İşlemci Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hangi işlemci üreticisini daha iyi buluyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    10

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
140115

İşlemci Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlemci alacaksınız fakat kafanız mı karışık? İşte tam da size göre bir konu ile karşınızdayım:
"İşlemci Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?"

Soket Tipi

140116

İşlemci seçerken öncelikle ana kartımıza uygun sokete sahip bir işlemci olduğuna emin olmalıyız, tabii eğer işlemci ile birlikte yeni bir ana kart almayacaksak. :D

Ana kartınızın soket tipi genelde ana kartınızın üstünde yazar ve LGA1151, FCLGA1155 tarzı olur (AMD işlemci bazlı anakartlarda AM3, AM4 tarzı olur). En son çıkan intel soketi LGA2066'dır. Bunun bir altı LGA1151 olup, birçok işlemciyi, yukarıdaki i9 9900k dahil desteklemektedir.

Soketin önünde bulunan LGA yerine FLGA gibi eklentiler, herhangi bir uyumluluk sorunu teşkil etmez.

RAM Desteği

İşlemcinizin RAM belleklerinizi desteklemesi çok önemli. Bazı işlemciler, mesela i9 9900k sadece DDR4 2666 MHz RAM bellekleri kabul ediyor ve maksimum bellek miktarını da 128 GB'a limitliyor.

İzin vermiyor desteklemiyor falan dedim ama takarsanız ne olur bende kestiremiyorum. Büyük ihtimal algılamaz sallamaz veya hata falan verir. :D

Tabii bu arada yukarıda belirttiğim değerler i9 9900k yani İntel'in en iyi işlemcilerinden biri için, yoksa 128 GB RAM'mi var yahu maksimum olsa ne yazar falan demeyin. :D

Hız

140117

İşlemcinin hızı tabii ki de çok önemli. Hız bana göre çekirdek sayısından biraz daha önde çünkü genelde uygulamalar işlemcideki tüm çekirdekleri tam olarak kullanamaz.

Mesela Minecraft oyunundan örnek vereyim (aklıma ilk gelen oyun, kızmayın yahu :D), Netty iş parçacıkları (paket gönderme alma ve bağlantı işleri) dışında oyun tamamen tek bir iş parçacığı üzerine kurulu.

Bu durumda hız çok önemli tabii ki de. En alt limit olarak 2.60-80 GHz, Öneri olarak 3.10 GHz ve üstü önerimdir.

Dikkat: Eğer işlemci bilgilerinde (up to 3.10 GHz) tarzı bir yazı görür iseniz, bu işlemcinin gerçek hızını değil, İntel'in (veya AMD'nin başka bir adda) Turbo Boost teknolojisi ile çıkabileceği potansiyel hızı gösterir. Burada 3.10 GHz herhangi bir değer olabilir, örnek niteliğinde koydum.

Çekirdek Sayısı

140118

İşlemcinin çekirdek sayısı, aynı anda kaç iş yapabileceğinizi belirler. Tabii ki hızı yüksek olup da tek çekirdek olan işlemci daha performanslı olabilir, fakat çekirdek sayısı sandığınızdan daha kompleks bir konu.

İşlemci hızı tek çekirdeğin çıkabileceği hızı, yani bir işi ne kadar sürede bitireceğini etkiler. Çekirdek Sayısı ise işlerin bitmediği veya geç bittiği sırada devreye girer. Aynı anda birden fazla iş yapmaya yarar. Aynı anda yapılabilecek iş sayısına "Çekirdek Sayısı" denir.

Yani çekirdek sayısı ve hız orantılıdır. Bu nedendendir ki çok çekirdekli işlemcilerin hızları çokta yüksek değildir.

Bu devirde tavsiyem en düşük 4 çekirdek, ideal olarak 8 çekirdek, abartı olarak ise 16 çekirdek bir işlemci kullanmanızdır. Şahsen 2 çekirdek kullanmakta ve acı çekmekteyim.

Çekirdek sayısına başka bir örnek vermek gerekir ise, çekirdek sayısı ayrı bir işlemci gibidir. Bir çekirdekli bir işlemci de, eğer o çekirdekte bir işlem çok uzun sürüyor ise, tüm bilgisayar donacaktır.

Fakat iki çekirdekli bir işlemcide, bir çekirdek ağır işlemler altında ezilse bile diğer çekirdek sistemi ve diğer uygulamaları çalıştırabilecektir.

Hyper-Threading

140119

Hyper-threading ise çekirdek sayısı ile ilgili başka bir teknoloji. Hyper-Threading teknolojisi çekirdek sayınızdan fazla görevi (genelde iki katı) aynı anda yapabilmenizi sağlıyor.

Yani mesela aslında 2 çekirdek işlemciniz Hyper-Threading teknolojisi ile işletim sisteminizde 4 çekirdek olarak gözükebilir ve aynı anda 4 iş yapabilir, fakat tabii ki gerçek bir 4 çekirdek işlemci kadar performanslı olmayacaktır.

Önbellek

140120

İşlemcide cache yani önbellek yine birçok kişi için arka planda olan fakat önemli olan faktörlerden birisidir. Önbellek hız ve çekirdek sayısı ile orantılıdır.

Hızın ve çekirdek sayısının çok yüksek olduğu işlemcilerde önbellek gereksiz görülebilir, fakat önbellek işlemcinin kendi üstünde bulunan bir süper RAM'dir ve işlemci tarafından yapılan hesaplamaların sonuçlarını önbelleğe almaya ve bir sonraki istekte tekrar hesaplamak yerine önbellekten kullanması gibi işlere yarar.

Yani önbellekte önemli bir faktör; bilinenin aksine.

Dahili Ekran Kartı

140121

İşlemcilerin çoğu dahili ekran kartları içerir. Bu ekran kartlarının serisi intel için Intel HD (veya UHD) Graphics olarak geçer, AMD'yi tam olarak bilemiyorum.

Eğer bilgisayarınıza dahili ekran kartı olan bir işlemci alırsanız, ekran kartı takmadan çalıştırabilirsiniz. Fakat uyaralım, dahili ekran kartları genelde çok performanslı olmaz.

Nesil Numaralandırması Ve Teknoloji Desteği

140122

İntel (ve AMD) işlemcilerini nesilden nesile bir nesil sistemiyle üretiyor. Daha yeni nesil işlemciler hem yukarıdaki faktörlerde belirttiğimiz gibi; çekirdek sayısında, hızda, dahili ekran kartı kalitesinde vesaire daha iyi olmakla birlikte, teknoloji desteği de yüksek oluyor.

Bu nesillerin numaralarının yanında bir de adları oluyor, örnek vermek gerekir ise intel için Coffe Lake, Skylake, Haswell, Ivy Bridge tarzı adlar nesillerde kullanıldı.

Bir işlemcinin kaçıncı nesil olduğunu model numarasına bakarak anlayabiliriz.
İşlemci nesli, işlemcinin model numarasındaki ilk sayıdır. (i7, i5, i3 gibi ana model sayılarını saymaz isek)

Mesela i7 7700 işlemcisi 7. Nesil bir işlemci iken, i9 9900 işlemcisi 9. Nesil bir işlemcidir, başka bir örnek vermek gerekir ise i7 4790k işlemcisi 4. Nesil bir işlemcidir.

AMD'den de bir örnek vermek gerekir ise, Ryzen 5 2400G 2. Nesil bir işlemcidir.

İntel işlemciler için birinci nesil işlemcilerde normalden farklı bir yol izlemek durumundayız;

Mesela i7 810 işlemcisi birinci nesil bir işlemcidir, çünkü dört harfli model numarası yoktur. Bu tür işlemciler genelde ucuz sistemlerde "i7 işlemci aldın aldın" diye satılır.

İşlemciler Hakkında Diğer Bazı Bilgiler

140123

• İşlemcilerde nanometre farkı bir uyumluluk sorunu teşkil etmez. Ekstra olarak düşük nanometre daha iyi üretim kalitesi ve daha fazla transistör yani daha performanslı işlemci demektir.
  • İşlemciler genelde - eğer kutulu aldıysanız - stok fan ve termal macun ile birlikte gelir fakat iyice okuyup ona göre hazırlık yapmanız ve eğer bilmiyor iseniz montaj videoları izlemeniz tavsiyemizdir.
  • İşlemcilerin model numaralarının sonlarında bulunan K, M gibi harfler şu anlamlara gelirler (intel için bu harfler, AMD'de tam olarak bilemiyorum):

K: İşlemcinin kilidi açık olduğunu ve overclock (hız aşırtma) işlemi yapılabileceği anlamına gelir. Hız aşırtma intel turbo boost değildir.

G veya H: İşlemcinin normalde gelen dahili ekran kartlarından daha kaliteli dahili bir ekran kartı içerdiği anlamına gelir. G genelde H ye göre daha kaliteli dahili ekran kartları içerir.

U, T veya Y: Hayır sandığınızın tam tersi. Ultra falan sandınız demi? Evet ultra fakat hangi konuda? :D Bu işlemciler "ultra-low power consumption" dediğimiz güç tasarruflu işlemciler, yani fazla performans beklemeyin. Genelde laptoplara konulur. T, U'ya göre daha fazla güç harcar fakat daha performanslıdır. Y ise hepsinden daha az güç harcar fakat en kötü performansı verir.

M: Bunu niye ayrı yazdım bilmiyorum fakat buda güç tasarrufu anlamına geliyor. İlk duyduğumda bende mobil anlamına geliyor sanmıştım. Onun gibi bir şeymiş gerçi. Çok az güç harcayan laptoplarda vesaire kullanılabiliyor.

İşlemci Aldıktan Sonra Sık Yaşanan Sorunlar

• İşlemciniz fazla ısınıyor ise - eğer sıvı soğutucu kullanmıyor iseniz - termal macun sürdüğünüzden ve yaydığınızdan emin olun. Ek olarak soğutucunuzu kontrol edin.
  • İşlemciniz Windows üzerinde olduğundan daha az çekirdek gösteriyor ise Çalıştır -> msconfig -> Önyükleme -> Gelişmiş Seçenekler -> İşlemci Sayısı kısmından en yüksek sayıyı seçtiğinize emin olun.
  • Eğer işlemci değiştirdiyseniz ve aldığınız işlemci ilk çalıştırmada yavaş çalışıyor ise bu normal olabilir, sisteminiz donanımı tanıyordur, geç açılma veya kısa bir süre yavaşlama oluşabilir.

Kapanış

İşlemci almadan önce uyumluluğunu iyice kontrol edin. Bunun dışında kesinlikle İntel'in kendi sitesinden (veya nereden alacaksanız artık onun sitesinden) özelliklerine bakın ve eğer işlemci değiştiriyor iseniz şu an ki işlemciniz ile karşılaştırın.

Herkese en iyi donanım ve yazılımlar ile en iyi oyun ve internet deneyimi dilerim.
Sonraki konularda görüşmek üzere!

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Aslında fazla bilmeyenler için güzel bir konu hazırlamışsın ve benimde çorbada biraz tuzum olsun istedim bir kaç şeyde ben yazacağım.

AMD İşlemcilerde genellikle R5-R7 tarzı dahili ekran kartları içerir tabi bu İntel de olduğu gibi işlemcinin kaç nesil olduğuna bağlı olarak değişir ve intelden bana göre farklı tarafı Radeon™ R7 Series dahili ekran kartı harici ekran kartı olan NVIDIA GeForce GT 1030 a yakın performans veriyor yani şu an AMD fiyat/performans işlemcisi diyebiliriz.

3 sayılı nesil gösteren işlemcilere gelirsek seninde dediğin gibi sadece gösteriş işlemcileri kısaca örnek veriyorum İ7 810 falan işlemciniz varsa inanın ban i5 6-7. nesil bir işlemci sizin işlemcinizden daha fazla performans verir.

Konuda OverClock nedir daha fazla anlatsaydın keşke neyse onuda ben yazayım. Aslında işlemciyi normalden daha hızlı olması için ayarlamaktır fakat ayarlamayı tam olarak bilmiyorsanız hiç bulaşmayın işlemcinizi bozabilirsiniz ayrıca OC yapacaksanız stok soğutucu ile yapmayın işlemci normalden daha hızlı olması için ayarladığınızdan stok işlemcilerin soğutabileceğinden daha fazla ısınır ve dolaylı olarak işlemci yanar :D.

İşlemcilerin Ghz olayına gelirsek seninde dediğin gibi şuanda min. 2.60-80 GHz olan işlemciler alınmalı hatta bu bile düşük bence şuanda.

Birazda kendi yorumlarımı ekleyeyim.

Birçok kişinin bildiğinin aksine intel artık en iyi işlemci markası diyemeyiz çünkü AMD Ryzen işlemciler ile çok iyi bir çıkış yakaladı ve oyun dünyasında şu an PC toplayan çoğu Youtuber, Yayıncı vb. kişiler Ryzen serisi işlemci alıyor hem fiyat yönünden hem performans yönünden şuanda 1 numaralar ve intel bile bunu biliyor ve bir haberden şöyle bir kısım bırakayım.
İntel'in Teknoloji Grubu Genel Müdürü Jason Grebe, katıldığı bir konferans sırasında özellikle son 6 ila 12 ay aralığında hem bütçe dostu dizüstü hem de masaüstü bilgisayar işlemci pazar payı konusunda geri kaldıklarını ancak ilerleyen dönemlerde olaya biraz daha agresif bir şekilde yaklaşacaklarını açıkladı. Grebe'in bu açıklamaları, AMD'ye karşı olan savaşın kaybedildiğini doğrudan ortaya koymuyor ancak dolaylı yoldan itiraf ediyor.

AnadoluNW

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Güzel konu eline sağlık.
Dikkat et ama hostingler " biz işlemcilerimizi NASA'dan bizzat alıyoruz,Kargo teslimatını ise SpaceX Roketleriyle Elon abimiz yapıyor" diyerek konuya üşüşebilir ^^

Daaydreamer

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
3
Merhaba, Dolu Hosting olarak işlemcilerimizi bizzat NASA'dan alıyoruz. Kargo teslimatını ise SpaceX roketleriyle Elon Abimiz yapıyor.

Jik0

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
ghz dikkatli ol yani oradaki insanlardan yardım al