Minecraft Sunucusu Kiralarken Nelere Dikkat Edilmedli

DonduranAtes

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
  1. Merhaba arkadaşlar, bildiğimiz gibi Türkiye minecraft server durumu pek iyi değil. Açılan serverlar hemen kapanıyor veya lagdan geçinilmiyor, bunun için bir kaç taktik vermeyi düşündüm.
Not : Yazı biraz uzun oldu. Aceleniz yok sindire sindire okuyun, yazıya göre sunucu seçerseniz profesyonel bir sunucuya sahip olabilirsiniz.

1. Önemli bir bilgi,
  2. Minecraft sunucusu için ideal CPU modelleri,
  3. Ram ile ilgili bilgiler,
  4. Bağlantı hızının önemi,
  5. Port nedir ve önemi nedir,
  6. Vps, Vds, Dedicated nedir ve Aralarındaki fark nedir,
  7. Sunucuda trafik nedir,
  8. Harddiskin önemi nedir ve ne tür harddisk tercih edilmelidir,
  9. Lokasyon nedir,
  10. İşletim sisteminin lag seviyesindeki önemi,

1- En önemli bilgi sunucularda sadece RAM önemli değildir, sunucularda Ram kadar CPU , bağlantı hızı , lokasyonu ve harddiskide önemlidir.

2- Şuanda piyasada önerilen ideal sunucular için kullanılan cpu modelleri; Intel i7 2600,i7 ivy Bridge Serisi, Xeon X3440, Xeon E3, Intel i7 920, i7 3770 , Geriye kalan tüm i7 veIntel E Serisi. CPU modeli bunlardan biri ise, makinanız çekirdek bakımından minecraft için çok ideal bir sunucu demektir.

3- Ram olarak ise herzaman DDR3 Ram seçiniz. Örneğin DDR3 8 gb lik bir sunucu, DDR2 16 gb lik bir sunucudan ram bakımından herzaman daha iyidir.
Ram konusunda 2. bir unsur ise SINIRSIZ RAM saçmalığıdır. Böyle bir şey YOKTUR asla kanmayın, inanmayın. Şuanda sınırsız ram denilen şey nano tekneolojide bile bulunmamaktadır :) . Sınırsız ram denmesinin sebebi 64 Gb lik bir sunucuya sizin serverinizin kurulmuş olması ve size verdiğiniz para karşılığı slotluk verilmesidir. Bu iyi bişeymi ? tabii ki iyi bir şey daha az lag olur bu konuda. Ancak, şunu kesinlikle unutmayın. O 64 gblik sunucuda sadece sizin serveriniz deil, sizin gibi en azından 20 server bulunmaktadır. Bu yüzden slotluk değilde direk olarak sunucuyu kiralamanızdır tavsiye edilir. Günümüzde ram yanıltıcı yazılımlar kullanılmaktadır, güvendiğiniz biryerden kiralamanız çok önemlidir. Aksi taktirde 2 gblik bir sunucuyu 16 gb diye alabilirsiniz :)

4- Bağlantı hızıda sunucuda Ram ve çekirdek kadar önemli yer kaplar. Size şöyle bir örnek vereyim, bir binanın çelik kapısını düşünün. Kapı nekadar sağlam olursa olsun, max. 2 kişinin geçeceği kapıdan 10 kişi asla geçemez, geçer ancak yavaş geçer sırayla geçer, bunada Minecraftta LAG ismini verebiliriz :) Demek istediğim, sunucunuz nekadar sağlam olursa olsun (sağlamlıktan kastım, isterse 64 gb isterse 128 gb olsun) sunucu bağlantı hızı yavaş ise sunucuda mutlaka lag sorununuz olacaktır. Günümüzde ideal bağlantı hızı 100-300 mb arasında değişmektedir.

ÖNEMLİ NOT : Sunucuda port ile mb baglantı hızını asla karıştırmayın, bu ikisi çok sık karıştırılıyor.

5- Port sunucularda pek fazla önemli bir unsur değildir, port sunucunun maximum kac mb hıza ulaşabileceğini belirler, yani limit gibi birşeydir. Günümüzde genelde 1gbit ve 100 mbit portlu sunucular mevcuttur. tabii ki 1gbit olan tavsiye edilir, ancak bu 100mbitlik bir sunucunun cok kötü bir sunucu
olduğunu göstermez.

6- Vps,Vds,Dedicated de sunucuda önemli hatta en önemli unsurlardan birtanesidir. Dünyada herşeyde oldugu gibi, birisi daha üstün ve pahalı diğeri ise daha kalitesiz ancak çok ucuzdur.

Bu üçünü tanıtmak gerekirse;

Dedicated nedir ? : Dedicated VDS ve VPS nin babasıdır diyebiliriz. Dediğim gibi diğerlerine göre en sağlam sunucu türüdür, diğer adıyla fiziksel sunucudur. Ancak tercih edilmemesinin sebebi fiyatının biraz fazla olmasıdır. Birazdan kastım 250-700 Tl arasında değişiyor :) . Günümüzde birçok dedicated şirketi bulunmaktadır, her ay farklı kampanyalar yapmaktadır, i7 920 veya i7 2600 çekirdekli 100 mbit, 32 gb ddr3 ramli bir sunucu aylık 240 Tl ye kiralanabiliyor.

VDS Nedir ? : VDS Dedicated den belirlenen miktarda ram ve çekirdeğin bölünüp sanallatırılıp, bir sunucu haline getirilmesine denir. Bu fiziksel sunucu değildir, sanallaştırıldığı için dedicated de alınan performansın yarısı kadar performans alırsınız. Bunların fiyatı orta düzeydedir, dedicated alacak gücünüz yok ise Vps yerine Vds almanızı tavsiye ederim. Kaliteli 4 gb bir vds (8 çekirdekli güzel bir sunucu olduğunu var sayıyorum) günümüzde 80 Liraya kiralanabiliyor. Daha ucuza kiralayan varsa o makinada bir kusur aramanızı tavsiye ederim :)

Vps Nedir ? : VPS de aynı Vds mantıgındadır, sanallaştırılır ve yarısı kadar performans alır ANCAK. Arasındaki fark nedir derseniz şudur;

Diyelim bir dedicated sunucusunda 10 tane vds sanallaştırıldı, yani 10 tane minecraft serveri kuruldu. O 10 serverdan bir tanesi kasar ise sizin serverinizi asla etkilemez, ancak VPS sunucunuz var ise o 10 serverdan birisi kasma yapar ise sizin Vps sunucunuzda bundan etkilenir. İşte bu yüzden fazla tavsiye edilmez, fiyatı ise baya ucuzdur. Günümüzde 4 gb bir vps 40 liraya bile alınabilir. Ancak asla 2 gblik vds kadar performans alamazsınız.

7- Trafiğin anlamı, sunucunuza aylık girebilecek maksimum oyuncu sayısıdır, yani kota gibi bir şey denilebilir. Trafik fazla önemli değildir ancak aşıldığı taktirde önemli sorunlar doğurabilir. Genelde vds ler veya vps ler sınırsız trafiktir. Ancak Bir dedicated sunucusunda trafik çok önemlidir, mesela gidipde 500 gb trafikli bir sunucu alırsanız ve sunucunuzda sürekli 50 online oyuncu varsa trafik ay sonunu zor getirir, belkide trafiği aşarsınız ve sunucunuz kapatılır. Tavsiye olarak +2000 gb trafikli dedicated seçiniz, bu devamlı olarak sunucunuza 1000 civarı online oyuncu alabilir demektir.

8- Önemli unsurlardan bitanesi ise HDD yani harddisk seçimidir. Sata diskler (yani en çok tercih edilen diskler) genelde 7200 rpm veya 15000 rpmde olur, bu harddiskin saniyedeki dönme, veri yazma hızıdır. Son zamanlarda çıkan SSD diskler SATA disklerden 4-5 katı olarak daha hızlıdır. Daha hızlı veri yazdıgı için, minecraftta yeni chunk acıldıgında sunucu harddiske göre daha az lag yapacaktır. Ancak SSD diskin fiyatı gib, Sata ve Sas disklere göre fiyatı daha fazladır.

9- Bir diğer önemli unsur ise, Lokasyondur. Lokasyon sunucunuzun bulunduğu ülkeye denir. Mesela, elimizde 2 adet sunucu var birisi 64 gb 8 cekirdek Fransa lokasyon, 32gb 8 çekirdek Türkiye lokasyon. Bilmeyen bir insan hemen 64 gb ligi seçecektir ancak bu yanlış bir seçim. Eğer Türk oyuncularına hizmet verecekseniz, Fransa lokasyonu seçmeniz saçma olur çünki Fransa ve Türkiye arasında kilometrelerce yol farkı var. Bu yol süresince veri çok zayıflayacaktır, ve lag oluşacaktır. Size tavsiyem herzaman hizmet vereceğiniz ülkenin lokasyonundan yararlanın.

10- İşletim sistemininde serverdaki lag seviyesinde katkısı bulunur. En çok olarak linux ve windows kullanılır. Linux herzaman daha basit bir sistem oldugu için, serverda windowsa göre daha az lag yapar, ancak kullanımı çok zordur, mouse olmayan sade bir cmd ekranında kod yazarak sunucuyu yönetirsiniz, bu nedenle genelde Türkiyede windows sunucu tercih edilmektedir.

Aklıma gelen herşeyi yazdım, bunları bilirseniz lagsız kalabalık bir servera kavuşabilirsniz. Özet geçer isek Professional bir sunucunuz olmasını istiyorsanız Dedicated makinalarını kullanın, günümüzdeki Türkiye ve yabancı minecraft serverları en az 32 gb lik dedicated ler kullanmaktadır. hiçbir zaman ucuza kaçmayın, paranız yok ise kendinize güvenilir bir ortak bulun. 240 Liralık 32 gb sağlam bir sunucuyu yarı yarıya bölüşerek alabilirsiniz. Gidip 4 gb lik bir vds ye 80 tl vermektense ortak olun 120 tl verin, 32 gblik bir sunucunuz olsun değilmi :)

Sağlıcakla kalın, iyi forumlar.

VFFF

Yeni Doğmuş
En iyi cevaplar
0
Tüm bilgilendirmeler için teşekkürler ..

DonduranAtes

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Gayet faydalı bilgiler olmuş fakat :
2-Şuanda piyasada önerilen ideal sunucular için kullanılan cpu modelleri; Intel i7 2600, Xeon X3440, Xeon E3-1270, Intel i7 920 veya Intel E Serisi. CPU modeli bunlardan biri ise, makinanız çekirdek bakımından minecraft için çok ideal bir sunucu demektir.
i7 ivy bridge serisini neden önermiyorsunuz ?

aklıma gelenleri yazdım, atlamışım teşekkür ettim ekliyorum :)

SessionID

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Intel fanısınız herhalde hiç AMD Opteron tavsiye etmemişsiniz :)

alpersiz

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Cok Faydalı Olmuş Gerçekten Cok Begendim Vps Nin Vds Nin Ne Oldugunu Bile Bilmeyen Var Güzel Konu

BCYigit

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Dikkat edilmesi Gereken Konular :) Teşekkürler

B

Brkelbk

Ziyaretçi
Abi Bağlantı Hızı Mbps Oluyor Mb (Megabyte-Megabayt) Değil :)[DOUBLEPOST=1371127718,1371126383][/DOUBLEPOST]Buarada Yeni Bitirdim Okumayı Bence Gayet Yararlı Bir Konu Olmuş Klavyene Sağlık :)