunamazsınız.

VIII – Justice:
Herhangi bir düşük seviye eşya düşmesini sağlar.

IX – The Hermit:
Sizi o kat içerisindeki dükkana ışınlar. Eğer bir dükkan yoksa ya da zaten dükkanın içindeyseniz sizi herhangi başka bir odaya ışınlar.

X – Wheel of Fortune:
Bir Slot Machine ışınlar odaya. Dlc paketi varsa bu bir Fortune Telling Machine’de olabilir.

XI – Strength:
Oyuncu bulunduğu oda içerisinde daha güçlü olur. Aynı zamanda HP’yi de arttırır.

XII – The Hanged Man:
Kafayı bedenden ayırarak bulunulan oda içerisinde uçmayı sağlar. Eğer Brimstone’a sahipseniz vücudu yok etmek yerine kanatlar verir.

XIII – Death:
Oda içerisinde bulunan bütün düşmanlara hasar verir.

XIV – Temperance:
Odaya bir Blood Donation Machine ışınlar.

XV – The Devil:
Sadece bulunduğunuz oda içerisindeki hasarınızı 2 puan arttırır.

XVI – The Tower:
Odanın etrafına rastgele 6 tane trol bomba ışınlar.

XVII – The Stars:
Oyuncuyu eşya odasına ışınlar, eğer böyle bir oda yoksa rastgele bir yere ışınlar. XL katlarda eşya odasını rastgele seçer.

XVIII – The Moon:
Oyuncuyu gizli odaya ışınlar ve çıkabilmeniz için de duvarda bir delik açar böylelikle çıkmak için bomba kullanmanıza gerek kalmaz.

XIX – The Sun:
Oyuncuyu tamamen iyileştirir, odadaki tüm düşmanlara hasar verir ve bulunduğunuz katın haritasını sizin için açar.

XX – Judgement:
Bir dilenci çağırır. Eğer dlc’ye sahipseniz bu Devil Beggar’da olabilir.

XXI – The World:
Bulunduğunuz katın haritasının tamamını açar.

The Joker:
Oyuncuyu Devil Room’a ışınlar.

2 of Hearts:
Kalplerinizi iki katına çıkartır. Eğer yarım kalp kadar sağlığınız kaldıysa ilk iki kalbi iyileştirir.

2 of Spades:
Sahip olduğunuz anahtar miktarını 2 ile çarpar. Hiç anahtarınız yoksa iki tane anahtar verir.

2 of Clubs:
Sahip olduğunuz bomba miktarını 2 ile çarpar. Hiç bombanız yoksa iki tane bomba verir.

2 of Diamonds:
Sahip olduğunuz bozukluk miktarını 2 ile çarpar. Hiç bozukluğunuz yoksa iki tane bozukluk verir.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kaynakça:

Steam Community
ekşi sözlük - kutsal bilgi kaynağı
FRPNET


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 


UBoraZ

Ağaç Yumruklayıcı
Mesajlar
17
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
4
Puanları
20
Ruh hali
Hata veren resimler geri döndü.
 
Son düzenleme:

ErenSB

Hasta La Victoria Siempre!
Emektar Üye
Mesajlar
830
En iyi cevaplar
26
Beğeniler
533
Puanları
1,580
Ruh hali
Bu oyunu ilk defa duyuyorum.
Konuda gerçekten emek var, bu yüzden yorum yaptım.
Bazı resimler gözükmüyor, silinmiş olabilir. Onun dışında anlatım iyi olmuş ve emek var.
Eline sağlık, iyi forumlar. :)
 

UBoraZ

Ağaç Yumruklayıcı
Mesajlar
17
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
4
Puanları
20
Ruh hali
Bu oyunu ilk defa duyuyorum.
Konuda gerçekten emek var, bu yüzden yorum yaptım.
Bazı resimler gözükmüyor, silinmiş olabilir. Onun dışında anlatım iyi olmuş ve emek var.
Eline sağlık, iyi forumlar. :)

Teşekkür Ederim. Sizede iyi forumlar ^_^
 

Jacops

Bedrock Kaşifi
Mesajlar
1,655
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
1,621
Puanları
4,550
Ruh hali
Bu kadar yazıyı kimse okumaz,
Benden söylemesi.
 

ErenSB

Hasta La Victoria Siempre!
Emektar Üye
Mesajlar
830
En iyi cevaplar
26
Beğeniler
533
Puanları
1,580
Ruh hali
Bu kadar yazıyı kimse okumaz,
Benden söylemesi.
Ben bu oyunu hayatımda hiç duymadım bile. Yazıların da sadece bir kısmını okudum.
Anlatım güzel ve emek var. Bu oyunu sevenlerin, bu anlatımı severek okuyacaklarını düşünüyorum.
 

Jacops

Bedrock Kaşifi
Mesajlar
1,655
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
1,621
Puanları
4,550
Ruh hali
Benim gibi bir Arcade bağımlısı olanlar okur,üstüne aynı oyunu 22 siteden daha okur :)
Anlayamazsınız Arcade bağımlılarını :D

Ben bu oyunu hayatımda hiç duymadım bile. Yazıların da sadece bir kısmını okudum.
Anlatım güzel ve emek var. Bu oyunu sevenlerin, bu anlatımı severek okuyacaklarını düşünüyorum.
Yorumlar için teşekkür ederim ama bu ülkece genel bu sorun onun için bilgi paylaşmak isteyenlere video yapmalarını tavsiye ediyorum.
 

Üst