Windows 10 Etkinleştirme

gunwiggle

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
1546111012740.png

1546116817434.png

Windows 10 Etkinleştirme
Bildiğinizi varsayarak Windows 10, Microsoft tarafından yapılan masaüstü işletim sisteminin yeni sürümüdür. Bu sürümün temel amacı, Windows 7'ye düşkün ya da Windows 8'i grafiksel arayüzü nedeniyle bırakamayan iki kullanıcı topluluğunu ele geçirmeye çalışmaktır.
Selamlar herkese! Bu konumda sizlere Windows 10'u nasıl aktifleştireceğinizi, neden aktifleştirmeniz gerektiğini ve bu aktifleştirmenin neden bu kadar önemli olduğundan bahsedeceğim.

Neden etkinleştirmeliyim? Bana yararı ne?
Öncelikle orijinal ürün kullanmak her zaman daha sağlıklı bir yöntemdir ve çoğu zaman sizi zora sokmaz. Ayrıca etkinleştirdiğinizde size ek özellikler sunuyor. Buna somut olarak verebileceğim en önemli örnek; sağ altta çıkan şu
1546115747724.png
yazı artık sizi rahatsız etmiyor. Bu yüzden en sağlıklısı etkinleştirmek ve orijinal ürün kullanarak hem desteğinizi belirtmek hem de sunduğu özelliklerden faydalanmak.

Etkinleştirirken nelere ihtiyacım olacak?
Windows 10 kopyanızı nasıl aldığınıza bağlı olarak, etkinleştirmek için 25 karakterlik bir ürün anahtarına veya dijital bir lisansa ihtiyacınız olacak. Bunlardan biri olmadan Windows 10 işletim sistemini orijinal bir şekilde etkinleştiremezsiniz. Ürün anahtarı, CD ya da Windows 10 içeren yeni bir cihaza ihtiyacınız olacak. Bunlardan birinin olması Windows'unuzu etkinleştirmenize yetecek.

Etkinleştirme anahtarını nereden bulacağım?
Bir Windows 10 CD'si satın aldıysanız, CD'yi normal olarak kurarak aktivasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çevrimiçi satın aldıysanız, bir onay e-postasında ürün anahtarını almış olacaksınız. Ürün anahtarınız yoksa ve Windows 10'u çoktan kurmuşsanız, dijital bir lisans alarak etkinleştirebilirsiniz. Aşağıda adımlarını görebilirsiniz:
  • "Ayarlar"a git.
  • "Güncelleştirme ve güvenlik"e git.
1546116956204.png
  • Sol taraftaki menülerden "Etkinleştirme" sekmesine tıkla.
  • Eğer dijital lisansınız (aktivasyon kodu) varsa "Ürün anahtarını değiştir", yoksa "Mağaza'ya git" seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.
1546117170268.png

"Mağaza'ya git" seçeneği, tercih ettiğiniz Windows 10 sürümünü seçebileceğiniz Windows Mağazasını açar. Satın alma işleminizi tamamladıktan sonra Windows kopyanızı etkinleştirebileceksiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra "Güncelleştirme ve güvenlik" sekmesi altındaki "Etkinleştirme" bölümüne giderek Windows kopyanızın başarıyla etkinleştirildiğinden emin olabilirsiniz.

SSS:
"Başlangıç" > "Ayarlar" > "Güncelleştirme ve güvenlik" > "Etkinleştirme"yi seçin. Burada etkin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
Eğer yeni bir cihaz aldıysanız herhangi bir ağa bağlanmanız durumunda Windows kopyanız otomatik olarak etkinleştirilecektir. Etkinleştirme sunucuları yanıt vermiyorsa bir süre beklemeniz gerekir.
Eğer Windows 10 bulunduran ve içi açılıp, onarılmış bir cihazınız varsa, daha önceden etkinleştirdiğiniz Orijinallik Sertifikası'ndaki ürün anahtarını tekrar kullanabilirsiniz.
Yeniden yükleme sırasında nasıl etkinleştireceğiniz, ilk yüklemenizde nasıl aktifleştirdiğinize göre değişir. Eğer Windows 10'u ilk olarak etkinleştirmeden yüklediyseniz, ikinci yüklemede yeni bir ürün anahtarı satın almanız gerekecek.

1546117404409.png

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
"Neden etkinleştirmeliyim? Bana yararı ne?"

Bu kısımda yazdıklarına ek olarak eğer etkinleştirme yapmaz iseniz:

• Bilgisayarınızı kişiselleştiremezsiniz, arka plan, renkler vb. şeyleri değiştiremeyeceksiniz demek oluyor bu.
  • Microsoft Yazılım Koruması adlı hizmet rastgele zamanlarda başlayıp durur ve CPU gücünüzü %100'lere kadar harcayarak sömürür. Bu bilgisayarınız eğer deneme sürümünde değil ise ve lisans anahtarı girilmemiş veya hatalı ise, deneme sürümünde ise ve deneme sürümünün süresi bitmiş ise veyahut Microsoft tarafından paylaşılan herkese açık keylerin (sizin deyişiniz ile crack) süresi bitmiş ise olacaktır.
  • Güncellemeleri alamayabilirsiniz, veya uzun süre deneme sürümü / public key kullanır iseniz bilgisayarınız komple bozulabilir, daha sonrasında başka key girdiğiniz de onu bile kabul etmeyebilir, bu durumda Media Creation Tool indirip Bu bilgisayarı yükselt seçtikten sonra Dosyaları, ayarları ve uygulamaları sakla veyahut Her şeyi sakla tarzı en üstteki seçeneği seçin ve işleme devam edin. Bu, sadece windows'u girdiğiniz yeni key ile en baştan kuracak ve sizin için aktif edecektir. Kurduktan sonra tekrardan emin olmak için Ayarlar -> Etkinleştirme ve Ayarlar -> Güncelleştirme & Güvenlik kısımlarını kontrol etmeniz tavsiyem.
Hangi sürümü satın almalıyım?

Home & Home SL (Single Language) - Standart kullanıcılar için
Pro - Geliştiriciler vesaire için, ekstra özellikler içerir
Enterprise - Kurumsal şirketler vb. için
Education - Okul ve eğitim merkezleri için

İlk iki sürüm lisans anahtarı ile etkinleştirilebiliyor fakat son iki sürüm sadece telefon üzerinden vesaire aktif edilebilir. Ben Pro kullanıyorum, zamanında ücretsiz iken Windows 8'den önce 8.1'e oradan da 10'a yükseltmiştim, herkes hatalı, şöyle böyle diyordu fakat fiyatının bu kadar pahalı olduğunu görünce birçok kişi keşke yükseltseydim diye yakınıp durdu :D

Nereden nasıl almalıyım?

Kendi resmi sitesinde 700 TL civarı diye görmüştüm diye hatırlıyorum fakat başka yerlerden 15 - 40 TL arası uygun fiyatlara alabilirsiniz. Neden ucuz olduğu konusunda açıkcası bir fikrim yok. Gerçi resmi sitesinde de neden bu kadar pahalı olduğuna dair bir fikrim de yok :D Fakat alanların yorumlarına bakar isek ve arkadaşlarım vasıtası ile alınan keylerin çalıştığını söyleyebilirim.

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
"Neden etkinleştirmeliyim? Bana yararı ne?"

Bu kısımda yazdıklarına ek olarak eğer etkinleştirme yapmaz iseniz:

• Bilgisayarınızı kişiselleştiremezsiniz, arka plan, renkler vb. şeyleri değiştiremeyeceksiniz demek oluyor bu.
  • Microsoft Yazılım Koruması adlı hizmet rastgele zamanlarda başlayıp durur ve CPU gücünüzü %100'lere kadar harcayarak sömürür. Bu bilgisayarınız eğer deneme sürümünde değil ise ve lisans anahtarı girilmemiş veya hatalı ise, deneme sürümünde ise ve deneme sürümünün süresi bitmiş ise veyahut Microsoft tarafından paylaşılan herkese açık keylerin (sizin deyişiniz ile crack) süresi bitmiş ise olacaktır.
  • Güncellemeleri alamayabilirsiniz, veya uzun süre deneme sürümü / public key kullanır iseniz bilgisayarınız komple bozulabilir, daha sonrasında başka key girdiğiniz de onu bile kabul etmeyebilir, bu durumda Media Creation Tool indirip Bu bilgisayarı yükselt seçtikten sonra Dosyaları, ayarları ve uygulamaları sakla veyahut Her şeyi sakla tarzı en üstteki seçeneği seçin ve işleme devam edin. Bu, sadece windows'u girdiğiniz yeni key ile en baştan kuracak ve sizin için aktif edecektir. Kurduktan sonra tekrardan emin olmak için Ayarlar -> Etkinleştirme ve Ayarlar -> Güncelleştirme & Güvenlik kısımlarını kontrol etmeniz tavsiyem.
Hangi sürümü satın almalıyım?

Home & Home SL (Single Language) - Standart kullanıcılar için
Pro - Geliştiriciler vesaire için, ekstra özellikler içerir
Enterprise - Kurumsal şirketler vb. için
Education - Okul ve eğitim merkezleri için

İlk iki sürüm lisans anahtarı ile etkinleştirilebiliyor fakat son iki sürüm sadece telefon üzerinden vesaire aktif edilebilir. Ben Pro kullanıyorum, zamanında ücretsiz iken Windows 8'den önce 8.1'e oradan da 10'a yükseltmiştim, herkes hatalı, şöyle böyle diyordu fakat fiyatının bu kadar pahalı olduğunu görünce birçok kişi keşke yükseltseydim diye yakınıp durdu :D

Nereden nasıl almalıyım?

Kendi resmi sitesinde 700 TL civarı diye görmüştüm diye hatırlıyorum fakat başka yerlerden 15 - 40 TL arası uygun fiyatlara alabilirsiniz. Neden ucuz olduğu konusunda açıkcası bir fikrim yok. Gerçi resmi sitesinde de neden bu kadar pahalı olduğuna dair bir fikrim de yok :D Fakat alanların yorumlarına bakar isek ve arkadaşlarım vasıtası ile alınan keylerin çalıştığını söyleyebilirim.
Dediklerine katılıyorum. Windows 10 forkları da kullanılabilir. Ben W8 kullanıyorum kafam rahat :D

gunwiggle

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Dediklerine katılıyorum. Windows 10 forkları da kullanılabilir. Ben W8 kullanıyorum kafam rahat :D
Ben de şu an Windows 7 kullanıyorum ama Windows 8 geçmeye niyetliyim. Hayatım boyunca hiç Windows 8 kullanmadım merak ediyorum. Gerçi ne kadar farklı bir deneyim yaşatabilir emin değilim. :)