Yarışma (Bitti) Gamer Türkiye: Ödüllü Zeka Soruları.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Waffleinstein

ben bir küçük ayıyım
Emektar Üye
Mesajlar
455
Beğeniler
429
Puanları
1,530
#1

dedektif3.png


Selamlar Gamer Üyeleri.

Okulun ilk döneminin bitmesine az kalmasından dolayı tatil heyecanınızın olduğunu ve yılbaşının da yaklaştığını düşününce içinizin kıpır kıpır olduğunu tahmin ediyorum. :) Bu enerjiyle alakasız yerlerde olayın dozunu kaçırmayın diye size birbirinden zor ve eğlenceli zeka soruları hazırladık. Oturup saatlerce düşünüp enerjinizi atarsınız artık.


Yarışmanın eğlenceli geçmesi için sizlerden ricamız şudur; soruların cevaplarının bulunması ne çok kolay ne de çok zor, düşünürken eğleneceksiniz dolayısıyla kendinizi bu zevkten alı koymamak ve başkalarının hakkını yememek için etik olmayan yollara kalkışmayın lütfen.

Yarışma Kuralları:
 • Yarışmanın başlangıç tarihi ve saati; 31 Aralık 2017, saat 18.00'dır. Sorular saat 18.00'da konuya eklenecektir.
 • Her yarışmacı bir kez katılabilir ve tüm cevapların doğru olmaması durumunda sonuç doğru sayılmaz.
 • Daha önceki yarışmalar gibi sonradan cevapları düzeltme şansınız bulunmamaktadır.
 • Üyeler alternatif hesaplar ile yarışmaya katılamazlar.

Yarışma Ödülleri

Doğru cevapları gönderen:
 • İlk üyemize 4 ay özel üyelik verilecek.
 • İkinci üyemize 2 ay özel üyelik verilecek.
 • Üçüncü üyemize 1 ay özel üyelik verilecek.


  SORULAR:

  1: Dedektif Waffle, bir kış akşamı salonunda kahvesini içerek kitabını okuyormuş. Bir anda dışarıdan gelen bir kartopuyla penceresi kırılmış. Dışarı baktığında yan komşusu olan Demirci ailesinin çocuklarını görmüş. Bu çocukların isimleri: Ali Demirci, Sembol Demirci ve Şeyma Demirci’ymiş. Ertesi gün evine geldiğinden kapının altında atılmış bir not görmüş. Notta:

  “Camını kimin kırdığını biliyorum. ? Demirci”

  yazıyormuş.

  Dedektif Waffle okuduğu gibi anlamış kim olduğunu. Hangi kardeş kırmıştır ve dedektif nasıl anlamıştır hangi kardeşin kırdığını?


  2: Geniş diyarların sahibi Prens Waffle, bir gün topraklarındaki yerleri tanımak amacıyla uzun bir geziye çıkmak istemiş. Hazırlıklarını tamamlamış ve soğuk bir eylül akşamı turuncu atı Goodie ile yola çıkmış. Sonraki gece ücra bir dağın eteğindeyken yağmur bastırmış ve prens de geceyi geçirmek için en yakındaki eve, Cadı Adex’in evine, gitmiş. Cadı Adex, prensin karnını doyurmuş, eksik malzemelerini gidermiş ve yatak hazırlayıp yanından ayrılmış. Ertesi sabah, prens ayrılmadan önce Cadı Adex prense büyülü bir kazak vermiş ve demiş ki “Prensim, bir gün karşınıza çok hırçın, derin ve geçilmesi imkansız bir nehir gelecek. Size verdiğim bu kazağı giyerseniz, nehir size bir yol verecek ve geçebileceksiniz”. Prens Waffle teşekkür edip yola koyulmuş. Prens, 100 gün 100 gece boyunca dere tepe düz gitmiş ve bir gün karşısına bir nehir gelmiş. O an Cadı Adex’in kazağı gelmiş aklına ancak Prens kazağı giymeden nehri geçmeyi başarmış. Prens Waffle nehri nasıl geçmiştir?


  3: Dedektif Waffle bir gün ofisinde otururken ansızın telefonu çalar ve sahilde bir hırsızlık vakası olduğu, acilen oraya gitmesi gerektiği söylenir. Oraya gittiğinde Bayan Kuşkondurmaz hemen başından geçen olayı anlatmaya başlar:

  • Waffle Bey, yaklaşık 40 dakika önce sahile geldim. Havlumu serdim, uzandım, bileziğimi çıkarıp göbeğime koydum ve kitabımı okumaya başladım. Birazcık içim geçmiş bir süre sonra uyandığımda bileziğim ortalıkta yoktu. Lütfen yardımcı olun!
  Dedektif Waffle etrafı incelemeye başlar. Havlunun etrafında hiç ayak izi yoktur. Hafta içi olduğundan plajın müdavimleri dışında kimse yoktur ortalıkta. Dedektif çareyi müdavimleri çağırmakta bulur. Plajın müdavimleri şu şekildedir:

  • Dalgıç Mehmet (27 yaşında), mavi dalga desenli bir mayosu ve sırtında yarısı dolu bir oksijen tüpü vardır.
  • Kemal (11 yaşında), üzerinde Angry Birds desenli bir mayo ve dinazorlu bir deniz simiti vardır.
  • Balıkçı Ahmet (34 yaşında), üzerinde kahverengi bir şort, başında bir şapka ve elinde ucunda kalkan başlığı olan bir olta vardır.
  Dedektif Waffle bu üç kişiyi görünce direk kimin çaldığını anlar. Suçlu kimdir ve dedektif nasıl anlamıştır?


  4: Waffle bey bir gün arabasıyla gezmeye çıkmış. Yolda giderken tekeri patlamış ve mecburen kenara çekip tekerleği değiştirmeye başlamış. Tam yedek tekerleği taktığı sırada patlak tekerlekten çıkan 4 vida logar kapağından içeri düşmüş. Bu sırada kenardan geçen bisikletli bir çocuk Waffle beye bir tavsiyede bulunmuş. Sizce çocuk ne söylemiştir? (Araçta istepne yoktur.)


  5: Waffle bey bir gün çok hasta olmuş ve doktora gitmiş. Doktor ona çok hayati bir hastalığı olduğunu söylemiş ve 2 tane A hapı, 2 tane de B hapı vermiş. Bu ilaçlardan sabah bir A bir tane de B olmak üzere iki tane içmesini istemiş. Ancak hapların görünüşü birbirlerinin aynısıymış ve Waffle bey eve geldiğinde ilaçları yanlışlıkla birbirine karıştırmış. Waffle bey eğer ilaçları doğru sırada ve doğru düzende iki gün içmezse ölecekmiş. Waffle bey sizce ne yapmalı? (Bu soruda doktora danışamadığını, hapların dünyada kalan son haplar olduğunu varsayıyoruz. Yani doktorla iletişime geçemez ve yeni haplar alamaz).


  6: Kimyager Waffle bey bir akşam laboratuvarında ölü bulunmuş. Polis geldiğinde olay mahallinde hiçbir şey bulamamış. Yalnızca Waffle beyin cansız bedeni ve bir not. Notta sırasıyla şunlar yazıyormuş:

  Karbon

  Oksijen

  Nikel

  Lantan

  Kükürt

  O gün Waffle beyin yanına gelen sadece üç ziyaretçi varmış. Bunlardan biri eşi Mary, yeğeni Nicolas ve arkadaşı Jonathan. Dedektifler uzun bir araştırma sonucu bu üçlüden birinin suçlu olduğunu fark etmişlerdir. Sizce suçlu kimdir?

Yanıtları Nasıl Göndereceğiz?
Buraya tıklayarak özel mesaj yoluyla cevaplarınızı soru numarasıyla eşleşecek şekilde gönderin.

Ayrıca yarışmaya katılan tüm üyelerimize "Dedektif" unvanı verilecektir!

Soruların cevapları yarışma bitiminde bu konuda, hem konu düzenlenerek hem de konuya yorum olarak eklenerek yayınlanacaktır. Katılımcılara iyi şanslar dileriz!
 
Son düzenleme:

Waffleinstein

ben bir küçük ayıyım
Emektar Üye
Mesajlar
455
Beğeniler
429
Puanları
1,530
#5
Arkadaşlar sorular yarın yarışmanın düzenleneceği saatte eklenecektir. Sorular eklenmeden 1 saat önce bildirim ile sizler haberdar edeceğiz.
 

SByTyfun

Bozuk olunca maya; Ne ar tanır ne de haya.
Editör
Mesajlar
124
Beğeniler
111
Puanları
930
Ruh Hali
#13
Güzel bir yarışmaya benziyor, herkese başarılar dilerim. :)
 

Adrastos

Sectumsempra!
Moderatör
Mesajlar
281
Beğeniler
785
Puanları
980
Ruh Hali
#19
Yarışma 19.00`da başlayacaktır 1 saat önceden sorular verilecektir.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...