Hitler ve Lenin'in Satranç Oyunu

HwangYong

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Başlığı büyük bir merakla görüp hemen konuya girdiğinizi umarak,
Böyle saçmalık olur mu yahu dediğinizi duyar gibiyim.

Evet, ilk duyduğumda ben de aynı tepkiyi vermiştim. Ama yabancı kaynaklardan araştırdığımda durumun doğruluk payının olduğuna karar verdim.
Şimdi size olayın aslını anlatayım.

Hitler, 1900'lü yılların başına Viyana'da çok ünlü bir sanatçıdır. Yahudi bir resim hocasının ailesiyle birlikte yaşadığı sıralarda
Lenin, Rus İmparatorluğu tarafından ülkeden sürgün edilmiş, ve idam kararıyla karşı karşıya kaldığı için yaka paça kendini Avrupa'ya atmıştır.
Tanınmamak için peruk ve takma sakal-bıyıkla gezen Lenin'in yolu bu Yahudi ailenin evine düşmüştür.
Oturup yemek yedikleri sırada Hitler ve Lenin, dolapta duran satranç kutusunu görüp satranca tutuşmaya başlarlar.

Bu sırada Emma Lowenstramm yani Hitler'in resim hocası iki gencin resmini çizmeye başlar.
Bu resmi iki genç de çok beğenir ve altlarına imzalarını atarlar.

Bu portre aradan bir süre geçtikten sonra Shropshire'de Mullock's Auction House isimli bir ihaleyle birlikte 40.000£'a alıcı bulur.
Zira bu resimdekiler Hitler ve Lenin olmasa bile, 20. yüzyıl başlarında satranç oynayan iki genci temsil ettiği için büyük bir sanat eseridir.

article-0-0645EECD000005DC-893_634x426.jpg

Olayın anlattığım gibi geliştiği iddia ediliyor, zira bunu destekleyen birçok kanıt bulunuyor.

Peki neden kesin doğru diyemiyoruz?

-Lenin'in o yıllarda Fransa'da olduğu biliniyor.
-Sürgündeyken Lenin ismini kullanmamıştır.
-Lenin'in satranç oynamayı bilmediği iddia edilmektedir.
-Hitler'in gençken sakal bıraktığı iddia edilmektedir.

Sizin görüşleriniz neler, tablonun gerçek olma ihtimali nedir? Yorumlarınızı bekliyorum :şapka:

xSynapseFan

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ben doğruluk payına inanmıyorum, yüz yılda bir gerçekleşecek bir olay sonuç olarak.

Erbatur

Gözlerimin içindeki ülkemsin sen benim.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Tamamen zıt görüşlü ülkelerin ilerde ki kurucularının santranç oynamayı bırak, konuşması bile anormal. Birde Hitler'den bahsediyoruz.

Elma_Avcısı

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Tamamen zıt görüşlü ülkelerin ilerde ki kurucularının santranç oynamayı bırak, konuşması bile anormal. Birde Hitler'den bahsediyoruz.
Tamamen zıt görüşlü olduklarını mı savunuyorsun çiçeğim ? Temelinde üstünlük kavramı olan ülkeler, ikisi de bir filozofun kemiklerini sızlatmış durumda.