Film The Platform: Delik | İnceleme, Verilen Mesaj

ErenSB

Elmas Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
26
the-platform-netflix-2.jpg

The Platform İnceleme, Verilen Mesaj

Selamlar, aylar sonra foruma tekrar dönmemle birlikte ilk konumu açıyorum. Bu konuda bir Netflix filmi olan The Platform'u inceleyeceğiz.
Filmin konusu, filmde verilen mesaj ve şahsi görüşümü paylaşacağım.
Şunuda belirteyim. Bu filmi Hassas olanların izlemesini önermiyorum.

Fragman ve Konusu

Dikey şekilde, çok uzun olan bir bir hapishane var. Bu hapishanenin her katında insanlar yaşıyor ve bu insanlara yukarıdan en aşağı kadar asansör sistemiyle yemek veriliyor.
Her katta 2 kişi mevcut ve asansör tüm katlarda sırayla 2 dakika boyunca duruyor. Üst kattakiler yemeleri gerekenden fazla yemek yerler ise en alt katlara yemek kalmıyor.
Yemek bir katı geçip alt kata inerken içinden küçük bir parça yemek alıp saklamaya çalışılırsa birden o kat soğumaya başlıyor ve yemeği saklayan kattakiler donarak ölüyor.
Her katta sadece 2 yatak ve musluk bulunuyor. İstedikleri zaman su içebiliyorlar. Eğer katta yaşayan biri yoksa asansör durmaz ve aşağı inmeye devam eder.
Ayrıca mahkumlara içeri girmeden önce yanlarında sadece bir tane eşya getirme hakkı verilir. Bu eşya her şey olabilir, silah bile.

Filmin kısaca konusu bu, birde fragmanı izleyin ancak fragman da çok fazla detaya girmemişler.

Filmi henüz izlememiş birisi için bence fragman baya bir merak ettiriyor.
Filmi izlememiş arkadaşlar eğer izleyeceklerse, buradan sonrasını okumayabilirler. Birkaç Spoiler içeriyor.

Filmde Verilen Mesaj

Mahkumların kaldığı katlar her ay değiştirilir. Yani 6. kattasınız diyelim ve kendinizi bir gün uyandığınızda 171. katta bulabilirsiniz.
Film bu mesajla başlıyor ❝Üç tür insan vardır. Yukarıdakiler, aşağıdakiler ve düşenler❞
Bir başka replikte şuydu;
+ Aşağıdakilerle konuşma.
- Neden?
+ Çünkü aşağıdalar. Yukarıdakilerle de konuşma.
- Neden?
+ Çünkü Yukarıdalar
Bu iki replik filmi özetliyor. Yukarıda olanlar aşağıdakilere hiçbir zaman acımazlar. Çünkü yukarıda olanlar aşağıda oldukları aylarda çektikleri zorlukların acısını yemekleri her zaman gereğinden fazla yiyerek çıkartırlar. İnsanların doğası budur, kendisi rahatken başkasını düşünmez. Katların sürekli değişmesinin sebebi insanlara bu gerçeği anlatmak ancak insanlar bunu yapmıyor ve yemeklerini paylaşmıyorlar. İnsanlar sadece su içerek ve yemekten kendi payını yiyerek alt kata yollarlarsa herkes karnını doyurmuş olacak.
İnsanlara hapishaneye girmeden önce en sevdikleri yemek soruluyor ve o yemek menüye ekleniyordu. Herkes sadece en sevdiği yemeği yese kimse sağlık sorunu yaşamaz, ölmez ve birbirine saldırmaz. ancak İnsanoğlu Açgözlü ve umursamazdır.

Buradaki sistemin amacı aslında insanlara paylaşmayı öğretmektir ancak belli ki insanlar asla kendi kendilerini değiştiremeyecekler. Bu yüzden birşeyleri değiştirebilecek olan birine ihtiyaçları vardır. Ana karakter Goreng bu kişidir.

Goreng ve oda arkadaşı bir gün 171. katta uyanıyorlar ve Goreng gözlerini açtığında kendini yatakta bağlı buluyor. Oda arkadaşı uzun süredir hücrede olduğu için tecrübeli ve aynı zamanda yaşlı. Bu yaşıyla 1 ay boyunca en alt katlarda hayatta kalamayacağını anlıyor ve Gorengi yatağa bağlıyor.

Goreng'e 1 hafta boyunca yemek yemeyeceğini ve sonraki haftalarda vücudunun belirli yerlerinden et parçaları kopartıp ikisininde besleneceğini söylüyor.
İlk bakışta canilik gibi gelebilir ancak burada hiçbir şey yemeden 1 ay boyunca kalırlarsa. Bir süre sonra delirip birbirlerine saldırabilirler ve muhtemelen yaşlı olan bu kavgayı kaybeder. Bu yüzden dediği gibi yapıyor ve ilk hafta hiçbir şey yemiyor. İkinci hafta Gorengin bacağından bir parça keserken kayıp çocuğunu arayan ve her ay platforma binip en aşağı inen kadın denk gelir. Kadın yaşlı adamı savunmasız bırakır ve bıçağı Goreng'e verir ancak Goreng acımasız bir şekilde yaşlı adamı defalarca bıçaklar ve öldürür.

Yaşlı adam Gorengi öldürmeyecek şekilde ondan parçalar kesip hem Gorengi hem kendini besleyecekti. Yani Goreng'in bedenine saygı duydu ve onu öldürmek istemedi.
Ama görüyorsunuz ki Goreng aynı saygıyı göstermedi ve yaşlı adamı defalarca bıçaklayıp öldürdü.

Filmin bize anlattığı şey insanların doğası gereği eşitsizliği yenemeyeceği. Çünkü çoğu İnsan doğası gereği kötüdür, iyi insanlar bile koşullar değiştiğinde iyilikten uzaklaşırlar.
Başta merhametli olan Goreng zaman geçtikçe sisteme yenik düşüyor ve aşağıdakileri umursamaz hale geliyor sonunda ise öldürmeye başlıyor.

Kendi Görüşüm

Çoğu kişi filmin sonunu beğenmezse filmide beğenmez. Bu filmin sonu yok. :tamam: ancak sonunu çekmeden çok güzel bir son yapmışlar. Biraz kendinizi vererek izlemeniz gerekiyor. Filmde verilen mesajları o zaman çok daha iyi anlayacaksınız. Filmin bazı yerlerinde hala anlamadığım olaylar var.

Bence film çok güzel olmuş, karantina günlerinde vakit geçirmek için izleyip üzerine düşünebileceğiniz bir film.
Verilen Mesaj kısmını bu kadar uzun yazmamın sebebi filmi izlemeyi düşünmeyipte verilen mesajı öğrenmek isteyenler için.

Başka konularda görüşmek üzere, hepinize filmi izlemenizi tavsiye ediyorum. İyi forumlar.​

EnesA

hissikablelvuku
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
filmi izledikten sonra düşüncelere dalınca herkes kendine göre anlam çıkartıyor. gayet güzel, hoşuma gitmişti

ErenSB

Elmas Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
26
filmi izledikten sonra düşüncelere dalınca herkes kendine göre anlam çıkartıyor. gayet güzel, hoşuma gitmişti

Aynen öyle. Ben buraya çok daha uzun yazardım ancak konunun çok fazla uzamasını istemedim. Gerçekten izleyene çok büyük şeyler katıyor ve etkisinde bırakıyor bir süre. Böyle anlamlı filmler zor bulunuyor.

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Bir YouTube kanalında görmüştüm. Çok ilgimi çekmişti. Hassas biri bile olsam fırsat bulduğum zaman izlemeyi düşünüyorum (pek film/dizi izleyen biri değilim çünkü). Emeklerine sağlık.

BerkAkyl

now in hell!
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
İzlememiştim ama okuduğum kadarıyla güzel bir film en kısa sürede izlemeyi düşünüyorum. Güzel bir anlatım olmuş. Tebrik ederim.

ErenSB

Elmas Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
26
Bu karantina günlerinde farklı film ve dizi önerileri gelse güzel olur şahsen ben izleyecek bir şey bulamıyorum.

The Witcher
Vampires
The 100 (İzlemediysen önceliğin olsun)
Elite
Narcos
I ** Not Okay With This
The Order

Hepsini izledim, izlediğim dizi ve filmler arasında en iyi olanlar bunlar.

Bu arada Netflix orjinal yapım The 100 hariç hepsi. Ben Netflixte tüm güzel film ve dizileri bitirdiğimi düşünüyorum, daha bu listeye eklemediklerimde var. Bu yüzden karantina zamanında Behzat Ç izliyorum :) :)

ankaly

rise above it'
Emektar Üye
En iyi cevaplar
24
Ruh hali
Harika bir filmdi, gece izlemenizi tavsiye ederim filmin atmosferini yaşıyorsunuz :D

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21
konulara başlamış, artık içerik sorunu çözüldü :1:

dostveviski

Yazıyor...
Sponsor
En iyi cevaplar
17
Ruh hali
@BalonTR Sana verdiğim görevi başkası açmış bak! Şimdi benden yeni bir görev alman gerekecek.

Not: filmi ben tanıtacaktım da vakit olmadı. 10 numara 5 yıldız film.

Son düzenleme:

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21
Dün bu saatlerde filmi bitirmiştim, gerçekten hayran kaldım ve listeme ekledim. Film, şu anki yaşadığımız çevreyi harika bir konseptle anlatıyor ve açık ve iğneleyici mesajlardan kaçınmıyor. Böyle mesaj veren filmler daha çok hoşuma gidiyor sanki, çünkü kendimden bir parça bulabiliyorum.

Herkese izlemesini şiddetle tavsiye ettiğim bir filmdir, mutlaka kendinize ait bir bölüm bulacaksınız.