Detaylı Roleplay Rehberi

mega07

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0

Roleplay Nedir?

Bu tarz bir rehbere elbette "Roleplay nedir?" gibi klasik bir soruyla başlayacağım ancak bu sefer bu sorunun yanıtı klasik olmayacak. Roleplay, sizin başka bir karakter olarak başka bir evrende hareket etmeniz,o karakter gibi düşünüp onun yerine kendinizi koymanızdır. Bir nevi minecraft'ın içinde doğaçlama olarak gelişen bir tiyatro oynamaktır. Skinleriniz sizin kostümleriniz,me komutları hareketleriniz,do komutları ise kostümünüzün detayları ve mimikleriniz olacaktır. Ben daha bilimsel bir kavram arıyorum derseniz size yanıtım: "Roleplay,kendinizi bir karakterin yerine koyarak onun gibi davranmak,bir kişinin rolünü oyun içerisinde yapmaktır." olacaktır. Rol yaparken sizin tek sınırınız hayal gücünüz olacaktır dolayısıyla mantık çerçevesinde her şeyi yapabilirsiniz. (Mantık çerçevesinde derken, kuleden atlayıp uçamayacağınızı kastediyorum.)

/me,/do dedin onlar ne?
Size her şeyi yapabileceğinizi söyledim. Ancak bildiğiniz üzere minecraft buna izin vermiyor. Minecraftta çay bardağını kavrayamaz ya da silemezsiniz. Minecraftta kılıcınızı kınınıza sokamazsınız. Ancak bu gibi hareketler için /me komutu vardır. /me komutu hareket bildirmek içindir. Örneğin;
"/me kılıcını kınından çeker " yazarak hareketinizi bildirebilirsiniz. Bu komut geniş zaman eki olan "-er/-ar" ekleriyle çekimlenir. Sıkça yapılan bir hatadan bahsetmek gerekirse /me komutu kullanılırken amaç bildirilmez: Örneğin "/me adamı öldürmek için kılıcını adamın kafasına savurur." yanlış bir emote'dur. Ayrıca, /me komutu kullanarak hamle yapılınca sonuç belirtilmez veya direkt olarak sonuca gidilmez. Örneğin; "/me adamın kafasına kılıcın kabzasıyla vurarak adamı bayıltır." ya da "/me adamı öldürür." yanlış komutlardır. Diğer taraf da her zaman kendisini savunabilir. Bu yüzden hamlelerinizde sonuç belirtmek yerine "/me kılıcı adamın kafasına savurmayı dener." komutundaki gibi "dener" ifadesini kullanın.

Me komutu bu kadardı. Elbette çok daha detaya girilebilir ancak bence şu an için bu yeterli. Tamam iyi hareket edebiliyorsunuz. "Eee,biz nasıl görünüşümüzü belirteceğiz? Skinde belli olmayan detayları nasıl anlatacağız?" veya "Adamın kullandığı /me komutunun başarılı veya başarısız olduğunu nasıl belirteceğiz?" ya da "Ne durumda olduğumuzu nasıl belirteceğiz?" diyeceksiniz. Bu soruların cevabı da /do komutunda saklıdır. /do komutu her türlü durumu belirtmek için kullanılan bir komuttur. Aynı zamanda rolsel kişileri yönetmekte de kullanılır. Tüm sorular için sırasıyla örnek vermek gerekirse: "/do 25-30 yaşlarında görünmektedir. Sakalları beyazlaşmıştır ve oldukça kiloludur.", "/do +, mızrak mega07'nin baldırına saplanmıştır.","/do baldırından kan akmaktadır." doğru /do örnekleridir. Burada belirtilen bir hata dış görünüşe değil de direkt olarak duygulara hareket edilmesidir. Unutmayın ki /do komutu yalnızca karşı tarafın görebileceği şeyler için kullanılır. Örneğin, "/do mutludur." direkt olarak duyguyu belirttiği için yanlış bir komuttur. Bunun yerine "/do gülümsemektedir." gibi mutluluğunu belirten davranışlar gösterilmelidir. Ne de olsa belki bu hareketler diğer kişide farklı bir düşünce uyandırabilir.

Bazı Kurallar
-Diğer kişilerin davranışlarını yönetmeyin,bırakın kendi kararlarını kendileri versinler. "/me adamın karnına mızrağı saplar." yerine "/me adamın karnına mızrağı saplamaya çalışır." yazın.

-Tanışmadığınız kişilerin adıyla hitap etmeyin. Ne de olsa gerçekte adlar bir yerde yazmıyor. Önce onlarla tanışın.

-Hiç kimse ölümsüz değildir ya da bir tanrı değilsiniz. Yaralanın,ölüm riskleri yaşayın,hatalar yapın. İnanın bana çok eğlenceli roller çıkacak.

-Karakterinize IC olarak değer verin. Hiç kimse durduk yere ölmek istemez. Kötü şeyler bile yaşasanız lütfen ölmemeye özen gösterin. Ölümden uzak durun.

-Karakterinizin ölümünden IC olarak korkun dedim ancak öldüğünüz zaman ölümünüzü kabul edin. Ben çok kez CK oldum ve neredeyse (2 tane sanırım haksız olarak öldürüldüğümü düşündüğüm oldu.) her seferinde CK'yı kabul ettim ve çoğunda sonraki karakterlerim daha iyi oldu. Her ölüm daha iyi bir karakter için bir fırsattır.

-Yapılan rollerden kaçmayın ve onları kabul edin. Her şerrde/şeyde bir hayır vardır.

Not1: Rolsel karakterler, oyuncuların oynamadığı karakterlerdir. Örneğin, gerçekte kralların muhafızları olur ancak oyunda bu kadar muhafızı oyuncular oynayamaz. Bu nedenle bu muhafızlar /do komutuyla "/do 2 muhafız adamı korumaktadır." gibi komutlarla belirtilir ve başkomutan,lord,kral gibi yetkili kişilerce yönetilir.

Not2: CK, karakter ölümüdür. CK izni yöneticilerden alınır ve bunun için mantıklı bir sebebiniz olmalıdır. Hiç kimse durduk yere birini öldürmez. (Psikopatlık durumu ayrıca incelenir.)

Not3: Bu rehber sizin muhteşem olmanızı sağlamayacaktır. Bu rehber yalnızca size bilgi verecek ve yolu aydınlatacaktır. İsterseniz 1000 tane rehber okuyun, roleplay seviyeniz oynayarak yükselecektir. Ve unutmayın ki hiç kimse roleplay'de muhteşem veya kusursuz değildir çünkü roleplay'in bir sınırı yoktur ve sürekli olarak yükselinebilir. Kendini en tepede görenler yalnızca egoistlerdir.

Hatalarım olabilir, sorularınız için Skype'ım megaant07

Lovebeer24

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bilmeyenler için yararlı Teşekkurler

DIO

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güzel yararlı bir konu

Yalnız Gerçek hayatta ilk resimdeki adamın attığı zara benzeyen şeylerle oynanıyor ve inek oyunu olarak geçiyor :D