BorisVavilov

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Selamlar saygılar millet, bu konuda sizlere c sharp dilinde 4 temel sql komutu'nu anlatıcam.

Genel olarak kullanılan MySql, Sql, Access veritabanları için kullanılan 4 temel sql komutu vardır bunlar "Select, Insert, Delete ve Update" komutudur şimdi bunların nasıl ve ne için kullanıldıklarına geçelim.

1-) Select Komutu
Bu komut veritabanımızdan veriler çekip onları birçok çeşitte kullanabilmemizi sağlar ben buradaki örnekte tüm verileri alt alta eklemeyi göstericem,
Kod:
SqlConnection baglanti = new SqlConnection("Bağlantı Adresi");

baglanti.Open();

SqlCommand komut = new SqlCommand();
komut.Connection = baglanti;
komut.CommandText = "Select * From tablo_adi";
komut.ExecuteNonQuery();

SqlDataReader okuyucu = new SqlDataReader();
okuyucu.ExecuteReader();
while (okuyucu.Read())
{
  ListViewItem veriekle = new ListViewItem(); //Dilerseniz Başka Nesnelerde Kullanabilirsiniz..
  veriekle.Text = okuyucu["kolon1"].ToString();
  veriekle.SubItems.Add(okuyucu["kolon2"].ToString());
  veriekle.SubItems.Add(okuyucu["kolon3"].ToString());
  listView_Nesne.Items.Add(veriekle);
}

baglanti.Close();
bu örnekte listView_Nesne isim nesnemize veritabanımızdaki kolon1, kolon2 ve kolon3 isim kolonlarda bulunan verileri ekledik, bu örnek kullanılabilecek çeşitlerden sadece bir tanesidir. Select komutu ile daha birçok şey yapılabilir mesela bir veriye göre bilgi çekmek bunlara örnek verilebilir.

2-) Insert Komutu
Bu komut veritabanımıza çeşitli veriler göndermemizi sağlar, örneğin bi öğrenci kayıt programı yapıyoruz öğrencinin adını, soyadını ve numarasını düzenli bir şekilde yan yana ekleyip yeni kayıtlarıda altına ekleyebiliriz. Burda dikkat edilmesi gereken nokta veritabanımızda kolon değerimiz ile kod değerimiz aynı tipte olmalıdır yani kolon değerimiz Integer olupta kodla string değer ekleyemeyiz. Basit bir örnek ile kayıt ekleme yapalım,
Kod:

baglanti.Open();

komut.CommandText = "insert into tablo_adi(kolon1,kolon2,kolon3) values ('" + textbox1.Text + "','" + "String değer" + "','" + 100 + "')";
komut.ExecuteNonQuery();

baglanti.Close();
gördüğünüz gibi burada 3 adet veri eklemesi yaptık values değerlerinin sırası kolonların değerlerinin sırasıyla aynı olursa doğru bir sıralama olur ben burada textBox1 nesnesindeki string değeri kolon1'e aktardım, "String değer" kısmındaki değeri kolon2'ye aktardım, 100 kısmındaki integer değeri ise kolon3'e aktardım verileri kendi istediğiniz şekilde ekleyebilirsiniz ben 3 farklı yol ile gösterdim. Bu komut ile bir öğrenci kayıt otomasyonu yapabilirsiniz.

3-) Delete Komutu
Bu komut sizin eklediğiniz verileri kaldırmanıza yarar, mesela yanlışlıkla yanlış bir veri eklediniz veya süreli kayıtlarınız var o verileri bu komut ile kaldırabilirsiniz, bununla ilgili basit bir örnek vereyim,
Kod:

baglanti.Open();

komut.CommandText = "delete from tablo_adi where kolon1='" + textBox1.Text + "'";
komut.ExecuteNonQuery();

baglanti.Close();
bu örnekte gördüğünüz gibi 1 kolon kullandık 3 kolonum olsa bile 1 kolon kullanarak delete komutunu kullanabiliriz, burada benim yaptığım işlem textBox1 nesnesindeki veriyi veritabanında bulup o veriyi kaldırmak bu işlemde tek kolon yeterlidir.

4-) Update Komutu
Bu komut ile veritabanınızdaki bir veriyi silmek zorunda kalmadan direk güncelleyebilirsiniz, mesela süreli bir kütüphane programı yaptınız bu kişi süresini uzatmak istiyorsa bu komutu kullanabilirsiniz, bununla ilgili basit bir örnek vereyim,
Kod:

baglanti.Open();

komut.CommandText = "update tablo_adi set kolon1='" + textBox1.Text + "', kolon2='" + "String Değer" + "' where kolon3="+ 100 +"";
komut.ExecuteNonQuery();

baglanti.Close();
bu örnekte gördüğünüz gibi 3 kolon kullandık fakat son kolonun başında where yazıyor bu nedir? bu where'in yanındaki kolonun değerinin verilerini değiştirir yani veritabanında kolon3 te 100 verisi bulunan verileri kolon1 ve kolon2 deki değerlere eşitliyoruz yani güncelliyoruz güncellemek istemediğimiz kolonları eklemeyebiliriz mesela tek kolon1'i güncellemek istiyoruz kolon2'yi koymamıza gerek yoktur.

Not: Yazım veya Kod hatalarını yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bu konuda 4 Temel SQL Komutunu anlattım umarım yararı olmuştur. Sizden tek isteğim emeğe saygı gösterip saygı çerçevesi içinde yorumlar yapmanız şimdiden teşekkürler, saygılar sevgiler..

-Boris

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
İşime yarayacak bir konu hocam. Devamını bekliyorum.