CPU (Central Processing Unit – Merkezi İşlem Birimi) Nedir?

Lucifer˜

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0

CPU-Processor-PNG-Photos.png

CPU Nedir?

Herkese merhaba arkadaşlar. Biz oyun severler için bilgisayar donanımımızı tanıdığımıza eminim ve önemini de bildiğinizden eminim.
Ancak elbette ne işe yaradığını ama tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz birçok bilgisayar parçası bulunmakta.
Biz Gamer olarak hem oyuncularımıza güzel, sıcak kanlı, kendi gibi oyun severlerden oluşan, özgür bir platform sağlamak ve elbette oyunları, oyunlar için de bilgisayarları daha da derinden tanıtmak.

CPU (Central Processing Unit – Merkezi İşlem Birimi) Nedir?

543318-intel-core-i9-x-series-640x360.jpg

Sırf adının açılımını okuduğunuzda aklınızda az buçuk CPU'nun ne işe yaradığına dair bir şeyler oluşmuştur.
Tahminleriniz doğru. CPU'yu bedenimizden küçük bir benzetmeyle çok güzel anlatabiliriz. İnsan beyniyle eş değerdir bilgisayarınızın CPU'su. Bilgileri alır, okur, gerekli işlemi yapar ve gerekli yere geri iletir. Siz bu satırı gözlerinizle okumuyorsunuz, gözleriniz sadece boş boş bakıyor, buna anlam katan, bunu okuyan sizin beyninizdir. Bilgisayarda aynı işlemi görür. Çeşitli uyarıcılardan aldığı verileri işleyerek, uyarıcıya geri gönderen, bilgisayarınızın hızlı ısınan dolayısıyla üzerinde fan bulunan, hassas bir birimidir.

"3.5 GHz, 2.5 GHz" gibi devamlı gördüğünüz bu rastgele verilmiş rakamlar ile rastgele bir araya gelmiş 3 harf;
sizin işlemcinizin üretim teknolojisine bağlı olarak değişen, işletim hızını gösterir.
Bu alanda mikro işlemcilerin tek kalıp üzerinde üretilmesinin sağladığı avantajlar,
10 MHz civarlarında olan saat hızlarının günümüzde GHz seviyelerine taşınmasına fayda sağladı.

CPU Nasıl Çalışır?

Bu soru bilgisayarınızda bir işlem yaptığınızda bilgisayarın işleme karşılık. Bu durumu hem basit ve çok güzel anlatan bir tabloyla anlatalım;
machine-cycle.jpg

Adım 1: Hafızadan alınan içerik CPU'nun kontrol birimine iletilir.
Adım 2: Kontrol birimi, alınan içeriği komutlara çevirir.
Adım 3: CPU'nun aritmetik birimi, alınan tüm komutları uygular.
Adım 4: Alınan sonuçları hafızaya tekrar gönderir.