Yardım Minecraft fps aniden düşüyor

Bulut61ayaz

Yeni Doğmuş
En iyi cevaplar
0
Normalde oyundayken fps 120 140 larda fakat aniden 30 20 gibi bir değere düşüyor
Bilgisayar özelliklerim:
Nvidia geforce GT 425M
İntel Core i5 M 460 2.53Ghz
4GB Ram
(Minecraft a 3 gb ram atadım)
Sizce sorun ne

ERENCAGLI

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ilk olarak büyük ihtimalle oyunu açarken Entegre Grafik kullanıyorsun. Sana şimdi çözümü göstereceğim. Yazdığım talimatları tamı tamına uygulamanı istiyorum. [UYARI!: Eğer bilgisayarın Windows 10 64bit değil ise alttaki sürücüyü indirme. GeForce Experience uygulamasına girip üst kısımdan "Drivers" yazan bir kısım olacak ona tıklayıp en yeni driverı indir.]

1. İlk olarak " Drivers | GeForce " sitesine girip sürücüyü indir. Sürücüyü kurarken karşına bazı seçenekler çıkacak. İlk seçenekte Hızlı kurulum ve Özel kurulum seçenekleri çıkacak. Bu seçeneklerden Özel kurulumu seçip sonraki gelen ekranda "Temiz kurulum yap" seçeneğini işaretle. Ardından kurulumu bitir.
2. Grafik kartının sürücüsünü kurduktan sonra Java'yı da güncellemen lazım. " Ücretsiz Java Yazılımını İndir " bu siteden ise Javanın en yeni sürümünü indir. Kurulumu tamamla.
3. Tüm bunları yaptıktan sonra, masaüstüne gelip sağ tıkla "NVIDIA Denetim Masası" seçeneğine tıkla. Ardından çıkan ekranda sol taraftan "3D Ayarlarının Yönetilmesi" seçeneğine bas. Daha sonra bu sekmede Program Ayarları seçeneğini göreceksin buna bas. Ardından hemen altındaki ekle butonuna bas. Bastıktan sonra karşına bir sekme daha çıkacak, bu sekmeden ise Gözat butonuna bas. Karşına tekrar bir sekme çıkacak. Bu sekmeden bu klasöre git "C:\Program Files\Java\jre1.8.0_211\bin" bu klasöre geldiğinde "javaw.exe" uygulamasına çift tıkla.
4. Bunlardan sonra NVIDIA Denetim Masasına geri dön "3D Ayarlarının Yönetilmesi > Program Ayarları > javaw.exe" (üstteki talimatı yaptıysan otomatik olarak seçer hatta bunları yapmak zorunda kalmassın zaten javaw.exe'yi seçince otomatik olarak bunları yapıyor.)
Daha sonra "Ekle" butonunun hemen altında şöyle bir yazı var. "2. Bu program için tercih edilen grafik işlemciyi seçin:" Seçili olan grafik işlemcisi muhtemelen "Entegre Grafik" olur sende. Bu seçeneğe basıp "Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi" seçeneğini seç. Daha sonra Minecrafta tekrar gir. Kasma sorunu muhtemelen geçmiş olacaktır.

Not: Eğer bunları yaptıysan ve hala sorun devam ediyorsa muhtemelen ya oyunla bir sıkıntı var yada donanımsal olarak bir sıkıntı var demektir.
Not2: Eğer laptopun için uyumlu olan sürücüyü bulamazsan bana işletim sistemini ve bilgisayarın kaç bit onu söyle ben sana uyumlu driverı atarım.
Not3: Minecrafta çok fazla RAM vermişsin. 2GB vermen yeterli.

DarkOnly

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
ayarları düşür

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
Oyuna en fazla 2 GB vermeni öneriyorum. Ek olarak sorun yığınların (chunk) yüklenmesinden dolayı olabilir. Yığınlar mesafesini 5-8 yaparsan belki sorunun çözülebilir.

TheEpicMehmet

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
bendede aynı sorun var 800fps den 15 e düşüyor kafayı yedim her biyomda öyle flat biyomunda normal biyomda hepsinde fps drop

Adrastos

Statsanwalt
Emekli
.
En iyi cevaplar
11
Ruh hali
Sisteminizin yeteri kadarında oyuna RAM verin, RAM vermekle alakalı internette çokça video bulunuyor. Mesela Bilgisayarınız 4 GB ise 2 GB'sini oyuna verebilirsiniz. Tabii, arka planda çalışan gereksiz uygulamaları da kapatmanız çok önemli. Görev yöneticisini açıp gereksiz uygulamaları kapatın. Oyun oynarken performansınızı önemli ölçüde etkileyecektir. NVIDIA ekran kartın varsa oyunu açmadan önce oyuna sağ tıklayıp "grafik işlemciyle çalıştır" seçeneğini kullanabilirsin. Bu da fps'ini önemli derecede yükseltir. Ayrıca şöyle bir durum var, ayarlardan video ayarlarındaki maksimum kare hızı VSYNC olarak işaretlendiyse onu maksimum olarak değiştirmen gerekiyor. Bu dediklerim de işe yaramadıysa Optifine kullanarak grafiklerinde ve bazı oyun ayarlarında oynama yaparak da yüksek performans alabilirsin.