• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.
 • Gamer Türkiye olarak iyi tatiller dileriz. Tatil boyunca yapacağımız etkinliklerden haberdar olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Birbirinden hoş çekilişlere, yarışmalara, turnuvalara ve etkinliklere katılmak için takipte kalın!

Neler yeni

Gamer Türkiye Forum Portalı

Minecraft 1.13 Ön Sürüm İndir, 1.13-pre7 & 1.13-pre8

gamer.png


1f6199ce1e15252fc432ea242f9bd598-Header.jpeg


Minecraft 1.13 pre7 & pre8

Minecraft 1.13 sürümünde renkli renkli balıklar ile oynamaya, derin okyanusları keşfetmeye ve okyanusa yeni yapılar yapmak için sabırsızlanıyorum! Ama bir sorun var, 1.13 halen çıkmadı, ne zaman çıkacak bu sürüm? Hemen bakmaya gidiyorum!

Bu hafta geliştiriciler Minecraft 1.13 sürümü için son pre-release sürümlerini yayınladılar: 1.13-pre7 ve 1.13-pre8 ve bu iki ön sürümde de ufak yenilikler, değişiklikler ve hata düzeltmeleri oldu ama eğer fark ettiyseniz az önce "1.13 sürümü için son pre-release sürümleri" dedim, evet! Sonunda geliştiriciler 1.13 sürümü için tahmini yayın tarihini söylediler. Geliştiriciler, pre8 sürümünde herhangi bir sorun çıkmadığı sürece 1.13 sürümünü 18 Temmuz Çarşamba günü yayınlamayı planladıklarını söylediler, unutmayın ki bu sadece tahmini bir tarihtir ve eğer pre8'de önemli bir sorun/kritik hata ile karşılaşırlarsa 1.13 sürümünü tekrardan erteleyebilirler. Umarız tekrardan böyle bir şey olmaz, aylardır bekliyoruz bu sürümü.
1.13 sürümünde bir rekor kırıldı, pre8 sürümü ilk defa yayınlandı. Eskiden hep pre7 sürümleri son olurdu ama bu sefer Mojang/Geliştiriciler bunu bozarak pre8 sürümünü yayınladılar. Bakalım gelecek Minecraft sürümlerinde de böyle şeyler olacak mı, hep beraber göreceğiz.
Her neyse, dilerseniz 1.13 pre7 ve pre8 sürümünde gelen yeniliklere hep beraber bir göz atalım!

1.13-pre7 ile Gelen Değişiklikler

 • Yeni geliştirilmiş yazı tipleri ile ilgili sorunlar düzeltildi.
 • Haritalar biraz değiştirildi.
 • Tüm su geçirimli bloklar artık damla animasyonunu gösteriyorlar.
 • Daha fazla hata düzeltildi!
1.13-pre8 ile Gelen Değişiklikler

 • Ölü mercan fanları eklendi.
 • Hangi blokların damlayan sıvıları gösterdiği özelliği değiştirildi.
 • Takım isimleri ve hedef isimleri artık metin bileşenleri oldu, ham dizgiler değil.
 • Daha fazla hata düzeltildi!
1.13-pre8 ön sürümünün sunucusunu indir
launcher.mojang.com/mc/game/1.13-pre8/server/b04f82ae0f3018c4c22a153184b385012c4d0814/server.jar

Bir sonraki Minecraft yenilik tanıtım konusunda görüşmek üzere.

Bedrock Edition'da Su Altı Güncellemesinin 2. Bölümü Yayınlandı!


Bedrock Edition'da Su Altı Güncellemesinin 2. Bölümü Yayınlandı!
Merhaba değerli Forum Gamer ailesi ve Minecraft severler! Bu konumuzda, daha önceden forumumuzda yayınlamış olduğumuz, Bedrock Edition'un su altı güncellemesinin 2. bölümünü tanıtacağız. Mojang, su altı güncellemesi özelliklerini, Bedrock Edition için 2 bölüm halinde yayınlamaya karar vermişti. Windows 10, VR, mobil cihazlar, Xbox One ve Nintendo Switch'deki yeni okyanus özelliklerini keşfedin!

Yeni bir özellik dalgası Minecraft'a geldi! Windows 10, VR, mobil cihazlar, Xbox One ve Nintendo Switch oyuncuları, bugünkü oyunlarına katılan yeni kaplumbağalar, dikkatsiz yüzücüleri cezalandıran kabarcık kolonları ve kötü, yeni bir canavar dahil olmak üzere, su altı güncellemesinin ikinci bölümünde oynayacaklar.

Java oyuncuları, sizi hiç unutmadık - inanılmaz derecede çalışkan olan Java ekibi, bu sürümler ile Java versiyonunu bir araya getirmekten neredeyse hiç kaçınmadı. Neden şu anda bazı sucul özellikleri deneyimlemek için en yeni Java ön sürümlerini denemiyorsunuz?

Eklenenler
 • Realms artık Nintendo Switch'de de mevcut.
 • Boğulmuşlar - Bu tehlikeli su altı zombisi, karanlıkta, derin suda saklanıyor ve geceleri kıyıya çıkıyor.
 • Deniz kaplumbağaları - Bu nazik yaratıklar okyanuslarda yüzerken veya plajlarda bronzlaşırken bulunabilirler. Yumurtalarını koruyun ki daha çok çoğalsınlar!
 • Kaplumbağa kabuğu.
 • Kaplumbağa Ustasının İksiri.
 • Nautilus Kabukları - Balık avlarken veya Boğulmuşlar tarafından elde tutulurken bulunabilir.
 • Kanallar şimdi su altına inşa edilebilir ve oyunculara Kanal Gücü etkisi verebilir. Onları Nautilus Kabukları ve Deniz Kalbi ile donatabilirsiniz.
 • Kabarcık Sütunları - Magma Blokları aşağı doğru akan sütunlar oluştururken Ruh Kumu yukarı doğru akan kabarcıklar oluşturur.
 • Yeni başarımlar!
 • Sadece Eğitim Sürümü etkinken dünyaları etkileyebilen yeni komutlar eklendi:
  1. /ability - Oyuncunun yeteneğini ayarlar .
  2. /immutableworld - Dünyanın değişmez olma durumunu ayarlar.
  3. /worldbuilder - Arayanın dünya oluşturucu durumunu değiştir.

Değişiklikler
 • Menü arka planı, su atlı güncellemesiyle ilişkili olarak düzenlendi.
 • Ölümsüz moblar şimdi suda batabilir ve alt tarafta yürüyebilir.
 • İleri ve geri gitmek için W düğmesine ve geri gitmek için S düğmesine basarak, klavyenin ve farenin kullanımı sırasında teknelerin yönlendirilmesini geliştirdik.
 • Yunuslara artık Ham Balık veya Çiğ Somon verilebilir. Ayrıca en yakın okyanus harabesi veya gemi enkazına doğru yüzecektir.
 • Suya batmış olan Husklar şimdi Zombiye dönüşecek ve daha sonrasında Zombiler de, Boğulanlara dönüşecek.
 • İskelet Atları şimdi su altında sürülebilir.
 • İskeletler ve Strayler su altındayken, yakın silah saldırısı ve uzaktan saldırı özelliklerinin yerlerini değiştirecekler. Sudan çıktıklarında ise eski hallerine geri dönecekler.
 • Mercan blokları artık bir tarafı suya temas ettiği sürece solmayacak.
 • Su yüzeyinde yüzen oyuncuların mekanikleri geliştirildi.
 • Üç dişli mızraklar artık Mending ve Unbreaking ile büyülenebilir.
 • İlk kişiye doğru Riptide kullanırken bir animasyon eklendi.
 • Mavi Buzun sürtünmesi birazcık azaltıldı.
 • Mercanların tepesinin dokusu güncelledi.
 • Pişmiş Balık dokusu güncelledi.
 • Riptide spin dokusu güncelledi.
 • Varsayılan Görünüm Alanı, 70'den 60'a düşürüldü. Bu seçenek video ayarlarından değiştirilebilir.
 • Tridents artık Yaratıcı moddayken blokları kırmayacak.
 • Envanter düğmesi, mağaza sayfasının en üstüne taşındı.

Teşekkürler
Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi forumlar!

Minecraft Yapılar - Deniz Altı Tapınakları

aaaa.png

Gizemli Okyanus Tapınakları'na neler ilham verdi?

Okyanusun derinliklerine dalın, onları suyun arasından parıldarken göreceksiniz. Bilinmeyen kişiler bu piramitleri okyanusun altına yayıyor. Yine de piramitlerde dikenli gardiyanlar burayı sürekli devriye gezerek koruyor. Minecraft'ın lider yaratık tasarımcısı Jens Bergensten "Gardiyanların oyuna eklenmesinden gerçekten çok mutluyum." diyor.

En tecrübeli maceraperestler bile denizaltı kaşiflerini büyük bir operasyon olarak görecek: Nefes almak, suyun altında daha hızlı hareket etmek için iksirlere ihtiyacınız olacak. Ancak o zaman bile okyanus sırlarını korumaktan kolayca vazgeçmeyecek. Yaşlı gardiyanlar menzillerine girer girmez madencilik yorgunluğu etkisi ile sizi etkileyebilir. Sadece labirentte kazı yapmanızı engeller.

bbb.png


Tapınaklarda iyi bir ganimetten daha çekici şeyler var. Sualtı şehirleri hakkında pekçok efsane var. - En meşhur şüphesiz Atlantis. Şehir sakinleri Yunan tanrılarını rahatsız ettikten sonra dalgaların altında battığı söylenir. Onun kaderi antik filozof Plato'nun hikayesinin küçük bir parçası olarak bahsediliyor. Belki de bu saçma bir fikir değildir: Plato'nun belirttiği özel şehir tamamen kurgusal olsa da efsanesi büyük olasılıkla denizin batırdığı gerçek şehirlerin bir karışımından ilham almıştır.

Platon'un yazmasından bin yıl kadar önce Girit ve Akdeniz'in çevresindeki adalar boyunca gelişen Minioan Uygarlığı neredeyse insanlık tarihinin en büyüklerinden biri olan büyük bir volkanik patlamadan kaynaklanan bir tusunami tarafından neredeyse Dünya'dan silindi. Muhtemelen bu olayın anıları Platon'un doğuşuna kadar yüzyıllar boyunca anlatılmaya devam etmiştir.

Tapınakların yaratıcısı Jens denizaltı tapınaklarını şu şekilde tanıtıyor:

"Okyanus Tapınakları büyük bir deniz kabuğu ve içindeki labirentten oluşuyor. Alt kısmı geniş olup giderek küçülüyor. Her biri birer yaşlı gardiyan tarafından korunan bir üst oda olmak üzere üç odadan oluşmaktadır. Bunlar sabit konumdadır fakat bir algoritma ile diğer odalardan bağlantılar oluşturur, böylece her zaman girişten üç odaya ulaşabilirsiniz.

Tabii ki Minecraft'ın tasarımındaki en büyük güç ve en büyük sorun sadece bir şeyleri kazabilmenizdir. İşte bu yüzden size sihirli bir şekilde madencilik yorgunluğu etkisi veren yaşlı gardiyanları tanıttım. Ayrıca yanlışlıkla bir fırlama korkusu meydana geldi, çünkü etkilendiğinizde bazı geri bildirimler vermem gerekiyordu. Neden yavaşladığınızı gösteren bazı görsel işaretler... Aslında korkutucu olmak istemedim! Sadece insanları sadece labirenti çözmek için teşvik etmek istedim. Çevresinde yollar olduğunu biliyorum ama bu iyi oldu. - Hala yeni yöntemler bularak bir şekilde meydan okuyorsunuz."

minecraft.net/tr-tr/article/temples-beneath-sea

Ayraç.pngMinecraft Bloklar - Prizmarin

2.png

Denizaltı yapılarının mucizesine dalın!

Denizin derinliklerinde kumlar arasında parıldayan gizemli okyanus tapınaklarını ayakta tutan prizmarinler.. Tapınaklar değerli prizmarinden yapılmışlar.

Oraya girmek için uygun eşyalara sahip olman gerekecek. Suda nefes alma iksiri veya solunumla büyülenmiş bir kask şarttır. Bu sayede hava tedariğin konusunda endişelenmene gerek kalmayacak ve solunum sayesinde su altını daha iyi görebileceksin.

3.png


Ancak tapınnağa ait kaynakları sömürmek için bunlar bile yetersiz kalabilir. Yaşlı muhafızlar sana madenci yorgunluğu etkisi verecek ve etkili bir şekilde madencilik yapamayacaksın. Bu sebeple onları labirentte aramak ve etkilerinden kurtulmak için tek tek ortadan kaldırmak zorunda kalacaksın. Alternatif olarak süt yararlı bir panzehirdir. - Sadece birkaç kova yanına aldığından emin ol.

Artık prizmarin toplamaya başlayabilirsin. Burada değerli eşyalar da var. - Her okyanus tapınağında 8 altın blok bulunuyor. Ama prizmarinler de çekici bir yapı malzemesidir. Temel formunda akuamarinden indigoya sürekli renk değiştirir. Daha süslü tuğlalarla veya bir mürekkep kesesinin eklenmesiyle karanlık bir bloğa dönüşebilir. Peki bunlar nasıl üretilir?

Prizmarin Bloğu:
e6052d9b5b5e217ec6b1d14a8c352845-crafting_prismarine.png

Sıradan prizmarin bloğu 4 adet prizmarin parçacığı ile üretilir.

Prizmarin Tuğlası:
951a4e24574e9205e6581af01913ac35-crafting_prismarinebrick.png

Prizmarin tuğlası 9 adet prizmarin parçacığı ile üretilir.

Koyu Prizmarin Tuğlası:
c27d3fabdc2d3e34848066766fb2a52d-crafting_darkprismarine.png

Koyu prizmarin bloğu ise 1 adet mürekkep kesesi ve 8 adet prizmarin parçacığından üretilir.


Denizaltı tapınağında kendine dikkat et!

minecraft.net/en-us/article/block-week-prismarine

Ayraç.png