Yarış Tutkunları Buraya : DRIVECLUB

admiraldus

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0

Ertelenmesi üzen oyunlardan birini bugün kaleme alıyoruz. Driveclub...

UYARI! : Çayımızı alıyoruz, akabinde okumaya devam ediyoruz!

Oyunda ki en göze çarpan şeylerden biri Türkçe dil seçeneği olması. Açıkçası çoğu yarış oyununda ben Türkçe dil görmedim. Oyunda ki çeviriler gerçekten güzel hazırlanmış ve oyuna ilk girdiğinizde size menü içi verilen öğretici çok hoş olmuş ve gerçekten açıklayıcı. Daha sonra menüde gezerken "Şu şöyle miydi, bu böyle miydi? Neredeydi şu seçenek?" gibi söylemlere gerek kalmıyor.

Oyunlarda en çok sevdiğim özelliklerden birini bu oyunda buldum ve şu an çok mutluyum. Bu özellik ne derseniz yarışa başlamadan önce seçilen haritadan güzel görüntüler geliyor ekrana. Grafikler o kadar güzel ki kendinizi orada hissediyorsunuz. Grafiklerin bu güzelliği haritaların daha doğal gözükmesine sebebiyet vermiş. Oyunun yapımcıları araç modellemelerine daha önce incelemesini yaptığım Forza Horizon 3 gibi çok önem verilmiş. Dahası her şey çok doğal ve gerçekçi gözüktüğü için aracın gerçekten asfalt da gittiğini hissediyorsunuz. Veya yere gerçekten bastığını...

Oyunu en çok sevme nedenlerimden biri de kısa yükleme ekranları. Oyun 14.7 GB fakat yükleme ekranları kısa sürüyor, bu gerçekten hoş!

Şimdi teknik bölüme hafiften bir geçelim.

Araç seçme bölümünde, araç boyalarını değiştirirken beklemek yok! Ve ben yükleme ekranlarından nefret eden bir insanım ve beklemeyi sevmem. Bu başka bir oyunda kasa açarken de böyledir. 10 tane kasam var ise hemen hepsini tek tıkla açmak isterim ama maalesef olmaz ise tek, tek açmaya mecburum. Bekleme demiş iken yine yarış siz sonuncu olarak sürerken yine pislik yapıp, yapay zekayı kızdırmak için yarışı yeniden başlattığınızda bile beklemek yok! Tek tıkla kapında dercesine yarış tekrar başlıyor ve yapay zekayı bu sefer gerçekten solluyorsunuz! (yoksa sağlıyor musunuz :()

Araç modellemelerinden tutun ışıklandırmalarda çok güzel oyunda yapılmış. Hele ki yağmur ve sisli havalarda o grafikler muazzam derecede arşa çıkmış derecede bu inanılmaz bir şey!

Hatta size o fotoğraflardan birini atayım.

maxresdefault-2.jpg

Grafiklerin ne kadar muazzam olduğunu gördük. Hadi biraz daha sizin ağzınızı sulandıralım.

Oyunun menüsü sade ve şık fakat biraz daha modern şekilde yapılabilirdi. Ancak yinede sade olması ve özellikle altını çizeyim Türkçe olması menüde kaybolmayıp, adeta size karanlık bir mağarada ışık tutarcasına yardımcı oluyor ve aradığınızı çabuk bir şekilde bulabiliyorsunuz.

Adından da anlayabileceğiniz gibi kulüp sistemi çok güzel. Oyuna girdiğiniz gibi kulüp oluşturabilir veya mevcut bir kulübe katılabiliyorsunuz. Kendi kulübünüzü oluşturmayı seçerseniz ismi kendiniz belirleyebiliyorsunuz, ardından kulüp simgesini oluşturuyorsunuz. Oyuna ilk başladığınızda nasılsa FPS oyunlarında ilk başlarda silahınız az, gittikçe silah alıyor veya kazanıyorsanız tabii ki de bu durum Driveclub içinde geçerli. Başlarda az olan kulüp simge sayısı, ilerledikçe artmakta. Bu durum araba özelleştirme kısımlarında da geçerliliğini koruyor.

Driveclub oynarken benimseyeceğiniz amaç temsil ettiğiniz kulübü en iyilere çıkarmak ve tabloda en üst sıralara yükselmek temel amacınız. Bu amaç doğrultusunda arkadaşlarınız ve kulüpte kişilerde size yardım ediyor.

Driveclub da tekli ve çok oyunculu yarış yapma imkanı bulabilirsiniz. Bu doğrultuda harita ve araç çeşitliliği de üst seviyede. Driveclub da en sevdiğim bir şey de tek oyunculu modunda yaptığınız yarışların bile kulübünüze etki etmesi. Bu da demek oluyor ki yapay zeka yarışlarını seviyorsanız veya çok oyunculu oynamayı sevmiyorsanız oyun sizi çok oyunculu oynamaya zorlamıyor. Hoş ve hoş bir şey...

2641142-9677349198-RIcNj.jpg

Çok oyunculu modun da ki pistler, tek oyunculu da ki pistler ile aynı. Açıkçası bunun böyle olması güzel olmuş çünkü çok oyunculu moduna daha farklı pistler eklense idi ve sen o pistleri beğense idin oyun seni burada aslında çok oyunculu oynamaya zorlayacaktı.

şu an gördüğüm üzere bağlantı kesilmesi gibi durumlar yok.

Şimdi asıl önemli yere yarışlara gelelim. Başlarda belirtmiştim grafikler harika. Bunu yarışlarda yolda ki yaprakları ve çöpleri görürseniz mükemmelliği anlayabilirsiniz. Bunun nedeni ise yaprak ve çöplerin rüzgarın estiği yönlere sürüklenmesi veya uçuşması. Her hava durumu güzel duruyor. Kar, yağmur, güneş... Bazen de güneşin ulu batışına şahitlik edebilirsiniz... Dahası araçlarda ki kokpit kamerası ve iç tasarımlarda ki detaylar muazzam.

Bu kadar güzelliğe bir de yarışlarda ki görev sistemi eşlik ediyor. Yarış başında size bir kaç görev, ve yarışırken de bir kaç görev veriliyor. Örnek olarak birinci ol veya ilk üçe gir gibi görevler.

Yarışırken çıkan bazı görevler rakiplerinize göre hız, drift, kavşaklardan düzgün geçmede rakiplerine oranla daha iyi ol gibi görevler ile karşılaşma ihtimaliniz bulunuyor.

Bunun yanı sıra bazı yarışlar, etkinlik olarak karşınıza çıkabiliyor. Bu olayın esprisi sadece bir kaç yarışı ardı ardına yaptırmak. Aslında bu etkinliklerde bazı ek görevler de karşınıza çıkabilir ama normal yarışlarda çıkanlardan farksız görevler olarak karşınıza çıkıyor.

original.jpg

Oyunlarda en sevmediğim bölüm oyunun " Ver, kazan. " mantığı ile işlemesidir fakat Driveclub da para harcama zorunluluğu yok. Görevleri yerine getirdiğiniz zaman fame point denilen oyun içi puanlar kazanıyorsunuz. Bu puanlar ile yeni arabalar ve süsler alma şansına sahip oluyorsunuz.

Oyuna bu kadar güzel dedim ve beni sonradan kalbimden vurdu. Oyunda modifiye sistemi bulunmuyor. Uzun lafın kısası sadece araba rengini değiştire bilmektesiniz.

Evet, göz yaşları dökülmeye başlıyor gibi o yüzden hemen buradan uzaklaşıyorum.

Kulüp kurduğunuzda aktif olması için en az 2 kişi olması gerek. Siz ve bir arkadaşınız daha olduğunda kulüp aktif hale geliyor ve yarışlar kazanarak elde edilen puanlar sizin yanı sıra kulübünüzün de seviyenizi arttırıyor.

Yeni araç almak için nasılsa siz seviye atlamaya çalışıyorsunuz, bu kulübünüze de seviye atlattırmanız için bir neden çünkü kulübünüz de seviye atladıkça yeni araçların kilitleri açılmakta. Buna karşıt kulübünüz de gerçekleşen etkinlikleri menüde ki bildirimler kısmında görme imkanınız bulunmakta. Kulüp seviyesinden tutun, kulüp üyesi seviye atladığında kaçıncı seviyeye geldiğini görebilmekteyiz.

Buna dahili olarak bildirim ekranında ve menü de size gönderilen rekabet davetlerini görebilirsiniz.

Ek olarak bu rekabetlerde, davet gönderen oyuncudan çok daha iyi bir yarış çıkarır ve başarı elde eder iseniz bu size puan olarak geri dönüyor..

driveclub_wallpaper_edit_hd_1080p_by_luquepl-d8e2cty.jpg

Oyun modlarında ise yarış dışında zamana karşı yarış ve drift atma modları bulunmakta. Drift atma modunda en iyi drifti atmak, zamana karşı modunda ise mevcut olan parkuru en kısa sürede bitirmek. Bunları yaparsanız puan kazanıyorsunuz. Buna karşıt puan kaybettiren bazı eylemleri gerçekleştirdiğinizde puan kaybediyorsunuz. Yoldan çıkmak, arabalara çarpmak veya etrafa çarpmak gibi örnekler verilebilir.

Bu kısımda bir hata var. şu an düzeltilmiş midir bilemiyorum ancak bir araba yürek yeyip, size çarpar ise bir hata nedeniyle oyun sizin arabaya çarpmış olduğunu algılıyor ve puan kaybediyorsunuz. Fakat virajları güzel geçer, arabalara çarpmaz ve diğer arabaların rüzgarını alırsanız yüksek derecede puan kazanıyorsunuz.

Bunun için müthiş bir özellik eklenmiş. Hem de iki oyun modu için de... Drift modunda sizin yapmanız gereken hareketleri oyun bir hayalet araba ile size gösteriyor. Böylece yapmanız gerekenleri o arabadan baz alarak yapabiliyorsunuz.

Diğer oyun modu zamana karşı yarışta ise bir virajın keskinliği bayrak ile size temsil ediyor. Bayrak yeşil ise o virajı rahatlık ile geçebilirsiniz anlamına geliyor amma velaki o bayrak kırmızı ise işiniz zor demektir. Eğer derseniz ki "Hemen söyle meraklandırma!", tamam kırmızı olursa virajın keskin olduğunu temsil eder.

Driveclub oyunun bir de akıllı cihazlar (akıllı tahta değil :() için bir uygulaması var. Bu uygulama sayesinde kulübünüzde ki üyelerin ne işler yaptığını görebilir, yarışlarını izleyebilirsiniz. İsterseniz de kendi yarışlarınızı da izleyebilir, evden uzakta olsanız bile kulübünüzde yaşananları görme imkanınız oluyor.

Özetlemek gerekirse Driveclub ve Forza Horizon 3, grafiklerinden tutun diğer özellikleri ile şahsen Need For Speed'in eline su döktü. Electronic Arts'ın yapamadıklarını niye ise bu oyunlardan gördük ve çokta güzel şekilde yapmayı başardılar.

Driveclub şüphesiz size hikaye modu olmadan da bir yarış oyunun olabileceğini söylüyor yani bence bu oyun sadece yarış severler için, ancak siz derseniz ki hem hikayesi hem de yarış olsun size Forza Horizon 3 oyununu tercih ederim.

Bu inceleme sonunda oyun gerçekten çok güzel olduğunu görebilirsiniz.

Son olarak sizi oyun için çıkan bir fragman ile baş, başa bırakalım...

|─\*/──\*/──\*/──\*/──\*/──\*/──\*/──\*/──\*/──\*/─|

Yine zevk veren güzel bir konunun sonuna geldik.
Umuyorum ki konum hoşunuza gitmiştir. Ve güzel bir inceleme olmuştur.

Sevgi, saygı, huzur ve dondurma kaplı kocaman gülen bir ağızla kalın!
not: Oyun hakkında ki fikirlerinizi yazmayı unutmayın!

Son düzenleme:

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Playstation adamdır. Ancak Driveclub gibi bir oyuna para vermem, hak ettiğini düşünmüyorum. Need For Speed serisi veya Forza Horizon serisi bu oyuna taş çıkartır bir seviyede. Yarış oyunlarında Türkçe dil olmasına gerek yok çünkü oyun sadece arabalardan ibaret. Oyundaki grafikler yağlı boya gibi gözüküyor ve acayip estetiksiz duruyor. Hangi insan Mercedes CLA 45 AMG ile yarışmak ister ki?

admiraldus

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Playstation adamdır. Ancak Driveclub gibi bir oyuna para vermem, hak ettiğini düşünmüyorum. Need For Speed serisi veya Forza Horizon serisi bu oyuna taş çıkartır bir seviyede. Yarış oyunlarında Türkçe dil olmasına gerek yok çünkü oyun sadece arabalardan ibaret. Oyundaki grafikler yağlı boya gibi gözüküyor ve acayip estetiksiz duruyor. Hangi insan Mercedes CLA 45 AMG ile yarışmak ister ki?
Bilemiyorum, bana grafikler güzel geldi. Aslında Need For Speed evet, efsane bir oyun fakat grafikleri Horizon veya Driveclub'a göre yetersiz kalmış. Ben Türkçe dil isterim, her zaman isterim...

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Bilemiyorum, bana grafikler güzel geldi. Aslında Need For Speed evet, efsane bir oyun fakat grafikleri Horizon veya Driveclub'a göre yetersiz kalmış. Ben Türkçe dil isterim, her zaman isterim...
Türkçe oyun sektörü işi bu sıralar Sony'den soruluyor. Exclusive oyunlarına fazlasıyla önem veriyorlar. Bir yarış oyununda Türkçe dil desteği aramayı uygun bulmuyorum şahsen. Forza Horizon bilgisayarda en fazla GTX 1060 istediği için grafik konusunda fark yaratıyor.

admiraldus

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Türkçe oyun sektörü işi bu sıralar Sony'den soruluyor. Exclusive oyunlarına fazlasıyla önem veriyorlar. Bir yarış oyununda Türkçe dil desteği aramayı uygun bulmuyorum şahsen. Forza Horizon bilgisayarda en fazla GTX 1060 istediği için grafik konusunda fark yaratıyor.
Ben ararım ama. Menünün veya diğer içeriğin Türkçe olması benim için önemlidir, ve evet... Sony bu aralar çok iyi yapımlar ortaya koyuyor.