Panislamizm C Programlamaya Giriş Dersleri # 1

Devamı

• Gelsin

• Gelmesin

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Panislamizm

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Arkadaşlar merhaba Ben Yavuz bazıları için Panislamizm. Bugün C Dili ile programlamaya giriş eğitim konularırımızın ilkini gerçekleştireceğiz. Muhtemelen 30-40 konu kadar süreceğini tahmin ediyorum. Tabi ki bu konuları takip etmeyi devam ettirmeniz gerekir yoksa kendinize bir şey katamazsınız. Öncelikle yazılıma nereden başlamalıyım sorusunu soran dostlarımız için en güzel cevaptır C Dili. Kullanacağımız derleyici Dev C++ programı olacaktır çok büyük bir program değil kullanışlı bir program. Derleyiciler yazdığımız kodları bilgisayarın tepki vermesi için makine koduna dönüştüren programlardır.

Programımızı açtığımızda sol üstteki file sekmesinden yeni proje oluşturuyoruz.

heu2m6b
Projemizi console application olarak oluşturacağız çünkü komutlarımız cmd üzerinden çalışacak.

Projemizi oluşturdukdan sonra karşımıza çıkan ilk sayfa şu şekilde olacaktır.
m32uczc

C:
int main(int argc, char *argv[]) {

Kodundaki () arasını silebiliriz başlangıç için kafamızı karıştırmasın

C:
int main() {

return 0;
}
Kodlarımızı main kısmında süslü parantezlerimizin arasına yani main code blocku içinde gerçekleştireceğiz.

Ekrana yazı yazdırma komutu olan;

C:
Kod:
printf("Merhaba Forum");

ile başlayalım. printf komutu parantezin içine çift tırnak ile yazılan yazının konsolda karşımıza çıkması için yani bir yazıyı kullanıcının önüne çıkarmak için kullanılan basit bir koddur. Printf kodu diğer dillerde olduğu gibi C dili için ana gövde görevi görür.
Şimdi Dev C++ programımıza yazalım ve f11 ile derleyip çalıştıralım bakalım ne ile karşılacağız.
sc4czwh
Gördüğünüz üzere parantezin içine çift tırnak içinde yazdıklarımız karşımıza cmd şeklinde çıktı. Peki alt alta nasıl yazacağız ?
sjon6qi
4us3fjv
Bakın komutlarımı alt alta yazmama rağmen yinede yazılarımızı yan yana verdi. Bunları alt alta yazmamız için tırnak içinde yazımızın yanına bir \n eklememiz gerekiyor. \n programa bir alt satıra inmesi için bilgilendirme yapıyor.
C:
printf("Merhaba \n");
printf("Forum");
Bakalım şimdi nasıl karşımıza çıkıyor
5r4y1kp
Gördüğünüz üzere şimdi yazılarımız alt alta gelmiş bulundu. Bu arada söylemeyi unuttum yukarda ; işareti neredeyse her komuttan sonra kullanılmalıdır bu satırın bittiğini komutun bittiğini bildirir eğer konulmaz ise hata alırsınız.

C ile programala dersine giriş yapmış bulunduk bu ilk konumuz ile. Eğer ilgi görür ise bu konuları 30-40 konu arasında götürmeyi düşünüyorum. Konuları sadece okuyup geçmeyin pratik yapmadıkça öğrenemezsiniz. Yapmak isteyenler için bir ödev vermek istiyorum. İsminizi Soyadınızı ve oturduğunuz il i alt alta yazarak konu altına atmanızdır. İlk dersimizi sonlandırdık iyi çalışmalar iyi forumlar.