Intel® Hyper-Threading nedir ?

Alps

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda size Intel® Hyper-Threading Teknolojisini yakından anlatacağım bunun dışında Opteron serisi CPU'ların başarımı konusunda yazılarım da olacak.
Fakat her şeyden önce ;

Haftalar öncesinde bu forumda birçok paylaşımda bulunmak isterken yazı alıntılayıp bir kelimesini bile editlemeden sunan arkadaşların konuları üst sıralarda.
Yönetim ekibi gerekli teşviği yapmıyor.
Forumun sadece "Sunucu" tanıtımı için olduğunu.
Aslında kazanılan paranın hepsinin buradan olduğunu.
Kesinlikle rakip istemediğini.
Anlamış olmaktayım.

Bundan sonraki yazılarımı bu yüzden kendi blog sayfamda bulabilirsiniz.
Fakat yazılarımın genel anlamda kimseyi ilgilendirmediğini düşünüyorum ki QPI'ı temek olarak anlatmama rağmen bir yorumun bile olmaması beni ciddi anlamda şaşırttı.
Bu foruma alıntı yapıp 100 Milyar satırı doldaran forumda vakit geçirip cıvık olan adamlar lazım bunu anlamış da oldum.
Yönetimi de bir günde tanımanın ardından çok büyük bir sunucunun benle işinin bitmesinin ardından sunucu mu mahvetmeleri ve beni forumdan uzaklaştırmalarının ardından şu an ki yazım sondur.

YGS ve LYS hayatımı zaten yiyip bitirmekte.
Buda gelsin bahane olsun. :)

Gelelim kısa öz ve her zamanki gibi betimleme ve örneklemelerle anlatacağım başınızı "yiyeceğim" makalelere.
Her ne kadar sistem toplamayı bilmesem de (evillol.gif)

Nedir bu meret ?
HT Kısaca şudur ;

Bir amcamız var böyle pamuk gibi beyaz saçlı sakallı :D
Şimdi bu amcamız da kalp var şeker var tansiyon var ne ararsan var adam kombo yapmış.
Oturup ölmeyi bekliyor.
Ama bu adamda bir ağız var. :D
Seni beni bile yer bitirir.
Şimdi amcamızın birde ikizi var oda turp gibi aynı suyu içmişler aynı yerde büyümüşler kilo boy aynı hastalıklara kadar birebir aynılar.
Fakat bir amcanın iki eli de çatır çatır çalışırken diğeri 1.Dünya savaşı gazisi :D
Önlerine basıyorlar kuru fasülye'yi tabi burada her şey 0 :D
Ölme olayını unutun adamlar kalpten gider demeyin bana.
Biri iki elle yerken diğeri tek elle yiyor ama amcada öyle bir ağız var ki...
Aslında 15 el olsa onları da yer öyle bir bir iştah. :D
Aslında ikisi de bir ölüm makinesi ikisi de ÖĞÜTÜCÜ ! :D
Fakat galip tabi ki iki elle yiyen dedemiz oluyor...

HT'nin mantığı şudur ; (Referans CPU : i5 4670K - i7 4770K)

Şimdi iki adet çekirdek düşünün 4 adet işlem var ve bu işlemler çekirdeklere paylaştırılıyor.
Yani A1-A2-A3-A4 olmak üzere toplam 4 tane işlem.

Core 0 :

Thread 1 : A1-A2-A1-A2-A1-A2

Core 1 :

Thread 2 : A3-A4-A3-A4-A3-A4

Şeklinde gidiyor.
Yani işlemler sıraya giriyor böylece çekirdek'ler çoklu işlemde sınıfta kalıyor...
Fakat yukarıdaki tablo 4670K için geçerli.

Bu aşşağıda ki tablomuz 4770K için geçerli olsun.

Core 0 :

Thread 1 : A1-A1-A1
Thread 2 : A2-A2-A2

Core 1 :

Thread 3 : A3-A3-A3
Thread 4 : A4-A4-A4

İlginç değil mi ?
Bir yerde izlekler işlemleri sıraya sokup işliyor iki çekirdek'de aynı performans'da fakat multi işlemde 4770K kazanıyor !
Yani HT bir nevi çekirdeklerin darboğaz olmasını kurtarıp saf performans vermekte işe yarıyor.

Hani derler ya AMD leş Intel süper diye buda aslında başlı başına bir yalandan ibaret.
Neymiş AMD yanıyormuş Tom's HW'den iki tane süper zeka arkadaş iki CPU'da FurMark'da iken gidiyor ve soğutucuları söküyor AMD yanıyormuş Intel 350 dereceye dayanıyormuş ! :D
Hadi be oradan.

AMD CPU'lar tekil çekirdek konusunda Intel'in eline su dökemez fakat fazla izleğin (Fiziksel Çekirdek'ler yanlış anlaşılmasın)
Verdiği bir performans kazanımı vardır.
Çoklu işlemlerde ; Render,Video Render,AutoCAD,Maya,3DS gibi uygulamalarda FX serisi işlemciler i5'leri geçebiliyor.

Çünkü i5 işlemciler multi işlem bazından yetersizler.
Hani derler ya oyuncular 4670K alsın aynen öyle !
Fakat ben Render'ı mı alırım her işi yapmalıyım bütçem dar oyunumu da oynarım diyorsanız AMD sizin için vazgeçilmez bir marka haline gelmelidir.
Bütçeniz varsa sürünmeyin direk 4770K veya bir 4930K alın geçin.

Bu yazımda burada bitiyor.
Bir sonraki makaleme profilimden ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler,
Alp.

C

CyberDragon

Ziyaretçi
Güzel yazı olmuş. Donanım bilgine hayran kaldım :/