İnteraktif Hikâye Nedir? Nasıl Yazılır? İnteraktif Hikâye Örneği.

Ahmet4634

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
İnteraktif hikâye nedir, normal hikâyelerden farkı nedir?
İnteraktif hikâyenin normal hikâyeden farkı, interaktif hikâyede kendi seçimlerini yapabiliyor olmanız. Yani hikâye tek bir olayla ilerlemiyor, okuyucunun cevaplarıyla şekilleniyor ve farklı sonlara ulaşılıyor. Okuyucunun da hikâyeyle böyle etkileşimde bulunması farklı bir okuma tecrübesi yaratır. Ne yazık ki ülkemizde İnteraktif hikâyelere çok bir ilgi bulumuyor. Dediğim gibi hikâyede farklı sonlar ve olay gidişatları olacak. Okuyucu kendisine göre en mantıklı seçenekleri seçerek hikâyenin sonuna ulaşacak ve diğer sonları da merak edebileceği için birden fazla okunabilir olacak.

Peki, İnteraktif Hikâye Nasıl Yazılır?
Bunun birden fazla yolu olabilir. Ama benim tercih ettiğim Twine adlı program ile interaktif hikâyelerinizi yazabilirsiniz. Kullanımı aslında basit ama ilk kullananlar için öğrenme süreci olabilir. Buradan ingilizce wiki sayfasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu siteden de Türkçe olarak Twine kullanımını kısaca görebilirsiniz.
Twine ile benim yazmış olduğum bir interaktif hikâye örneği: Ormandaki Gizem (İndirdiğiniz HTML dosyasını Chrome, Firefox gibi tarayıcılarla açıp okuyabilirsiniz.)

Siz de Twine ile bir interaktif hikâye yazdıysanız, Twine'dan öykünüzün yanındaki ayarlar simgesine basıp dosyayı yayımlaya tıklayarak HTML dosyanızı bilgisayarınıza kaydedin. Daha sonra benim de yaptığım gibi bir bulut sitesine yükleyin ve okuyacak kişilere linkinizi verin (Forumlarda, sitelerde paylaşabilirsiniz)

Scully

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bence bir hikayenin gidişatını belirleyecek olan ne yazardır ne de okuyucular. Hikaye zaten kendi başına bir yaşanılabilirliktir, her hikaye bir gerçeği her gerçek de bir hikayeyi yansıtır. Bırakın hikayeyi kendi başına, zaten yazarın hikayeyi değiştirmesi yetmiyormuş gibi bir de okuyucuların değiştirmesine olanak sağlamayın.

oyunimparatoru

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
güzel ve faydalı olmuş türk ve dünya hikayelerini sanal ortama taşımaya müsait bir durum olması bunuda daha cezbedici yapıyor