AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali

the walking dead.jpg

The Walking Dead Oyunu İnceleme

Merhabalar sayın forum halkı! Yeni bir konu ile karşınızdayım.
Bu konumda The Walking Dead adlı oyununun incelemesini yapacağım ama fazla detaya girmeyeceğim. Fakat isterseniz bundan önce The Walking Dead'i kısaca tanıyalım.

The Walking Dead

The Walking Dead oyunumuza gelirsek bu oyun neredeyse her yerde 2012'nin en iyi oyunu seçildi. Bu oyunu kendim az oynamış bulunmaktayım ama diğer insanlar gibi bende yarıda bırakmayıp bu oyunu oynayıp videosunu çeken kişilerle tamamladım. Fazla oyun oynamayan biri olarak şunu söylemeyelim ki bu oyun gerçekten harika idi. Oyun ilk çıktığında kimse bu kadar başarı kaydedeceğini düşünmüyordu hele Telltale Games bile düşünmüyordu.

Eğer bilmiyorsanız Telltale Games geçtiğimiz günlerde neredeyse
istifa noktasına gelen bu oyunun yapımcı şirketi. Bu arada eğer bilmeyenler varsa The Walking Dead oyunun devam sezonları mevcut. Bunlar ise:
The Walking Dead: Season 2, The Walking Dead: A New Frontier ve The Walking Dead: The Final Season.

Ek olarak: The Walking Dead: Michonne - A Telltale Miniseries, The Walking Dead: 400 Days
gibi oyunlarda mevcut, bunları da oynamanızı tavsiye ederim.

Sizde fark ettiyseniz üzülerek söylemem gerek, The Walking Dead'ın final sezonu çıkmış bulunmakta. Eğer oynamadıysanız mutlaka oynayın derim ama ilk olarak önceki sezonları bitirmeniz gerek. Neden diye soracak olursanız direkt son sezondan başlarsanız bazı önemli şeyleri anlayamayabilirsiniz. Zaten hepsi birbirine bağlı. Biz ilk sezondan devam edelim.

Bildiğiniz gibi The Walking Dead, ilk bölümü Nisan 2012'de çıkan 5 bölümlük bir oyun. Aslında oyun yerine dizi demek daha doğru olur. Bu 5 bölüm boyunca sanki bir oyun oynamıyorsunuz karakterlerin yaşam mücadelesini izliyorsunuz. Bu oyunun başı ve sonu belli. Siz sadece oyun içinde verdiğiniz kararlar ile bu sona nasıl ulaşacağınızı belirliyorsunuz. Kararların ne önemi var ki diyebilirsiniz ama asıl sizin verdiğiniz kararların oyunu oluşturup devam ettirdiğini anlayınca şaşıracaksınız. Oyunda o kadar çok seçenek mevcut ki hepsini saymanın imkanı yok. The Walking Dead'ın özelliklerinden biri de bu işte. Siz oyunu kendi kararlarınıza göre oynarken bir başka oyuncu başka bir şekilde oynuyor.

The Walking Dead'da İlerleyelim!

The Walking Dead'ı en çok farklı yapan ve benim en çok aşık olduğum özelliği ise içinde bulunan duygular. Oyun bildiğin size yaşatıyor arkadaşlar. 5 bölüm boyunca ne yaptınız ne ettiniz bunların hepsinin faydasını veya zararını görüyorsunuz ve ona göre duygular yaşıyorsunuz. Bir karar verince birinin hayatını kurtarıyorsunuz ama bu karar başka birinin hayatına mâl oluyor. Heyecanı, öfkeyi, paniği ve korkuyu bu oyunda yaşayabiliyorsunuz. Bunları aynı anda yaşarken bir nebze de oyun sizi güldürebiliyor. Ama ilerledikçe içinizi acıma ve pişmanlık gibi duygular kaplıyor. Keşke yapmasaydım, etmeseydimler...

Bu oyunda kararlarınızı verirken dikkatli olmanızı öneririm. Hem dikkatli hem de bir o kadar hızlı. Çünkü yavaş olmak size kötü sonuçlar doğuracaktır. Bir süre sonra oynadığınız karakterinizin hayatına Clementine ve diğer farklı karakterler giriyor. Bu karakterlerin kimisiyle dost kimisiyle düşman oluyorsunuz. Hele bir adam var ve en sevdiğim karakterlerden biri. Kim diye soracak olursanız Kenny'nin ta kendisi! Bu adam bizim bir dostumuz oluyor ve benimde bir dostum oluyor diyebilirim. Gerçekten çok iyi bir karakter. Oyunu oynarken Kenny abimizle iyi anlaşın!

kenny.jpeg

Ama küçük bir kız var ki, kim diye soracak olursanız, evinde yalnız başına kalmış, annesi ve babası yaşıyor mu bilinmez küçük ve bir o kadarda sevimli bir çocuk olan Clementine. Oynadığınız karakter Lee bir süre sonra bu küçük kıza sahip çıkıyor, babalık yapıyor. Aralarındaki bağ o kadar çok sağlamlaşıyor ki onları kimse ayıramıyor. Küçük kız Clementine'a sizde alışıyorsunuz bir süre sonra. Bu oyunu oynama amacınız bu küçük kızı korumak oluyor. Ne pahasına olursa olsun bu küçük kızı sizde sevip onu tamamen korumaya başlıyorsunuz. Bu sezonda ise en sonunda ise sizi çok ağlatabilecek kadar güzel bir son bölüm karşınıza çıkıyor.

clementine.jpg

The Walking Dead'da Sona Doğru!

Bir macera oyunundan beklediğiniz kadar bulmaca öğesine sahip olmayabilir ama zaten The Walking Dead'ın amacı size bir şeyler hissettirebilmek ve yaşatabilmek ve bunu da çok iyi bir şekilde başarıyor. Diğer tüm sezonlarında ve farklı oyunlarında Telltale Games bunu iyi bir şekilde başarmış.
Serinin ilk oyunu olan The Walking Dead incelemesini de burada sonlandırıyorum ve son söz olarak şunu söylemek istiyorum: Bu oyunu mutlaka oynayın.

Bir konunun daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yorumlarınızı eksik etmeyin, başka konularda görüşmek üzere!

ChiaX

Team Arcenia
Emektar Üye
En iyi cevaplar
37
Ruh hali
Çok güzel bir konu olmuş, tebrik ediyorum.

bayoreo

the lord of oreos
En iyi cevaplar
11
Ruh hali
Telltale Games iflas etti.
Bunun disinda cok guzel bir konu olmuş

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali