Eşsiz Kahve Sanatı (İleri Seviye)

ChiaX

Team Arcenia
Emektar Üye
En iyi cevaplar
37
Ruh hali
Eşsiz Kahve Sanatı
(İleri Seviye)

148931

Merhabalar! Eşsiz kahve sanatı konumun ikinci bölümü ile sizlerleyim. Önceki konumda sizlere kahveler ve yapımları hakkında temel bilgiler vermiştim. Tabii; aradan 6 aydan fazla süre geçti. Ben de bu süreçte oldukça bilgi ve tecrübe edindim. Ve tekrardan, bunları sizlerle paylaşma kararı aldım. Bu konuda sizlere tam tamına 7 espresso bazlı kahvenin koyuluğunu, kahve/süt oranını ve bunun gibi bir sürü şeyi sizlere sunacağım. Öyleyse, konumuza geçelim.

ESPRESSO
Önceki konumda da bahsettiğim üzere çoğu kahvenin özü olan bu kahvemiz, "Germen" dediğimiz Alman, Fransız ve İngiliz kültüründe oldukça karşımıza çıkar. Bu kahve ne zaman Amerikanlar tarafından tanındı; işte o zaman kahve dağarcığımız oldukça gelişti. Çünkü.. Çünküsü konunun devamında!
  • Sıcak Süt: Yok
  • Süt Köpüğü: Yok
  • Servis Edilen Miktar: *
  • Sertlik: *****
ESPRESSO MACCHİATO
Espresso'nun üzerine süt köpüğü koyularak yapılan bu kahve, espresso kadar sert bir kahve içemeyenlerin ama içmek isteyenler buluştuğu noktadır diyebiliriz. Cappuccino ile tek farkı boyut ve biraz sertlik olmasına rağmen, bu kahveyi sevenler onu, Cappuccino'yu sevenler de bunu pek sevmez. Neden mi? Tartışılır.
  • Süt Köpüğü: Var
  • Servis Edilen Miktar: **
  • Sertlik: ****
AMERİCANO
Bir Amerikan klasiği olan bu kahve, yukarıda bahsettiğim "Germen" kültüründen espresso alındıktan sonra, Amerikanların dilinde acı bir tat bırakmıştır. Bu da onların kahveye su koyarak, kahveyi yumuşatmalarını sağlamıştır. Şahsen, en sevdiğim kahvedir.
  • Servis Edilen Miktar: ***
CAPPUCCİNO
Espresso'nun üzerine süt köpüğü dökülerek yapılan bu kahvenin tek püf noktası, üstüne dökülen köpüğün ve kahvenin, bardağın üst kısmında bıraktığı sunumdur. Bir kafede Cappuccino'nun güzelliği tadından bile fazla olarak sunumundan belli olur.
  • Servis Edilen Miktar: ****
  • Sertlik: **
LATTE MACCHİATO
Bu kahvemizde de yine espresso var. Ancak bu sefer üzerine süt köpüğü değil sıcak süt dökülmektedir. Yumuşaklığı ve aroması ile tanınan bu kahve çoğu kişinin favori kahvesi sıralamasında birinciliğini korumaktadır.
  • Sıcak Süt: Var
  • Servis Edilen Miktar: *****
  • Sertlik: **
FLAT WHİTE
Bu kahvemiz, hem espresso, hem sıcak süt, hem de süt köpüğü bulunduruyor. Size kısaca anlatmak istersem, kahvesi daha çok yani sert ve cappuccino & latte macchiato karışımı bir kahve. Benim zevkle içtiğim kahvelerden biridir. İçmemiş olanlara kesinlikle tavsiyemdir.
  • Sertlik: ***
RİSTRETTO BİANCO
Evet, bu kahvemizde aynı Flat White gibi hem espresso hem sıcak süt hem de süt köpüğü bulunduruyor. Ve yine aynı Flat White gibi cappuccino & latte macchiato karışımı bir kahve. Peki, o zaman farkı ne? Farkı, Flat White'dan biraz daha sert olmasıdır. Bu kahveyi de, eğer sert kahve seviyorsanız, içmemiş okurlara öneririm.

Umarım konuyu beğenmişsinizdir.
Favori kahvenizi yorumlara yazınız.
İyi forumlar!

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21
çok üst düzey bir kahve sanatı