Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
rsz_1deaf78a4b53663f891a090838130a523.png

Herkese selamlar forum ahalisi.
Bu konuda yeni eğitim düzeni hakkında bir takım bilgi vereceğim. Sizlerinde görüşünü yorum olarak beklemekteyim.

Ekim sonlarına doğru yapılan açıklamalar ile eğitim düzeninin bir hayli değiştiğini öğrenmiş olduk. Bakınız "sistem" demiyorum. Çünkü yapılan değişiklikler uzun süre gündemde isteklerdi. Şahsen sistem diyebilmek için daha derinlemesine bir değişiklik olması gerektiğini düşünüyorum.

Dahada uzatmadan alta göze çarpan birkaç maddeyi yazıyorum:
  • Tüm okullara beceri-tasarım atölyesinin kurulması.
  • Öğretmenliğe yüksek lisans gelmesi.
  • Okul müdürlüğü için yüksek lisans (master) zorunlu olması.
  • Başarılı öğretmenlerin yurt dışına gönderilmesi.
  • Okullara gelişim bütçesi verilmesi.
  • Özel yetenekli öğrencilerin desteklenmesi için kurul oluşturulması.
  • Yabancı dil öğrenimi için sanal platform.
  • 5 yaş erken okulunun zorunlu olması.
  • Maddi durumu elverişli olmayan okul öncesi öğrenimi gören öğrencilere kırtasiye ve materyal desteği.
  • İlkokulda not yerine beceriye dayalı değerlendirme.
  • İlkokulda teneffüs süresinin artması.
  • Okul-mahalle spor kulüplerinin kurulması.
  • Liselerde ders saatinin azalması.
  • Alan seçiminin 9. sınıfa alınması.
gibi birçok madde bulunurken göze çarpan 14 maddeyi sizinle paylaşmak istedim.

- Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Eklenmesini istediğiniz şeyler var mıydı?

@AtomyTR @ToprakM @CooLBeY @TReaperTR

UgurS

Taş Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

• Liselerde ders saatinin azalması.

Güzel bir madde olmuş :) Bu arada @ToprakM 'in de dediği gibi başarılı öğretmenleri yurt dışına göndermek saçma değil mi? Öğretmen başarılıysa bizim ülkenin insanı bizim insanlarımıza eğitim vermeli.

TReaperTR

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Öğretmenlere ve okul müdürlerine yüksek lisans zorunluluğu getirilmesini takdir ettim. Şahsen ben okulda müdürümle veya öğretmenimle konuşurken sanki mahalledeki bir abimle konuşuyormuş gibi hissediyorum belki yüksek lisanslı birinin gelmesi bu durumu değiştirebilir. Başarılı öğretmenler yurt dışına daha kaliteli eğitim alıp geri gelmesi için gönderiliyorsa hoş tabi öğretmen geri gelir mi bilemeyiz. Okuduğum ortaokulda teknoloji ve tasarım dersim vardı derste karton kutular yapmaktan başka bir şey yapmıyorduk. Öğretmenlerim bana bir fikir bul tasarla derdi ama aklıma bir şey gelmezdi. Beceri tasarım atölyelerinin bu durumdan ne gibi bir farkı olur bilemiyorum ama ben ortaokuldayken pek parlak fikirli bir öğrenci değildim derste yaptığım bir şey yoktu maalesef. Umarım beceri tasarım atölyeleri benim gibi olan öğrencilere parlak fikirler verir. İlkokulda her dersten sonra teneffüsüm olurdu ve teneffüslerde dışarıda arkadaşlarımla oynardım bir nevi iyi bir şey aslında arkadaşlarımı sadece okulda görürdüm ve teneffüslerde beraber oynardık fakat şu an ki nesil eğer ellerinde telefonlarla teneffüslerini geçirecekse bunun bir yararı olacağını sanmıyorum. Liselerde ders saatinin azaltılması bir noktada iyi bir noktada kötü aslında matematik derslerimde bir soruyu 1 derste çözdüğümüzü bilirim meslek lisesinde okuyordum ve sınıfın gırgır şamatasından dersin pek verimli geçtiğini söyleyemem üstüne dersin kısaltılması öğrencinin öğretmeni oyalaması derken dersin başlamasıyla bitmesi bir olacak. Yeni yüksek lisanslı öğretmenler bu duruma bir çözüm bulabilirse ve sınıfı benim gibi gırgır şamatayla geçmeye çalışan öğrencilerin dolduğu sınıfların bozulması durumunda ders saatlerinin azaltılmasının verimli olacağını düşünüyorum.

Aklımda bazen garip düşünceler oluşuyor her yıl tarih dersi görmektense ilk yıl tarih dersi görüp matematik görmemek 2. yıl matematik görüp tarih dersi görmemek gibi bu şekilde ders çeşitliliğinin azaltılması da öğrencinin az ders çeşidine yoğunlaşmasını sağlayabilir diye düşünüyorum

javabey

git add Brain.java in/earth/people/brainless
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Şahsen sistem diyebilmek için daha derinlemesine bir değişiklik olması gerektiğini düşünüyorum.
bu dediğine katılmıyorum çünkü gayet derin değişiklikler mevcut, daha neyi değiştircektiniz geliyor insanın aklına

I

Iskefiyeli18

Ziyaretçi
Madde madde yorumlamak istiyorum,

Beceri-tasarım atolyeleri birçok okulda var ancak işlevi yok. Önce işlev kazandırılmalı.
Yüksek lisans meselesi güzel.
Öğretmenlerin yurt dışına gidip farklı kültürler görmeleri, bunları öğrencilerine aktarmaları güzel.
Gelişim bütçesi için geç bile kalındı.
Özel yetenekli öğrencilerin desteklenmesi güzel olur da asıl sorun bu öğrencilerin belirlenmesi bence. Birçok okulda özel yetenek diye çok çalışıp notları yüksek olan öğrencilerin üzerine düşüyorlar.
Sanal platforma yöneltilmesi güzel.
5 yaş erken eğitiminin zorunlu olması saçmalık. Zaten yıllar boyu eğitim görecek çocuğu, Finlandiya'nın tam tersine okula yollamak nereden baksan bomboş iş.
Not yerine beceriye göre değerlendirilmesi zaten olması gereken, ancak beceriye not verilmesi kaçınılmaz görünüyor. Umarım uygulanabilir.
Ders saati azaltılsın, güzel. Zaten müfredat da daraltıldı.
Alan seçiminin 9. sınıfa alınması bence yanlış. O yaşta bir birey bu konuda vereceği kararlarda yeterli olgunluğa sahip değildir bana kalırsa.

KimkiO

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Alan seçiminin 9. sınıfa alınması bence yanlış. O yaşta bir birey bu konuda vereceği kararlarda yeterli olgunluğa sahip değildir bana kalırsa.
Eğer bu seçimin yanlış olduğuna karar verirse istediği zaman bölümünü değiştirebilir.
Günümüzde sınavdan birkaç ay önce bile bölüm değiştiren kişilerin var olduğu düşünülürse geç kalmış sayılmaz.

Ayrıca miniklerin bir yandan okula 5 yaşında başlamasını yadırgıyorsunuz, bir yandan da 2 yıl boyunca hoşlanmadığı dersleri almasının zorunlu tutulması gerektiğini söylüyorsunuz. Öğrenciyi okuldan soğutan şey bina değil, hoşlanmadığı dersler. Sayısal derslerden hoşlanan bir öğrenciye neden edebiyat, sözeli kuvvetli bir çocuğa fizik öğretmeye çalışalım ki?

KimkiO

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ekim sonlarına doğru yapılan açıklamalar ile eğitim düzeninin bir hayli değiştiğini öğrenmiş olduk. Bakınız "sistem" demiyorum. Çünkü yapılan değişiklikler uzun süre gündemde isteklerdi. Şahsen sistem diyebilmek için daha derinlemesine bir değişiklik olması gerektiğini düşünüyorum.

Sizin birkaç satırdan ibaret olarak yazdığınız cümlelerin her biri büyük plan ve program gerektiriyor.
Ayrıca isteklerin gündemde olması gerçekleştikten sonra bir önem ifade etmemesi manasına gelmiyor.

Maddelere biraz daha yakından bakmanızı öneriyorum.
İÇERİK VE UYGULAMA

- Tüm okullarda Tasarım - Beceri Atölyeleri kuruluyor.
- Müfredat çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçlarına göre düzenleniyor.
- Zorunlu ders saat ve çeşitleri azalıyor, esnek ve modüler bir ders çizelgesi oluşturuluyor.

OKUL GELİŞİM MODELİ

- Tüm okullarda Tasarım - Beceri atölyeleri kuruluyor.
- Müfredat çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçlarına göre düzenleniyor.

ÖĞRENME ANALİTİĞİ ARAÇLARIYLA VERİYE DAYALI YÖNETİM

- Veriye dayalı yönetimle bürokratik iş yükü azaltılıyor.
- Eğitimin yönetiminde kullanılan veri tabanları bütünleştirilerek sadeleştiriliyor
- Çocuklarımızın öğrenmelerinin takibi ve desteklenmesi için öğrenme analitiği platformu kuruluyor.

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

- Okullarımızda yeterlik temelli değerlendirme uygulamaları başlatılıyor
- Sınıftaki çocukların akademik başarılarının izlenmesi ve desteklenmesi için Türkiye genelinde 'Öğrenci Başarı İzleme Araştırması' yapılıyor
- Sınavla öğrenci alan okullar kademeli olarak azaltılıyor.
- Çocuklarımızın tüm kademelerde izlenmesi ve desteklenmesi için ' e-portfolyo ' sistemine geçiliyor.

İNSAN KAYNAKLARININ GELİŞTİRİLMESİ VE YÖNETİMİ

- Öğretmenlik meslek kanunu çıkıyor
- Sözleşmeli öğretmenlerin görev süreleri kısalıyor. (3 ARTI 1 YIL OLUYOR)
- Ücretli öğretmenlerin ücretleri artıyor
- Elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmenlere ve yöneticilere teşvik veriliyor
- Öğretmenler ve okul müdürleri yüksek lisanslı oluyor
- Okul müdürlüğü yüksek lisansa dayalı bir meslek oluyor.
- Öğretmen yetiştirme programları uygulama ağırlıklı hale geliyor.
- Öğretmenlere yan alan yüksek lisans imkânı geliyor
- Başarılı öğretmenler yurt dışına gönderiliyor
- Okul yöneticiliğine atanmada liyakat temelli bir değerlendirme geliyor.
- Okul yöneticiliğinin özlük hakları iyileştiriliyor

OKULLARIN FİNANSMANI

- Okullara gelişim bütçesi veriliyor.
- Eğitim hayırseverlerinin bağışları için il ve bakanlık teşkilatında yeni bir yapı kuruluyor.
- Diğer bakanlıklarla işbirlikleriyle eğitimin finansmanında yeni bir kapasite oluşturuluyor.
- Mesleki teknik eğitim kurumlarının döner sermaye gelirlerini arttırmak için yeni bir modele geçiliyor.

TEFTİŞ VE KURUMSAL REHBERLİK HİZMETLERİ

- Teftiş sisteminde rehberlik ile inceleme, araştırma ve soruşturma birbirinden ayrılıyor
- Bakanlık müfettişlerine eğitim politikalarının uygulanmalarının izlenmesine ilişkin yeni bir rol veriliyor.

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

- Öğrencilere kariyer rehberliği sistemi geliyor.
- Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri Milli Eğitim Sistemimizde yeniden yapılandırılıyor
- Türk kültürüne özgü tanılama, yönlendirme, yetkinlik araçları yapılandırılıyor.
- Rehberlik araştırma merkezleri (RAM) yeniden yapılandırılıyor.

ÖZEL EĞİTİM

- Özel gereksinmeli çocukların tespiti için Türkiye genelinde taramalara başlatılıyor.
- Yerel yönetimlerin özel eğitim birimleri kurması teşvik ediliyor.
- Özel gereksinimli çocuklarımız için mobil eğitim setleri oluşturuluyor

ÖZEL YETENEK

- Özel yetenekli öğrenciler için mevzuat çıkarılıyor
- Özel yetenekli öğrencilerin desteklenmesi için bir kurul oluşturuluyor.
- Bilim sanat merkezleri yeniden yapılandırılıyor.
- Özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde okul ve eğitim sistemindeki uygulamalar iyileştiriliyor
- Özel yetenekli çocuklar için müfredatta seçmeli dersler geliyor.
- Özel yeteneklilerin eğitimine yönelik lisans ve lisansüstü öğretmen yetiştirme programları güncellenerek yayılımı sağlanıyor.

YABANCI DİL EĞİTİMİ

- Yabancı dil öğreniminde kademelere göre farklı öğretim yöntemleri uygulanacak
- Yabancı dil öğretmenlerine yüksek lisans ve uluslararası sertifika imkanı sağlanıyor
- Okul ve program türlerine göre farklı dil becerileri ön plana çıkarılıyor.
- Yabancı dil öğrenimi dijital platformları kuruluyor.
- Yabancı dile öğreniminde erken yaş çocukları için oyun, hikaye, karaoke kullanılıyor.

ÖĞRENME SÜREÇLERİNDE DİJİTAL İÇERİK VE BECERİ DESTEKLİ DÖNÜŞÜM

- Dijital eğitim-öğretim içeriği geliştirme ekosistemi oluşturuluyor.
- Ulusal dijital içerik arşivi oluşturuluyor
- Dijital yeni nesil ölçe araçları geliştiriliyor
- Dijital öğrenme materyalleri geliştiren lider öğretmenler destekleniyor.

ERKEN ÇOCUKLUK

- 5 yaş erken çocukluk eğitimi zorunlu eğitim kapsamına giriyor.
- Şartları elverişsiz ailelere okulöncesi çocukları için materyal ve kırtasiye desteği geliyor.
- Yaz dönemlerinde okullarda oyun temelli yaz okulu programları açılıyor.
- Okul öncesi eğitimde kalitenin arttırılması için ortak 'kalite standartları' uygulamaya giriyor.

TEMEL EĞİTİM

- İlkokullarda not yerine beceri temelli değerlendirme geliyor.
- İlkokullarda teneffüs süreleri arttırılıyor.
- İlkokul ve ortaokullarda Tasarım Beceri Atölyeleri kuruluyor.
- Eğitim kayıt bölgelerinde Okul - Mahalle spor kulüpleri kuruluyor.
- Türkçe temel eğitimin öncelikli alanlarından biri oluyor.

ORTAÖĞRETİM

- Liselerde ders saatleri yarıya yakın azalıyor.
- Çocukların mesleki yönelimlerine ilişkin yeni bir yapı kuruluyor
- Çocukların ilgi yetenek ve mizaçlarına yönelik seçmeli dersler geliyor.
- İş ve bilişim dünyasına ilişkin isteyen çocuklara ulusal ve uluslararası sertifika eğitimleri geliyor.
- Alan seçimi 9. sınıftan başlatılıyor.
- Pansiyondaki yatılı öğrencilerin yemek, yatak ve sosyal imkanları geliştiriliyor.

FEN LİSELERİ VE SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ

- Ders çizelgeleri öğrencilerin araştırma-geliştirme becerilerin iyileştirilmesi için yeniden düzenleniyor.
- Fen ve sosyal bilimler liselerinde görev yapacak öğretmen ve okul yöneticileri ölçütler geliyor
- Bilim insanları fen ve sosyal bilimler lisesindeki öğrencilere eğitim ve araştırma koçu oluyor.

İMAM HATİP ORTAOKULLARI VE LİSELERİ

- İmam hatip okullarında program çeşitliliği korunuyor.
- Ders çeşidi azaltılıyor
- Öğrencilerin yönelimine göre esnek ve modüler bir yapı geliyor.
- Arapça ve İngilizce yaz okulları açılıyor
- İmam hatip okullarıyla üniversiteler arasında işbirliği mekanizmaları kuruluyor

MESLEKİ-TEKNİK EĞİTİM

- Döner sermaye gelirlerinden alınan %15'lik hazine kesintisi %1'e düşürülüyor.
- Esnek ve modüler müfredat geliyor.
- Alan eğitimleri 9. sınıfta başlıyor.
- Mesleki teknik eğitim öğrencileri okurken çalışıyor.
- Yurt dışında mesleki teknik eğitim imkânları geliyor.
- Millî savunma sanayi sektörüne ara eleman yetiştiriliyor.
- Başarılı projelere mikro kredi sağlanıyor.

ÖZEL ÖĞRETİM

- Özel öğretim kurumlarıyla ilgili bürokrasi azaltılıyor
- Özel öğretimde haksız rekabetin önüne geçiliyor
- Özel ve resmi eğitim kurumları arasında işbirliği mekanizmaları kuruluyor

HAYAT BOYU ÖĞRENME

- Okul dışı kalan yetişkinler için diplomaya esas müfredat yapısı sadeleştiriliyor.
- Yetişkinlere 21. yüzyıl becerilerine yönelik farkındalık ve beceri eğitimleri başlıyor.
- Ulusal Hayat Boyu Öğrenme İzleme Sistemi Kuruluyor.
- Başta kadın ve çocuk olmak üzere şiddetle mücadelede farkındalık eğitimleri yaygınlaştırılıyor.
- Her türlü bağımlılıkla mücadelede farkındalık ve bilgilendirme eğitimleri yaygınlaştırılıyor.

Kaynak: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Yeni Eğitim Modelini Açıkladı! MEB 2023 EĞİTİM VİZYONU BELGESİ, YENİ EĞİTİM SİSTEMİ

RLC

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
1
Herkes öğretmenlerin yurt dışına gönderilmesi bölümünü yanlış anlamış. Öncelikle arkadaşlar bu uygulama eskiden de vardı. Tekrar getirilmiş. Başarılı öğretmenler yurt dışına gidip diğer ülkelerden başarılı öğretmenlerle 1 yıl (süre genellikle 1 yıldan uzun oluyor) geçiriyorlar. Hem kendilerini geliştiriyorlar. Hemde kültür alışverişi yapıyorlar.

I

Iskefiyeli18

Ziyaretçi
Eğer bu seçimin yanlış olduğuna karar verirse istediği zaman bölümünü değiştirebilir.
Günümüzde sınavdan birkaç ay önce bile bölüm değiştiren kişilerin var olduğu düşünülürse geç kalmış sayılmaz.

Ayrıca miniklerin bir yandan okula 5 yaşında başlamasını yadırgıyorsunuz, bir yandan da 2 yıl boyunca hoşlanmadığı dersleri almasının zorunlu tutulması gerektiğini söylüyorsunuz. Öğrenciyi okuldan soğutan şey bina değil, hoşlanmadığı dersler. Sayısal derslerden hoşlanan bir öğrenciye neden edebiyat, sözeli kuvvetli bir çocuğa fizik öğretmeye çalışalım ki?
"Ayrıca miniklerin bir yandan okula 5 yaşında başlamasını yadırgıyorsunuz, bir yandan da 2 yıl boyunca hoşlanmadığı dersleri almasının zorunlu tutulması gerektiğini söylüyorsunuz."
Aralarında nasıl bir bağ kurdunuz anlayamadım açıkçası. 5 yaşında çocuğun okulda ne işi olabilir ki? Bırakın dersi, herhangi bir zorunlu programa dahi sokulmaması gerekiyor bu çocukların.
Alan seçimi konusuna bakılırsa, her alanda temel yeterlilik düzeyinde bilgiler öğretilmesinin anormal bir tarafı yok bana kalırsa. 9. sınıfta verilen edebiyat dersinin 12. sınıfta verilenle alakası yok. 9. sınıftaki fizik, kimyanın da 12. sınıftakiyle alakası yok. Temel düzeyde bilgi göz çıkarmaz, tek alanda uzmanlaşmış içi boş bireyleri topluma salmanın bir anlamı yok. Bir mühendis kendini ifade edemezse mühendis olamaz.
Zaten üniversite sınavına hazırlanacak bir bireyin temel düzeyde fizik, kimya ve Türkçe'den feragat etme şansı da yok. Ne zaman ki üniversite sınavları tamamen alanlarına ayrılır, o zaman bu konu baştan sona tartışılabilir.
Diğer yandan, gördünüz mü bilmiyorum ancak 12. sınıf sayısal alanında bile edebiyat dersi görüyorduk.
Yine başka bir açıdan bakmak gerekirse, bizim ülkemizde maalesef her alanda iş imkanı eşit değil. Yine bireyin iş imkanları gibi etkenlerin farkına varabilmesi için belli bir olgunluğa ulaşması gerekiyor. 15 yaşında bir "çocuğa" geleceğiyle alakalı karar aldırmak ne kadar mantıklı bilemiyorum açıkçası.

"Günümüzde sınavdan birkaç ay önce bile bölüm değiştiren kişilerin var olduğu düşünülürse geç kalmış sayılmaz."
Bunun kaç tane örneğini gördünüz acaba? Ben 3 tane gördüm. Hepsi de bir sene tekrar etmek zorunda kaldı. 4 yıla yayılmış ileri seviye eğitimlerin nasıl telafi edilmesini bekliyorsunuz?

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Sizin birkaç satırdan ibaret olarak yazdığınız cümlelerin her biri büyük plan ve program gerektiriyor.
Ayrıca isteklerin gündemde olması gerçekleştikten sonra bir önem ifade etmemesi manasına gelmiyor.

Maddelere biraz daha yakından bakmanızı öneriyorum.

Maddeleri bulmak için arama yaptığınız için gerçekten teşekkür ederim, sayenizde konudaki arkadaşlar mesajınıza görüp diğer maddelere de göz atabilecek.

Orada dediğim her şey öznel yargıdır, sizin görüşlerinizle benim görüşlerimin ters düşmesi de çok normal.
bkz. Öznellik nedir?

Herşeyi anladım da bu niye :ha:
Bu arada @ToprakM 'in de dediği gibi başarılı öğretmenleri yurt dışına göndermek saçma değil mi? Öğretmen başarılıysa bizim ülkenin insanı bizim insanlarımıza eğitim vermeli.
Eğitim amaçlı olduğunu düşünüyorum.