Yeni Bulunan Gezegen, Türk Bilim İnsanları Gezegen Keşfetti.

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiş.

Cardinal41

Ahanda Peynir
Emekli
En iyi cevaplar
3
Ruh hali

kapak.jpg

Yeni Bulunan Gezegen, Türk Bilim İnsanları Gezegen Keşfetti

Bir doktora öğrencisi ve Ankara/Ege Üniversitelerinde görev alan üç bilim insanı tarafından Güneş sistemine 212 ışık yılı mesafesi olan ve Jüpiter'in 1,5 katı büyüklüğünde bir gezegen keşfedildi. Keşfettikleri gezegene koyacakları isim üzerinde düşünceler öne süren Mesut Yılmaz, gezegene bir Türk ismi koymak istediklerini ve bunun üzerinde oylama da yapılabileceğini söyledi. Yardımcı Doçent Doktor Mesut Yılmaz, diğer birçok devletin de keşfettiği ilk gezegene isim koyduğunu, bizim de koyabilecekleğimizi ve aklındaki bazı isimlerin "Türk, Türk1 ve Atatürk" olduğu ifadelerini öne sürdü.

Yardımcı Doçent Doktor Mesut Yılmaz'ın açıklamaları doğrultusunda varılan sonuç; Ankara Üniversitesinde görev alan araştırmacıların liderliğiyle başlayan Rus, Türk ve Japon bilim insanlarının da eşlik ettiği uluslararası "gezegen arama" projesinden ilk olumlu sonuçları almış bulunuyorlar. Bulunduğumuz yıllarda TÜBİTAK'ın projesiyle de desteklenmekte olan bu çalışmayla Antalya Bakırlıtepe'de ki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde 1,5 metre ayna çapı bulunan Rus-Türk Teleskobuyla Japonya Okayama Astrofizik Gözlemeviyle beraber işbirliği yapılarak iyodin hücresi aygıtını kullanıp çok ince gözlemler yaptıklarını açıklayan Mesut Yılmaz, bu analizlerle yıldızları incelediklerini ve ortaya çıkan sonuçlardan bazı değişimlerin farkına vardıklarını belirtti. Mesut Yılmaz, bu değerlerin değişmesinin yeni bir gezegen kaynaklı olabilme ihtimalini anladıklarını ve bu alanda çalışmalarını son hızda devam ettirdiklerini belirterek, şu ifadeleri de kullandı;

"10 Yıllık Emeğimizin Karşılığı", "Türk ya da Atatürk İsmini Koyabiliriz"

Bu yeni gelişme için Türk bilim insanlarını tebrik ediyoruz. Şimdi ise dünya gündeminde son bulunan gezegenlere bakalım;

1.jpg

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 23 Şubat 2017 tarihinde Dünya'ya benzeyen 7 gezegen bulduğunu ve bu gezegenlerin 3 tanesinde yaşam olabilecek koşulların olabileceğini duyurdu. Bu gezegenler NASA'ya ait olan Spitzer Uzay Teleskobu ile keşfedildi.

2.jpg

Gloin

''Far Over The Misty Mountains Cold...''
En iyi cevaplar
0
Organik Hoşaf varken buda ney pöhhh...
Neyse şaka bir yana adına Atatürk koyulmuş sanırım böyle yüce bir adın gezegene koyulması gerçekten çok hoş olmuş :bayrak::bayrak:

RedFail

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ben şaka yapılıyor sanmıştım,

Asıyor muyuz bayrakları ._.
:bayrak:

successed

PLAY.İZMİRMC.COM 1.13 #BİR BLOK DÜNYASI!
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Atatürk'adının türkler tarafından bulunan bir gezegene konması kadar normal bir şey olamaz,Hepimiz önder olarak gördük..

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
Büyük ihtimal ben olsaydım Köfte koyardım ismini :D

Walden

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Ben olsam ismini "THIS IS TURKEY" koyarım, yaşanabilecek bir gezegen ise oraya taşınmak lazım ülkece.
Düşünsenize, ülkeye özel gezegenin var :D
Ne kadar güzel olmaz mı :D

Positron

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Rus-Türk Teleskobu
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Kepler teleskopu ile iki binden fazla gezegen bulmuş. Umarım tamamen bizim ülkemizden çıkan bir teleskopla daha niceleri bulunur. Geç kaldık diye üzülmeye gerek yok, evren sonsuz sonuçta. Sadece gereken önemi vermek lazım. :)

ByErenThe

Yalnızlık tek kelime, söylenişi ne kadar kolay.
En iyi cevaplar
0
Büyük ihtimalle ismi ''TürkYıldızı'' olur. Ve bu buluşta Dünyaya şunu kanıtlamıştır; Bizler gezegen buluyoruz sizler bulunan gezegenlerde inceleme yapamıyorsunuz.

Herkese benden çay :cay:

RuzonTR

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz'ın açıklamasının aynen kopyasıdır.

Bildiğim kadarıyla Japonya, ABD, Fransa ve Kanada, keşfettikleri ilk gezegene bir isim verdiler. Bizde de neden olmasın? Böyle bir düşüncemiz var. Benim "Türk", "Türk1" ve "Atatürk" isimleri aklımdan geçti.
Kaynak : AA