Wolfenstein 2: The New Colossus İncelemesi

BYTH

300 tracks in my Adidas track jacket
Emekli
En iyi cevaplar
17
2SezonForum.png

Machine Games çok köklü bir firma değil, ama yaptıkları 1-2 iş bile onları piyasada hatrı sayılır firmalar arasında tutuyor. Peki Machine Games, yeni oyunlarında nasıl bir performans sergilemiş?

- Wolfenstein 2: The New Colossus İncelemesi -
DİKKAT: Bu inceleme spoiler içerir, oyunun mekaniklerini anlatmam için hikayeyi anlatmam gerek. Ancak her detayı anlatmayacağım. İsterseniz sadece puan kısmına bakıp geçin...

The New Order kesinlikle örnek bir FPS oyunuydu. Oynanış harikaydı, hikaye böyle bir oyunda beklenmeyecek şekilde muhteşemdi, bölümler ve düşmanlar çok iyiydi. Kısacası tam tadında bir oyundu. Oyuna olan puanım 10 üzerinde 9.5.

Yeni Wolfenstein oyunu E3'de duyurulduğunda pek bir heyecan duymamıştım. Çünkü TNO'ı oynayamamıştım. Evet TNO iyi bir oyundu ama bilgisayarda teknik sıkıntılarla boğuşuyordu ve 3.-4. bölümlerde oyun çöküyordu ve ilerlenmiyordu. Ancak içimde hep o oyunu bitirmek isteği vardı. Bu yüzden bir konsol alıp o oyunu oynadım... Evet konsolda... Normalde bir FPS PC'de oynanması gerekirken ben konsolda oynamak zorunda kalmıştım, zevkimi baltalamadı, ancak bu olay geliştiricilerin gerçekten konsola yöneldiğini anladım.

Nerden nereye geldik! Kısacası bu olaydan dolayı oyunu gördüm ancak heyecan duyamadım... Gerçi bir sebebi de Bethesda sunumunun rezalet olmasıydı...

Sonunda Wolfenstein 2 çıktı ve yine çok güzel yorumlar aldı. Peki ben bu oyunu sevdim mi?

- Hikaye ve Görevler -
Hikaye Blazkowicz'in Deatshead'i öldürmesiyle biten önceki oyunun sonundan başlar. Arkadaşları Blazkowicz'i arkalarında bırakmayacaktır. Ancak BJ'nin iç çok ağır yaralanmıştır ve tekrar komaya girer!

5 ay sonra Nazi'lerden çaldığımız deniz altıya ezeli düşmanımız Frau Engel saldırır. Baştaki seçiminize göre Fergus'u veya Wyatt'ı ve Caroline'i yanıan alır ve teslim olmamızı söyler... ve oluruz. Ancak ayakta bile duramayacak halde olan BJ tuzağa düşmüştür ve Engel arkadaşı Caroline'i öldürmüştür. Az kalsın Fergus'u da (evet ben Fergus zaman çizgisini izledim) öldürecek olan Engel kızı tarafından saldırıya uğrar ve Engel bizi odada üç kişi bırakır. BJ, ölmüş olan Caroline'in zırhını alır ve Nazi öldürmeye devam eder. Gemiden 3 kişi olarak kaçarız.

Buradan sonra amacımız ölmüş olan Caroline'in Amerika'da bir direniş çıkarma planını uygulamaktır. Ancak yolun yarısında BJ'nin duygularına yenik düşmesi sonucu Engel'a yakalanır ve idam ediliriz.

indir (6).jpg

(Engel Ablamız Bizi İki Parçaya Ayırmadan Önce...)

Eeee? Bu hikaye nasıl devam edecek?

İşte burada Set araya girer. Kafamızı kurtarır ve onu başka bir bedene takar... evet... kafamızı başka bir bedene takıyor.... ve Nazi öldürmeye devam ederiz.

İdam edilmemiz bizi durdurmaz ve hızlıca Amerika'yı Naziler'den kurtarma operasyonumuz devam eder. Ayrıca intikam vakti gelmiştir...

Oyunun hikayesi çok tatmin edici. Oyun sadece kes biç şeklinde görünse bile Blazkowicz'in Anya ile aşkı, doğacak çocuklarına Nazi olmayan bir dünya bırakma isteği, Caroline'in üzüntüsü, Engel'a karşı olan nefreti ve intikam alma isteği, ve arkadaşlarımızla eğlendiğimiz sahneler oyunu çok ama çok eğlenceli kılıyor.

indir (10).jpg

(Sonuçta Herkes Birinin Çocuğu...)

Hatta bu oyunun hikayesi olmasa bu kadar iyi bir oyun olur muydu? Bu cevap ben de var, oynanış bölümünde görüşürüz.

- Oynanış, Mekanikler ve Çoklu Oyuncu -

Oynanış aslında dışarıdan oyunun ana olayı gibi gözüküyor, evet aslında öyle ama benim için değil en azından (bir hikaye kadar olamaz).

Oynanış klasik bir FPS... değil. Oyun kendine has bir FPS.

Oyunda önümüze gelen Nazileri öldürmenin fazlaca yolu var, çünkü oyun bize çeşitlilik sunuyor. Ve oyunun temposu çok hızlı, ve bu dehşet eğlenceli bir oyuna sahip olmamızı sağlıyor. Ancak bu aksiyonun yanında gizli oynamak gibi bir şansınız var gibi gözüküyor ancak... gizli oynamak yerine aksiyona girmek çok daha kolay. Yani gizlilik mekaniği iyi çalışmıyor.

İlk önce silah kullanımı
İsterseniz tek bir silah kullanarak sıka sıka ilerleyebilirsiniz. Ancak oyun size iki elinizde de silah taşıma olanağı sunuyor. Ayrıca aynı silahlar değil isterseniz bir elinizde Laserkraftwerk (Fergus zaman çizgisinde) alıp diğer elinize pompalı alabilirsiniz. Böylece Laser ile büyük mekanik düşmanları öldürerek, pompalıyı normal düşmanlara saklayabilirsiniz. Size göre kombolar çıkarabilirsiniz.
Ayrıca silahlarınızı yükseltebilirsiniz ancak bu mekanik her silah için 3 yükseltme sunuyor ve tabancanıza susturucu, pompalınıza şarapnel modu, laser silahınıza nişangah gibi gibi özellikler katıyor. Yükseltmeleri haritalarda bulunan yükseltme kitleri ile yapıyorsunuz.

indir (15).jpg

Hatchet, ilk oyundaki bıçaklarımızın yerini alan yakın dövüş aracımız. Düşmana arkadan yaklaştığınızda "stealth takedown" yapabiliyorsunuz. Ayrıca etraftan daha fazla toplayıp düşmanın yanına yaklaşmadan baltanızı atarak düşmanı belirli bir mesafeden indirebilirsiniz. İlk oyunda bıçağı attığımda insan düşmanlar tek seferde ölürken artık bazen düşmanlar tek balta atışı ile ölmüyor. Birden fazla balta atmak zorunda kalabilirsiniz. Ya da arkasında gizlice yaklaşıp "takedown" yapın. Bu gizli "takedown" işi birçok düşmanı tek seferde öldürüyor.
Pistole, bildiğiniz tabanca. Özel bir şeyi yok çok malesef. Ancak gizli ilerlemek istiyorsanız güvenebileceğiniz bir silah.
Maschinenpistole, eğer hızlı silahlar seviyorsanız gözlerinizden olabilir ancak benim oyunda en az kullanmaya çalıştığım silahtı. Geri tepmesi çok ama çok fazla olduğu için "acaba yükseltsem nasıl olur?" muhabbetine bile girmedim.
Sturmgewehr, en sevdiğim silahtı. Başta sadece taramalı olsa bile yükselterek önceki oyundaki Marksman kıvamına getirebiliyorsunuz. Ancak ben yine de taramalı olarak kullandım. Eğer iki elinizde de bu silah varsa en büyük düşmanlara bile çok rahat saldırı yapabiliyorsunuz.
Schockhammer, oyundaki en sevdiğim silahlarımdan biriydi. Şarapnel modu sayesinde düşmanlarımı çok rahat şekilde öldürebiliyordum.
Kampfpistole, oyunda sadece bir yerde kullandığım ancak çok ama çok güçlü olan silah.
Laserkraftwerk, ve favori silahım!... en azından önceki oyunda. Bu oyundaki "Ağır Silahların" çok bol çıkması sebebiyle çok fazla kullanmadım ve önceki oyunda çok çok sevdiğim dürbünlü modunun bu oyunda bambaşka bir hal alması sebebiyle Kampfpistole ile aynı kaderi paylaştı... Bu silahı sadece Fergus zaman çizgisinde kullanabilirsiniz.
Dieselkraftwerk, kullanmadığım Wyatt zaman çizgisi silahı.
Handgrenate, kullanamadığım bomba... Hayır arkadaş niye sekiyorsun sen ya? Niye?

Ve oyunda normal silahlarımızın yanında sadece elimizde taşıyabildiğimiz ve envanterimizde kalıcı olmayan ağır silahlar var. Çok çok güçlüler ve çok çok bol bulunuyorlar. Bu yüzden normal silahlarınızı kullanmaya pek zamanınız kalmıyor. Normal silahlarınız kullanmanız gerektiğinde de bir kaç güçlü modele gidiyor eliniz.
Lasergewehr, laser atan silahımız. Genellikle elime gelse bile kullanmadığım silah. Isınması uzun sürdüğü için kullanmaya bile gerek duymadım. Ve silahı ısıttıktan sonra çok çok daha yavaş yürümeye başlıyorsunuz. Ne anladım ben bu işten!
Dieselgewehr, en çok sevdiğim ağır silah. Sadece ağır silahlarda değil tüm silahlardaki favorim. Bu bir ateş makinesi, ancak klasik ateş silahları gibi çakmak rolü görmektense büyük ateş patlamaları atıyor. Düşmanınız uzakta olsa bile yanmak zorunda! Ancak bu güzel silahın benzini pek zor bulunuyor.
Hammergewehr, pompalımızın daha daha güçlü hali. İkinci favori ağır silahım. Ve güzel yanı hiç kullanılmamış bir Hamemrgewehr bulduysanız uzun süre size uzun süre yardımcı olacaktır.
Übergewehr, oyunun bir-iki yerinde çıkan güçlü olsa bile Lasergewehr gibi uzun bekleme süresi yüzünden yüzüne bakılmayan silahlardan biri. Bakmak isteseniz bile çok çıkmıyor gerçi.

indir (17).jpg

Oyuna 50 Can ile başlıyorsunuz ve Caroline'in zırhı ile 200 de zırhınız oluyor. Ancak idamdan sonra her ikisi de 100 oluyor. Ve işin kötü yanı ilk oyundaki Can ve Zırh arttırma muhabbeti yok! Üzücü ancak en azından "Mekanizmalar" var... Ooo evet! Mekanizmalar.

Mekanizmalar idamdan sonra yeni bedeninize geçmeden önceki ara sahnede size sunulan üç seçenekteki arkadaşlar. İlk önce birisini seçmek zorundasınız ancak "bölgelere" girerek diğer ikisini de bulabilirsiniz. Bu mekanizmalar üç özellikle birlikte geliyor, ancak ana konuta merkezinizde, denizaltınızda küçük bir yan görev yaparak son bir özellik daha açabilirsiniz. Oyuna yeni bir hava kattığı söylenebilir.
"Ram Shackles", benim seçim hakkım sonucu bana takılan ilk mekanizmaydı. Ram Shackles ile adında olduğu gibi bir koç oluyordum! Düşmanın veya bir objenin üzerine koşarak onu devirebilirsiniz. Tek seferde ölmüyorlar ancak süper askerleri bile bir kaç seferde devirebilirsiniz. Yalnız koca düşmanlarda denemeyin! Ölmek için zaman yok! Bu mekanizmanın yan görevini yaparak zırhınızı canınız gibi tamlayan bir özellik kazanabilirsiniz. İyi ki bu mekanizmayı seçmişim!
"Battle Walker" ile uzun boylu olabilirsiniz! Zıplama tuşunuza iki kez basarak erişilmesi imkansız olan yerlere uzun boyunuz sayesinde çıkabilirsiniz. Ayrıca yan görevi ile 100'den 200'e çıkardığınız "overcharged" canınız sadece hasar aldığınızda azalmaya başlar. Çok kullanmadım, çünküsünü anlatacağım, ancak gayet iyi bir mekanizma.
"Constrictor Harness" sizi bir fare gibi küçük deliklerden hızla geçmenizi sağlıyor. Yan görevi ile küçük deliklerde daha uzun süre ölmeden dayanmanızı sağlıyor. Eğer oyunu gizli bir şekilde bitirmek istiyorsanız gözdeniz olacaktır. Ancak ben sonradan açtığım için düşmanlarımı arkamdan halı gibi serdim çoktan.

indir (14).jpg

Ayrıca oyunda yaptığınız öldürme şekillerine göre seviye atlayan yetenekler var. Örneğin gizli bir şekilde gidiyorsanız ve gizli "takedown"lar yapıyorsanız yeteri sayıda öldürme ile eğilirken yürüme hızınızı arttırabilirsiniz. Eğer ben herkesi keseyim biçeyim diyorsanız ağır silahları kullanırsanız ağır silahların daha fazla cephane almasını sağlayabilirsiniz. Eğer ben taktik adamıyım arkadaş derseniz ve çevredeki patlayıcıları kullanırsanız kendinizi patlamalara daha dayanıklı hala getirebilirsiniz. Her yeteneğin son seviyesi 5. seviye ve resimdeki gibi kilitli olan yerler mekanizmalara ait olan "takedown" yetenekleri.

indir (13).jpg

Ayrıca oyunda fazlaca toplanabilir var.
Gold, bildiğimiz altın. Karakterlere ve araçlara ait semboller altın eşyalar.
Starcards, ünlülerin olduğu kartlar. Böylece Nazi dünyasında ünlü olan arkadaşlara bir göz atabilirsiniz.
Concepts, benim gözlerimi parlatan şeylerdi. Hepsini bulmaya çalıştım (resim ilk 1-2 saatten ayrıca) ve hepsine uzun uzun baktım. Sanat budur arkadaş!
Max's Toys, oyundaki dostumuz Max'e oyuncakları.
Deathcards, "district"ler özel komandoları öldürerek bulabileceğimiz kartlar. Biraz sonra değineceğim.
Records, Nazilerin hakim olduğu dünyadaki müzik sektörünü inceleyebileceğiniz plaklar. Hepsini dinleyemedim ancak gerçekten güzel müzikler var. Ayrıca "The Beatles" gibi göndermeler var.
Ayrıca merak ediyorsanız her okunabilir şeyi alıp okuyabilirsiniz. 150 tane var bunlardan. Eğer Nazi'lerle alakalı bilgiler öğrenmek istiyorsanız ilk oyunda olduğu gibi her yerde gazetler, haber küpürleri gibisini arayabilirsiniz.

Oyunda komandolardan "Enigma" kodları düşüyor. İlk oyunda Enigma kodları toplanabilirler sınıfındaydı ve 4 Enigma kodu çözerek daha zor 4 modun kilidini açıyorduk. Bu oyunda ise bu iş çok daha mantıklı ve eğlenceli bulmacalar haline getirilmiş. Artık öldürdüğünüz her komandodan kod düşüyor ve bunu Eva's Hammer'da (denizaltımız) bulunan bir makinede çözüyoruz ve daha güçlü komandoların konumunun kilidini açıyoruz. Bu komandoları yan görevlerde öldürebiliyoruz. Evet oyunda yan görevler var. Ancak bu yan görevler ana görevlerle aynı yerde geçiyor. Sadece ana görev bölgeleri parçalara ayrılmış ve bize sunulmuş. Eğer toplanabilirler kaçırdıysanız geri dönüp onları toplayabilirsiniz ayrıca. Çünkü oyunda ilk oyunda olduğu gibi bir görev seçimi ekranı yok! Ne vardı ekleseniz iste! TNO'da ve DOOM'da bu özellik çok işe yaramıştı! Ayıp ayıp!

indir (9).jpg

Ve şimdi ağladığım bölüm... Zorluk. Oyuna önceki oyundaki orta zorluktan başladım. İlk oyunda zorluk tam yerindeydi ve ölseniz bile hata sizindi. Ama bu oyunda... Adamlar daha nasıl zor yaparız diğer uğraşmışlar. Evet oyun fazlaca zor. Hatta korkunç zor. En azından orta zorluk bile bana bunu yaşattı. Ancak ben sürekli ölmemden zevk almayı bırakınca oyunu yavaşça kolaya ve en kolaya indirdim. Ve o zaman kafama dank etti... "Ya bu oyunda zorluk dengesi yok!". Oyunun kolay modu da aşırı zor. Geri kalan 5-6 saatte sadece son büyük savaşta bir kez öldüm. Kısacası ilk oyundaki zorluk dengesi bu oyunda bir tarafa atılmış. Ne vardı kolayı biraz daha zor, zoru biraz daha kolay yapıp denge kursanız? Ayrıca bu oyunun en zor modunda bir kez ölürseniz oyun tekrar başlıyor... Ve eğer bu oyunda da ilk oyundaki gibi %100 başarım kazanma oranına ulaşmak istiyorsanız, benim gibi, oyunu hiç ölmeden en yüksek zorlukta bitirmek zorundasınız. Ve PS'da bu kupa bronz kupa... Yani oyunun saatlerce kasılarak, hatta baştan defalarca başlayarak oyunu tekrar bitirmenize pek önem gösterdiği yok! Şimdi gelde kızma!

Oyunun son boss savaşı yok... Üzücü ama yok. Evet son savaşımız baya çetin geçiyor ama son boss savaşı yok. Normalde buna çok takılmam ancak ilk oyundaki kolay olsa bile Deathshead boss savaşı çok tatmin ediciydi. Kim yedi benim boss savaşımı!

Son olarak beni en büyük hayal kırıklığına uğratan şey fazlaca oyalansanız bile oyunun 11 saatte bitmesi. Özellikle 60 Dolardan çıkan bir oyun için böyle bir süre gülünç bir süre. Yan görevler ve toplanabilirlerle bu süre daha da artabilir ancak ana oyunun 10 saatten kısa sürmesi bu oyunun çok büyük bir eksisi.

Ayrıca bu oyunda bir çoklu oyunculu modu... Olmaması iyi bence.

- Teknik Özellikler ve Grafikler (Orijinal PS4 Performansı) -
Betheda'nın Fallout gibi oyunlarında kullandığı motor çok eski olsa bile "id Tech 6" denilen canavar motor beni benden alıyor! DOOM ile tanıştığımız id Tech 6 bu oyunda da beklenen görselliği sunuyor.

Grafikler belirli bir seviyede olduktan sonra bana yeter ve artar ancak bu oyunu gördükten sonra TNO bana çok eski geldi... Gerçi oyunun öyle olmasının sebebi eski konsollara da çıkmasıydı... hah...

Bu grafiksel yükselme teknik olarak sıkıntılar ortaya çıkarıyor... En azından benim oynadığım orijinal PS4 modelinde.
Oyun 60 FPS olduğunda gerçekten dibine kadar hissediyorsunuz ancak bazı aksiyon sahnelerinde performans oldukça hayal kırıklığına uğratıyor. Ancak bazı aksiyon sahnelerinde FPS oranı gayet stabil bir şekilde yerinde paşa paşa oturuyor.

indir (8).jpg

Elbet PS4 artık eski ve güçsüz bir alet ancak 60 FPS çalışabiliyorsa çoğu yerde oyunun tamamı da 60 FPS çalıştırılabilirdi! Ahh ahh! Optimizasyondan kısmasaydınız bari!

Ayrıca oyundaki en sinir bozucu şey bölümü bitirirken girecek ara sahnenin oyunun 2-3 saniye sonra donması sonrasında gelmesi. Tamam FPS oranının anlayabilirimde, arkadaş onlarca kurşun ateşlenmiş, bombalar patlamış, her yer kan gölüne dönmüş, sen bölümün sonunda mı donuyorsun! İşte bu kesinlikle üşengeçlik.

Kısacası oyun oynanabilir halde ancak optimizasyon pek umursanmamış.

- Sanat ve Bölüm Tasarımı -
Toplanabilirlerden bahsederken konsept resimlerinden bahsetmiştim. Ve ne kadar sevdiğimi.

Hiçbir zaman "Naziler dünyayı ele geçirse n'olurdu?" diye düşünmedim ancak Wolfenstein bu konsepti ayağımıza kadar getiriyor.

İlk oyunda Nazi Almanyasını görmüştük ve betondu bildiğiniz. Özel bir yanı yoktu oyunun mekanlarının belli görevlerin geçtiği yerler haricinde. Bu oyunda ise Almanya tarafından tokatlanmış ve Naziler tarafından ele geçirilmiş bir Amerika'dayız ve yine Nazilerin beton yığınlarına uğruyoruz ancak özellikle Rosewell gibi bölümler çok hoşuma gitti. Kesinlikle güzel tasarlanmış yerlerdi.

indir (12).jpg

(İşe Bahsettiğim Rosewell)

Ayrıca artık Naziler'in mekanları sadece betondan değil aslında. Özellikle Engel'in gemisi güzel tasarlanmış. Üstelik koca gemi tam gökteyken onlarca düşman ile savaşmak çok gaz bir olay.

Bölümler sıkıcı gözükse bile aslında ayrıntılar sizi sizden alıyor. Yapımcılar küçük ayrıntıların bile insanı oyundan daha büyük zevk aldırabileceğini göstermiş. Böyle devam Machine Games!

indir (16).jpg

(Oyunda Orijinal Wolfenstein'ı Oynayabiliyorsunuz)

Özellikle Eva's Hammer'ın detay seviyesi beni benden aldı.

Ara sahneler ise çok ama çok iyi tasarlanmış. Ve bence ara sahneler oyunun hikayesinin en önemli yanı ve hikayenin anlatıcısı. Sizi bilmem ama ben arkada vıdı vıdı konuşulan oyunları sevmiyorum. Zaten bu oyunda öyle bir şans yok çünkü her zaman aksiyon var!

Ayrıca oyunun müziklerin DOOM'dan tanıdığımız Mick Gordon'un dahil olduğu ekip yapıyor. Kesinlikle aksiyonu çok daha etkili kılan müzikler. Duygusal sahnelerde de duyguları yükleyen müzikler var.

- Son Sözlerim -

indir.jpg

The New Colossus hikayesi ile beni yine benden aldı, ancak oynanış kısmında değişen bazı şeyler ve teknik sıkıntıklar oyun zevkimi biraz daha sağı indi. Malesef süre beni hayal kırıklığına uğrattı. Ancak Machine Games yine her saniyesinde eğlendiğiniz bir başyapıt orataya çıkartmayı başarmış.

- Notum, Artılar ve Eksiler -

100 Üzerinden 90

+ Harika Hikaye
+ Muhteşem Oynanışı ve Çok İyi Olan Mekanikleri
+ Tasarımlar Çok Güzel Görünüyor ve Grafikler Çok İyi
+ Bahsetmemiş Olsam Bile Çok İyi Yazılmış Karakterler
+ Müzikler Çok İyi
- Oyunun Zorluğunda Orta Ayar Yok!
- Oyun 60 Dolarlık Bir Oyuna Değmeyecek Şekilde Kısa
- Performans Sıkıntıları (Puana Etkisi Yok)

- Kimler Almalı? Kimler Almamalı? Nasıl Alınmalı? -
Eğer önceki yıl DOOM'u sevdiyseniz ve TNO'da sizi kendine sevdirdiyse, CoD gibi sadece FPS'lerden çok sıkıldıysanız ve Nazilere ilginiz varsa ALIN.

Eğer para verdikten sonra uzun süre oynayabileceğiniz bir şey arıyorsanız, hikayeyi kim sallar bana başka oyuncular bul onlara sıkıp durayım diyorsanız ve The New Order'ı henüz oynamadıysanız (sonuçta bir hikaye devam ettiriliyor...) ALMAYIN.

Oyunu dijital olarak tam fiyatıyla almanızı önermiyorum. İndirimlerden iyi bir fiyata sepetinize ekleyebilirsiniz.
Eğer PS4 kullanıyorsanız ve kutulu alacaksanız, alabilirsiniz. Oyunu bitirdikten ve belki platin kupa kazandıktan sonra takaslayabilirsiniz (Ama kutu hoş duruyor, özellikler alternatif kapak baya hoş).

Emristy

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ne üstünüz bu nazülerden.