Portal DEV REHBER | Minecraft'ta Mimarlık Nasıl Yapılır? - Altın Kuralları Nelerdir? - Artık Siz de Mimar Olabilirsiniz!

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiş.

BlockMagician

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Yapılardan kaçı senin kanka Bide çevre ve yeryüzü atmosfer için değil mi yav( Demek istedim atmosfer için çevre ve yer yüzüne gerek vamı)
Şahsen wannabe modern severleri anlamıyorum ama +respec. newlere temiz gaz

Majoras

Arcenia Network
Grafiker
En iyi cevaplar
0
Yapılardan kaçı senin kanka Bide çevre ve yeryüzü atmosfer için değil mi yav( Demek istedim atmosfer için çevre ve yer yüzüne gerek vamı)
Şahsen wannabe modern severleri anlamıyorum ama +respec. newlere temiz gaz
Moderne sadece bir apartman örneğimi koydum, onun dışındaki resimler benim yeteneğimden daha iyi olduğunu bildiğim için daha fazla kendi projelerimi koymadım. Yapı iyi olsa bile terrain iyi olmadığı sürece yapının atmosferi olmaz. Evet atmosferin oluşması için yeryüzü kesinlikle şart. Modern akıl işidir bence. Basit diyenleri çok görüyorum, o basitlik ile bile moderni yapamayanlar. Bir proje için çok uğraşıp başarıya ulaşmak kolaydır, az uğraşıp da başarıyla ulaşmak zordur. Modern de buna benzer. Boş bıraktığımız piyasayı birilerinin doldurması gerekiyor artık :)

Balsamic35

Kızıltaş Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konu güzel olmuş emeğine sağlık. Böyle yazıları forumda görmek güzel.

Victorian house'larda kalmış zaman geçirmiş biri olarak söyleyebilirim ki genelde gri ve detaysız yorumu oldukça yanlış bir yorum. Hele garaj bulunması ise 20. yüzyılda araba sahibi olmuş victorian house'a sahip olan kişilerin sonradan evine eklettiği şeylerdir. Evlerin içleri ise oldukça detaylı ahşap, pirinç ve mermer eşyalar süsler. Halkın genellikle zengin kesimi bu tip evlere sahip olmuştur ve bu bir ayrıcalıktır.

Tac Mahal bir pers mimarisi olarak değerlendirilmesi pek doğru değil. Mughal imparatorluğu döneminde islam, hint, osmanlı mimarisinin bir kombinasyonudur. Bu mimarinin önemli elementlerini sadece ana binaya değil çevresine bakarak görebiliriz. Adlığım islam mimarlık tarihi dersinde orta asya ve hindistandaki benzer yapıları çokça karşılaştırdım ve bunlar üzerine okudum. Endülüs bölgesinde yapılan islami eserlerle istanbuldaki nasıl farklı ise hindistandaki yapı da farklıdır. Kültürler çok şeye etki eder.

Bunun dışında diğer konularda da hatalar var ama görmezden geleceğim. Mimari sınıflandırmalar yapmak zordur. Sınıflandırma yaparken dikkat etmen gereken değişkenleri seçmek daha da zordur. Mesela modern mimarinin doğmasının sebebi aslında kullanılan malzemelerdeki teknolojik gelişmelerden kaynaklanıyor. Güçlendirilmiş beton, cam ve çelik yeni ufuklar açmıştır ve bu sayede daha önce yapılamayan binalar yapılabilmiştir.

Modern mimari beyaz, gri, siyah renklerde olur şeklinde bir yorum yapmak maalesef yanlıştır. Modern mimarlık tarzına sahip bir binayı pembeye boyarsak o zaman modernlikten çıkıyor mu mesela?

Neyse konuya geri dönüyorum. İleride mimarlık(minecraft değil gerçek hayat) yapmak isteyenlere çok güzel tavsiyelerde bulunabilirim. Eğer ilgilenen olursa "Mimarlık tarihi" hakkında bazı paylaşımlar yapabilirim. Konuyu gerçek hayatta mimarlık yapan biri olarak biraz fazla ciddiye alıp bunun "Minecraft" için yapılmış bir konu olduğunu unuttum.

Evet pek de ufak olmadı.

İngilizcesi iyi olan üyelere konuyla ilgili bir link paylaşıyorum.
The Characteristics of 12 Architectural Styles From Antiquity to the Present Day

Bu bir aşağılama veya küçümseme yazısı değiltir.

Son düzenleme:

Majoras

Arcenia Network
Grafiker
En iyi cevaplar
0
Konu güzel olmuş emeğine sağlık. Böyle yazıları forumda görmek güzel.

Victorian house'larda kalmış zaman geçirmiş biri olarak söyleyebilirim ki genelde gri ve detaysız yorumu oldukça yanlış bir yorum. Hele garaj bulunması ise 20. yüzyılda araba sahibi olmuş victorian house'a sahip olan kişilerin sonradan evine eklettiği şeylerdir. Evlerin içleri ise oldukça detaylı ahşap, pirinç ve mermer eşyalar süsler. Halkın genellikle zengin kesimi bu tip evlere sahip olmuştur ve bu bir ayrıcalıktır.

Tac Mahal bir pers mimarisi olarak değerlendirilmesi pek doğru değil. Mughal imparatorluğu döneminde islam, hint, osmanlı mimarisinin bir kombinasyonudur. Bu mimarinin önemli elementlerini sadece ana binaya değil çevresine bakarak görebiliriz. Adlığım islam mimarlık tarihi dersinde orta asya ve hindistandaki benzer yapıları çokça karşılaştırdım ve bunlar üzerine okudum. Endülüs bölgesinde yapılan islami eserlerle istanbuldaki nasıl farklı ise hindistandaki yapı da farklıdır. Kültürler çok şeye etki eder.

Bunun dışında diğer konularda da hatalar var ama görmezden geleceğim. Mimari sınıflandırmalar yapmak zordur. Sınıflandırma yaparken dikkat etmen gereken değişkenleri seçmek daha da zordur. Mesela modern mimarinin doğmasının sebebi aslında kullanılan malzemelerdeki teknolojik gelişmelerden kaynaklanıyor. Güçlendirilmiş beton, cam ve çelik yeni ufuklar açmıştır ve bu sayede daha önce yapılamayan binalar yapılabilmiştir.

Modern mimari beyaz, gri, siyah renklerde olur şeklinde bir yorum yapmak maalesef yanlıştır. Modern mimarlık tarzına sahip bir binayı pembeye boyarsak o zaman modernlikten çıkıyor mu mesela?

Neyse konuya geri dönüyorum. İleride mimarlık(minecraft değil gerçek hayat) yapmak isteyenlere çok güzel tavsiyelerde bulunabilirim. Eğer ilgilenen olursa "Mimarlık tarihi" hakkında bazı paylaşımlar yapabilirim. Konuyu gerçek hayatta mimarlık yapan biri olarak biraz fazla ciddiye alıp bunun "Minecraft" için yapılmış bir konu olduğunu unuttum.

Evet pek de ufak olmadı.

İngilizcesi iyi olan üyelere konuyla ilgili bir link paylaşıyorum.
The Characteristics of 12 Architectural Styles From Antiquity to the Present Day

Bu bir aşağılama veya küçümseme yazısı değiltir.
Öncelikle görüşün için teşekkür ederim. Gerçek hayattaki tüm mimari türleri Minecraft'a tam olarak uyarlanmamıştır. Tac Mahal'ı islam, hint ve osmanlı mimarisi olarak Minecraft'ta aratamazsın. Bu tür yapıların görünüşü genel olarak Minecraft'ta arap, pers en fazla osmanlı mimarisi olarak karşımıza çıkıyor. Minecraft'ta modern mimariye baktığınız zaman "GENEL" yapıların hepsi beyaz ve gri tonlarından oluşuyor ve bu yüzden genellikle diyerek o renk paletini söyledim. Sadece beyaz ve gri renkte modern yapıldığını kastetmedim. Minecraft piyasasında kullanılan mimari türleri Minecraft mimarlığına uygun olarak anlatmaya çalıştım, yapılan mimariler gerçek mimari türleri ile tam uyuşmuyor.

uKaya19

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Gerçekten konu düzeni ve içeriği harika tebrikler çok faydalı

ExS

“Alıştım artık” cümlesi çok umutsuz değil mi ya?
En iyi cevaplar
0
Konuyu gerçekten çok faydalı buldum. Eşsiz bir kaynak olmuş.