dostveviski

Yazıyor...
Sponsor
En iyi cevaplar
17
Ruh hali
1.jpg

The First Tree Mini İnceleme

Geçenlerde Epic Games tarafından ücretsiz olarak sunulan oyunu inceleyeceğiz.

nice2.png

Oyunu oynama fırsatı bulduğumdan dolayı sizlere direkt olarak deneyimlerinden bahsedeceğim. Öncelikle oyunda yapılacak pek bir şey yok genel olarak oyun duygusal bir hikayeden ilerliyor. Güzel bir introyla sizi karşılıyor lakin gerek ortamı gerek müzikleri olsun bir hayli duygusal. Arkadan sürekli bir şekilde filmlerdeki vahiy meleğinin sesi gibi bir ses size hikayeyi anlatıyor. Diyaloglar dönüyor (bu kısımda spoiler vermek istemiyorum.)

2.jpg

Oyunun grafikleri genel olarak çizgi film tarzı lakin buna rağmen gerçekten etkileyici bir atmosfere ve manzaraya sahip. Oyunda bir tilkiyi kontrol ediyorsunuz. Gerildiğiniz anlarda girip ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir oyun. Ormanda dolaşarak parlak yıldızımsı bir şey topluyorsunuz. Hareket animasyonları beni pek tatmin etmedi açıkçası, 2006 yılındaki oyunlar gibi olmuş daha güzel olabilirmiş. Oyunun hikayesi genel olarak hayvan ve doğa sevgisini hedef alıyor. Ayrıca buradan Ralp'ı koru mesajını da vermek isterim.

3.jpg

FPS ve optimizasyon açısından da gayet başarılı buldum. Yalnız can sıkıcı bir yükleme ekranı var. Oyundaki atmosfer sürekli bir şekilde aynı kalmıyor. Bir şeyler araştırıp, yavrularınızı bulmaya çalışırken bölüm bölüm yeni atmosferlere gidiyorsunuz. Her yeni yere geçtiğinizde arka plandaki müzik değişiyor, renkler ve ortam bir anda değişiyor. Oyunda bazı hareket hatalarıyla da karşılaştım, ara sıra tilkinin gövdesindeki bazı kısımlar bir anda yerin dibine giriyor; sağa sola dönerken saçma geçişler yapıyor. Su ve yağmur animasyonları da da yine çizgi film tarzı lakin tatlı olmuş. Türkçe yama yaparak hikayeyi daha rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. İngilizce bilmeyenler için bir hayli sıkıcı bir oyun olabilir.

Genel olarak toplamak gerekirse The First Tree oyunu oynanış değil de biraz daha hikayesel ve grafiksel estetik haz yaşatmak adına yapılmış bir oyun gibi geldi. Öyle uzun uzadıya oynanır mı bilmem lakin gerildiğiniz zamanlarda girip biraz oynayarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Oyunun müzik seçimi gerçekten hoş.

nice2.png

Okuduğunuz için teşekkürler.