Valorant İnceleme

bayoreo

the lord of oreos
En iyi cevaplar
11
Ruh hali
1073337.jpg

Valorant İnceleme

Merhaba değerli Forum Gamer takipçileri ve ziyaretçileri bu konumda sizlere Valorant hakkındaki görüşlerimi ve incelememi yazacağım. Dilerseniz başlayalım.

Hepimizin bildiği üzere, Valorant ünlü bir oyun olan League of Legends'ın yapımcılarından çıkmış bir taktiksel FPS oyunu. Oyunda klasik bir fps oyunun vazgeçilmezi Spike'ı kurma ve imha etme modu onun yanında ise Spike'a Hücum modumuz var.

valorant-2.jpg

Oyun modlarını ele alacak olursak Spike kurma ve imha etme modu (kısaca derecesiz) her taktiksel FPS oyunlarında olduğu gibi bir takım bombayı kuruyor diğeri ise çözüyor. Ancak burada göze çarpan nokta "Bariyer Evresi". Sizi bilmem ama ben oynadığım bir FPS oyununda buna benzer çok şey görmedim. Bu bariyer evresi sayesinde bazı karakterler yeteneklerini aniden kullanamıyor ve takım stratejik olarak karar verebiliyor. Bu evre sırasında bariyerlerin içinde dilediğiniz yerde silah alabiliyorsunuz. Ayrıca konu markete gelmişken, eğer yanlış bir silah aldıysanız ya da kararınızı değiştirdiyseniz silahınızı satabiliyorsunuz. Benim gibi kararsız iseniz bu özellik işinize yarıyor tabi. Silah isteme ve bazı komutlar dışında bildiğimiz silah marketleri gibi bir marketimiz var. Bu marketi sevdim çünkü zırhlar ve yetenekler almak için para biriktirmek takım halinde çalışmak gayet güzel bir şey.

Sova_sonar.jpg

Spike'a hücum moduna gelelim. Bu oyun modu kısa sürüyor ve eğlenceli. Derecesiz modunun aksine, bu modda silahlar ve yetenekleriniz otomatik geliyor ve haritanın içerisinde bulunan 5 adet ayrı güç küreleri var. Bu küreler size ve bazen takım arkadaşlarınıza, ele geçirdiğiniz vakit oldukça eğlenceli ve zevkli. Mesela Ultimate Küresi, ki bu benim en sevdiğim küre, Ultimate'inizi anında dolduruyor. Güçlü olabilir ancak benim fikrim zaten kürelerin güçlü olması Spike'a hücum modunu oynanılabilir kılan şey. Onun dışında Derecesiz'le aynı kurallar, yine spike kurup imha ediyorsunuz. Spike'a kurup imha etmek dışında bir mod gelirse iyi olur diye düşünmedim de değil. Ancak daha oyunumuz yeni çıktı, o yüzden günahını almayalım.

Valorant-gameplay_200317_162150.jpg

Karakterlere gelelim. Bakacak olursanız Valorant'ı Valorant yapanlar karakterler. Her karakterin farklı bir özelliği ve sınıfları var. Karakterlerin olması oyuna ayrı bir hava katıyor ve zevkine zevk katıyor. Karakterlerle oynamak çok zevkli ve takımınızla iç içe olarak gayet iyi bir iş çıkarıp karakterleri en iyi şekilde kullanabiliyorsunuz. Raze ile ortalığı patlatıp, Omen ile ışınlanarak düşmanlara "Nerde bu" deyip endişe salmak, Jett ile uçup kaçmak gerçekten çok güzel şeyler. Ayrıca karakterlerin Türkçe seslendirmeleri ve replikleri oldukça kaliteli ve eğlenceli.

valorant.png

Oyunu karakter dengesi gibi konularda ele alacak olursak bu gerçekten tartışmalı bir konu. Bazıları Raze'in roketinin çok güçlü olduğunu söylerken, bazıları bir taktiksel nişancı oyunu için gayet normal olduğunu söylüyor. Benim bu tartışmada ki kendi fikrim, oyunun karakter dengelemelerinde biraz sorun var. Ancak oyun daha yeni yeni çıktığından bu sorunlar yavaş yavaş düzeltilecektir. Açıkcası ben Reyna'yı çok güçlü buluyorum. Eğer nişan alma ve diğer becerileriniz ve leş sayınız iyiyse, Reyna ile durdurulamaz olabiliyorsunuz. Tabii ki de bu benim fikrim, siz aksi yönde düşünebilirsiniz ancak gerçekten de öyle. Bu karakterin bir yeniden ele alınmasını düşünüyorum. Eminim ki yakın zamanda tüm karakterlere dengeleme güncellemeleri gibi şeyler gelecektir elbette.

valorant-3.jpg

Bunların hepsi bir yana, Valorant arkadaşlarınızla daha çok eğlenceli oluyor. Farklı farklı stratejiler ile savaşmak ve iletişim halinde olmak güzel bir şey. Oyun içerisinde zamanın nasıl aktığını anlayamıyorsunuz. Arkadaşlarınız olmadan da iletişim kurabiliyorsunuz elbette. Bunun için sesli sohbet ve mesaj kutusu var. Troll oynayan oyunculara gelme riskiniz var, aslında bakacak olursanız bu her oyunda var ancak Valorant'ta biraz daha fazla olduğunu gözlemledim. Bu konuda oyunun bir eksiği var maalesef, bunun sebebininde "Rekabetçi" modunun olmadığını düşüyorum. Bu mod geçtiğimiz günlerde 1.02 yamasıyla gelmesine rağmen ertelendi maalesef. Oyuncular yine bir beklentiye girdi. Umarım rekabetçi modu en kısada gelir ve trollerden kurtuluruz.

Amaç ve olay dizisi ★ ★ ★
Nesne tanımları ve çeşitlilik ★ ★ ★ ★
Oynanış ★ ★ ★ ★
Karakterler ★ ★ ★ ★
Grafikler ve işitsel ögeler ★ ★ ★ ★ ★

Oyunu değerlendirecek olursam, puanım 10 üzerinden 7.9 yani hemen hemen 8 olur. Siz de yorumlarda fikrinizi belirtebilirsiniz.

İncelemem burada sonlanıyor; okuduğunuz için teşekkürler ve iyi oyunlar!