Yazımı Karıştırılan Kelimeler

EquiliBrium

Elmas Madencisi
Emekli
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
gamer.png
Açtığınız konuların kaliteli olmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de bazı kelimelerin yazılışıdır. Ben de sizlere insanların karıştırdığı bazı kelimelerin yazılışını göstereceğim.

Bir şey Kelimesi
İnsanlar konu açarlarken en çok yaptığı yanlışlardan biridir. "Şey" kelimesi her zaman ayrı olarak yazılır. İstisnası olmadığı için artık karıştıracağınızı sanmıyorum.

Örnek: Bir şey, her şey, birçok şey.

Birçok Kelimesi
Bu kelime genellikle ayrı yazılsa da bazı durumlarda birleşik yazıldığı kısımlar vardır. Birleşik yazılması gereken yerlerde bazı kişiler yanlış yazmaktadır.

Örnek: Birçok ev.

Birtakım Kelimesi
Birçok kişinin bihaber olduğu kelimedir. İnsanlar bu kelimenin genelde her zaman ayrı yazıldığını sansa da ayrı yazıldığı durum vardır.

Örnek: Birtakım insanlar, birtakım evler, birtakım arabalar.

Herhangi Bir Kelimesi
Birçoğumuzun dikkat etmeyip birleşik yazdığı kelimedir. Bu kelimede sadece "bir" ayrı yazılmaktadır.

Örnek: Herhangi bir ev, herhangi bir sokak.

Birkaç Kelimesi
Bu kelime birleşik yazılan bir kelimedir. Fazla karıştırılan bir kelime olmasa da hala karıştıran kişiler mevcuttur.

Örnek: Birkaç okul, birkaç soda.

Birdenbire Kelimesi
Bu kelime de diğer kelimeler gibi karıştırılan bir kelimedir. İnsanların genelde ayrı yazdığı bu kelime birleşik yazılmalıdır.

Örnek: Birdenbire karşıma çıktı.

Yalnız Kelimesi
İnsanların "yanlız" olarak kullandığı bir kelimedir. Yazımı "yalnız" şeklindedir ve bu da diğer kelimeler gibi çok karıştırılmaktadır.

Örnek: Yalnız adam, yalnız ağaç.

Yanlış Kelimesi
Kendisi gibi yanlış yazılan bir kelime diyebiliriz. Yalnış şekilde kullanan arkadaşlarımız olduğu için bu kelimeyi de ekliyoruz.

Örnek: Yanlış yol, yanlış soru.

Yanardağ Kelimesi
Bu kelime birçok kişi tarafından yazımı bilinse de bazı kişiler tarafından hala yanlış yazılmaktadır.

Örnek: Yanardağ patlaması birçok kişiye zarar verdi.

Art arda Kelimesi
Ardarda olarak kullanan arkadaşlarımız olduğu için bu kelimeyi de listemize ekliyoruz. Art arda olarak yazılan bu kelime yazılarınızda çok kullanacağınız bir kelime olabilir.

Örnek: Art arda gelen arabalar bana çarpacaktı.

Tasdik Kelimesi
İnsanların tastik olarak kullandığı bu kelime aslında tasdik olarak kullanılmadır. Tasdik kelimesi onaylama doğrulama anlamına gelmektedir.

Örnek: Bunları yaptığını tasdik etti.

Suçüstü Kelimesi
Birçok kişinin hala ayrı yazdığı bir kelime olan suçüstü kelimesi listemizde yerini almayı başarıyor. Yani bu kelime birleşik yazılan bir kelimedir.

Örnek: Polisler adama suçüstü yaptı.

Sanki Kelimesi
İnsanların yine yanlış yazdığı bir kelimedir. Halbuki, meğerki gibi bu da birleşik yazılan bir kelimedir. Yine dikkat edilmesi gerektiğini gördüğüm bir kelimedir.

Örnek: Öyle bir havası var ki sanki dünyayı yıkacak.

Rastlantı Kelimesi
Çoğumuz bu kelimeyi raslantı olarak söylediğimiz için asıl yazılışını bilmiyor olabiliriz. Bu kelime de en çok yanlış yazılan kelimeler sırasında yerini alıyor.

Örnek: Bu adamın yine buraya gelmesi rastlantı olamaz.

Oysaki Kelimesi
Yine yanlış yazılan bir kelimedir. Sınavlarda karşınıza çıkabilecek bir kelimedir. Bunun yanında günlük hayatta benim de sık sık kullandığım bir kelimedir.

Örnek: Oysaki o kadar çalışmıştık.

Orijinal Kelimesi
Orjinal olarak söylediğimiz bir kelime olduğu için yine çok karıştırılan bir kelimedir. Lakin yazılışı "orijinal" şeklindedir.

Örnek: Kolundaki saat orijinal mi?

Orada Kelimesi
Yine söylenişi yüzünden karıştırılan bir kelimedir. Yuttuğumuz harfler yüzünden bu da karıştırılmaktadır.

Örnek: Orada bulunan adamı tanıyor musun?

Onunla Kelimesi
Onla olarak söylediğimiz bir kelimedir. Ama yazılışı "onunla" şeklindedir. Bu kelimeyi de insanlar karıştırmaktadır.

Örnek: Onunla ne yapacaksın?

Acayip Kelimesi
Genelde etrafımızdakileri azarlarken kullandığımız bu kelime de ağzımızda birçok harf yutularak söylenmektedir. Onun için bu kelimeyi de listemize ekliyoruz.

Örnek: Acayip olaylar oluyor burada.

Anatomi Kelimesi
Günlük hayatta fazla kullandığınızı düşünmesem de fazla bilgi taş çıkarmaz. Anotomi olarak kullanan insanlar var olduğu için bu kelimeyi de eklemek istedim. Anotomi yerine anatomi olarak kullanmalıdır bu kelime.

Örnek: Anatomi insan vücudunu anlatır.

Her biri Kelimesi
Bazı arkadaşlarımızın dikkatinden kaçan bir kelimedir. Herbiri yerine her biri şeklinde kullanımı doğrudur. Artık birçok kelimenin yazılışını öğrendiğimize göre daha dikkatli olabiliriz. :şapka:

Örnek: Her biri teker teker sıraya geçti.

Evet, bir konuyu daha burada sonlandırıyorum. Umarım bu konuyla sizlere bir şeyler öğretmeyi başarmışımdır.
İyi Forumlar!